Skocz do zawartości

Litraz-liczymy z powierzchnią BR czy nie?


mrluke
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 52
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Widze mrluke, ze chciałes sie upewnic do do moich obliczen gdzie miałem racje :) W liczeniu skrzyni br trzeba brac pod uwage:

1- objetosc glosnika

2- objetosc portu

3-objetosc zajętą przez płyty portu(co czasami ludzie zapominaja)

Dla przykładu:

port o powierzchni 400x100 i długosc 500mm zajmuje 20litrow..Ale jesli skzynia i port jest wykonany z plyty 2cm to do tego musisz dodac powierzchnie zajmowana przez płyte: 400mm x20mm i długos 480mm(po odjeciu frontu) daje nam 3,8litra.. całkowita objetosc portu wynosi wtedy 23,8l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIE NIE NIE!!!!!! Od litrazu skrzyni odejmuje sie objetośc zajmowana przez kosz głosnika i przez płyty portu w przypadku portu wykonanego z płyt[port szczelinowy] nie odejmujemy zadnej powierzchni portu bo przeciez jest to cześc skrzyni i przecież głosnik w tej powierzchni równiez pracuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze, że ja też teraz się zamotałem bo zawsze myślałem, że jest tak jak mówi Bartek ale pozwolę sobie zacytować słowa chyba bardzo znanego człowieka o wiele mówiącym nicku essa :

 

Zawsze oblicza się objętość obudowy jako NETTO. W tak wyliczonym litrażu ma grać głośnik. Należy więc do tej objętości zawsze dodawać objętość, którą zabiera głośnik, port BR, wszelkie przegrody i wewnętrzne wzmocnienia a nawet wytłumienie. Objętość portu to nie tylko sama grubość ścianek rurki. Liczy się całkowita objętość walca lub sześcianu w przypadku portów szczelinowych. I wbrew pozorom nie chodzi tutaj o kilka mililitrów. W niektórych przypadkach porty mogą "zabierać" nawet kilkanaście litrów.

 

Wypowiedź jest z tego tematu: http://www.audiocar.pl/forum/viewtopic.php...f301ca8d76557c4

 

Teraz kto ma racje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to ze kolega bbartasswlkp, klepie ludziom skrzyneczki niezbyt dokładnie.. To nie jest pomyłka o 1litr, w kilku projektach bbartasswlkp, da sie zauwazyc ze są spore błedy.. Bo roznica 10litrow przy skrzyniach 50-60litrow, nie jest czyms delikatnym..

Projektuje, buduje, jest moderatorem duzego forum, nad avatarem ma

sKRZYNIARZ,

a robi takie błedy..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy robi błędy ?? Nie wiem, każda skrzynka którą zrobiłem według jego wyliczeń sprawuje się bardzo dobrze :) I jak narazie żaden głośnik z tych skrzynek nie uległ uszkodzeniu, choć są 'katowane' i ja sobie bardzo je chwale, znajomi również

 

Ja również spotkałem się z różnymi opcjami, że liczy się BR i nie liczy, jutro dla sprawdzenia sklepie jakąś skrzynkę i sprawdzę jak ma się to w praktyce, z liczonym portem i bez :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyzsze strojenie jakie wychodzi z takich zle policzonych skrzynek sprawi ze skrzynia bedzie glosniejsza. Tak wiec nie jest to porownanie CO LEPIEJ GRA ale chodzi o sam fakt liczenia skrzynek..

Skoro sie projektuje 50litrow i 36hz to chyba nie po to aby sie cieszyc 40litrami strojonymi na 42hz..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, ale teoretycznie glośnik który jest wsadzony do źle policzonej skrzynki, ma mniejszą wytrzymałośc (z tego co pamiętam), tak wiec nie grałby tak długo (u znajomego na prawie max możliwości i dużo kilometrów miesięcznie), a jemu nic się nie dzieje :) przynajmniej tyle z mojej strony
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, ale teoretycznie glośnik który jest wsadzony do źle policzonej skrzynki, ma mniejszą wytrzymałośc

to już musiała by być naprawdę źle policzona skrzynia wręcz robiona na odpierdziel albo na przysłowiowe "oko" przez niezłego laika

a jemu nic się nie dzieje

a co ma się dziać?

