Skocz do zawartości

Jaka grubość/struktura ścianki do komory woofera?


Sinoff
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Temat założyłem oczywiście na fali dyskusji http://www.strefacaraudio.pl/topic/33122-komu-zleci%C4%87-zrobienie-kom%C3%B3r-dla-16tek-w-drzwi-okolice-wwa/
Jak to właściwie z tą grubością jest? Kiedy ścianka jest zbyt cienka, a kiedy taka w sam raz?
Pierwszy raz zwróciłem uwagę na grubość ścianek przy okazji odsłuchu suba od Helixa w odniesieniu do jego gry w tandetnej skrzynce z płyty MDF o grubości 16mm. Finalnie Helix skończył w skrzynce z MDF-u 19mm i skoro różnica 3mm w grubości ścianki była wyraźnie słyszalna, jaka by była różnica gdyby ściankę pogrubić do 30mm? Różnica jest na tyle duża, że raczej nie pokuszę się już o wożenie skrzynki z MDF-u 19mm :)
Jeśli grube ściany, a co za tym idzie dużo MDF-u są w stanie znacząco polepszyć odbiór suba, to i w lepionkach z żywicy także starałem się uzyskać jak największą procentową zawartość MDF/HDF. I w tym przypadku skutek też był pozytywny.
A jak powyższe ma się do pudełek zwykle pokazywnych na forach? A nijak, bo obowiązujący standart to MFD 19mm na skrzynkę a lepionka we wnęce, to zwykle 5-7mm odlewu plus front Z MDF-u 19mm, a wnętrze wymalowane pastą Braxa, gumą z pędzla lub innym preparatem tłumiącym.
I tu powoli zbliżam się do paneli drzwiowych. Ostatnio dość szeroko komentowane były komory, które wykonali Mehow i suzuki, W jednym i drugim przypadku starannie i dokładnie wykonane, niech posłużą jako przykład. Może by się komory trucka nadały ale tam licho z fotami.
Tył komory to odlew o ściance grubości 5-7mm a boki i front to w większości MDF 19mm. Czyli? :) Konstrukcyjnie nic innego jak lepiona zabudowa zamknięta na suba w boczku, łącznie z grubościami ścianek i sposobem tłumienia.
To jak to jest? Czy woofer w komorze i sub w bagażniku tak wiele różnią się między sobą czy jednak nie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na logikę biorąc to teoretycznie nie. Różni się tylko zapewne skala wielkości, ciśnienie jakie może maksymalnie wystąpić wewnątrz no i częstotliwość fali akustycznej :) Na upartego można by to zrobić w sposób doświadczalny tzn. jeden głośnik i 3 różne obudowy. 1 po prostu zabudowana w boczku, 2 wykonana z lichego mdfu 16mm jak napisałeś no i 3 w postaci takiego klocka porządnego z 21mm mdfu z wzmocnieniami. Najlepiej w klozecie, żeby pod wpływem ciśnienia wyszło co i jak. Może mi się uda ogarnąć coś w tym temacie na uczelni, sprawdzę co tam w laboratorium mają ciekawego bo niby dział z drganiami itp też jest to może uda mi się sprawdzić jak się zachowuje mdf pełny, żywica+mata+gwiezdny pył :P no i sama żywica+mata. Musiał bym tylko dokładnie wiedzieć w sumie co was tam interesuję i że tak powiem jakie parametry tego mdfu itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

.

 

I tu powoli zbliżam się do paneli drzwiowych. Ostatnio dość szeroko komentowane były komory, które wykonali Mehow i suzuki, W jednym i drugim przypadku starannie i dokładnie wykonane, niech posłużą jako przykład. Może by się komory trucka nadały ale tam licho z fotami.

Tył komory to odlew o ściance grubości 5-7mm a boki i front to w większości MDF 19mm. Czyli? :)

 

 

 

Przyjrzyj się im dokładniej

 

one nie mają ścianek z 19mm mdfu

 

to są ramki z mdfu ułozone warstwowo jedna na drugiej- efektywna grubość "ścianki" w moich to jakieś 16mm, ale sztywność dzięki takiej koncepcji możesz porównać do ca 30-35mm grubej ścianki postawionej pionowo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może by się komory trucka nadały ale tam licho z fotami.

 

Jeśli chodzi o ścianki w moich komorach to główny materiał to MDF 10ka, na to od wew strony jest naklejona mata wymoff b. sztywna 3 warstwowa(dodatkowe 5 mm).

