Skocz do zawartości

Uszkodzony (spalony)? DLS r6a


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jak w temacie

W autku alpine 7893r , 4x dls r6a, zasilane rockford fosgate 400.4 (4x50 rms)

Muzyki słucham raczej nie za głośno, a jeśli juz głośniej to poniżej zniekształceń głośnika...

Po rozebaniu boczka okazało się że membrana jest wciśnięta na maxa do magnesu i ,,stoi ,, jak wryta... żadnego dźwięku nie wydobywa.. smrodek jakiś poszedł bo czuć spaleniznę....

Pytanko - czy da radę naprawić, czy nie warto, a może brak części do tego..?

Czy mogło być tak że za mały wzmak i te 50rms to za mało, a np 150rms na kanał to wtedy nie musiałbym gaina dawać dużo na + i jednocześnie nie byłoby granicznej mocy wzmacniacza? 0- nie znam się takie domysły moje...

Brat mówił coś że cewka spalona..?

Dziękuję za odp. pozdrawiam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Po rozebaniu boczka okazało się że membrana jest wciśnięta na maxa do magnesu i ,,stoi ,, jak wryta...
to mnie nieco martwi

moze sie okazac ze magnes tez zakleszczony. nie mialem takich przypadkow wiec mam nadzieje ze to jedynie cewka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo. Właśnie zabiłeś głośnik przesterem. Poczytaj sobie FAQ Nazara, obejrzyj pierwszy odcinek Reduktora szumu i dowiedz się co to przester.

 

I da się to naprawić.

Kolego, czytaj ze zrozumieniem. Przecież napisał w pierwszym poście, że słuchał na poziomie niższym niż zniekształcenia.

 

Co do tematu:

Jakieś wcześniejsze objawy? Kiedy zauważyłeś że głośnik nie gra?

 

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Kolego, czytaj ze zrozumieniem. Przecież napisał w pierwszym poście, że słuchał na poziomie niższym niż zniekształcenia.

Co do tematu:
Jakieś wcześniejsze objawy? Kiedy zauważyłeś że głośnik nie gra?

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka

Fakt , tu dużo łatwiej stwierdzić przesterowanie wzmacniacza niż dla subwoofera.

Ale ta cewka nie spaliła się sama , uczyniła to energia dostarczona do głośnika , czysta czy zniekształcona - to ponad jej możliwości :wink2: .

A może być i tak , ze najpierw cewka została zablokowana mechanicznie , a dopiero potem się przepaliła , ale jako skutek współdziałania dwóch czynników .

A w pierwszej kolejności sprawdzić trzeba czy nie ma na wyjściu wzmacniacza napięcia stałego .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


A może być i tak , ze najpierw cewka została zablokowana mechanicznie , a dopiero potem się przepaliła , ale jako skutek współdziałania dwóch czynników .

 

Bardzo prawdopodobna opcja (rozklejony układ magnetyczny) przy czym nie koniecznie uzwojenie zostało uszkodzone (to można nawet miernikiem sprawdzić). Tak czy inaczej da się naprawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://obrazki.diyaudio.pl/47/thumbs/efs7ux0ixkwtswapv90o_1410464378.jpghttp://obrazki.diyaudio.pl/47/thumbs/d491b26d553b4f7852339b51e7095fdd_1436470470.jpghttp://obrazki.diyaudio.pl/47/thumbs/b42edd8acd1328bcec44b106e21f986d_1436470474.jpg

 

naprawialem troche r6a i jeszcze nie mialem narzekan na rozklejony magnes...

tak wiec opcja

 

 


A w pierwszej kolejności sprawdzić trzeba czy nie ma na wyjściu wzmacniacza napięcia stałego .
moze byc tutaj bardzo prawdopodobna :/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od klepania w klawisze się nie naprawi :wink2: , wiesz kto może Ci pomóc to działaj .

Sprawdziłeś to napięcie czy chcesz ryzykować upalenie naprawionej sztuki ?

Jak łączone sa te głośniki , każdy ma indywidualny kanał we wzmacniaczu , czy są łączone równolegle w drzwiach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Auto w naprawie stoi, jak wrzuci, to nim podłączę głośnik, to sprawdzę napięcia....

Jak podłączone? Hmmm wznak 4 kanałowy to i tak jak na wzmacniaczu jest opisane czyli frontowe do frontowych, lewy do lewego itp.

Na dodatek gwizdki w przednich drzwiach mam podłączanie (zmostkowane) do przednich głośnikow, ciekawe czy gwizdek też się spalił razem z wooferem.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ja nie jestem guru ale obstawiam brak zwrotnicy i filtrów i głośnik dostawał wysokie tony których przez co cewka grzala się ale dziwne ze tylko jeden głośnik padł może jestem w błędzie i dobra diagnoza to upadek głośnika jak kolega wyżej napisał. Jeśli się myle proszę o poprawę.

 

Wysłane z mojego LG-H815

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie jestem guru ale obstawiam brak zwrotnicy i filtrów i głośnik dostawał wysokie tony których przez co cewka grzala się ale dziwne ze tylko jeden głośnik padł może jestem w błędzie i dobra diagnoza to upadek głośnika jak kolega wyżej napisał. Jeśli się myle proszę o poprawę.

 

Wysłane z mojego LG-H815

 

 

Faktycznie, guru z Ciebie zaden.

Wysokie tony  sa akurat zupelnie nieszkodliwe dla glosnikow.

 

Dokładnie. Przypatrz sie wszystkim głośnikom 2/3/4 drożnym - podajesz pełne pasmo, a jakakolwiek zwrotnica (wlutowany kondensatorek) jest tylko przed tweeterami/midrange (jeżeli te nieco większe głośniczki można tak nazwać :D ) i takie głośniki się nie palą, przy odpowiednim użytkowaniu oczywiście ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugerowałem się wypowiedzią z innego forum "to że głośnik nie przenosi (nie odtwarza) jakichś częstotliwości, to nie znaczy że nie dociera do niego energia sygnału, który je zawiera. Oczywiście membrana ich nie odda, ale głośnik musi je niejako przyjąć na siebie. To pewnik. Natomiast teraz nastąpi moje przypuszczenie - chyba gorzej dla głośnika, jeśli dostaje silne sygnały których nie może odtwarzyć, bowiem nie jest w stanie oddać tej energii poprzez ruch membrany. Więc w co ona idzie? Ano na przykład w ciepło idzie ona... " ale widocznie nie tylko ja jestem kiepski i gość waszym zdaniem bzdury pisze ale jak dla mnie laika te bzdury wydają się sensowne...

A czasem cewka w zwrotnicy nie ma za zadanie tlumić dźwięki o wysokiej częstotliwości żeby nie trafiały na woofer?

Wysłane z mojego LG-H815

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...