Skocz do zawartości

Renault Laguna lll - auto M A X A M'a


Mehow
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 1,4 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

  • 2 tygodnie później...

Widzę, że bardzo przykładasz się do zrobienia odpowiednich budek średniakom, co lubię. Ale... przymocowanie takiej kuli do słupka to dobry pomysł? W 90% słupków da się wepchnąć coś jeszcze pod powierzchnię słupka, gdzie głośnik wtedy prawie dotyka słupka. Druga sprawa jest taka, że niejednokrotnie można było spotkać się z opinią, że średniakom nie służą takie małe objętości i lepiej jak grają w komorze otwartej z takim jakby wytłumionym otworem stratnym. Przemyśl też taką opcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Lagunie miejsca pod słupkami w zasadzie jest tyle co kot napłakał.

Producent napchał tam rozmaitego okablowania i innych atrakcji, sama zaś tapicerka dość ściśle do nich przylega.

Kolejną kwestią jest jedno z mocowań tapicerki do słupka, które wypada właśnie w miejscu najbardziej optymalnym dla średniaka - wystarczająco dało się to już we znaki w przypadku obecnego rozwiązania.

Nie czuję się poza tym na siłach by własnoręcznie zrobić sensownie wyglądającą zabudowę średniaka w słupku.

 

Eton według wyliczeń powinien zadowolić się komorą o kubaturze około 0,4L (jest więc jednym z najmniej wymagających stożków tej średnicy w zakresie owego parametru) - w przygotowanej przeze mnie będzie miał do dyspozycji około 0,7L.

Obudowa z otworem stratnym jest ciekawym zagadnieniem, nie mam jednak czasu i możliwości by poeksperymentować z takim rozwiązaniem, a z tego co poczytałem, nie ma prostych metod na jej modelowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obudowa z otworem stratnym jest ciekawym zagadnieniem, nie mam jednak czasu i możliwości by poeksperymentować z takim rozwiązaniem, a z tego co poczytałem, nie ma prostych metod na jej modelowanie.

Może być pomocna rameczka tego typu:

http://naforum.zapodaj.net/thumbs/ec7f1d773bef.jpg

Producent zaplanował i umożliwił szybką wymianę materiału tłumiącego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza możliwościami czasowo-manualnymi oraz chęciami, to w poprzednim aucie też nie miałem miejsca za słupkiem, a sam słupek był wypukły i mial 6cm szerokości. Średniak 95mm średnicy, planowałem 0,4-0,5 litra, a wyszło 0,55 i 0,6 litra. Poszła tylko rajta na słupek z przymocowanymi pierścieniami. Człowiek ma wyobrażenie, że to duża objętość, ale w rzeczywistości 0,5 litra zawsze wyjdzie.

A jeśli chodzi o sam otwór stratny, to nie zamyka się wyciętego otworu w samym słupku i tę powstałą komorę wypełnić częściowo wełną.

 

 

P.S. Piszę z telefonu, więc przepraszam za ewentualne błędy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomasz, zapewne masz rację.

Mnie aktualne rozwiązanie nie razi w sposób szczególny, do tego zapewniając identyczne warunki pracy obu przetwornikom jeśli idzie o same komory.

Zawsze mogę też iść w zaparte i twierdzić, że zwyczajnie mi się podoba :)

Może kiedyś lub w innym aucie wezmę pod uwagę inne rozwiązanie, póki co nie mam do tego motywacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek mam pytanie, (nie tylko w sumie do Ciebie) Jak się ma odsłuch z takich cienkościennych pudełek dla średniaka ?

Moje pytanie nasuwa się stąd, że w moim aucie mam 2 równo-pojemnościowe komory zamknięte w desce, wiadomo z PE i ok 2mm grubości, żeby zbytnio nie zmniejszać komory, pomyślałem o utwardzeniu ich kilkoma dosłownie warstwami maty z żywicą, i na to odrobina pasty braxa, a od zewnątrz dać z 2 warstwy maty tłumiącej, może ew. jakas pianka - czy to wystarczy? Ma ktoś jakieś w tej materii doświadczenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm ...

 

Póki co, odsłuchując przetworniki w samych, nie wyklejonych jeszcze matą bombkach, nie wychwyciłem negatywnych zjawisk.

 

Ta konkretnie konstrukcja jest już sztywna sama z siebie, dodatkowym usztywnieniem jest solidny pierścień montażowy przetwornika, również z tworzywa.

Wydaje mi się, że wyklejenie jej matami powinno być wystarczającym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy przetwornik z racji przetwarzanego pasma nie generuje jakichś wybitnych wychyłów. (nie zależy mi na zejściu z podziałem jak najniżej).

W moim przypadku jednym z założeń była próba całkowitego obejścia się bez procesów pokroju żywicowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...