Skocz do zawartości

?? Aktywnie czy pasywnie ??


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , 

 

posiadam zestaw morela : tweeter morel mt-23 i woofer hybrid ovation i robioną zwrotnice I rzędu - taki zestaw używany zakupiłem pare lat temu.

Wzmacniacz to steg qm 75.4 , radyjko kenwood kdc-w6527SE.

Nigdy nie słyszałem tego woofera poza moim samochodem ale wydaje mi się że brakuje mu dołu. 

Ostatnio naszło mnie na zmiany i wymyśliłem, że zakupie radio z prockiem i pobawie się w aktywny podział pasma. W poszukiwaniu radia i informacji trafiłem do zakładu car audio "dobry ton" w Lublinie w którym właściciel w zasadzie przekonał mnie do zwrotnic pasywnych, które oczywiście mogą mi wykonać za ok 500 zł. 

 

Prosiłbym o sugestie , podpowiedzi jak podejść do tematu.

Jeśli zdecyduję się na zwrotnice pasywne będzie pewnie inaczej, być może lepiej.

Jeśli zdecyduje się na zmianę radia i aktywny podział pasma prędzej czy później będe musiał zaopatrzeć się w kolejny piec pod suba który teraz wykorzystuje 2 kanały w mostku ze stega.

 

Pytanie czy zwrotnica pasywna wydobędzie więcej z tych przetworników niż aktywny podział ? Na co zwrócić uwagę ?

 

Z góry dzięki za wszelkie wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie lepiej zapuścić aktywkę.

Czy to radio czy proc masz tą przewagę że:

Po 1: Element odsprzeda-walny łatwiejszy w zmianie na lepszy.

Po 2: Zmieniając np woofer nie ogranicza cię.

Po 3: Zmieniając samochód też możesz zmienić ustawienia

Po 4: Kiedy chcesz możesz zmienić strojenie.

 

Wady

Musisz dołożyć jeszcze 2 kanały wzmacniacza.

 

EDIT

Nigdzie nie napisałem o cenie i nie napisałem że dany zakład zrobi gorzej. Napisałem co uważam za przewagę aktywki.

Sam stałem przed podobnym wyborem niedawno i zbieram brakujące graty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


zakładu car audio "dobry ton" w Lublinie w którym właściciel w zasadzie przekonał mnie do zwrotnic pasywnych,

 

 

 


Jak dla mnie lepiej zapuścić aktywkę.

 

Mam rozumieć iż znasz ten zakład i wiesz że p. Brzyszko nie zrobi lepszego grania pasywnego niż aktywka za 500 ?  Wiesz że te brakujące kanały też muszą kosztować ? No i jaka to znów fajna aktywka z radia za 500? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Jak dla mnie lepiej zapuścić aktywkę.

Czy to radio czy proc masz tą przewagę że:

Po 1: Element odsprzeda-walny łatwiejszy w zmianie na lepszy.

Po 2: Zmieniając np woofer nie ogranicza cię.

Po 3: Zmieniając samochód też możesz zmienić ustawienia

Po 4: Kiedy chcesz możesz zmienić strojenie.



Wady

Musisz dołożyć jeszcze 2 kanały wzmacniacza.



EDIT

Nigdzie nie napisałem o cenie i nie napisałem że dany zakład zrobi gorzej. Napisałem co uważam za przewagę aktywki.

Sam stałem przed podobnym wyborem niedawno i zbieram brakujące graty.

 

A ile miałeś dedykowanych systemów pasywnych w samochodach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu ktoś miałby to weryfikować?

Czy nie liczy się to że pasuje to mi?

Ewentualnie co mi nie pasuje staram się zmienić o czym już napisałem wcześniej.

Obiektywnie niestety to co wydaje się ok dla 90% procent ludzi ( we własnym mniemaniu ) można w 90% przypaków sporo porawić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem żadnego dedykowanego. Bawiłem się za to przynajmniej 2 HU z aktywką i jednym procem zewnętrznym.

Napisałem "Jak dla mnie" gdyż aktywkę jestem w stanie ogarnąć swoimi siłami, do pasywki nawet nie podchodzę.

