Skocz do zawartości

Litraz-liczymy z powierzchnią BR czy nie?


mrluke
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 52
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

http://www.rockfordfosgate.com/scripts/rig...ated=1121122039

 

[ Dodano: 2008-10-03, 18:35 ]

policzcie i skomentujcie

 

 

Na pierwszym przykładzie w zaokrągleniu po przeliczeniu ;

 

T2/T1 10”

 

57L gross

42,5L net

port 5cm x30cm x65cm

 

Nie wiem, jaka jest grubość płyty, ale z wyliczeń na pierwszym przykładzie wychodzi, że skrzynia ma 76L z groszem.

 

Około 57L wyjdzie jak odejmiemy materiał o grubości około 2cm.

 

Objętość portu to około 10L

 

Przyjmując, że ścianka ma 2cm grubości wiec ścianka br będzie miała około 4L

 

Sumując;

 

57L gross – 10L objętość BR – 4L Objętość ścianki co daje nam 43L Tyle wyszło w przybliżeniu bo nie liczyłem z koncówkami

 

Czyli NETTO tak jak podał producent powinno wyjść 42,5L i zgadza się Na przykładzie podająć litraż netto odejmuje port BR.

 

Tylko teraz pytanie BO jest to dokładnie przeciwny przykład niż to co podaje kicker i wiele innych. I teraz również mogę zapytać kto ma racje? RF czy kicker? Czy może nie zawsze trzeba uwzględniać portu w zależności od VAS głośnika bo tez takie opinie słyszałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem ci tak. Moja teoria to nie jest moje widzi mi sie..

Klinika dzwieku, Media centrum, i jeszcze kilka innych firm.. Zadzwon zapytaj sie.. Powiedza to samo..Sa to ludzie co maja wiecej doswiadczenia niz kolega bartas ma lat wiec nie dziw sie ze bronie swojego. Jak da sie zauwazyc bartas korzysta z bassbox-a.. Nawet tam jest czarno na białym ze komora to jedno a port to drugie..

Ja, to ja, wiele osob zarzuca mi ze jestem tępy ale swoje teorie umiem czyms podeprzec..Jakbys mi podrzucił jakiegos manuala kickera to chetnie to sprawdze, moze gdzies w obliczeniach wdarł sie bład?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Programy symulacyjne oraz objętości podawane przez producentów są objętościami netto czyli odejmujemy wszystkie śmiecie wewnątrz obudowy, magnes, jak komuś się nudzi to odlicza stożek ścięty membrany, dodaje otwór pod głośnik, oraz odejmuje tunel Bass-Reflex (rezonator helmholtza). Dlaczego? Bo w rezonatorze powietrze zachowuje inaczej niż w objętości która znajduje się za głośnikiem, przy pewnym zakresie częstotliwości wpada w rezonans. Gdyby było inaczej, to rezonator dawałby tyle co otwór stratny. Najłatwiejszy dowód na inne zachowanie się powietrza w tunelu(poza samym skutkiem działania rezonatora) to zmniejszenie wychylenia membrany przy częstotliwości Fb.

 

Łpatologicznie, mamy obudowę. Wsadzamy w nią tunel BR o małym przekroju i średniej długości. Uzyskujemy niskie strojenie.

Teraz wywalamy mały tunel BR i wrzucamy tunel o 5x większym przekroju i proporcjonalnie większej długości. Tunel nie wystaje z obuwowy, teoretycznie strojenie powinno być takie samo ale jest dużo wyższe. Czemu się tak dzieje? Odpowiedź da nam wzór na Fb podany w poniższym linku

http://www.hifi.pl/slownik/rezonator-helmholtza.php

 

Dla dociekliwych, warto częstotliwość rezonatora zmierzyć metodą impedancji aby pozbyć się wszystkich wątpliwości. Dowiemy się wtedy, jak różnią się plany i symulacje od rzeczywistości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem ci tak. Moja teoria to nie jest moje widzi mi sie..

