Skocz do zawartości

Kenwood KMM-101 + I2S->SPDIF czyli FLAC, WAV i TOSLINK na każdą kieszeń


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Trafił do mnie Kenwood KMM-101 celem wyciągnięcia sygnału optycznego + przerzucenia USB na tył

Radio bardzo sprzyja takim przeróbkom, bo miejsca sporo (brak napędu), jest proste w konstrukcji i kosztuje naprawdę niedużo.. ;) No i czyta WAV i FLAC i obsługuje dyski twarde :)

 

Generalnie wykorzystałem ten pomysł od kolegi z Ukrainy i przeniosłem go na nasze podwórko  :)

http://halin-kvd.blogspot.com/2014/03/kenwood-kmm-257-kmm-157-kmm-357.html

 

W tym radiu siedzi DAC AKM AK4387, który korzysta z cyfrowego sygnału I2S i właśnie sprzed tego DAC-a wyciągnąłem sygnał I2S, czyli 4 sygnały

MCLOCK

LRCK

BCLK

SDATA

 

Jak ktoś chce dokładniej poczytać o I2S, to np. tu jest fajne streszczenie http://ep.com.pl/files/1906.pdf

 

Do tego podłączyłem transmitter I2S na SPDIF zbudowany na scalaku Burr-Brown DIT-4096

http://www.ti.com/lit/ds/symlink/dit4096.pdf

 

A na fotkach pokazuje co i jak podłączyć, jak ktoś by chciał sam zrobić :)

Sygnały do magistrali I2S + sygnały do przedłużacza USB

post-7417-0-15115000-1490797083_thumb.jpg

 

Zasilanie do transmittera

post-7417-0-86684100-1490797187_thumb.jpg

 

Po złożeniu i zlutowaniu i odpaleniu

post-7417-0-68587100-1490797278_thumb.jpg post-7417-0-66575000-1490797394_thumb.jpg

post-7417-0-77460700-1490798910_thumb.jpg

post-7417-0-53926400-1490797326_thumb.jpg post-7417-0-56805800-1490797526_thumb.jpg

 

Magistrala I2S w tym radiu "chodzi" na 44,1kHz

Sygnał LRCK w magistrali I2S jest równy częstowości próbkowania

post-7417-0-86787600-1490797890_thumb.jpg

 

Na wyjściu optycznym dostajemy więc sygnał cyfrowy w postaci 44,1/24

Na Toslinku mamy oczywiście z tego radia tylko sygnał z USB. Tuner FM jest po analogu.

 

Master clock MCLK jest równy 384*fs = 16,93 MHz

post-7417-0-71427300-1490797977_thumb.jpg

 

A tu sygnał 1kHz 0dBFS, po zdekodowaniu przez procka H800 na wyjściu RCA, przy głośności na maksa (na procu wszystko na FLAT)

post-7417-0-98064400-1490798091_thumb.jpg

 

 

I teraz najlepsze - koszty materiałów:

Kenwood KMM-101 - 200,- zł nowe (ale chyba już ciężko dostać nowe), 50 - 100,- używane

Transmitter I2S -> SPDIF  80 - 100,- zł

Przedłużacz USB 10,- zł

Nadajnik Toslink 5 - 10 zł

+ jakieś tam wtyczki, kabelki, dystanse, przelotki - max. 20,- zł

 

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A cóż taka cisza w temacie? Nikt nie chce podyskutować o bit-perfect i jakości sygnału optycznego?

Jestem zawiedziony... :rozpacz: 

Rozumiem, że jest to zbyt tanie i zbyt proste rozwiązanie problemu wożenia płyt CD w aucie dla braci audiofilskiej w naszym kraju... :P

 

Chciałem jeszcze dodać, że jak wynika z blogu Hallina wszystkie te Kenwoody z serii KMM-1xx 2xx 3xx są zbudowane bardzo podobnie i we wszystkich jest szyna I2S, która wchodzi na DAC-a AK4387. Wyższe modele obsługują również iPoda i sygnał z iPoda jest w całości przesyłany cyfrowo do DAC-a.

 

Chętnie bym porównał odsłuchowo tego Kenia z dorobionym wyjściem optycznym z jakąś stacją Alpine DVA czy IVA :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ach, łechcesz mą próżność, chociaż ja tylko powielilem ten pomysł...

W moim odczuciu mimo jednowierszowego wyswietlacza w obsłudze ten Kenio jest lepszy od takiego CDE-193. Ma on jeszcze taki dodatkowy wiersz w ktorym wyswietla gdzie jestes (folder, plik). Gdybym nie zrobil sobie chwile wczesniej optyka w moim CDE-178, to bym zdecydowal sie na takiego Kenia tylko, z obsługą iPoda np. KMM-202 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem Kenwood 122y i faktycznie obsluga radia wygodniejsza jak w 193bt. Wyswietlacz jest taki sam, nie zauwazylem roznic po zmianie na Alpine. Gdybym raz jeszcze stal przed wyborem radia ponownie bym kupil Alpine mimo znacznej roznicy w cenie. A przemawia za tym cyfra z kazdego zrodla :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Produkty firmy miniDSP mają możliwość przyjąć sygnał I2S jako źródło, więc mając taki procesor nie powinno być problemu aby podać bezpośrednio z tego Kenwooda sygnał do procesora bez użycia żadnych konwerterów, wtedy chyba by nawet był bit perfect :hyhy:. Przy okazji zapytam jak z jakością tego DAC'a AKM AK4387. Przyzwoitej jakości sygnał wychodzi po analogu z tego Kenwooda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie, po konwersji na SPDIF w tym radiu i tak jest bit-perfect.

