Skocz do zawartości

Lampy "tubes" 12at7 i 12bh7


tbrek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, mam pytanie, są tu na forum osoby co się znają na lampach ?

 

Chodzi mi dokładnie o powyższe modele, 12at7 i 12bh7.

 

Szukam lamp które zagrają jasno i detalicznie, bez ociepleń jak UK Mullardy itd. (co już gdzieś doczytałem) Niestety nie znalazłem w sieci odpowiednich jeszcze stron, gdzie byłyby by opisane, przeważnie sa powielane odpowiedzi i odgórne sugerowania sprzedawców.

 

Mam lampy Groove Tubes, EH i Phillips, ale to jeszcze nie to co bym chciał.

 

Kolejne pytanie, za co odpowiadają powyższe lampy, i jakie są możliwości ew. podmian - może ktoś się na tym zna - ale zna a nie że mu się wydaje lub wyczytał na wiki - nie chciałbym czegoś uwalić.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zaglebiajac sie w konkretne modele zerknij czy sa dostępne GE i sa jeszcze dosc ciekawe polskie obecnej produkcji ale nazwa mi wyleciała z Glowy. Troche zakurzył sie u mnie temat lamp ale cos tam kiedys kombinowałem i nawet udalo się kilka wzmakow zbudować (raczej tych prostszych;) ) Pozniej postaram sie cos zerknąć i dopisze to i owo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te GE w większości opisywane z grubsza są tak:

 

dla osoby, poszukującej oryginalnego "amerykańskiego" brzmienia z lat 60-ch

 

Brzmienie amerykańskie lat 60 raczej kojarzy mi się z lekko stłumionym, przygaszonym , niż jasnym , dynamicznym i  z otwartą górą - ale mogę przetestować, drogie nie są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 http://www.audiotubes.com/12at7.htm

http://oldstockaudio.blogspot.com/2010/05/12bh7-listening-test.html

 

12at7 jeśli mają grać jak napisałeś; to proponuję siemens dość uniwersalny gra tak bardziej tranzystorowo, lub telefunken (mniej basu troszkę ale lepsza kontrola i sprężystość),

 

dobre nie będą tanie :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam cały kpl i tak kombinuje sobie.


Jedno co mnie rozwaliło, to jak lampa może wpłynąć na geometrię sceny, te same głośniki, kierunkowanie i cięcia , czasy i poziomy, zmieniasz lampę i nagle szok - szeroko, głęboko, wysoko, ale brakuje powietrza i lekkości co było jeszcze 20 minut temu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z lampek starszej daty, które były jaśniejsze, to Sylvania ( szary nadruk ). Za 12AT7 było jeszcze oznakowanie (WC, czy WA, ale nie pamiętam już co ), Tyle, że nie pojawiają się za często te lampki i to jeszcze sparowane. Odpowiednikiem oznaczenia 12AT7 jest ECC81, to chyba wiesz skoro przy lampach coś dłubiesz.

Lampy te najprawdopodobniej pracują w stopniu wejściowym w przedwzmacniaczu/buforze i są to lampy o stosunkowo niskim wzmocnieniu ( chyba ECC81/12AT7 mają średnie wzmocnienie jak pamiętam ). Jest parę opcji ich zmiany, ale wiąże się to z drobną ingerencją we wzmacniacz, bo różne lampy mają różne zasilanie, różnych prądów wymagają do poprawnej pracy i pinout też się różni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z lampami bawiłem się głównie w buforach/przedwzmacniaczach i wzmacniaczach słuchawkowych. Obecnie brak czasu i pewien projekt jest nieskończony. Tzn. każdy element poskładany ( bufor, preamp, selektor wejść, wyjść, potencjometr rezystorowy ), uruchomiony i poprawiany po odsłuchach, ale nie ma czasu poskładać tego do kupy.

Napięcie dokładniej 12,6V z marginesem, ale można i z 6,3V. Wzmocnienie bodajże z przedziału 50-60 ma ta lampka jak kojarzę.

Jak zagra sama lampa nie można dokładnie przewidzieć, bo co nieco zależy od jej aplikacji. Owszem jaśniej, cieplej itp. ale od aplikacji może się nieco zmienić charakter brzmienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hello.

 

 

 


zmieniasz lampę i nagle szok - szeroko, głęboko

 

Jest to element toru jak każdy inny i ma wpływ na całość - powiem więcej diametralny wpływ.

 

 

 


Jak zagra sama lampa nie można dokładnie przewidzieć, bo co nieco zależy od jej aplikacji.

 

Jaki ma charakter można w pewnych ramach "starać "się umieszczać    a  jej aplikacja - to kluczowe znaczenie 

 

 

 Osobiście ze względu na koszty odstąpiłem od używania lamp Mullard na korzyść może nie super dostępnych ale bardzo dobrych Lamp  TGL   z   lat 60 

O ile dostaniesz model z danego rocznika ,sparowany,pomierzony i nowy (w sensie nieużywany).