przecież skrzynka jest dobra tylko ewentualnie powinna być zastosowana do innego rodzaju muzyki itp itd. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam nadzieję, że wypowiedzą się w tym temacie ludzie, którzy też znają się na projektowaniu skrzynek, bo sam także robiłem skrzynki tak jak Bartek, ale wypowiedź essa, którą całkiem przypadkiem znalazłem bardzo mnie zaintrygowała i nadal mam dylemat, która wersja jest prawdziwa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze myślałem tak jak zomer1980, projektów Bartka nigdy nie sprawdzałem bo zawsze lubię sam się z ty pobawić :)

Co do Jego teorii że objętość BR to też obudowa głośnika to chyba coś nie tak bo jak zrobił by zewnętrzny albo tylko częściowo zewnętrzny port (bo przecież tak można) to ciekawe czy też doliczał by jego objętość do całego litrażu skrzynki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uuu, ale sie narobiło..

A ja powiem tak :

Widzialem produkty Bartasawlkp

Widzialem tez produkty Zomer1980

Sprawdzilem kilka projektow Bartasawlkp, sprawdzilem tez skrzynie ktora zomer1980 zrobił dla mojego znajomego.

 

Zeby nie owijac w bawełne-tez sie uczyłem od ludzi z branzy-tunel br jest oddzielna czescia skrzyni i nie wlicza sie go w litraz netto.. Skoro nawet essa tak doradza..

Popieram MAXTZ, ZOMER1980,

 

A co do litrazu skrzyni robionej przez zomer1980 to dzis go sprawdziłem i musze stwierdzic ze Zomer1980 jest dokładniejszy od Bartasawlkp..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jednak proponuje korzystac z programów ew przy wyzszym doswiadczeniu korzystac z pomysłów typu co zrobic zeby było lepiej. Ostatnia buda jaka zeszła odemnie na alpinie według goscia grała lepiej ( na jego ucho ) z głosnikiem ustawionym membraną do środka :) więć też pare literków różnicy jest.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakoś trzymam opinie bartka sprawdzałem u siebie nawet jak źle zrobiłem skrzynie to przy odjęciu 10L strojenie mi sie zmienia z 40 na 42 hz ktoś to odczuje uchem ?

 

a przecież deczko mniejsza skrzynia sprawia ze głośnik będzie miał większą wytrzymałość mechaniczną

 

a jak za granicami naszego kraju klepią paczki z br tunelowym i port robia mocnooo długi to przeciesz dla jednej 12'' trzeba by klepać paczki po 110-130L

 

gdzie port bedzie zajmował 30 L głośnik kolo 6-8L

 

a jak to niebedzie prawdą to mamy o 30L za duża paczke a to może juz być mocno niekorzystne dla głośnika

 

ale ja sie nieznam

 

niech sie wypowie mike, Ige , bratek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypowiem się na temat portu na przykładzie skrzyń Kickera solox, które producent podaje na stronie, które można łatwo ściągnąć i samemu wywnioskować. Policzyłem to na szybkiego, bo nie mam czasu.

 

Producent zaleca;

S18X2-TUNER Enclosure

 

5.0 cf, Fb=35Hz czyli 141,5l

.50 cf = Port Vol. czyli 14.15L

 

Z wyliczen skrzyni która podał producent wyszło;

 

1.Pełen litraż. Skrzynka liczona wraz z grubością płyt ok.180l wraz z portem.

 

2. Skrzynia netto odjęta grubość płyt oraz objętość ścianki portu ( nie licząc głośnika) ok. 129l z objetoscia BR

3. Objętość, jaką zajmuje sama ścianka portu około 5-6L

 

Czyli proste producent podaje zalecany litraż około 141L (5ft3) . Czyli z obliczeń wynika że skrzynia netto to 129L + objętość portu 14L ( .5ft3) czyli około 143L . I to jest Litraż netto od objętości skrzyni odejmujemy głośnik i wszystkie ścianki wzmocnienia itp. BR jest uwzględniany, bo jest częścią skrzyni

 

Jeśli byśmy odejmowali BR od objętości netto wyszłaby buda do solox18 około 115L do 18 calowego głośnika???? NO nie wydaje mi się.

 

 

To samo mozna wywnioskowac w wielu innych projektach podanych przez firmy wystarczy poszukać.