Na zewnątrz zaś od frontu boczek jest profilowany więc np w okolicy woofera ścianka ma wraz z pierścieniem ok 4 cm grubości, zaś od tyłu z racji ,że był wykorzystany fragment ori komory (jest tam bardzo licho z miejscem i nie było sensu wycinać w zasadzie to samo z mdf, lub odlewać z żywicy) jest on od wewnątrz wysmarowany żywicą a następnie takim mazidłem na pędzel zaś od zewnątrz szpachlówką włóknistą. Całość komory od strony wnętrza drzwi jest pokryta dwiema warstwami żywicy z włóknem szklanym , następnie wyklejona matami i została przyklejona pianka gms na boczek.

Ścianki przeciwległe sobie są skręcone na sztywno klockami drewnianymi w kilku miejscach aby ich rezonans się znosił.

Efektywna grubość ścianek wychodzi w okolicach 16-20 po 40 mm czyli to co u Mehowa, leczy wykonane w trochę inny sposób.

Podobnie się ma kwestia tłumienia rezonansów u mnie jest mata wew i na zew ścianki u Michała zaś pasta Brax. Cel ten sam środki inne.

Czyli podsumowując grubość ścianki od 16 do 40 mm, struktura z róznych materiałów w przekroju (mata 3 warstwowa : alu,polimer, bitum, mazidło na pędzel, żywica, mdf, włókno szklane, żywica, mata, pianka).

Myślę ,że zróżnicowanie materiałów na danym przekroju daje lepszy efekt tłumienia niepożądanych rezonansów gdyż każde z nich ma trochę inne właściwości niż stosowanie , jednego jednorodnego. Ale to tylko takie moje przypuszczenia. :)

 

 

post-4530-0-50681300-1363418394_thumb.jpg

 

post-4530-0-75448100-1363418395_thumb.jpg

 

post-4530-0-15338300-1363418424_thumb.jpg

 

post-4530-0-37668000-1363418425_thumb.jpg

 

post-4530-0-40497300-1363418426_thumb.jpg

 

post-4530-0-60476400-1363418447_thumb.jpg

 

post-4530-0-94952500-1363418459_thumb.jpg

 

post-4530-0-05817900-1363418461_thumb.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak to właściwie z tą grubością jest? Kiedy ścianka jest zbyt cienka, a kiedy taka w sam raz?

 

Należy znaleźć złoty środek, naprawdę nie widzę na drzwiach zastosowania ścianek rzędu 30 mm litego mdf, co zasugerowałeś Sinoff jako najbardziej efektywne w przypadku suba.

Nie można również porównywać subwoofera z wooferem (z racji innej powierzchni i masu resorowanej, innego skoku) tak więc ilość "powietrza" jest zupełnie inna, woofer pracuje w innym zakresie częstotliwości, z mniejszym skokiem, ma lżejszą membranę, więc konstrukcja może być śmiało zredukowana (choćby ze wzgl. na masę).

Jak wiadomo na początek odsłuchałem w swoich 18ki revelatora, czyli sporej wielkości głośniki , ze sporym skokiem i dużą ilością basu, nie zrobiło to na komorach jakiegoś większego wrażenia w sensie, drżenia boczka, rezonansów etc. Docelowo myślę trafią szybsze woofery o mniejszym skoku ale lżejszym układem membrany i zawieszenia i mniejszym Vas, więc ich wpływ na komorę jako taką jeszcze bardziej się zmniejszy.

Natomiast przy robieniu komór, spotkałem się kwestiami np. ,że najlepsze akustycznie pod kątem rozpraszania fali za głośnikiem jest pochylenie tylnej ścianki względem głośnika pod kątem ok 70 stopni, lub odchylenie osi głośnika w stronę słuchacza, w okolice drążka zmiany biegów/ręcznego, tak aby pochyleniem osi głośnika uzyskać właśnie ta zmianę kąta z tyłu względem ścianki oraz aby głośnik nie grał centralnie w konsoletę środkową. Zaznaczam ,że nie zastosowałem tego typu rozwiązań po konsultacji z Nakamichi, ale jestem ciekawy jakie zdanie w tych kwestiach mają inni użytkownicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czy woofer w komorze i sub w bagażniku tak wiele różnią się między sobą czy jednak nie?

