Skocz do zawartości

PHASE EVOLUTION CFS 165.25 - słaby dół


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie 
Jako, że to mój pierwszy post na forum poza powitalnią przedstawię na szybko pacjenta oraz klocki:

Pacjent: Audi A6 C5
Jest to moja pierwsza własna instalacja lecz staram się podchodzić do niej w miarę rozsądnie - dekarki nie będzie :)
Jak już zdążyłem się przekonać zrobienie furtek w A6 C5 do łatwych nie należy. Temat mam już po części załatwiony a mianowicie wnętrze wyklejone dokładnie matami GMS 08 oraz tapicerka również usztywniona GMS 08 + pianki GMS wiem doskonale że to mało muszę zrobić poszycie, blacha już czeka w garażu. Dystanse wycięte z mdf solidnie poskręcane do ramy lecz woofery narazie pod tapicerką.
Klocki:
Radio: Alpine CDE-178BT
Wzmak: Rodek 4100n
Zestaw z przodu 2 way PHASE EVOLUTION CFS 165.25
Zestaw z tyłu  2 way Hertz ESK 165 (starsza seria)
Kable: Zestaw Hollywood CCA-44 (21mm prądowy, RCA OFC, 2x2.0 CCA)
 

Problem mam z zestawem PHASE dokładnie brakuje mi dołu a ucięte na radiu mam na 63/12dB próbowałem schodzić niżej niewielka różnica natomiast na wzmaku mam puszczone full. Początkowo myślałem że "ten typ tak ma" lecz po podłączeniu z tyłu zestawu ESK zostałem oświecony, że jednak coś jest nie tak. Różnica jest spora ESK grają dołem znacznie dobitniej czuć po prostu bas aż tapicerka lata :) natomiast phase grają dołem jak seryjne "papierzaki". Podejrzenie trafiło od razu na wzmak szybka zamiana kanałów i bez zmian, hertze łupią a phase milczą. Woofery phase mają fajną średnicę kiedy niema dolnych rejestrów i dam głośniej jest naprawdę pozytywnie natomiast przy tej samej głośności jak tylko pojawią się dolne rejestry głośniki najzwyczajniej charczą. Żadnych ulepszaczy w radiu nie mam włączonych poza eq lekko dół podciągnięty oraz górę poprawioną bo syczki czasem ostrzą. ESK nawet przy niskich głośnościach gra bardziej dołem kiedy to CFSy nie mają dołu wcale.
Mam dwa pytania:
Czy jeśli za otworem wentylacyjnym w magnesie jest 4-5mm przestrzeni to nie będzie to przeszkadzało?
Czy ten wzmak nie jest po prostu za słaby aby dobrze bujać membranę phase? 

