Skocz do zawartości

akumulator zamiast kondensatora ?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Akumulatory AGM .wpięte w torze zasilania ,mają zdecydowanie lepsza wydajność prądowa niż tradycyjne  kondensatory . Przykładowo agm- Kinetik HC 600 ,odpowiada pojemnościowo kondensatorowi o wartości 100 MF. Rachunek jest więc prosty ,i nie trzeba się zastanawiać co będzie lepszym rozwiązaniem. Na pewno jest to zdecydowanie lepsza alternatywa ......sam bazuję na takim schemacie zasilania wzmacniaczy . Do zasilania nie przywiązuje się w Polsce niestety wagi ,a jest to bardzo ważny element całej układanki ........... na topie są watty i damping factor  :wink:

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akumulatory AGM .wpięte w torze zasilania ,mają zdecydowanie lepsza wydajność prądowa niż tradycyjne  kondensatory . Przykładowo agm- Kinetik HC 600 ,odpowiada pojemnościowo kondensatorowi o wartości 100 MF. Rachunek jest więc prosty ,i nie trzeba się zastanawiać co będzie lepszym rozwiązaniem

Najpierw trzeba się zastanowić, czy kondensator i akumulator służą do tego samego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także mam zamiar dołożyć akumulator, tyle że dedykowany CA. Za to zamówiłem przekaźnik od wyciągarki 250A, gdyż cena np. Hollywooda to trochę przegięcie. Zobaczymy ile pożyje. Koszt około 60zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Także mam zamiar dołożyć akumulator, tyle że dedykowany CA. Za to zamówiłem przekaźnik od wyciągarki 250A, gdyż cena np. Hollywooda to trochę przegięcie. Zobaczymy ile pożyje. Koszt około 60zł.

Oszczedny placi dwa razy. 

 

Kiellu a ten kinetic jest rownie szybki co dobry kond np. mudorf, helix, brax?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybkie piece już były, teraz czas na szybkie kondy... xD

Masz taką samą wiedzę na ten temat jaką miałeś w innym temacie z długością dystansu i jego wpływu na grę woofera. Twoje nic nie wnoszą.

 

Szybkość oddania ładunku z konda jest jego najważniejszym parametrem i nie ma co się śmiać. Za cene dobrego konda można dołożyć dodatkowy aku przed wzmacniaczami i według mnie lepiej to sie sprawdza pod warunkiem, że dobrze to zainstalujemy i mamy odpowiedni zapas Amperów na alternatorze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


że dobrze to zainstalujemy i mamy odpowiedni zapas Amperów na alternatorze

 

To raczej przede wszystkim. Sama nazwa tych podzespołów akumulator i kondensator mówi, iż służą one nieco do czego innego. Myślę, że trzeba to rozpatrywać pod kątem czego "brakuje" nam w instalacji prądowej i jak to przekłada się na pracę najpierw wzmacniacza i wyniku jego pracy tj. pracę głośnika/ów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie tam głownie chodzi o spadki przy samym wzmaku , pewnie taki aku by to zrekompensował , nie wszystkie wzmaki potrzebuja kondzia mam m1 i m3 i nigdy kondzia nie montowałem maja w sobie takie ze nie potrzeba nic dodawac , ale dls a7 potrzebuje wspomagacza .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Masz taką samą wiedzę na ten temat jaką miałeś w innym temacie z długością dystansu i jego wpływu na grę woofera. Twoje nic nie wnoszą.

Szybkość oddania ładunku z konda jest jego najważniejszym parametrem i nie ma co się śmiać. Za cene dobrego konda można dołożyć dodatkowy aku przed wzmacniaczami i według mnie lepiej to sie sprawdza pod warunkiem, że dobrze to zainstalujemy i mamy odpowiedni zapas Amperów na alternatorze

 

Dobrze że mamy na forum ekspertów, mogą mnie poprawić ;) Szybkość oddania ładunku z konda nie jest "parametrem" a wypadkową wielu zmiennych, co przy pojemnościach i prądzie jaki nas interesuje jest praktycznie z punktu widzenia fizyki pomijalne. Abstrahując od skrajnie wysokich rezystancji, bo takie nawet w tanich kondach nie mają prawa wystąpić, większy wpływ na szybkość ładowania/rozładowania ma zmiana temperatury otoczenia.