 

Przenoszą inne pasma. Pasmo woofera jest bardzo podłe bo w 3 way sięga od 50Hz do 500Hz w przybliżeniu a w 2way wyżej. Sub ma węższe pasmo do reprodukcji i inny zakres. W komorze dla woofera dużo gorzej pozbywa się rezonansów niż w przypadku suba przez właśnie wyższy zakres.

 

W przypadku Twojego suba sub z cienką scianka zagrał słabo bo rezonowała obudowa ( ale to na pewno wiesz Grzesiu ) w przypadku komór będzie jeszcze gorzej. Na pewno poradzisz sobie z nimi bardzo dobrze

 

Następna kwestia to dobór głośnika do komór. Nie każdy dobrze sobie radzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istotną kwestię odgrywa również wypełnienie komory, gdyż po doborze odpowiedniego głośnika Qtc można jeszcze korygować w pewnym zakresie. Litraż "widziany" przez głośnik również podlega korekcie poprzez wytłumienie w zakresie 10-30%.



 

W komorze dla woofera dużo gorzej pozbywa się rezonansów niż w przypadku suba przez właśnie wyższy zakres.

 

Fakt, często gęsto w pewnym zakresie (choć niby 60-500 hz to mniej niż 2 way) WF wpada w rezonans i zaczyna buczeć...Tak właśnie było w przypadku tych revelatorów z Alpine u mnie, zalecany litraż przez producenta to 23 litry , ale mając je pod ręką chciałem się przekonać , co to w ogóle zagra. Efekt... Odtwarzały bdb bas i średnicę jednak na fundamencie w okolicy 200 hz zaczynały buczeć.

Dziwnie to brzmiało, gdy mało było materiału w tym zakresie było zupełnie ok a nagle...buuuuuuu jakaś klucha się robiła...

 

Ale tutaj kłania się:

 

kwestia to dobór głośnika do komór. Nie każdy dobrze sobie radzi

 

Ja nie czuję się na siłach więc skorzystam jednak z wiedzy i porady fachowca w tej kwestii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Na upartego można by to zrobić w sposób doświadczalny tzn. jeden głośnik i 3 różne obudowy. 1 po prostu zabudowana w boczku, 2 wykonana z lichego mdfu 16mm jak napisałeś no i 3 w postaci takiego klocka porządnego z 21mm mdfu z wzmocnieniami.

Takie testy trochę przerabiałem. Jeśli skrzynka - to najlepiej z MDF/HDF, grube ściany, masywna a wzmocnienia mogą tylko jakość grania polepszyć. Klejonka w boczku mata plus żywica bez dotłumiania nie daje dobrego efektu. Klejonka z dużą zawartością MDF/HDF praktycznie eliminuje co najmniej w znacznym stopniu potrzebę dotłumiania. MDF 16mm nie zasługuje na wspomnienie, szkoda czasu na niego.

 

żywica+mata+gwiezdny pył :P no i sama żywica+mata

Takie porównanie by mnie najbardziej interesowało, kłopotliwe może jednak być ze względu na niejednorodną strukturę.

 

 

one nie mają ścianek z 19mm mdfu



to są ramki z mdfu ułozone warstwowo jedna na drugiej- efektywna grubość "ścianki" w moich to jakieś 16mm, ale sztywność dzięki takiej koncepcji możesz porównać do ca 30-35mm grubej ścianki postawionej pionowo

Fakt nie mają :) Klejenie z ramek jest mi znane, swego czasu wykleiłem tym sposobem pudełko na suba do wnęki :)

 

 

Jeśli chodzi... Cel ten sam środki inne.

Wkleiłeś foty właściwie gotowych komór, na których widać jak się prezentują ale nie jak powstawały, fajnie że dodałeś opis z niego wiele więcej wynika niż z fotek.

 

Myślę ,że zróżnicowanie materiałów na danym przekroju daje lepszy efekt tłumienia niepożądanych rezonansów gdyż każde z nich ma trochę inne właściwości niż stosowanie , jednego jednorodnego. Ale to tylko takie moje przypuszczenia. :)

Niech będzie, że przypuszczenia :) ja akurat podobnie myślę.

 

Należy znaleźć złoty środek, naprawdę nie widzę na drzwiach zastosowania ścianek rzędu 30 mm litego mdf, co zasugerowałeś Sinoff jako najbardziej efektywne w przypadku suba.

