Skocz do zawartości

Stacja lutownicza + Hot Air


Mehow
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

WEP, Zhaoxin to chinole. Zhaoxin 898D ciut się różni, ale pewnie w środku to samo ( nie oglądałem - plomba gwarancyjna ).

Temat na elektrodzie o 898D i 852D, ale skoro szukasz w sieci, to na niego trafiłeś.

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2421083.html

 

Ostatnimi czasy minusem Zhaoxin są sypiące się kolby.

 

Od jakiegoś czasu użytkuję WEP 872D i nie narzekam, a co nieco już pochodziła. Przynajmniej przyzwoicie trzyma parametry.

Nie piszesz jaki "producent" tego 872D, ale zapewne ten sam i tylko loga się różnią ;)

Postaw ją na gumowych nóżkach, żeby niczego nie dotykała obudową, bo inaczej przy zupełnej ciszy będziesz słyszał przenoszące się buczenie transformatora ( mnie tam rybka, ale zona w nocy marudziła że jej to buczy )

 

Nie zapomnij też jak przyjdzie wykręcić trzech śrubek od spodu od trnasformatora zanim ją odpalisz ! ( powinny być maźnięte jakimś lakierem ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Od jakiegoś czasu użytkuję WEP 872D i nie narzekam, a co nieco już pochodziła. Przynajmniej przyzwoicie trzyma parametry.
właśnie wybrałem WEPa. Rozważałem kupić osobno kolbę osobno hotair, ale moja stwierdziła, że dwóch skrzynek nie chce - będą tylko gracić :D dostałem przyzwolenie na jedną skrzynkę. A zaczęło się od tego, posypała mi się obecna kolba...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupno osobno Hot Air i gotówki ma sens, jeżeli jednego sporadycznie używamy i może być to tańsze urządzenie, a drugie ma być droższe, z wyższej pułki, albo jak nie mamy funduszy i na razie stać nas np. na grotówkę, a hot air dokupimy za jakiś czas.

 

Jeżeli jednak fundusze są i oba miały by być chinolami, to lepiej od razu brać stację z grotem i hot air - takie moje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i jest. Na razie daje radę. Mojej właśnie klej na gorąco podgrzewałem do jego zdjęcia... ktoś na wilkinowy koszyk nawalił kleju na gorąco (mocował wstęgę). Grotówka chrzest będzie miała jutro, jak będzie się robił moduł wzmacniacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

 

 


no i jest. Na razie daje radę. Mojej właśnie klej na gorąco podgrzewałem do jego zdjęcia... ktoś na wilkinowy koszyk nawalił kleju na gorąco (mocował wstęgę). Grotówka chrzest będzie miała jutro, jak będzie się robił moduł wzmacniacza.
Morfi i jak ta stacja co kupiłeś sobie radzi ? :) 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam ale od kiedy lutuje w pracy stacją to trochę mi niewygodnie transformatorem majtać. No i te oczekiwanie na zagrzanie grota może nie jest długie, ale za każdym razem muszę czekać i temp nie mam regulowanej. Niby bzdury bo i tym i tym polutuje kabel, ale jednak diabeł tkwi w szczegółach. 

 

Poza tym jakaś gwarancja jest, a jak padnie po gwarancji to mi ktoś naprawi ją w pracy, elektroników mam zacnych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Odświeże temat bo kupiłem sobie REPRO 872d. Polecam stacyjkę, ale jeżeli komuś zależy na ciszy to lepiej wybrać opcje z nadmuchem wiatraczkiem bo kompresor hałasuje strasznie. Sama stacja chodzi całkiem spoko. 