Klinika dzwieku, Media centrum, i jeszcze kilka innych firm.. Zadzwon zapytaj sie.. Powiedza to samo..Sa to ludzie co maja wiecej doswiadczenia niz kolega bartas ma lat wiec nie dziw sie ze bronie swojego. Jak da sie zauwazyc bartas korzysta z bassbox-a.. Nawet tam jest czarno na białym ze komora to jedno a port to drugie..

Ja, to ja, wiele osob zarzuca mi ze jestem tępy ale swoje teorie umiem czyms podeprzec..Jakbys mi podrzucił jakiegos manuala kickera to chetnie to sprawdze, moze gdzies w obliczeniach wdarł sie bład?

 

 

W takim razie uważasz że to moje widzi mi sie ? Też podałem kakretny przykład. Wystarczy wejsc na strone kickera i sciągnąć. Co do tego BR to spotkałem sie wile razy na zagranicznych forach wiec tez cos w tym musi byc ale ja nie mam pewnosci. W twoim wypadku tez to ma jakis sens ponieważ mimo wszystko w tunelu jest inna gęstość i predkośc przepływu powietrza ale jest też częścią skrzyni wiec ciezko powiedziec kto ma racje. Skoro odwiedziłeś tyle firm to pewnie zapytałeś dlaczego tak anie inaczej? Spotkałem sie równiez z opinią że port BR odejmuje sie w bardzo duzych obudowach ale co ma na to jeszcze wpływ tego nie wiem.

 

[ Dodano: 2008-10-04, 00:15 ]

Programy symulacyjne oraz objętości podawane przez producentów są objętościami netto czyli odejmujemy wszystkie śmiecie wewnątrz obudowy, magnes, jak komuś się nudzi to odlicza stożek ścięty membrany, dodaje otwór pod głośnik, oraz odejmuje tunel Bass-Reflex (rezonator helmholtza). Dlaczego? Bo w rezonatorze powietrze zachowuje inaczej niż w objętości która znajduje się za głośnikiem, przy pewnym zakresie częstotliwości wpada w rezonans. Gdyby było inaczej, to rezonator dawałby tyle co otwór stratny. Najłatwiejszy dowód na inne zachowanie się powietrza w tunelu(poza samym skutkiem działania rezonatora) to zmniejszenie wychylenia membrany przy częstotliwości Fb.

 

Łpatologicznie, mamy obudowę. Wsadzamy w nią tunel BR o małym przekroju i średniej długości. Uzyskujemy niskie strojenie.

Teraz wywalamy mały tunel BR i wrzucamy tunel o 5x większym przekroju i proporcjonalnie większej długości. Tunel nie wystaje z obuwowy, teoretycznie strojenie powinno być takie samo ale jest dużo wyższe. Czemu się tak dzieje? Odpowiedź da nam wzór na Fb podany w poniższym linku

http://www.hifi.pl/slownik/rezonator-helmholtza.php

 

Dla dociekliwych, warto częstotliwość rezonatora zmierzyć metodą impedancji aby pozbyć się wszystkich wątpliwości. Dowiemy się wtedy, jak różnią się plany i symulacje od rzeczywistości.

 

No i to wyjasniło wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem ci tak ze wiele osob pomija w duzych obudwach pojemnosc portu jesli jest on mała rurka..Majac skrzynie 50-60litrow w ktora wejdzie glosnik a port stanowi rurka bass refleks fi100mm i długosc 150mm ktora ma objetosc z plastikiem 1,2litra to taki port mozna sobie darowac gdyz roznica strojenia bedzie wynosila 0,4hz wiec bardzo niewiele..

Zapytalem sie dzis akustyka i powiedzial mi to samo co lord_wiader, ale niewiem co to jest dokładnie rezonator helmholtza(czarna magia dla mnie)

Czytajac fora zagraniczne mozesz trafic na taki post jak my tutaj.. A rozmawiales z jakims akustykiem? Ale nie takim co nazywa sie akustykiem ale z takim co nim jest?