Ja także nie widzę 30mm MDF-u w drzwiach a wprzypadku suba raczej twierdzę niż sugeruję. Sposób budowy Waszych paneli bardzo przypomina budowę lepionki w boczku. O ile  przypadku Twoich paneli czy tych które zbudował Mehow założenia, sposób budowy i użyte materiały tworzą logiczny ciąg, to budowanie w analogiczny sposób pudełka na suba we wnęce nie trafia do mnie. Powiedzmy, że ten złoty środek nie będzie taki sam w przypadku suba i woofera ale mimo wszystko jest spotylkany nawet jeśli:

 

Nie można również porównywać subwoofera z wooferem (z racji innej powierzchni i masu resorowanej, innego skoku) tak więc ilość "powietrza" jest zupełnie inna, woofer pracuje w innym zakresie częstotliwości, z mniejszym skokiem, ma lżejszą membranę, więc konstrukcja może być śmiało zredukowana (choćby ze wzgl. na masę).

Z czym także się zgadzam.

 

W przypadku Twojego suba sub z cienką scianka zagrał słabo bo rezonowała obudowa ( ale to na pewno wiesz Grzesiu ) w przypadku komór będzie jeszcze gorzej. Na pewno poradzisz sobie z nimi bardzo dobrze

Zgadza się, dotłumianie dopiero pomogło. W obecnym aucie raczej nie będzie komór ale raczej ze względu na brak miejsca niż przez brak chęci. Manualnie są jak najbardziej w moim zasięgu :)

 

 

Następna kwestia to dobór głośnika do komór. Nie każdy dobrze sobie radzi

 

Istotną kwestię odgrywa również wypełnienie komory, gdyż po doborze odpowiedniego głośnika Qtc można jeszcze korygować w pewnym zakresie. Litraż "widziany" przez głośnik również podlega korekcie poprzez wytłumienie w zakresie 10-30%.

Zapewne oba czynniki mają znaczący wpływ na granie woofera w komorze ale i w przypadku suba też należy brać je pod uwagę :)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się tylko w jakiej formie miały by być że tak powiem obiekty testowe? Pełna komora? kawałek materiału? konkretna grubość itp

I to zdaje się będzie podstawowy kłopot :)

 

Sinoff a dlaczego mówisz że nie widzisz suba w nadkolu?

Nie widzę suba we wnęce (preferowane przeze mnie rozwiązanie masz w moim temacie) budowanego na modłę komór w drzwiach - to znaczy stosunkowo cienki odlew wnęki z frontem z płyty MDF czy też pierścieniam do montażu głośnika wklejonym we front o podobnej budowie jak tył lepionej skrzynki. Skoro woofer i sub to dwa różne głośniki przeznaczone do zupełnie innych zadań, to czy skrzynka zamknięta powinna być zbliżona w swojej konstrukcji dla obu przetworników?  Moim zdaniem potrzebne są inne pudełka. Tyle, że to rodzi następne pytania: czy komory dla wooferów, przedstawiane na forum, są wykonane "na wyrost" bez jakiegokolwek uzasadnienia dla  dużej ilości zużytych materiałów i "pancernej" konstrukcji? - czy może jednak suby zabudowane w klejonkach mają z niewiadomych powodów filigranowe ścianki?

 

Tak czy inaczej nadal nie padła odpowiedź jaka będzie optymalna grubość i struktura ścianek dla komory woofera :)   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tak czy inaczej nadal nie padła odpowiedź jaka będzie optymalna grubość i struktura ścianek dla komory woofera

Nie ruzmiem tego pytania. Sadzisz, ze ktos napisze cos w stylu "optymalna grubosc to 17,6543mm"??

Bo mi sie wydaje, ze rozne woofery beda mialy rozne wymagania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zastanawiam się tylko w jakiej formie miały by być że tak powiem obiekty testowe? Pełna komora? kawałek materiału? konkretna grubość itp

 

Obiektem testowym musi być konkretny obiekt, którego częstotliwość drgań własnych głównie zależy od materiału i wymiarów geometrycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ruzmiem tego pytania. Sadzisz, ze ktos napisze cos w stylu "optymalna grubosc to 17,6543mm"??

Ależ nie, raczej jakieś widełeki we wymiarach bym widział a na bazie różnych komór, z różnymi wooferami, będzie można wyrobić sobie choćby ogólny pogląd jak powinny zbudowane ścianki komory.

 

Bo mi sie wydaje, ze rozne woofery beda mialy rozne wymagania.

Oj zapewne tak, podobnie jak i w przy subach choć w ich przypadku takim standartem jest grubość 19mm, niekoniecznie najszczęsliwsza.