Tu mała poprawka - pisałem wcześniej, że magistrala I2S jest w formacie 44,1/24, ale z tego co piszą tu 

http://magnitola.org/vysshii-pilotazh/246156-cifrovoi-vyhod-dlya-kenwood-kmm-257-a.html

na DAC-a AK4387 wchodzi 44,1/16 i piszą że sygnał odczytany z pliku FLAC jest bit w bit.

Zgadzałoby się to z tym, co podaje producent

http://www.kenwood-electronics.co.uk/car/rec/ipod/KMM-203/?view=details

flac Decode FLAC files up to 48kHz/16bit

 

Jeśli chodzi o miniDSP, to nie mam pewności czy magistrala I2S da radę na długości 5 m. 

Wg mnie mogą być tu problemy....

 

Wyjście analogowe jest całkiem przyzwoite, jednak wyraźnie słychać różnicę między optykiem a analogiem przy przełączaniu na procku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeśli po magistrali I2S na DAC musi wejść 44,1/16, to przy odczycie pliku 48/16 musi się gdzieś pojawić resampling, więc w tym przypadku chyba nie może być mowy o bit-perfect?

Podejrzewam, że bit-perfect będzie tylko w przypadku odczytu pliku 44,1/16.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak mówisz :) Dekoder FLAC musi w tym przypadku zmienić częstotliwość próbkowania z 48kHz na 44,1kHz

A ile masz plików na dysku w formacie 48/16? Ja nie mam ani jednego. Mam jakieś dwa albumy w 48/24... 

A mam na dysku aktualnie ponad 3000 plików w formacie ALAC (używam niemal wyłącznie iPoda) i oprócz tych dwóch albumów wszystko w 44,1/16

 

I właśnie dostałem mejla od autora tego transmittera - Halina - na 100% format magistrali I2S w tych Keniach to 44,1/16.

 

Tak przy okazji, to dużo ludzi podnieca się plikami hi-res, a króluje nadal stare dobre 44,1/16 :)

I podejrzewam, że różnice odsłuchowe między radiami z wyjściami optycznymi wynikają właśnie z jakiegoś resamplingu po drodze.

 

Porównałem sobie odsłuchowo mojego CDE-178 z wyjściem optycznym w formacie 48/24 i z tym Keniem z 44,1/16.

Podłaczyłem Toslinkiem te radia na wejścia Digital 1 i Digital 2 procka H700. Puściłem na obu tą samą muzę i przełączałem raz jedno, raz drugie.

Przy przełączaniu on-line wydawało mi się, że różnica jakaś była, ale nie umiem powiedzieć jaka. Powtarzam - WYDAWAŁO mi się :)

Potem nie patrząc na wyświetlacz RUX-a losowo wybierałem źródło, zmieniałem też głośność. I tu już poległem na całego. Nie byłem w stanie stwierdzić, które źródło gra.

Na 20 prób, 11 razy zgadłem, bo chyba inaczej tego nie można nazwać jak zgadywanie. Myślałem, że gra Kenio a grała Alpina i na odwrót. :D

Do tego w Keniu jest transmitter na DIT4096 a w CDE-178 mam na WM8805....

 

Może gdym dłużej pojeździł z tym Kenwoodem, a potem wrócił do Alpiny, to mógłbym coś więcej stwierdzić.

Podsumowując -  w ślepym teście nie byłem w stanie stwierdzić czy gra źródlo z formatem 48/24 czy 44,1/16.

Acha - pliki były w tym samym formacie 44,1/16. Alpina grała ALAC z iPoda, Kenwood grał FLAC z USB.

 

Nie wiem, może reszta mojego sprzętu jest za bidna na takie akcje, a może mój słuch jest ze starości tak ułomny... Może to i lepiej  :hyhy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeśli po magistrali I2S na DAC musi wejść 44,1/16, to przy odczycie pliku 48/16 musi się gdzieś pojawić resampling, więc w tym przypadku chyba nie może być mowy o bit-perfect?

Podejrzewam, że bit-perfect będzie tylko w przypadku odczytu pliku 44,1/16.

 

To jeszcze pociągnę temat bit-perfect w aucie.

Po pierwsze, kiedy występuje bit-perfect? Ano wtedy gdy do DAC-a dotrze sygnał cyfrowy bit w bit zgodny z tym odczytanym z pliku lub płyty.

Taka sytuacja oczywiście jest możliwa w HA, ale czy wystąpi w CA w systemie w którym jest procesor dźwięku lub radio ze zwrotnicą aktywną?

 

Otóż NIE. Do DAC-ów w procesorze lub radiu z aktywką, sygnał bit-perfect praktycznie rzecz biorąc, nie dotrze nigdy.