Nie mam pretesji d ciebie-tez interesuja mnie roznice w manualach roznych firm..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem ci tak ze wiele osob pomija w duzych obudwach pojemnosc portu jesli jest on mała rurka..Majac skrzynie 50-60litrow w ktora wejdzie glosnik a port stanowi rurka bass refleks fi100mm i długosc 150mm ktora ma objetosc z plastikiem 1,2litra to taki port mozna sobie darowac gdyz roznica strojenia bedzie wynosila 0,4hz wiec bardzo niewiele..

Zapytalem sie dzis akustyka i powiedzial mi to samo co lord_wiader, ale niewiem co to jest dokładnie rezonator helmholtza(czarna magia dla mnie)

Czytajac fora zagraniczne mozesz trafic na taki post jak my tutaj.. A rozmawiales z jakims akustykiem? Ale nie takim co nazywa sie akustykiem ale z takim co nim jest?

Nie mam pretesji d ciebie-tez interesuja mnie roznice w manualach roznych firm..

 

Może o to chodzilo z ta duża obudową.

 

Nie nie znam skoro to prawda bardzo sie ciesze że sie dowiedziałem coś nowego, kiedyś mnie to zainteresowało i bylem przekonanay na 99% tego co mówiłem bo właśnie zauważyłem to w manualach. Ale jak wiemy każda firma ma swoje metody obliczeniowe i trzeba brac z tego poprawke.

 

Czyli sugerując sie tym co podał kicker wyszło by całkiem inaczej niz podał hehe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mike a pwiedziec ci cos interesujacego? Wrzucilem wlasnie projekt skrzyni kickera http://www.kicker.co.nz/pdf/Subs/L7/Soloba...Manual%2007.pdf model s8l7 i wychodza dziwne rzeczy..

cała skrzynia wewnatrz wynosi troszke pnad 31litrow..

Pisze nawet pojemnosc netto 0,80cf czyli jakies 22,5litra..

Tunel zajmuje 0,19cf czyli jakies 5,3litra.

Razem daje nam to okolo 28litrow

sama deska zajmuje okolo 2,2 litra ale są tam jeszcze wzmocnienia wiec zakładajmy 3litry

czyli wyjdzie nam 31litrów.

Z tym portem co pokazuja wychodzi strojenie 51hz a oni pisza 45..

no dobra teraz dla twojej teori wrzuce 5,3litra w objetosc

I wychodzi prawie 47 no blisko 45hz ktore deklaruje producent..

Patrzac na tego manuala(sorry ze ciebie sprawdzałem) masz racje.

Patrzac na mojego manuala ja mam racje..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego sie dziwiłem. :)

 

 

 

Mam pytanie do lord_wiader juz to wspominałem wcześniej że spotkałem z opinia że w wielkich obudowach z bardzo duzą powierzchnią portu BR sie nie odejmuje. Czy to własnie ma związek z teoria Rezonator Helmholtza?

 

Zacytuje;

 

Układ rezonansowy tworzą tu sprężystość powietrza zgromadzona wewnątrz komory o objętości V, bezwładność powietrza o masie M zgromadzona w szyjce oraz rezystancja promieniowania otworu R. Przykładem rezonatora Helmholtza jest bardzo powszechnie stosowana obudowa głośnikowa typu bass-reflex.

 

Czyli tak na chlopski rozum w bardzo dużej obudowie z bardzo duzym portem zmniejszy sie sprezystość powietrza tak jak i predkosc i gestośc powietrza w BR moze dlatego w takim wypadku jest wliczana Objetośc portu do Objetości netto obudowy w takich sporych konstrukacjach?

 

I może manulas solo 18x to potwierdza bo tam jest ogromny port i buda. Ciekawe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak na chlopski rozum w bardzo dużej obudowie z bardzo duzym portem zmniejszy sie sprezystość powietrza

Głosnik bedzie poprostu latał i nie wytworzy cisnienia

 

w mniejszej rurce tworzy sie cisnienie dzieki czemu troche lepiej słyszymy dzwiek gdyz jest odbijany.. zbyt mały port spowoduje zbyt duze cisnienie i czesc fali bedzie bez powrotnie tracona.