Proszę o poradę co mogę jeszcze sprawdzić, przetestować lub poprawić aby ożywić te CFSy z tego co czytałem nie są takie złe myślę że na początek zabawy ujdą.
Z góry wielkie dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzę biegunowość wszystkich połączeń choć dokładnie wszystko podpinałem kable mają różne przekroje także mało prawdopodobne.
Powiem szczerze że jestem zdziwiony tymi wooferami z opisów na różnych forach wynikało że są wymagające pod względem mocy lecz do 2 way będzie to dobry wybór tym bardziej że narazie będą sobie radzić bez suba. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzone - wszystko idealnie przy wzmaku wszystkie kable identycznie w zwrotce jest ok tweetery tez ok. Robiłem jeszcze zamianę kanałów na rca także bez zmian. Zdjąłem tapicerkę i organoleptyczny test wychyleń membrany, okazuje się że zasuwa aż miło wychyla się na pewno do max także już jestem pewien, że to kwestia montażowa. Głośnik jest zasłonięty tapicerką nie wiele ale jednak nie jest osiowo do maskownicy a najgorszym błędem jest chyba to że głośnik oddalony jest od maskownicy o jakieś 1.5cm może nawet i 2cm ciężko dokładnie zmierzyć do tego wszystkiego brak poszycia wychodzi niezła kumulacja. Głośnik działa praktycznie w otwartej sporej komorze dodatkowo to co naprodukuje wtłacza pod tapicerkę.
Proszę tylko o potwierdzenie mojej teorii i czy może to przynieść aż taki spory spadek niskich tonów?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kable potrafią czasem oszukać (czerwony pasek na kablu potrafi gdzieś po drodze przeskoczyć - sam tego doświadczyłem w domowych kablach oehlbach) więc tak dla świętego spokoju warto by sprawdzić np bateryjką. No chyba że jesteś pewien że wsio ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzone - dźwięk płynnie przechodzi w obie strony, tony niskie nie wzmacniają się natomiast w balance 0 są najmocniejsze. Kiedy gra tylko jedna strona tony niskie nadal są słabe także chyba można wykluczyć przeciwfazę. 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośnik jest zasłonięty tapicerką nie wiele ale jednak nie jest osiowo do maskownicy a najgorszym błędem jest chyba to że głośnik oddalony jest od maskownicy o jakieś 1.5cm może nawet i 2cm ciężko dokładnie zmierzyć do tego wszystkiego brak poszycia wychodzi niezła kumulacja. Głośnik działa praktycznie w otwartej sporej komorze dodatkowo to co naprodukuje wtłacza pod tapicerkę.

Proszę tylko o potwierdzenie mojej teorii i czy może to przynieść aż taki spory spadek niskich tonów?

 

Jak już wykluczyłeś przeciwfazę a woofer pompuje pod tapicerkę, to skutek może być taki jak opisujesz. Najlepiej gdybyś wyciągnął woofery przed tapicerkę ale dość skutecznym sposobem i mało pracochłonnym będzie wykonanie "kołnierzyków" wokół woofera na wymiar tej szczeliny, o której piszesz a przylegających do boczka.

A zamieniałeś woofery miejscami, ESK na przód?

Przy dobrze pracujących CFS-ach możesz śmiało zapomnieć o zakładaniu wooferów w tylne drzwi, po prostu są zbędne, dla pasażerów także.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak są zbudowane drzwi w Audi, ale jeżeli tak samo jak w Passacie b5 to miałem podobny problem z brakiem basu. Również na początku miałem takie przesunięcie głośnika względem otworu w tapicerce i myślałem że to jest powód, ale wyciągnięcie woofera przed tapicerkę nie pomógł, dlatego też wczoraj napisałem założycielowi tematu PW żeby podmienił CFSy na ESK ;) U mnie podmiana wooferów na inne nic nie dała, np przy DLS RM 6.2 było w sumie gorzej. Ostatecznie bas z przednich wooferów się u mnie odnalazł, i jest całkiem niezły. Znajduje się na tylnej kanapie :P Z przodu nadal brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Znajduje się na tylnej kanapie Z przodu nadal brak.

Mam to samo w Leonie 2. Przerzuciłem już kilka zestawów i przy każdym to samo. siedząc z przodu bas jest słaby. Nie poradziłem sobie z tym do tej pory a do drzwi naprawdę się przyłożyłem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także mogę to potwierdzić, na tylnej kanapie może nie łupie mocno ale bas jest lepszy niż z przodu co więcej wydaje mi się że schodzi naprawdę nisko czego z przodu w ogóle nie doświadczyłem. 
Mam już pewien plan działania zacznę od wykonania "kołnierzyków" o których mówi kolega Sinoff i jeśli będą pozytywne zmiany biorę się za wyciąganie wooferów z pod tapicerki a jak to również przyniesie zmiany na lepsze w zakresie dolnego pasma to wykonam poszycie całych drzwi. Natomiast jeśli to nie wypali po prostu w przyśpieszonym trybie zawita do bagażnika nowy mebelek :)
Dziękuję wszystkim za zainteresowanie dam znać jak potoczyła się sprawa.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...