Skocz do zawartości

BMW E39 - w którą pójść stronę?


Rekomendowane odpowiedzi

Czytam ten temat i odnosze wrażenie że kolega chciałby aby grało tytanowo za kilkaset zł jak nie kilkadziesiąt, kombinujesz kolego tak, siak, radio, głośniki, zmieniarka, inne cuda, dostales kilka konkretnych rad, które niestety jak wszystko co porządne musi kosztować więc przespij się kilka dni i odłuż trochę pln i wtedy działaj. Drzwi MUSZĄ być zrobione porządnie i koniec kropka. I uwierz mi że w ten sposób zaoszczędzisz kasę ktorą wydałbyś na te kombinacje. To jest kolejna dobra rada. Działaj!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 79
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Czytam ten temat i odnosze wrażenie że kolega chciałby aby grało tytanowo za kilkaset zł jak nie kilkadziesiąt, kombinujesz kolego tak, siak, radio, głośniki, zmieniarka, inne cuda, dostales kilka konkretnych rad, które niestety jak wszystko co porządne musi kosztować więc przespij się kilka dni i odłuż trochę pln i wtedy działaj. Drzwi MUSZĄ być zrobione porządnie i koniec kropka. I uwierz mi że w ten sposób zaoszczędzisz kasę ktorą wydałbyś na te kombinacje. To jest kolejna dobra rada. Działaj!

 

Problem nie wynika z kasy, tylko niecheci do modyfikacji auta. Szukam opcji najprostszej i najmniej czasochłonnej nie koniecznie najtańszej (oczywiście w granicach rozsądku (choć na tym fotrum to ten rozsądek może być różnie interpretowany ;))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie wynika z kasy, to oddaj komuś kumatemu do zrobienia, wilk syty i owca cała ;)

 

Po pierwsze na podejściu "oddaj komuś kumatemu do zrobienia" ostatnio dość mocno się przejeżdżam, ale to osobny temat do dyskusji OT.

Po drugie ktoś kumaty zaproponuje mi te same opcję co Wy i i tak ja będę musiał decydować:

1. Fabryczne radio + "Zmieniarka mp3" + wzmacniacz + najlepiej nowe głośniki - opcja ponoć gorsza (wg info powyżej) ale ładna.

2. Normalne radio +  najlepiej wzmacniacz + najlepiej nowe głośniki - opcja lepsza (wg info powyżej) ale brzydka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak podtrzymam moją propozycję przespania się z tematem bo skoro nie chodzi o kasę to widzę spore niezdecydowanie, pamiętaj że wrota robisz tylko raz, w dodatku jak zrobisz na 16tki to możesz potem wymieniać na inne aż trafisz na swój profil, bo jest sporo w uzywce, przynajmniej ją tak robię.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie widziałem tu wpisu nigdzie żeby zamontować zmieniarke mp3

 

czyli mówiąc krótko emulator.

 

Co do montażu innego radia w super dizajnerskiej 5 no weź i ochloń.

 

Skoro radio da sie wymontowac to włożyć też się da.

 

Prosisz o poradę a robisz i interpretujesz rzeczy które Tobie pasują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie widziałem tu wpisu nigdzie żeby zamontować zmieniarke mp3

 

czyli mówiąc krótko emulator.

 

Sam doprecyzowałem.

(Bez zestawu głośnomówiącego i bez muzyki z USB, radio nie ma dla mnie żadnego sensu, zatem albo jak napisałeś emulator, albo takie radio które już ma te bajery).

 

 

Co do montażu innego radia w super dizajnerskiej 5 no weź i ochloń.

 

Skoro radio da sie wymontowac to włożyć też się da.

 

Wnętrze może nie jest jakimś ideałem piękna, ale nie zmienia to faktu, że inne niż fabryczne radio na desce rozdzielczej w E39 wygląda po prostu jak kupa.

(Niby kwestia gustu, ale chyba nie jestem odosobniony bo większość userów kombinuje jak je gdzieś schować). Jak je raz wyjmę i wstawię nowe to już nie wrócę do wcześniejszej wersji.

 

Prosisz o poradę a robisz i interpretujesz rzeczy które Tobie pasują. 

 

Na razie nic nie robię, tylko się waham nad dalszymi krokami.

Własnej interpretacji też do niczego jeszcze nie dołożyłem, a ciężko jest też mówić co mi pasuje - na razie sam nie wiem co mi pasuje - są dwie drogi i się zastanawiam którą wybrać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ten moment na start chyba zdecyduje się po prostu na normalne radio (KENWOOD KDC-BT53U: http://www.kenwood.eu/car/receivers/all/KDC-BT53U/) i jeśli to nie pomoże to dojdzie dodatkowo wzmacniacz + Morel Tempo 5 w fabryczne komory.