Rozmiar portu ma znaczenie oraz ma wpływ na objetosc skrzyni, gdyz wlasnie to powietrze(netto ze skrzyni) wpada w rurke robiac cisnienie..

 

[ Dodano: 2008-10-04, 01:20 ]

Głosnik wprawiaja powietrze w ruch.

wieksza skrzynia bedzie miała wiecej powietrza, trzeba tak dobrac rozmiar skrzyni aby ilosc powietrza pchanego przez glosnik wytwarzała na tyle dobre cisnienie w celu uzyskania wiekszej glosnosci, uwazajac zarazem aby nie przekrczyc pewnego pułapu, na ktorym to glosnik nie bedzie w stanie poruszyc tak duzej masy powietrza, niewytwarzajac przy tym odpowiedniego cisnienia, uwazajac tez aby glosnik nie powodowal zbyt duzego cisnienia w mniejszej skrzyni ktore bedzie tracne poprzez niemozliwosc wydostania sie ze skrzyni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w rezonatorze powietrze zachowuje inaczej niż w objętości która znajduje się za głośnikiem, przy pewnym zakresie częstotliwości wpada w rezonans

dziwi mnie jedno ze komora BR jest NIEODZOWNĄ czescia skrzyni i wniej tez znajduje sie powietrze tłoczone i zasysane przez głosnik

i tu pytanko czy na CAŁEJ objetosci BR czy np. na 1/3 czy moze na 1/4 a moze na 1/2 bo przeciez powietrze nie na całej objętosci zachowuje sie tak samo....

(tak jak w całej skrzyni) wiec dlaczego mam to odliczac??

rozumiem ze newralgicznym punktem jest sam srodek BR ale czy moge z tego odjąc np 15% z początku i z konca?? bo tam powietrze na bank inaczej (po naszymu) furga :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w rezonatorze powietrze zachowuje inaczej niż w objętości która znajduje się za głośnikiem, przy pewnym zakresie częstotliwości wpada w rezonans

dziwi mnie jedno ze komora BR jest NIEODZOWNĄ czescia skrzyni i wniej tez znajduje sie powietrze tłoczone i zasysane przez głosnik

i tu pytanko czy na CAŁEJ objetosci BR czy np. na 1/3 czy moze na 1/4 a moze na 1/2 bo przeciez powietrze nie na całej objętosci zachowuje sie tak samo....

(tak jak w całej skrzyni) wiec dlaczego mam to odliczac??

rozumiem ze newralgicznym punktem jest sam srodek BR ale czy moge z tego odjąc np 15% z początku i z konca?? bo tam powietrze na bank inaczej (po naszymu) furga :)

 

Nie ja jestem wynalazcą rezonatora Helmholtza (to po prostu tunel BR!) i nie ja wymyślałem te wzory.

Jak słusznie zauważyłeś nie cała objętość powietrza w tunelu nie ma przepływu linearnego, część powietrza ma przepływ turbulentny i powietrze nie pracuje jednakowo w całej objętości tunelu (lokalne rozrzedzenia, zagęszczenia).

Nie jestem fizykiem i nie odpowiem Ci na zadane przez Ciebie pytanie. Może się jednak okazać, że wzór uwzględnia problemy z przepływem powietrza i jest prawdziwy dla dowolnego tunelu.

 

Co do wielkości skrzyni a powierzchni tunelu.

Nie jestem wszechwiedzący, ale wydaje mi się, że powietrze posiada jakiś opór który maleje wraz ze wzrostem powierzchni tunelu BR. W chwili, gdy powierzchnia tunelu jest duża i wynosi np. 30-50% średniego przekroju obudowy to logicznym wydaje się, że rezonator przestaje pracować tak jak powinien i przekształca się w zwykłą dziórę. Nie jestem w stanie odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Tutaj potrzebaby fizyka badającego przepływ gazów i cieczy. Ale czy napewno?