 

 

Obiektem testowym musi być...

A to już nie będą takie proste pomiary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cały czas mowa jest o materiale MDF jako podstawa do budowy komór i skrzyń do suba (nie uwzględniając żywicy celem pobrania odlewu np wnęki). A jak wyglądała by sprawa, zastosowania materiału HDF na wykonanie komór drzwi.

 

Jest to materiał o dużo większej gęstości i twardości. Dużym minusem (a może w wypadku komór dużym plusem) jest fakt, iż nie występuje  duża grubość, maksymalnie co udało mi się znaleźć to 2,5 - 3mm.

 

Natomiast płyta MDF do 40mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozmowa toczy się odnośnie grubości materiału a co za tym idzie sztywności samej konstrukcji, ale będąc wczoraj w łodzi przy okazji postanowiłem zajrzeć na ulicę Wojska Polskiego, celem zakupienia dystansów pod głośniki z MDF-u. Jakież było moje zdziwienie gdy od sprzedawcy usłyszałem ironicznym głosem "Następny forumowicz Car-Audio, naczytał się głupot i terasz szuka nie wiadomo czego", po tym zdaniu stwierdzono, że MDF nie nadaje się do auta bo puchnie po pewnym czasie i proponowano mi wcisnąć plastik. Skoro "profesjonalni" monterzy twierdzą że plastik lepszy, to może cała ta rozmowa (debata) jest zbędna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stwierdzono, że MDF nie nadaje się do auta bo puchnie po pewnym czasie i proponowano mi wcisnąć plastik.

 

Surowy oczywiście ,że pije wodę jak gąbka, ale zaimpregnowany?? Nie wiem co by się musiało stać aby taki mdf spuchł.

Śmiem się nawet założyć z tym panem , który wypowiedział te słowa ,że odpowiednio zaimpregnowany pierścień (np tak jak impregnowałem swoje płyty w zabudowie) zanurzony na tydzień w wiadrze z wodą nie naciągnie jej ani ml...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

cały czas mowa jest o materiale MDF jako podstawa do budowy komór i skrzyń do suba (nie uwzględniając żywicy celem pobrania odlewu np wnęki).

Ja akurat HDF preferuję do budowu skrzynek na suba :)

 

maksymalnie co udało mi się znaleźć to 2,5 - 3mm.

Masz na myśli płytę HDF 3mm, jest dostępna surowa tzw. "plecówka" , bez specjanego problemu można zakupić też grubość 6,8 i 10mm.

 

Ja wlasnie dostalem paczkę z hdf10mm, a są chyba jeszcze *nastki...

Tak ale raczej sporadycznie, no chyba że klient zamawia 2-3 palety a to już są setki m2 .

 

Jakież było moje zdziwienie gdy od sprzedawcy usłyszałem ironicznym głosem "Następny forumowicz Car-Audio, naczytał się głupot i terasz szuka nie wiadomo czego", po tym zdaniu stwierdzono, że MDF nie nadaje się do auta bo puchnie po pewnym czasie i proponowano mi wcisnąć plastik.

A nie masz casem na myśli firmy Bartex? Sądzę, że to jednak oni, lokalizacja by się zgadzała. Szkoda, że nie zaprosiłeś tego pana do dyskusji na forum  i aby zademonstrował tu  instalacje tej firmy. Istnieje też opcja łódzkiego spota, może zajechać i pokazać swoje granie. Moje kontakty z tą firmą na szczęście nie były bliskie. Miałem okazję widzieć instalatorów w akcji, właśnie przy plastikach, gdyby nie ich wiek można by pomyśleć że to uczniowie we wstępnej fazie szkolenia. A sprzedawcy/ właścicele... hmm... tych to z letargu budzi dopiero klient zamierzający wydać co najmniej tysiąc pln. W sumie trochę szkoda i trochę wstyd że na łódzkim podwórku koczuje taka firma.

 

 

Jest to materiał o dużo większej gęstości i twardości

Który ma jednocześnie zalety płyty MDF, a ze stosunkowo cienkich płyt można kleić praktycznie dowolnej grubości plastry.

 

 

A oni nie mieli żadnego na stanie.

Może im dach cieknie i wolą nie ryzykować :wink:

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w miescie moge kupic "od reki" HDF'a grubszego niz 10mm (znajomy tam robi i gadal mi dzis, ze maja na stanie).