 

Radio takie, a nie inne bo jest chyba najtańszym radiem ze stosunkowo rozbudowanym DSP (w tym możliwość regulacji czasu). Aktywna zwrotnica jest co prawa uproszczona, ale i tak nie planuje korzystać z takiego rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... Dwa posty wcześniej stwierdziłeś, że wszystko oprócz ori radia wygląda niezbyt, jednak zmieniłeś zdanie i kupisz Kenwooda.

Skoro już będzie w moim mniemaniu warto wykorzystać jakiś niewielki wzmacniacz 4 kanałowy oraz podział aktywny.

A co do kosztów to w przypadku car audio rzadko udaje się mieć ciastko i zjeść ciastko.

Zwłaszcza w bmw, które raczej nie należy do tych "car audio friendly " i oczywiście może grać fajnie ale nie na zasadzie plug and play.

Nie chce mi się rozwijać kwestii akustyki bmek, która mówiąc w skrócie jest "specyficzna " i spędza nie rzadko sen z powiek Profi instalatorom a co dopiero amatorowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... Dwa posty wcześniej stwierdziłeś, że wszystko oprócz ori radia wygląda niezbyt, jednak zmieniłeś zdanie i kupisz Kenwooda.

Skoro już będzie w moim mniemaniu warto wykorzystać jakiś niewielki wzmacniacz 4 kanałowy oraz podział aktywny.

A co do kosztów to w przypadku car audio rzadko udaje się mieć ciastko i zjeść ciastko.

Zwłaszcza w bmw, które raczej nie należy do tych "car audio friendly " i oczywiście może grać fajnie ale nie na zasadzie plug and play.

 

Bo wygląda niezbyt, ale jest to najprostsza i najtańsza opcja na start. Opcje dalszego rozwoju również będą, ale mam nadzieje, że dla mnie już taka zmiana będzie wystarczająca.

 

W podział aktywny wolałbym się nie bawić, bo musiałbym to porządnie zestroić (a z tym troszkę roboty + mikrofon przydatny).

Po drugie (dużo mniej istotne i to kolejny OT), trochę jestem uprzedzony do aktywnych zwrotnic z doświadczeń domowych tj. kolumny klasyczne vs monitory aktywne - jakoś zawsze klasyczne kolumny grały mi bardziej "naturalnie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Nie chce mi się rozwijać kwestii akustyki bmek, która mówiąc w skrócie jest "specyficzna "

 

Przy okazji, pomijając kwestie montażowe, coś jeszcze jest nie tak z CA w BMW? ;D Pytam z czystej ciekawości, ponieważ E39 jest jednym z kilku modeli które rozważam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W podział aktywny wolałbym się nie bawić, bo musiałbym to porządnie zestroić (a z tym troszkę roboty + mikrofon przydatny).

Po drugie (dużo mniej istotne i to kolejny OT), trochę jestem uprzedzony do aktywnych zwrotnic z doświadczeń domowych tj. kolumny klasyczne vs monitory aktywne - jakoś zawsze klasyczne kolumny grały mi bardziej "naturalnie".

 

 

A myślisz, że pasywkę ogarniesz bez mikrofonu i doświadczenia od tak? No i nie zapomnij o worku cewek, kndów i rezystorów na podmianę zanim dojdziesz do zwrotnicy, z pomocą której dostaniesz to czego oczekujesz.

Nie piszę tego złośliwie, ale nie oddając auta do profi instalatora, tylko próbując swoich sił / z pomocą forumowiczów aktywka na pewno wyjdzie taniej i nie gorzej. A jak byś kiedyś chciał pobawić się pasywnie, to przecież radio z aktywką wcale ci nie przeszkadza - wręcz przeciwnie - będziesz mógł zrobić podział w pełni pasywny i nabić sobie z radia czasy.

Ja na początek na Twoim miejscu poszedł bym "aktywną" drogą  :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A myślisz, że pasywkę ogarniesz bez mikrofonu i doświadczenia od tak? No i nie zapomnij o worku cewek, kndów i rezystorów na podmianę zanim dojdziesz do zwrotnicy, z pomocą której dostaniesz to czego oczekujesz.

Nie piszę tego złośliwie, ale nie oddając auta do profi instalatora, tylko próbując swoich sił / z pomocą forumowiczów aktywka na pewno wyjdzie taniej i nie gorzej. A jak byś kiedyś chciał pobawić się pasywnie, to przecież radio z aktywką wcale ci nie przeszkadza - wręcz przeciwnie - będziesz mógł zrobić podział w pełni pasywny i nabić sobie z radia czasy.