 

Co do lamp tutaj na pewno warto się  skontaktować -  Tomasz Janiszewski   tel. 792 521 863 - mój lampowy guru.

Pomoże i podpowie . Jak trzeba wykona . Po jego robocie dopiero wiem jak graja lampy. 

 

 

 

Tu jego blog-

 

http://cytryniarz74.blogspot.com/search?updated-min=2015-01-01T00:00:00-08:00&updated-max=2016-01-01T00:00:00-08:00&max-results=9

 

Przeróbka mojego  Yagin-a   wykonana  w 2014   

 

http://cytryniarz74.blogspot.com/search?updated-min=2014-01-01T00:00:00-08:00&updated-max=2015-01-01T00:00:00-08:00&max-results=18

 

Powołaj się na mnie.    Warto.

 

 

 

Ja lampy które używam  (1966-67 r. )  pochodzą z   zapasów prywatnej kolekcji i tu raczej nie pomogę.Towar reglamentowany. 

 

 

Ale na allegro   jest  osoba którą warto zapytać co tam ma  - 

 

http://allegro.pl/listing/user/listing.php?id=67238&us_id=5048500

 

Brałem w tym roku  TGL  ECC 82     i było  O.K. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

 

ecc81 i 12at7 to jedna i ta sama lampa, zależnie od rynku ma oznaczenie, nawet czasem się je powiela pisząc obie nazwy naraz - tak wnioskować idzie z opisów.

 

Co do samych lamp, lampy lampami , a mi chodzi o konkretny efekt. Rozmawiałem z ZEB'em podobny efekt którego ja oczekuję osiągnął przez zastosowanie lamp 12bh7 General Electric, oraz 12at7 słynnych Marconi, muszę też to przetestować.


Bart_poz miał okazję posłuchać wstępnego setupu, jeszcze na przypadkowych wooferach i bez tweetera, jak wygląda budowa sceny.

 

Jedynie przy 2 wooferach na stronę można od razu wyeliminować 2 drogi, musi być średniak, przynajmniej w tak wielkim aucie jak moje, gdzie do tweetera z prawej mamy prawie 1.7m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak myślałem z tymi 12at7 i ecc81 ale pewności nie miałem.

Używam  w Citrone Tube DAC  właśnie ecc 81    i  lub    zamiennie ecc 82.

Sama lampa to część sukcesu - jej aplikacja   -  j.w.

Może kiedyś mój guru zbuduje mi wzmaki  lampowe do laguny  na sekcję TW /MID - co jest moim marzeniem.

Lampa i ocieplenie,zamulenie  -?  jest mi to obce w moim H.A. 

Przynajmniej od czasu poznania mojego "konstruktora".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemka Wszystkim . To Ja popełniłem Robertowi Przebudowę wzmacniacza , Co do lamp w Car Audio . Temat nie jest nowy , ludzie prubują z różnymi efektami , Dobrze że prubują bo warto . Można nagośnić całe pasmo , zastosować papierowe głośniki z epoki 60" 70" . Można też tylko Środek i górę . Mam opracowaną konstrukcję OTL (bez traf głośnikowych) o mocy 16 Watt , zasilaną z instalacji 12V . Lampy mocy to 6S33S popularne diabły . od dwóch lat słucham takiego wzmacniacza w wersji ~230V .  do Car Audio świetnie się nadaje . Jest to aplikacja Circlotron 4 lampy mocy 4 zsilacze po 110V . żarzenia z akumulatora , całość pobiera 400 Watt około 35 Amper z 12V na dwa kanały , czyli 2 x 16 watt mocy z lampy liczonej na czysto , czyli 2 x 16 watt sinus .  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... Ciekawe jak by przeźyła taka konstrukcja konfrontację z Sony M50.

Gdzie pojawiłby się zysk a gdzie straty.

Rozumiem, że konstrukcja jako taka istnieje na papierze a nie fizycznie?

Ps. A dlaczego Sony? Bo to w moim odczuciu wzmacniacz najlepiej budujący scenę ze wszystkich tranzystorów jakie mam/miałem.

Mowa oczywiście o zasilaniu sekcji tw/mid.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem M1 :-)

I słowa co do 50ki odnoszą się do moich doświadczeń z piecami jakie posiadałem/posiadam a nie globalnie

 

Zapewne są "lepsze " ale widocznie nie trafiłem.

Pomijam taki aspekt jak brzmienie bo to już pole gustu.

Braxy też nieźle jadą z techniką a nigdy nie zapragnąłem posiadać takiej "jałówki"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie zastanawia tylko jedno, dlaczego jedna m50 z kompletu opisana jest na tabliczce z nr seryjnym n50 ??? Wygląda identycznie, a jednak ktoś ją inaczej ocechował

 

Co do lamp to kolego Citrone możesz naświetlić przybliżone koszty takiej konstrukcji ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...