Skocz do zawartości

Litraz-liczymy z powierzchnią BR czy nie?


mrluke
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

zomer1980, lord_wiader, mike21, jak widac kazdy po trochu ma racje bo ja tez wczesniej jeszcze lukałem na wiekszośc manuali i z tego co zauwazyłem objetośc portu prostokatnego była wliczana w objetośc skrzyni a nie odejmowana, przestudiowałem tez sporo tematów na zagranicznych forach.potem trzebabyło zastosowac wszytko w praktyce i majac głosnik bm alx122sp skrzynie 50L @35Hz port okragły (78,5cm2)oraz skrzynie 50L @ 35Hz port szczelinowy(140cm2) była róznica w graniu suba bas był bardziej "miekki" i jakby głosnik lepiej pracował i niebyły to jakies laania membrany jak to szło wyzej przeczytac tylko ładna praca głosnika, z tego co szło wyczytac to taka skrzynia wedłyg obliczeńzomer1980, byłaby znacznie mniejsza i o wyzszym strojeniu co by było wyraznie słyszalne w zejsciu suba a tu tego niebyło bas ładnie schodził i konkretnie były podkreślone basy w hh którego najwiecej słucham. Co do szerokości portu to miałem RE MX 18' z portem szczelinowym z portem o szerokości 16cm i szerokości 44,5cm 140L @35Hz skrzynia według moich obliczen i niebyło mowy o braku basu czy ze głosnik "latał" i niebyło zadnego dżwieku mozesz spytac sie Uzytkowników tego Forum którzy byli obecni na db dragu w rzeszowie jak ten sprzet grał i raczej nikt niepowie ze słabo, wynik 144,4dB przy czestotliwości 39-40Hz.Tak samo w przypadku głosników jakie miałem EQ dbx12r, pioneer 3001spl,audiobahn 1500q, Re sx15,Re mx18,FI Btl18 wszystko grało na najwy zszym poziomie i takie same opinie mozna usłyszec od ludzi kupujacych moje skrzyni i tak samo Ci którym robiłem projekty. pozdro

 

Przedstaw wykres impedancji suba, w którym objętość tunelu wliczasz w obudowę głośnika. Nie chodzi mi o to co kreśli symulator tylko własne pomiary za pomocą zwykłego miernika i generatora. Wtedy po porównaniu z projektem będzie wiadomo. Może i jest tak jak mówisz, nie wiem, ja nie wymyśliłem rezonatora ale wszystkie znaki na ziemi i niebie mówią, że jest akurat inaczej.

Bazując na wiedzy teoretycznej można tylko gdybać. A często teoria a praktyka to dwa różne światy.

Z chęcią bym porobił kilka testów ale nie mam ani dojścia do głośników, ani taniego materiału na skrzynie, bo nie prowadzę żadnej działalności związanej z CA.

 

 

Co do tematu to czy ktos z was zastanawial sie nad tym czy podczas kiedy robicie symulacje np w winISD to czy program bierze pod uwage pojemnosc jaka zajmuje port?

 

WinISD nie bierze pod uwagę objętości tunelu :)

 

dla tunelu nieprofilowanego nie przekraczac 2,5 m/s

dla profilowanego nie przekraczac 3,5 m/s

Owszem, ale dla 1W

3,5m/s dla profilowanego obustronnie.

Tak mówi teoria

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 52
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

z tą powierzchnia przekroju to chyba tak nie do konca.. Wezcie tak na chłopki rozum:

Dibeisi 15" i re 15"..

Zrobmy port rzedu 1/3 powierzchni czynnej membrany..

Wsadzilem baaardzo tania 15" w szczelinowke po rockfordzie.. Głosnik widze ze chodzi.. Ale z glosem kiepsko.

Wsadziłem ten sam glosnik w ten sam ( +5litrow) litraz ale zamiast szczeliny 2xport 75mm i tania chinszczyzna dudni az milo.. (to samo strojenie)

Tak wiec wydaje mi sie ze jest zaleznosc nie tylko pod wzgledem rozmiaru glosnika ale takze pod wzgledem mocy w koncy win isd operuje predkoscia powietrza w porcie na podstawie mocy i parametru qes

Jak wrzucicie tylko fs,qts i vas do programu to glosnik pokaze uniwersalne strojenie skrzyni..Ale po dorzuceniu qes-a i Pe nagle pojawia sie na czerwono predkosc powietrza(przy wiekszych mocach)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Ja dodam tylko, że JL Audio w swoich manualach wyraźnie pisze, że do objętości netto skrzyni należy dodać powieżchnie zajmowaną przez głośnik, wzmocnienia i port bassreflex licząc go jako pełną bryłe, a nie tylko ścianki portu!!

 

cytuje z manuala do 12W7:

 

"Net volumes given below do not include the air volume displaced by

the speaker (Driver Displacement). This value must be added to the

net volume along with the displacement of any braces and/or ports (if

applicable) to arrive at a gross internal volume. Air inside a port is not part

of the effective net volume. Calculate ports as solid, not hollow objects."

 

Wydaje mi się że taka firma wie co robi i głupot by niepisali

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...