 

Moje obliczenia się minimalnie różną, ponieważ sa tam tez uwzględniane wzmocnienia skrzynki, ale ja nie mam czasu na liczenie wszystkiego, dlatego podaje to w zaokrągleniu na szybkiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIE NIE NIE!!!!!! Od litrazu skrzyni odejmuje sie objetośc zajmowana przez kosz głosnika i przez płyty portu w przypadku portu wykonanego z płyt[port szczelinowy] nie odejmujemy zadnej powierzchni portu bo przeciez jest to cześc skrzyni i przecież głosnik w tej powierzchni równiez pracuje.

mam wrazenie ze bart ma racje, KAZDA skrzynka która mi zaprojektował grała solidnie.... najwazniejsze w tym wszystkim jest chyba predkosc powietrza (o ile dobrze pamietam 13m/s)

Jeśli byśmy odejmowali BR od objętości netto wyszłaby buda do solox18 około 115L do 18 calowego głośnika???? NO nie wydaje mi się

dokładnie .... 115L to dla 15" bardziej

a kickery sa na tyle dziwnymi przetwornikami ze miedy 15" a 18" jest wieksza róznica powierzchni niz miedzy 15" a 18" np RE czy innego "okrąglaka"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIE NIE NIE!!!!!! Od litrazu skrzyni odejmuje sie objetośc zajmowana przez kosz głosnika i przez płyty portu w przypadku portu wykonanego z płyt[port szczelinowy] nie odejmujemy zadnej powierzchni portu bo przeciez jest to cześc skrzyni i przecież głosnik w tej powierzchni równiez pracuje.

mam wrazenie ze bart ma racje, KAZDA skrzynka która mi zaprojektował grała solidnie.... najwazniejsze w tym wszystkim jest chyba predkosc powietrza (o ile dobrze pamietam 13m/s)

Jeśli byśmy odejmowali BR od objętości netto wyszłaby buda do solox18 około 115L do 18 calowego głośnika???? NO nie wydaje mi się

dokładnie .... 115L to dla 15" bardziej

a kickery sa na tyle dziwnymi przetwornikami ze miedy 15" a 18" jest wieksza róznica powierzchni niz miedzy 15" a 18" np RE czy innego "okrąglaka"

 

Nie ma solo x 15 jest 10,12 i 18" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie tu nie chodzi o to czy producent kaze pakowac to w skrzynie taka czy siaką.. Chodzi o to czy litraz portu wlicza sie w objetosc w ktorej pracuje glosnik.

jakoś trzymam opinie bartka sprawdzałem u siebie nawet jak źle zrobiłem skrzynie to przy odjęciu 10L strojenie mi sie zmienia z 40 na 42 hz ktoś to odczuje uchem

A widziales projekt pod signata fury zrobiony przez bartka? To nie była mała zmiana ty widzisz 2 hz a tam było 6hz.. Moze przy 100hz,6hz nie robi roznicy ale przy 36hz to juz inna rozmowa..

Skoro popieracie bartka to widac ze człowiek z essy tez jest w błedzie..

I teraz kto ma racje: ESSA czy BARTASWLKP??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie tu nie chodzi o to czy producent kaze pakowac to w skrzynie taka czy siaką.. Chodzi o to czy litraz portu wlicza sie w objetosc w ktorej pracuje glosnik.
jakoś trzymam opinie bartka sprawdzałem u siebie nawet jak źle zrobiłem skrzynie to przy odjęciu 10L strojenie mi sie zmienia z 40 na 42 hz ktoś to odczuje uchem

A widziales projekt pod signata fury zrobiony przez bartka? To nie była mała zmiana ty widzisz 2 hz a tam było 6hz.. Moze przy 100hz,6hz nie robi roznicy ale przy 36hz to juz inna rozmowa..

Skoro popieracie bartka to widac ze człowiek z essy tez jest w błedzie..

I teraz kto ma racje: ESSA czy BARTASWLKP??

 

Przeciez to podałem na przykładzie

 

Wiem że nie chodzi! Chcialem pokazać na przykładzie z którego łatwo jest wyliczyć Że BR jest wliczany do objetości skrzyni.Takich projektów jest pełno. Prosciej juz nie można.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...