 

Pozstaje nam jeszcze pomiar częstotliwości strojenia rezonatora Helmholtza za pomocą pomiaru impedancji. Jest to chyba jedyna skuteczna i dokładna metoda na znalezienie Fb. Jeżeli komuś się nudzi, to może zbudować identyczne obudowy różniące się wielkościami otworów BR i do każdej przyłożyć tunel o takiej długości która zachowa strojenie zgodnie z przytoczonym wzorem. Aby nie zmieniać objętości obudowy należałoby tunel umieścić na zewnątrz obudowy. Znając długość i powierzchnię przekroju tunelu BR oraz dokładną objętość skrzyni (dążymy do jak najdokładniejszej objętości) mierzymy rezonans dla obudowy 1,2,3...

Osobiście uważam, że gdybyśmy chcieli wykonać wykres efektywności tunelu BR (jego pole przekroju do najprawdopodobniej przekroju skrzyni) do efektywności działania tego tunelu to powstałby taki wykres.

 

http://img222.imageshack.us/img222/8814/cotamwb2.th.pnghttp://img222.imageshack.us/images/thpix.gif

 

Oczywiście powyższego wykresu nie popieram żadną teorią czy też badaniami, więc nie musicie brać go na poważnie, sam też podchodzę do niego z dystansem.

 

Tak czy inaczej nie warto opierać się przy dobieraniu tunelu BR jedynie za pomocą symulatora (który może właśnie nie uwzględniać różnicy w przepływie i rezonansie powietrza w tunelu). Lepiej wpaść na prosty (ja wpadłem) pomysł jak wydłużać/skracać tunel BR podczas testów i nastroić tunel optymalnie metodą impedancji. Wtedy można sobie darować wszelkie spekulacje bo nie obchodzi nas przepływ powietrza w tunelu, żyły wodne i wybuchy na słońcu a częstotliwość do której dostrojony jest tunel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ze strojeniem impedancyjnym to faktycznie racja.. problem w tym ze jak mamy skrzynie z klasyczna rura o pół bidy. Ze szczelina bedzie gorzej. Ale ja znalazłem na to sposob:

Robimy skrzynie ciut większa i badamy jej strojenie. Jezeli wychodzi nam za niskie to wkładamy kawałek drewna zmniejszajac objetosc skrzyni :)

Jak znajde troszke czasu to chetnie bym sie pobawił tym strojeniem impedancyjnym, chetnie bym porownał poprawnosc strojenia programowego z metodą impedancji, dało by nam to jasny obraz strojenia. Oczywiscie testy trzeba by było robic w skrzyniach od 30 do jakies 120litrów aby miec pełny obraz charakterystyki i zachowania sie tunelu w roznych obudowach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

własnie chwile temu pytałem czy wielkość br jego powierzchnia ma jakiś wpływ przykładem

 

kolega miał skrzynie na 35 hz do słuchania poźniej robił skrzynie do dragu o duzyyym br i sie okazało ze nie robi ciśnienia

 

tak myślę porównać z wydechem w aucie jak go za bardzo odetkasz to auto straci na mocy ale jak będzie za mały przepływ to też sie pogorszy

 

moze złe porównanie ale chyba cos w tym jest

 

to nasuwa sie pytanie jaką przyjąć mniej wiecej powierzchnie br

 

miałem wczesniej br rure 15cm średnicy wydawało mi sie ze głośnik sie dusi teraz mam tunelowy i jest lepsze chłodzenie i naprawdę jest znaczna różnica ma 46x8x55 długi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mlody1921, twoja wypowiedz nawiazuje do mojejego rozumowania ze to xmax i sd w polaczeniu z moca ( w poscie http://strefacaraudio.pl/forum/topics13/sk...-12-vt2369.htm)

Niewiem jak to dokładnie dziala ale majac dla porownania glosnik lanzar max 12:

Pakujemy go w zwykla bude br ale z rura i odpalamu piecyk 300watt. Jest ok.