Krótki film:

https://www.youtube.com/watch?v=XFSj3_T0CIo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno te stacje Hotair z wentylatorem w rękojeści są gorsze, więc dobrze zrobiłeś. Ja z tego nie korzystam, a od dłuższego czasu jestem posiadaczem 937D+ (chyba mam tę samą kolbę). Od razu kupiłem sobie jeszcze dłutko, bo mi ono bardziej się przydaje. Jakichś wielkich wymagań nie mam, ale takie kolby po 30-40 zł jakie miałem dotąd w ogóle się nie umywają. Temperaturę ustawiam sobie na 320-350 i lutowanie to sama przyjemność. Bardzo przypadło to gustu szybkie rozgrzewanie grota po włączeniu, odruchowo dawałem chodzić sobie lutownicy ze 3 minuty, a tu można lutować może i nawet po kilkunastu sekundach?

Na razie pracowałem nią tylko w domu, więc jeszcze nie wiem, jak zachowuje się na dworze w chłodny, wietrzny dzień przy lutowaniu jakiegoś 2,5 mm2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pobielałem i lutowałem w garażu i temperatura +20stopni więcej, wtedy fajnie szło, ale wszystko zależy od grota. Z swojej strony polecam grot typu FALA do pobielania przewodów, oraz lutowania wszystkiego co do CA czyli jakieś oczka, widełki itp. Większość rzeczy takich jak złącza DBXX lutuje grotem falowym wellera w pracy, wiązki przewodów do monitorów (taśma) i nawet elementy elektroniczne. Na początku grot może wydawać się ujowy, ale kwestia wprawy. Z swojej strony powiem tylko jeszcze, że dziś nie wyobrażam sobie lutowania bez grotu falowego. Do naszych chinoli fala to koszt 50zł :( Więc tyle samo co do markowego i niezniszczalnego wellera :( 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam od 5lat grotówkę WEP i od 2lat hotair Zhaoxin (grzałka i wiatrak w ręku), lutuję średnio kilka razy w tygodniu. Obu używałem przy -15* na zewnątrz i daję radę, chociaż temp. trzeba pokręcić wyżej bo szybko stygnie :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Używam takiej na codzień i polecam.
Ja mam obecnie WS81(RED), z kolbą LR-21, kolba przerobiona żeby inne groty wchodziły do środka, czyli np FALA (oryginalnie kolba ma mniejszy otwór na groty i nie wchodzi fala i podobne ponieważ są za grube, rozwiercić trzeba w kolbie osłonę na grot i smiga). Stacja jest fajna, droga i niema w niej co się zepsuć, to prosty układ trafo i znikoma ilość elektroniki która sprawdza temperaturę. Poprzednio używałem WMA-3V która jest już kombajnem i kosztuje bardzo dużo forsy, a do tego można działać nią cuda, o ile kupi się do niej komplet osprzetu za drugą kupę forsy.

 

Też bym polecił używaną stację jednak tego nie robię z jednej prostej przyczyny. Te stacje są niezniszczalne, to co się psuje to jest kolba która do tanich nie należy, psuje się nie tyle grzałka co "czytacz" temperatury, kolba jest rozkręcana niby można naprawić, ale jeszcze nie próbowałem takiego czegoś. Mamy zepsutą kolbę w pracy, używałem jej jakiś czas, temperatura grota jest różna, a do tego często bywa tak że działa z bardzo dużym opóźnieniem, takie są objawy. Grzałka jak padnie to wiadomo też swoje kosztuje. Koszt kolby LR-21 500zł w TME(chyba netto). Groty do tej że kolby po przeróbce kosztują prawie takie same pieniążki, raptem może 5 do 10zł więcej.

 

Ja swoją stacje kupiłem wraz z kompletem potrzebnych mi grotów za 300zł. Lutowałem raptem dwa razy, ale stwierdzam, że bardzo szybko się nagrzewa, weller w pracy nagrzewa się równie długo jak Repro. Stwierdzam więc tak, jeżeli nie lutujesz codziennie i nie trzeba Ci wypas sprzętu, kup chińczyka z 24mc gwarką. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o szybkość nagrzewania to WSM1 - po 2 - 3 sekundach od włączenia jest gotowa do pracy. 

WS81 też miałem, ale zawinęli mi przy włamaniu razem ze stołem do BGA i innym sprzętem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WS81 z kolbą LR21 nagrzewa się tak samo długo jak mój chińczyk. To nie jest wyznacznik że są równie dobre. Po prostu chińczyk ma większą moc. Weller 50W kolba a tu niby 70W.