 

Czyli nie jesteś w stanie obiektywnie porównać tego rodzaju systemów .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu ktoś miałby to weryfikować?

Czy nie liczy się to że pasuje to mi?

Ewentualnie co mi nie pasuje staram się zmienić o czym już napisałem wcześniej.

 

Oczywiscie ze nie... Mozesz supełnie nieswiadomie żyć w przekonaniu,że nic lepszego nie mozna z danego konfigu wyciagnac... i wtedy :

1254601870_by_Gregorikos_600.jpg...

 

Tyle ze musisz do tego przekonac Tych którzy wiedza co słysza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ten twój kenwood ma czasy? Nie chce szukać tego na telefonie.

 

Jeśli tak to polecałbym poczytać opinie o dobrym tonie tu na forum i jeśli Cię satysfakcjonuje to spróbowałbym pójść w stronę pasywki ze względów ekonomicznych i dość dużej szansy powodzenia.

 

Potem skupił bym się na reszcie systemu - zweryfikowal źródło, dobrał wzmacniacz.

 

Jeśli nie ma czasów to szukałbym czegoś z czasami + ew. Zwrotkami - ale też musiałbys u kogos/z kimś zestroic system aby wyciągnąć jak najwięcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ma się to średnio do sedna tematu, ale ja w pierwszej kolejności myślałbym o zmianie źródła w takim systemie :wink2: Na podstawie swoich preferencji w tej części systemu wybrałbym lepsze źródło i dopiero wrócił do tego tematu. Wtedy masz 3 możliwości: zwrotnica pasywna, zwrotnica pasywna + korekcja czasowa, zwrotnica aktywna + korekcja czasowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że to co innego.

 

Dopisałem te filtry bo przyszedł mi jeszcze jeden pomysł bardziej w formie testu niż zastosowania na stałe. Czy miało by to rację bytu gdybym dokupił do wzmacniacza dwa filtry aby zrobić częstotliwość podziału pomiędzy woofery i tweetery a filtrami w radiu uciął woofery od dołu ??

 

Chciałbym zobaczyć czy woofer będzie zachowywał się lepiej/gorzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie słyszałem tego woofera poza moim samochodem ale wydaje mi się że brakuje mu dołu. 

Opisz to szerzej, to osoby znające ten woofer może coś podpowiedzą.

Jak wygląda przygotowanie miejsca pracy woofera? Nie liczyłbym na diametralną zmianę "dołu" poprzez poprawę pasywnego LPFa wooferowi.

Nie gra on po prostu zbyt cicho? Co ze średnicą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak odepnę suba jest sucho. Kick to też takie pukanie bez szału. Reszta pasma przynajmniej na moje ucho jest przeze mnie akceptowalna. We wspomnianym wyżej zakładzie wyciągnąłem zwrotkę, została zmierzona cewka i jeśli dobrze pamiętam jej wartość to ok 0.22 mH. Dostałem info że cała konstrukcja zwrotnicy może tłumić woofer , dlatego pomyślałem żeby w ramach testów pozbyć się zwrotnic.

 

Miejsce pracy woofera szykowałem sam więc być może są jakieś niedociągnięcia. Panel mdf + dynamat  - minusem jest to że głośniki grają pod tapicerkę, ale przy ściągniętych boczkach efekt jest praktycznie ten sam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Granie bez założonej tapicerki nie jest takie samo jak z założoną tapicerką. Ja na Twoim miejscu na początek przyjrzałbym się montażowi woofera.

 

Żeby wstępnie wyeliminować zwrotnicę, możesz puścić woofer bez zwrotnicy a na radiu puść filrt górnoprzepustowy na ok 63 Hz. Wtezy zobaczysz co się dzieje bez zwrotki.

 

Sprawdź taż koniecznie, czy woofery grają w zgodnej fazie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu nie zaślepiłeś tych 2 przepustów? Wydałeś kasę na dynamatę a nie zakleiłeś 2 sporych otworów, którymi schodzi ciśnienie.

Uszczelnij i oklej matą dobrze miejsce montażu dystansu.

 

Te przepusty są plastikowe i sztywne? Nie przyjrzałem się dobrze chyba.

Edytowane przez Marine_4000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...