Podłaczamy do niego piecyk 500wat i glosnik sie dusi.

Teraz zmieniamy br z rurki na wieksza szczeline:

odpalamy 300wat glosnik lata ale nie robi cisnienia

odpalamy 500wat i robi sie miłe pompowanie powietrza.

 

Tak wiec dla mnie z takich zabaw wychodzi jasno ze nie tylko skrzynia ze strojeniem jest wazna ale takze odpowiednie dobranie powierzchni portu do innych parametrow glosnika.

 

Ja w projektach skrzyn to uwzgleniam ale jak narazie metoda prób i błedow.Czesto przy projektowaniu skrzyni uwzgleniam raczej propozycje portu zalecane od producenta(jesli chodzi o powierzchnie portu a nie strojenie )

Jezeli producent zaleca skrzynie np: 60litrow i port o powierzchni 100cm2 to w moim rozumowaniu pracy głosnika projektujac skrzynie ktora ma 50litrow mozna sobie pozwolic na port o powierzchni 85cm2. Robie to procentowo gdyz chce zachowac proporcje.

W sytuacjach gdy nie mam mozliwosci sprawdzenia manuala producenta, robie to na zasadzie intuicyjnym biorac pod uwage Moc,wielkosc glosnika np:12", wychylenie cewki. Wiem ze nie jest to doskonałe ale po kilku takich projektach mozna miec juz małe wyczucie. Nalezy brac tez pod uwage sztywnosc zawieszenia,gdyz przy małych mocach utrudnia ono wychył membrany. Owszem z czasem zawieszenie sie wyrabia i glosnik bardziej lata t tez trzeba wziasc pod uwage.

 

Jezeli chodzi o predkosci poruszania sie powietrza w porcie zbyt duza predkosc powoduje swisty a zbyt mała-strate cisnienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I postarajmu sie teraz zrozumiec jaki sens jest pakowac glosnik 12" np magnata expresa w szczelinowke?Głosnik nie powala swoimi parametrami a na forum powstał dziwny mit "Szczelinowki są glosniejsze" a czy ktos sie zastanowił czy to sie tyczy wszytskich przypadkow? Wiele osob proszących mnie o wykonanie skrzyni basowej rozmowe rozpoczyna "Skrzynia br ze szczelina...bo słyszałem ze jest glosniejsza"

ostatnio w ciagu 2 dni zrobiłem 2skrzynie pod lanzara max 12 i mialem okazje je testowac. Jedna miala byc zasilana piecem o mocy okolo 200wat a druga 400watowym.

Szczelinowka ktora z "zasady forum" powinna byc głośniejsza okazała sie lipą(w porownaniu z rura, litraz ten sam).

Owszem, jak podłaczyłem ja pod piecyk dajacy 420wat to pokazała pazur.