Dziś będę szukał w pracy groty stare i dziurawe bo prawdopodobnie będzie pasować fala z wellera tylko muszę modyfikacje zrobić. Jak zadziała to dam znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam stacji Zhaoxin 898D, i do amatorskich zastosowań daje radę. Wskazania temperatury są trochę błędne, pewnie dlatego że temperaturę sprawdza na grzałce a nie na grocie, więc trzeba poczekać jeszcze chwilę po tym jak pokaże że jest gotowa do pracy. Nie znalazłem grota minifala, za to można kupić grot "kopytko" za dwie dyszki, a nawet taniej :P Nie lutowałem nią grubych kabli, więc nie wiem jak z mocą, ale do tego mam transformatorówkę i dużą starą grotówkę z czasów PRLu ;)

W każdym razie lutowanie SMD idzie bez problemu, więc jestem zadowolony z zakupu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej stacji jest chyba ta sama kolba vo u mnie więc jest minifala. Grot ma nazwe B07 minifala. Sprawdź sobie to.

Jeżeli chodzi o wellera groty to jestem na dobrej drodze juz żeby ogarnąć dopasowanie. Wszystko po południu około 17 będzie wiadomo.

 

 

No to tak jak mówiłem. Groty Wellera pasują jak sie je stuninguje. Wystarczy kupić grot tego typu: http://allegro.pl/grot-firmy-plato-do-lutownic-weller-rozne-rodzaje-i5111749107.html i wiertłem 4mm rozwiercić środek. Polecam wiertło 4,2 lub 4,1 bo grzałka w naszych chinolkach "puchnie" gdyż jest ceramiczna i jak 4mm się wierci to potem przy gorącej kolbie się grota nie wyjmie, trzeba czekać aż się schłodzi do temp około 50stopni. Wiertłem wystarczy dowiercić się do kołnierza i mamy markowy grot w chińczyku który starczy na długo. Oryginalnym grotem typu fala pobieliłem, a następnie przylutowałem około 4500 kabelków 0,25mm2 i grot nadal smiga, a za każdym razem wycieram go o gąbke. Do zastosowań amatorskich got da radę pewnie bardzooo długo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Witam, posiada ktos takowa stacje lutownicza ? Czyli grotowke i "spawarke do plastiku" jak to na alledrogo pisza. Jak to sie ma do lutowania ukladow smd itp ? Szukam opinii na ten temat czy lutowanie jest latwiejsze i daje sie w domowym zaciszu jakis piecyk reanimowac itp. Jakies techniki lutowania czy patenty mile widziane. Pozdrawiam.

 

 

Dlaczego nie używasz "szukajki" ? Myślisz że o tym nigdy nie pisaliśmy? Teraz łącze tematy ale następnym razem będzie "nagroda specjalna za lenistwo" !

Edytowane przez powalla
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Jako ze technologia idzie do przodu i sprzęty się zmieniają postanowiłem odkopać temat i zapytać Was o jakąś lutownice :P

Będę używał jej miedzy innymi w pracy do lutowania taśmy ledowej co jakiś czas lub do kabelków przy car audio, jednak na pewno nie będę lutował układów scalonych itp. dodam ze hot air jest mi zbędny. Budżet jaki chciał bym przeznaczyć to okolice 200zł +/-, jedyny warunek to wyświetlacz z temp.

 

Na chwile obecną rozmyślam nad taką:
http://diolut.pl/stacja-lutownicza-zd931-48w-150450-stc-p-4204.html
Stacja lutownicza zd-931 48W

 

lub:
http://diolut.pl/stacja-lutownicza-yihua-938-75w-pamiec-temperatur-sleep-aut-wylaczanie-p-4853.html

Stacja lutownicza Yihua 938 75W

Mile widziane tańsze lecz sprawdzone sprzęty + jakiś markowy grot.

Z góry serdecznie dziękuje za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...