 

Radek, wiem że to ma znaczenie "na papierze" ale nie powiesz mi że różnica między kondem "no-name" a "szybkim kondem" jest do wychwycenia w jakikolwiek sposób ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 


Także mam zamiar dołożyć akumulator, tyle że dedykowany CA. Za to zamówiłem przekaźnik od wyciągarki 250A, gdyż cena np. Hollywooda to trochę przegięcie. Zobaczymy ile pożyje. Koszt około 60zł.

Załatwiłem 2szt. teoretycznie do 400A..., a miałem napewno sporo mniej...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze że mamy na forum ekspertów, mogą mnie poprawić ;)

Nie mam się za eksperta, nie lubie podśmiechujek poprostu - jak coś wiesz mów od razu :)

 

Szybkość oddania ładunku z konda nie jest "parametrem" a wypadkową wielu zmiennych, co przy pojemnościach i prądzie jaki nas interesuje jest praktycznie z punktu widzenia fizyki pomijalne

Wiec co w kondzie jest ważne jeśli nie szybkość oddania/pobrania ładunku? Pojemność? Są kondy po 10F i ulegają firmowym 1F. Pytam, po prostu nie wiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam się za eksperta, nie lubie podśmiechujek poprostu - jak coś wiesz mów od razu :)

 

 

Wiec co w kondzie jest ważne jeśli nie szybkość oddania/pobrania ładunku? Pojemność? Są kondy po 10F i ulegają firmowym 1F. Pytam, po prostu nie wiem :)

Może troche mnie poniosło, pardon. Po prostu mówienie o szybszych/wolniejszych kondach jest moim zdaniem bez sensu przy naszych zastosowaniach, jeśli chodzi o popularne marki czy noname'y to bez znaczenia, skoro jak ktoś dobrze zauważył są inne ważniejsze punkty instalacji elektrycznej. No chyba że ktoś jest w stanie wychwycić słyszalne różnice między kondami to gratuluje ;) 

Sam mam na pokładzie konda, używam go tylko ze względu na to że łatwo mi przy nim rozdzielić kable, ma voltmiare - a jak pomoże chociaż w najmniejszym stopniu to spoko.

 

Co do 2giego aku, to chyba troche inne jest jego uzasadnienie. Bo przecież dobierając kwasówke pod maske nikt nie przejmuje się szybkością oddania ładunku (odbiegam od zastosowań dbDragowych, ale to chyba inna bajka). Główną zaletą 2giego aku jest stabilność napięcia i brak spadków wynikających z niewielkiej odległości do wzmacniaczy, no i przy "mądrym" montażu zmniejszenie ryzyka i możliwości rozładowania głownego aku pod maską.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swiatła tradycyjnie , przy głosniejszym ,  pewnie grubszy kabel by rozwiazał sprawe , ale i tak ten wzmacniacz powinien cos miec do stabilizacji mam jakiegos kondzia moge podłaczyc ale ciekawi mnie czy aku by sie lepiej nie sprawdził a6 ma wyprowadzenia pod kondzia a ten nie ma trza upychac kable , nie sztuka kupic hollywooda za 400 jak to samo moze byc za 100 , i tak to jest drugie autko i ja nim nie jeżdze 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu mówienie o szybszych/wolniejszych kondach jest moim zdaniem bez sensu przy naszych zastosowaniach, jeśli chodzi o popularne marki czy noname'y to bez znaczenia, skoro jak ktoś dobrze zauważył są inne ważniejsze punkty instalacji elektrycznej

Skoro mowa o świadomym użyciu kondensatora/kondensatorów to jest jak najbardziej z sensem .

Pojemność jest parametrem "statycznym" i raczej ma zastosowanie w zabawie z żaróweczką - ile czasu poświeci i jak jasno :wink2: .

Gdy rozpatrywać to w aspektach dynamicznych ( zmiennoprądowych ) to można dojść do punktu gdzie wewnętrzna indukcyjność stanie się barierą w gromadzeniu i oddawaniu ładunku

 

 

 

Może zacznijmy od podstaw :)

 

Mirku jakie masz spadki napięcia? Przy głównym akumulatorze i przy rozdzielaczu?

 

To ciekawe , z przyjemnością zerknę na te podstawy :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załatwiłem 2szt. teoretycznie do 400A..., a miałem napewno sporo mniej...

 

Stwierdziłem że za 50zł warto sprawdzić. Jeżeli się rozsypie to trzeba będzie się postarać o coś solidniejszego. Wygląd w sumie identyczny jak Hollywood. Jest w kraju dostępna jakaś alternatywa dla przekaźnika Hollywooda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...