Podobny przykład miałem z wypalaniem rockforda t2 grał w 2skrzyniach i szczelinowka przy słabszym piecu sprawiała ze glosnik zbytnio nie robił wrazenia a w zwykłym porcie br rura zrobił miły mruk..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zomer1980, lord_wiader, mike21, jak widac kazdy po trochu ma racje bo ja tez wczesniej jeszcze lukałem na wiekszośc manuali i z tego co zauwazyłem objetośc portu prostokatnego była wliczana w objetośc skrzyni a nie odejmowana, przestudiowałem tez sporo tematów na zagranicznych forach.potem trzebabyło zastosowac wszytko w praktyce i majac głosnik bm alx122sp skrzynie 50L @35Hz port okragły (78,5cm2)oraz skrzynie 50L @ 35Hz port szczelinowy(140cm2) była róznica w graniu suba bas był bardziej "miekki" i jakby głosnik lepiej pracował i niebyły to jakies laania membrany jak to szło wyzej przeczytac tylko ładna praca głosnika, z tego co szło wyczytac to taka skrzynia wedłyg obliczeńzomer1980, byłaby znacznie mniejsza i o wyzszym strojeniu co by było wyraznie słyszalne w zejsciu suba a tu tego niebyło bas ładnie schodził i konkretnie były podkreślone basy w hh którego najwiecej słucham. Co do szerokości portu to miałem RE MX 18' z portem szczelinowym z portem o szerokości 16cm i szerokości 44,5cm 140L @35Hz skrzynia według moich obliczen i niebyło mowy o braku basu czy ze głosnik "latał" i niebyło zadnego dżwieku mozesz spytac sie Uzytkowników tego Forum którzy byli obecni na db dragu w rzeszowie jak ten sprzet grał i raczej nikt niepowie ze słabo, wynik 144,4dB przy czestotliwości 39-40Hz.Tak samo w przypadku głosników jakie miałem EQ dbx12r, pioneer 3001spl,audiobahn 1500q, Re sx15,Re mx18,FI Btl18 wszystko grało na najwy zszym poziomie i takie same opinie mozna usłyszec od ludzi kupujacych moje skrzyni i tak samo Ci którym robiłem projekty. pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bm alx122sp skrzynie 50L @35Hz port okragły (78,5cm2)oraz skrzynie 50L @ 35Hz port szczelinowy(140cm2) była róznica w graniu suba bas był bardziej "miekki" i

przy zmianie portu na szczelinowy, zmniejszenie objetosci dało głosnikowi lepszy kick.

W moich wczesniejszych projektach kilka osob sie zasmialo ze wpakowałem 2x T2 w skrzynie 60litrow. Ale jak dmuchneła z nich muzyka to czuc było jak zatyka płuca..W wiekszych skrzyniach tego juz nie odczułem, glosnosc była wieksza ale odczuwalny bas na ciele zupełnie inny.

jakby głosnik lepiej pracował i niebyły to jakies laania membrany

Jak wspomniałem wyzej to tez zalezy jaki piecyk pogania głosnik.

Czy zna ktos moze jakis program lub wzor, ktory by jednoznacznie okreslał jakiej powierzchni powinien byc port? Ewentualnie jaka powinna byc optymalna prędkosc powietrza w porcie?

temat ten swietnie sie nadaje do experymentow z roznymi obudowami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bm alx122sp skrzynie 50L @35Hz port okragły (78,5cm2)oraz skrzynie 50L @ 35Hz port szczelinowy(140cm2) była róznica w graniu suba bas był bardziej "miekki" i

przy zmianie portu na szczelinowy, zmniejszenie objetosci dało głosnikowi lepszy kick.

Mi nie chodzi o kick tylko o zejscie a skoro piszesz ze w moich obliczeniach sa błedy o 10L i strojenie zmienia sie na wyzsze o jakies 6Hz to napewno byłoby niemozliwe zeby głosnik tak samo dobrze schodził??w obu przypadkach głosnik był napedzany tym samym piecem wówczas był to carpower 1502.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co prawda byłem w rzeszowie br byl wielki jak bartek podgłośnił to jakbym dostał młotem w głowe tak dziwnie ogłuszało :]:) u mnie znowu na Hcca jest inaczej jest taki kick

 

sam bede musiał poprobować na 120L jeszcze

 

druga pake jaka słyszałem to produkcji bartka pod sonic 15 super wykonana i pod sla 1500 moim roznosiło karola Forda

 

co do projektów i wykonania barta nie mam zadnych wątpliwości ze jest dobrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie jaka powinna byc optymalna prędkosc powietrza w porcie?

 

dla tunelu nieprofilowanego nie przekraczac 2,5 m/s

dla profilowanego nie przekraczac 3,5 m/s

 

Powierzchnia przekroju - uznawane jest za optymalną wartość ok. 1/4 nawet do 1/3 powierzchni membrany.

 

 

Co do tematu to czy ktos z was zastanawial sie nad tym czy podczas kiedy robicie symulacje np w winISD to czy program bierze pod uwage pojemnosc jaka zajmuje port?

ee.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...