Ja kiedys chcialem z drewna wyfrezowac skrzynke :hyhy:  skleic ze soba kilkanascie desek w blok i wyfrezowac na cnc ale mi minelo, chcialem z ciekawosci co  by z tego wyszlo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedys chcialem z drewna wyfrezowac skrzynke :hyhy: skleic ze soba kilkanascie desek w blok i wyfrezowac na cnc ale mi minelo, chcialem z ciekawosci co by z tego wyszlo.

 A mi nadal coś podobnego chodzi po głowie - dębowa klejonka grubości 30-40mm jako ścianki dla sktzynki :)

 

 

Nie wspomnę o pomyśle z komorą wykonaną z aluminium :) Ze wspawanymi wzmocnieniami.

 

Włókno węglowe? :)

Po mojemu dobrze kombinujesz, obok alu miedź i mosiądz bym postawił. Tworzywa sztuczne także podpadają pod rozwagę, twarde i o dużej gęstości - tarnamit abo rezokart. To już trzeba by przećwiczyć, tylko ten chroniczny brak czasu przeszkadza :)

 

 

Można też zrobić odlew, wyłożyć kawałkami mdf/hdf w środku i zalać żywicą tak jak to zrobił kiedyś Soniff.

Jak na razie nie byłem w stanie nic bardziej skutecznego wykombinować :)

 

No ale tak wracając do komór  :)

Pomijając wszelkie różnice między wooferem a subem to przecież nadal głośniki, a co więcej, to zwykle bywa tak, że część pasma w systemie jest grana przez oba przetworniki - wyżej czy też niżej, mocniej lub słabiej, zależnie od auta i upodobań. Wychodzi na to, że komora dla woofera  po części musi spełniać warunki skrzynki dla suba. W takim razie i jej budowa powinna byc zbliżona czyli sztywność i brak podatności na rezonans w w tym co woofer na dole obrabia. Własnie płyta HDF wydaje się być tutaj najbardziej odpowiednim materiałem, oczywiście nie tylko ona. Jeśli dwustronnie położymy na płytę HDF żywicę plus tkaninę szklaną lub włókno o sporej gramaturze, to sztywność płyty znacznie wzrośnie bez nadmiernego pójścia w wagę i grubość co jest akurat pożądane w przypadku drzwi. Sądzę że taka kanapka z dwu kawałków płyty HDF o grubości 6-8mm da nam finalnie ściankę grubości 15-20mm , która zaspokoi wymagania większości wooferów względem sztywności. Tak klejone kawałki płyty załatwią sprawę  wszystkich większych płaskich powierzcni. Sparwę bocznych ścianek zgrabie rozwiązał Mehow, ramiaki dla obu komór są włąściwie takie same i klejone w lustrzanym odbiciu co pozwala zachować bardzo zbliżony kształt dla prawej i lewej strony. Ramiaki można kleić na klej do drewna ale ja i w tym przypadku będę zwolennikem przeklejania ramek żywicą i matą szklaną. Pozostają jeszcze wszelkiej maści łączenia, szczeliny i zakamarki. Do wewnątrz pudełka idzie zwykle jakiś tam zwitek maty zalewany żywicą, na zewnątrz jest to przeważnie szpachla wypełniająca. W jednym i drugim przypadku można zastosować sławny już na forum gwiezdny pył* :) Powiedziałbym, że jest to nawet wskazane bo zamiast laminatu czy szpachli pakujemy do komory i na nią następną, czasem wcale nie małą porcję HDF/MDF. Szpachla także będzie konieczna ale już tylko jako maskowanie niedoskonałości na powierzchni komory.

No i mając komorę w takim stanie pokusiłbym się o wstępny odsłuch aby przekonać się czego jeszcze woofer do szczęścia potrzebuje. Pchanie na zapas i wszelki wypadek dotłumienia w ilościach nadmiarowych w postaci pasty, gumy z pędzla czy mat skutkuje znacznym zwiększeniem wagi - czego nie chcemy a czasem i niepotrzebną redukcją kubatury - tego też nie chcemy.

 

* czyli nic innego jak trociny/pył pozostający po cięciu i szlifowaniu płyt HDF/MDF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok , ale jeśli komore zrobimy w całości z HDF to będzie strasznie słabo :) woofer będzie pukał pusto i kartonowo . Przynajmniej tak było ja zrobiłem skrzynkę testową 15 L dla woofera  , taka sama z MDF surowego było o niebo lepiej , grubość w obu przypadkach 18mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...