Ja na początek na Twoim miejscu poszedł bym "aktywną" drogą  :wink:

 

Dzięki - z pewnością masz rację, ale mam wielką nadzieję, że seria + radio z czasówką i rozbudowanym EQ mnie zadowoli.

Jeśli nie, to dodatkowo subwoofer + lepsze głośniki przednie z wzmacniaczem (Tempo 5) na ich oryginalnych zwrotnicach (w sensie zwrotnicach Morela).

 

Nie planuje w to brnąć dalej i się szczególnie doktoryzować nad wyciągnięciem tego 100%.

 

Nie mniej na ten moment to mogę sobie co najwyżej pogdybać - przyjdzie radio i zobaczę co dalej.

Temat założyłem, bo do tej pory w poprzednim aucie miałem najtańszego Pioniera + wspomniane Helixy (DB52C) i byłem zasadniczo zadowolony.

Przełożyłem głośniki do nowego auta pod radiem Alpine (fabrycznym) i dupa - nie grało. Mimo niechęci do rezygnacji z fabrycznego radia, poszedłem za podpowiedziami w tym temacie i zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Radio zamontowane i wstępnie ustawione.

Czasówka fajna sprawa - zawsze miałem tylne głośniki ściszone tak by nie było ich słychać z przodu, bo grały ewidentnie z tyłu czego nie lubię. Po korekcie czasowej zupełnie inaczej to wygląda - "niezależnie" od ustawienia federa dźwięk jest z przodu - ciekawe zjawisko ;)

Dodatkowo fajna jest opcja "podnoszenia" źródła dźwięku i opcja poszerzania sceny- też dają ciekawe efekty.

 

 

Zatem dziękuje za rady odnośnie zmiany radia i podpowiedzi odnośnie wyboru radia z DSP.

Jest zdecydowana poprawa w stosunku do serii, gra to dużo fajniej, a dodatkowe bajery pomagają. Pojawił się też midbas, ale niestety jest go niewiele.

Pod względem czysto muzycznym, naturalności brzmienia itp nie jest niestety do końca tak jakbym chciał. Jak wyżej pisałem brak niskich tonów, niedostatek w wyższym basie i ogólnie taki "mały dźwięk". Brakuje energii w tym graniu.

 

Zastanawiam się zatem nad:

1. Lepsze głośniki z przodu (i dodatkowo "dedykowane" do małych objętości + wzmacniacz,

2. wzmacniacz + subwoofer.

 

Skłaniam się ku opcji 1 na ten moment, choć dużo bardziej problematyczna (raczej subwooferem nie załatam zakresu 20-150Hz?).

 

Jeśli 1. to co byście wybrali?

a) Morel Tempo 5,

b) DLS X-SB52?

 

Oba obecnie w podobnej cenie i w symulacjach wypadają bardzo dobrze w fabrycznych komorach. DLS ma dużo niższy bas, ale za to ma tylko 3omy - będzie trochę problemu ze wzmakiem.

 

 

Będę wdzięczny za dalsze podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

DLS ma dużo niższy bas, ale za to ma tylko 3omy - będzie trochę problemu ze wzmakiem.

 

 

 

Dlaczego?

Nie przychodzi mi do głowy przykład wzmacniacza, który nie obsługiwałby 2ohm w stereo.

 

Tempo5 montowałem w E38 i zaskakująco dobrze się tam sprawdziły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego?

Nie przychodzi mi do głowy przykład wzmacniacza, który nie obsługiwałby 2ohm w stereo.

 

Do 4omowego głośnika mogę kupić dowolny wzmacniacz 4 kanałowy, spiąć w mostki i uzyskać 2x100W+.

 

Do 3omowego głośnika muszę szukać wzmacniacza o mocy 2x100W bez mostkowania - takie wzmaki są droższe.

 

Choć w sumie nie do końca pasuje mi opcja mostkowania wzmacniacza pod głośniki przednie, zatem nie jest to jakiś poważny minus.

 

Tempo5 widziałem już w profesjonalnej realizacji w E39, zatem łącznie z Twoja opinią wychodzi na to, że są zdecydowanie bardziej sprawdzone.

 

Podpięcie Tempo5 pod radio jest zbrodnią? Będzie to grać źle?

Jeśli źle to, czy wzmacniacz 2x70W RMS wystarczy, czy koniecznie musi być 100W lub więcej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Jeśli źle to, czy wzmacniacz 2x70W RMS wystarczy, czy koniecznie musi być 100W lub więcej?

 

Podobno się audio domowym interesujesz, tam też takich mocy potrzebujesz do jednej pary 13stek? Zdajesz sobie sprawę jakiej mocy potrzebujesz przy "normalnym" poziomie głośności? Jakiekolwiek podstawy podobno przeczytałeś, w którym miejscu jest napisane że wzmacniacz bez 100W nie zagra?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...