Po pierwsze DSP "z-upsampluje" ten sygnał do wyższych wartości.

Po drugie wystarczy, że użyjemy zwrotnicy aktywnej, EQ, ściszymy aktywnie jakiś kanał (z reguły TW) - zmienimy wtedy postać sygnału cyfrowego, bo wszystkie te operacje są wykonywane przez DSP na sygnale cyfrowym. I dopiero tak wymodelowany sygnał jest dostarczony do DAC-ów. Dopiero głośność końcowa jest regulowana analogowo przez układ zwany "e-volem".

 

Oczywiście, ma znaczenie co dostarczymy na wejście procka, ale należy mieć świadomość, że potem procek czy radio z aktywką "potnie" ten sygnał w domenie cyfrowej.

Jaki procesor jest w tym keniu? Na zdjęciach nie widać opisu :(

Jeśli Ci chodzi o DSP, to w tym radiu nie ma żadnego.

W tym radiu Equalizer, Loudness, cięcia na suba są realizowane analogowo przez układ TDA7718

https://www.aliot.com.ua/pdf/tda7718.pdf

 

EQ jest raptem 3 punktowe, a cięcia na suba są 4. Wszystko to robi analogowo e-vol TDA7718.

 

Sygnał z USB jest odczytywany przez dekoder plików FLAC/MP3/WMA i podawany bezpośrednio na DAC-a AK4387.

 

A ten duży układ na foto, to jest kontroler zarządzający całym radiem - magistralą I2C, zmienianiem źródeł itd.

Szczerze mówiąc kompletnie mnie on nie interesował. Mnie interesowało, gdzie się wbić w I2S i gdzie jest zasilanie +5V :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie jest oznaczenie tego dużego procka co zarządza całym radiem? W nim najprawdopodobniej jest  dekoder FLAC/MP3 itd i przygotowany jest sygnał dla DACa. Pytam, bo czasem takie procki maja równolegle do I2S wyjście SPDiF i może udałoby się to ogarnąć bez dodatkowego układu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomnij, nie ma tam sygnału SPDIF.

Jak by był, to pewnie chłopaki zza wschodniej granicy, nie męczyli by się z dokładaniem transmiittera I2S na SPDIF..

 

Znalazłem serwisówkę do całej serii KMM

https://www.dropbox.com/sh/7rzous5istqt0qx/AADY3hxtolIsk3POnDCdSGf6a?dl=0

 

Ten scalak ma oznaczenie IC701 i wdzięczną nazwę R5S726A0D216FP

I jest to programowalny "32-Bit RISC Microcomputer"

 

Można mieć ubaw do następnej wiosny :D

http://www.datasheets360.com/pdf/-2958539074994223387

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomnij, nie ma tam sygnału SPDIF.

Jak by był, to pewnie chłopaki zza wschodniej granicy, nie męczyli by się z dokładaniem transmiittera I2S na SPDIF..

 

Ten scalak ma oznaczenie IC701 i wdzięczną nazwę R5S726A0D216FP

I jest to programowalny "32-Bit RISC Microcomputer"

 

Można mieć ubaw do następnej wiosny :D

http://www.datasheets360.com/pdf/-2958539074994223387

 

Ja tam nie wiem :zalamany:

SPDIF_OUT O Output data
 SPDIF_OUT   OUTPUT DATA  transmit data output pin 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Józefie, na pinie 85, to jest jedna z możliwości, (PC2/RD/ WR /TIOC4C/SPDIF_OUT)

Na schemacie radia jest w tym miejscu MUTE

 

Zgodnie z dokumentacją tego mikrokontrolera pin ten może mieć 4 różne funkcje, tak samo jak pin 83, na którym może być SPDIF_IN.

I jego funkcja zależy od zaprogramowanej wartości w jednym z wewnętrznych rejestrów kontrolera.

 

Tak więc - no way... tylko I2S nam pozostaje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Józefie, na pinie 85, to jest jedna z możliwości, (PC2/RD/ WR /TIOC4C/SPDIF_OUT)

Na schemacie radia jest w tym miejscu MUTE

 

Zgodnie z dokumentacją tego mikrokontrolera pin ten może mieć 4 różne funkcje, tak samo jak pin 83, na którym może być SPDIF_IN.

I jego funkcja zależy od zaprogramowanej wartości w jednym z wewnętrznych rejestrów kontrolera.

 

Tak więc - no way... tylko I2S nam pozostaje...

Tak więc jest sygnał , tylko nie potraficie go aktywować , co nie wyklucza innej aplikacji gdzie ten scalak będzie udostępniał taką mozliwość .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jak by go aktywować, to nie będzie w radiu sygnału MUTE - który idzie przecież w kilka miejsc... i jest dość potrzebny.

Poza tym trzeba by pewnie spowodować aby sygnał z USB pojawił się na SPDIF_OUT.

Wiąże się to wszystko z przeprogramowanie tego kontrolera a przecież nie ma to sensu w tej konkretnej aplikacji, bo software nie będzie się zgadzał z hardwarem.

 

To by było jak strzał do muchy z armaty :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...