Skocz do zawartości

Subwoofer typu isobarik - czy ktoś się bawił?


takeshi_td
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ nie lubię oklepanych standardów a do tego przyzwyczaiłem się do robienia sobie pod górkę, zastanawiam się czy nie spróbować swoich sił w budowie takiego suba :) Zanim jednak podejmę się tematu chciałbym zasięgnąć wiedzy jakie są plusy i minusy tego typu zabudowy? Gdzieś tam wyczytałem że zyskuje się na wytrzymałości, skuteczności i zejściu...pytanie ile w tym prawdy a ile mitu? Czy ktoś z Was bawił sie już w takie konstrukcje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konkretów na razie nie ma bo chcę zebrać informacje czy taka zabawa wniesie coś wartego zachodu. Teoretycznie w planach widzę dwie 10-tki w budzie bandpass -4th order  gdzie głośniki miały by być zamontowane face-to-face :) Nie mam bladego pojęcia czy ma to jakiś sens ale WinIsd dopuszcza taką opcję więc pomyślałem że why not :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam....Ogólnie w aucie nie widziałem żeby ktoś  miał tak zrobione jednak...Kilkanaście  lat temu na jednej z naszych dyskotek był Wielki Woofer z JBLa  właśnie tak zrobiony..W środku siedziały 2x46cm głośniki wiem bo widziałem jak jeden się spalił :) a opakowanie było wielkie do nich jak szafa...Dmuchało to na prawdę potężnie..co do samych głośników nie wiem jaki model tam siedział....Niezły pomysł..Będę na pewno śledził temat bo sam się kiedyś nad tym zastanawiałem....i tak jak TY...odpuściłem bo za wiele info nie znalazłem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sie bawiłem ale przyznam szczerze, tylko dla zabawy. Jedno co można poczytać, co innego mozna zobaczyć na zagranicznych forach, w polsce miałem tylko jedno forum gdzie poruszyłem własną zabawę. 

Chciałem się tylko zabawić konstrukcjami ze zmniejszeniem fizycznie litrażu do samej pracy, chodziło mi tylko aby uzyskać jak najlepsze niskie zejście. Oczywiście chodzi o mały litraż, dobre zejście a szybka oczywiście dyamika, gdyż samo opóźnienie czasami daje nam złe efekty odsłuchowe.

Wszystko to po części czarna magia (jak dla mnie) chciałem poznać jak to się sprawdza z dynamiką. Zabawa z litrażem, co zrobimy jak będzie mniejsza komora, aby dodać dynamiki.

Zabawy były różne jak i subwoofery 10" jak i 12". 

Jak ktoś chce się pobawić - polecam własny magazyn z materiałem, bo zabaw jest mnóstwo, nie ma takiej opcji aby ogarnąć to w jednej zabudowie, zabawa programem to jedno a zabawa w domu, muzyka - zupełnie co innego. Za zabawiłem się też z BR z drugim subwooferem który był z dodatkowym portem i odziwo nastepowało takie odbicie fazy że subwoofer o dziwo zaczynał fajnie pracować w.. przeciwfazie  :rotfl:

http://www.glasswolf.net/papers/isoquasi8dualbpass.gif

Polecam, polecam, zabawe. Nie czytaj, bo świra dostaniesz. Próbuj sam, frajda nie z tej ziemi.

Jedna zabawa z wooferami 8" x2, z zabawą w przeciwfazie dała mi zejście z 15hz.. Wiem, po co, na co, ale bass refleks jak ktoś kuma z tradycyjnym portem to może granica 10% wiedzy która tylko znajduje się w isobarze. Poznać Isobara, czarna magia, a najfajniejsze jest to że można też wykorzystać to DbDragu  :wink:

Ale temat bardzo delikatny, ma możliwości, ja zrobiłem jedną konstrukcję która potrafi dać z małej mocy duże efekty głośności, ale ni chusteczki nie kumam do końca. Strojenie podwójne z bardzo bliskim portem w obu stronach (różnica 2-3hz aby uzyskać dodatkowe podbicie)..

