Skocz do zawartości

projektowanie pasywnego filtra hpf dla laika


stochus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 53
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Z tym, że w internecie wiele materiałów zawiera błędy.

Ale jakąś wiedzę posiądziesz. Dopiero wtedy będziesz mogł skosultować z kimś zagłębionym owe błędy i dlaczego tak, a nie inaczej. Być może po przeczytaniu kilku artykułów, zrozumiesz, że nie Twoja bajka i nie będziesz zawracał "gitary" doświadczonym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od zawsze zastanawia mnie dlaczego w takich wypadkach wszyscy "wtajemniczeni" mowia "daj spokoj, to tylko dla wybranych"

Bo w poprawnym działaniu takiego filtra przeszkadza impedancja i trzeba go odpowiednio modeloc by zgrać woofer z subem.

teoretycznie, bez sprzetu pomiarowego da sie to zrobivc prosto

wystarczy wprowadzic korektor impedancji a pozniej tylko "obliczyc" filtr wg ksiazkowych wzorow.

imedancja bedzie prawie liniowa wiec takie filtry beda zgodne

 

tylko jak zawsze pojawia sie jakies "ale"

skad bez pomiaru impedancji zestawu bedziesz wiedzial gdzie "linearyzowac" przebieg impedancji?

no i takie filtry zawsze jakos zmieniaja faze... nie mowiac juz o zgraniu z subem jak to wspomnial lukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teoretycznie, bez sprzetu pomiarowego da sie to zrobivc prosto

wystarczy wprowadzic korektor impedancji a pozniej tylko "obliczyc" filtr wg ksiazkowych wzorow.

imedancja bedzie prawie liniowa wiec takie filtry beda zgodne

To zrób to , wykonaj korektor do impedancji która potrafi zmienić się w strefie podziału o 300 %.

Nie mówię , ze nie można , ale to chyba zbytnie uproszczenie "wystarczy tylko " :wink: .

Ile takich filtrów realnie zbudowałeś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytając to (nie posiadając jeszcze jakieś większej wiedzy) nasuwa mi się pytanie - może stwierdzenie.

czyli nie da się zrobić takiego cięcia od dołu prostym układem (np. cewka z tabeli) by nie wpłynąć negatywnie na granie systemu?

Musisz jednak troszkę mocniej sie zaglębić , bo generalnie cewką trudno jest odciąć częstotliwości ponizej ....

Tyle tylko , ze tego rodzaju dyskusja to próba tłumaczenia czym rózni sie ogień od wody.

Wpłyniesz pozytywnie , jeżeli system po tej zmianie zagra Twoim zdaniem lepiej :wink: , bez względu na użyte środki i poziom technicznego uzasadnienia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narazie działa ale admin sie niczym nie interesuje to to długo nie potrwa.

 

A takie fajne było hamerykańskie... Ale jak wszystko w PL po dużej dozie hurra optymizmu przyszła proza zycia i każdy ma to głęboko w d... Szkoda. Zwłaszcza dla ludzi szukających coś o HA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mówię , ze nie można , ale to chyba zbytnie uproszczenie "wystarczy tylko "

tak, masz racje powinno byc w cudzyslowiu

Ile takich filtrów realnie zbudowałeś ?

jeden - do szerokopasmowki :D

i to w dodatku z pomiarem impedancji :P

 

czytając to (nie posiadając jeszcze jakieś większej wiedzy) nasuwa mi się pytanie - może stwierdzenie.

czyli nie da się zrobić takiego cięcia od dołu prostym układem (np. cewka z tabeli) by nie wpłynąć negatywnie na granie systemu?

da sie to odfiltrowac

jakos to zadziala, ale nie wiesz jak, nie wiesz gdzie i nie wiesz jak to sie zgra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do tego stwierdzenia dążyłem. eliminując zapędy na próby takich rozwiązań:) a zagłębiać będę się starał w wyższą stronę wiedzy jak tylko się da, znajdę czas i trafię na odpowiednie materiały:)

krok po kroku. może zapiszę się do szkoły :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli nie da rady zrobic w prosty sposób takiego filtra pasywnego innego wyjscia nie widzę, podłącze wzmacniacz z hpfem. Szkoda, chciałem się troszkę pobawic :) Odwiedziłem te forum, o którym piszecie, lecz to czarna magia... Co do mocy; nakamichi zestaw miał sobie skromnie grac pod radyjkiem, przede wszystkim głośno. Pełnym pasmem woofer klęka niestety.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli nie da rady zrobic w prosty sposób takiego filtra pasywnego innego wyjscia nie widzę, podłącze wzmacniacz z hpfem. Szkoda, chciałem się troszkę pobawic :) Odwiedziłem te forum, o którym piszecie, lecz to czarna magia... Co do mocy; nakamichi zestaw miał sobie skromnie grac pod radyjkiem, przede wszystkim głośno. Pełnym pasmem woofer klęka niestety.

Pisałem wcześniej możesz zbudować wg ogólnie dostępnych tabel , ale jego charakterystyka moze dalece odbiegać od założeń .

Woofer cięty czy nie ma raczej nie skapituluje przed radyjkiem , wręcz przeciwnie .

Swoja droga 3 kW w bagarku i optymistycznie 2x14W na froncie :wink: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...