 

Porady programowe - jeden ch... dopasować litraż tylko są przydatne. W samej pracy później litraż fizycznie może ci pracować 2x mocniej. Coś jak praca w skrzy 15litrów netto, a efekt dźwiękowy jak 25litrów netto. Port niestety musi pracować z odpowiednim portem. Nie można brać pod uwage - pracuje fizycznie w 15litrach, więc dostroić trzeba jak mały litraż. Ciężka jest zabawa z dużymi portami, lepiej bawić się z wąskimi, mała długość, lepiej wykorzystać większe później niedociągnięcia. Z dużym portem może ci sie zrobić po prostu ruch powietrza. Już miałem taki efekt. Pracował głośno ale nie czuło się uderzenia.

 

Chetnie bym obejrzał co stworzysz  :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba faktycznie najlepiej będzie zbudować coś "na oko"

Zrób np: większą budę closed, z taką opcją aby wpakować coś co zajmuje litraż (cegła, deseczki)

Upchasz litraż, zmniejszasz go na życzenie. Ja zrobiłem wewnątrz "mini półkę" i dorzucałem płyty 20x15x1.65cm  (0,495l płyta z laminatem) a cała komora była 30x40x20 (24litry  ale trzeba odjąć głośnik)

Woofery ułożone na górze a na dole mogłem wkładać  płyty aby były wypełnieniem. W ten sposób pozbywałem się litrażu - dla ciekawości. 

Sensownie było upychać tylko 26 płytek  :wink2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Ja posiadam taki subwofer.Głośniki są twarzami do siebie.Jeden głośnik jest calkowicie zamknięty drugi twarzą do niego i jest tylko otwór bass reflex.Chciałem to podłączyć na 2 omy ale nie dało rady gdyż głośniki są twarzą do siebie i nie mogly grac w zgodnej fazie.Zastosowane glośniki to Alphard dw100k. Zamontowałem to koleżance pod radio Alpine cde bez wzmacniacza i musze przyznać że idealnie uzupełnia pasmo.Zejśc potrafi co aż dziwne bez wzmacniacza.Jednak efektywośc jest dużo gorsza niż przy standartowej skrzynce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie podłączałem plus do plusa minus do minusa i za żadne skarby ta tuba nie grała basem..Jakby coś blokowało.No a zdrowy rozum...Jak głośniki są twarzą do sibie o gdzie te powietrze ma się rozejsc??? Jak pomiędzy głośnikami płyta o grubości paru mm...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem zgadza się wszystko wiem co to faza i podłączenie równolegle i szeregowo.Piszę tylko że równolegle tuba nie grała basem.A dziury pomiędzy głośnikami nie ma.Jeden głośnik jest całkowicie zamknięty a drugi dolega do niego przodem.Żadnej dziury pomiędzy tymi komorami nie ma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I juz wszystko wiesz dziura musi być

Gdzie musi być dziura ?

 Ile wykonałeś takich (podobnych ) konstrukcji Isobaric ?

Stary to teraz podłącz je równolegle ale w PRZECIWFAZIE  i będzie grać !

 

Lączymy równolegle dla obniżenia impedancji duetu .

Zgodnie w fazie gdy jest komora ( dystans ) pomiędzy głośnikami i pracują w tym samym "kierunku" , a w przeciwfazie gdy są skierowane membranami do siebie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak widzą się głośniki.......Kolego powalla z całym szacunkiem wiem co to faza i przeciwfaza ale nie rozumiesz że głośniki są twarzami do siebie?? skieruj jeden głośnik do drugiego i włącz w jedej fazie....NIe da rady by grały basem bo zatrzyma je kurtyna powietrzna.Rozumiesz o co chodzi teraz?

 

Głośniki są podłączone u kumpeli w aucie bez wzmacniacza i grają idealnie.Ja u siebie mam rocforda P3 w 2 omach...Więc proszę nie rób ze mnie głupka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sory ale od początku chyba nie możesz pojąć co Powalla pisze.,.

 

jeśli chcesz połączyć je równolegle i w przeciwfazie musisz dać plus z pierwszego do minusa z drugiego i to np do + w wzmacniaczu, oraz minus z pierwszego do plusa z drugiego i to do - we wzmacniaczu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...