Skocz do zawartości

2 x tweeter??


apoc
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jako ze bardzo lubie wysokie tony, postanowilem zalozyc dodatkowy zestaw tweeterow z przodu. Mam tam zestaw odseparowany helix dark blue 62.1 z tweeterkami w lusterkach (golf mk4) podlaczony do samego radia. I teraz pytanie, w jaki sposob moge podlaczyc dodatkowe tweeterki? (nie chodzi o umieszczenie ich). Moze pod tylne kanaly radia? To takie rozwiazanie tymczasowe, w najblizszej przyszlosci planuje podlaczyc przod pod wzmacniacz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stosowanie 2 tweeterow na strone nie jest najlepszym rozwiazaniem a przynajmniej tyle pamietam od specow od akustyki domowej.

Niewielka różnica w odległości centr akustycznych wysokich częstotliwości to duże przesunięcia fazowe, czyli przeważnie poszarpana charakterystyka. Powinno być głośniej, ale to będzie zależało od miejsca w którym aktualnie znajduje się głowa słuchacza.

Nie przesadzajmy jednak, bo jak naprzeciwko nas stoją dwie kolumny to nie stoimy idealnie symetrycznie do nich, przesunięcia są ogromne ale... dźwięk który słyszymy jest w porządku. Ludzkie ucho to nie jest system pomiarowy i nie jest w stanie usłyszeć często tego, co na charakterystyce byłoby niedpouszczalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lord_wiader - zgadza się ale nie powiesz że dwa tweetery wpłyną na poprawę jakości odbiory sceny przez nasz ucho :) lub nawet nie wychwycimy pewnych niedoskonałość z takiego duetu. Czy chodzi o sprzęt domowy czy car audio zasady w tej kwestii są bardzo podobne.

 

W systemach kina domowego 5.1 7.1 9.1 najgorzej jest zestroić właśnie górę :) to ona jak najprecyzyjniejsza posiada najbardziej wymagającą falę którą zawsze jest ciężko odpowiednio ukierunkować na słuchacza tak aby była równowaga pomiędzy kanałami. :)

 

W car audio jest jeszcze gorzej z racji miejsca odsłuchowego i zamontowania tweeterów ( np słupki) one będę w rożnych odległościach od słuchacza i już to powoduje jak to sam ująłeś poszarpanie charki i myślę że to da się usłyszeć :/

 

to tyle moich wywodów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W car audio jest jeszcze gorzej z racji miejsca odsłuchowego i zamontowania tweeterów ( np słupki) one będę w rożnych odległościach od słuchacza i już to powoduje jak to sam ująłeś poszarpanie charki i myślę że to da się usłyszeć

Ciężko byłoby to usłyszeć. Przynajmniej ja nie słyszę zauważalnej zmiany charakterystyki przenoszenia gdy w aucie pochylę czy skręcę głowę, ba, nawet jak przesunę fotel w przód/tył, a wtedy faza zmienia się jak w kalejdoskopie.

Wedłóg mnie bynajmniej warto walczyć o jak najlepszą liniowość toru wysokotonowego. Po prostu mają być, nie mogą być natarczywe i tyle. Może się to innym nie spodobać, ale takie jest moje podejście.

Myślę, że poszarpana charakterystyka jest mniej ważna, niż hałas silnika oraz innych aut dobiegające do nas z zewnątrz auta.

Jak ktoś chce posłuchać liniowej charakterystyki to niech wygodnie usiądzie w specjalnie ustawionym fotelu znajdującym się w specjalnie przyszykowanym pomieszczeniu z dobrymi jakościowo kolumnami oraz wzmacniaczem, oraz walczy korektorami z krzywą izofoniczną ucha.

 

A co do dwóch wysokotonówek... co to za problem pożyczyć jeden komplecić i zainstalować tymczasowo w aucie? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko byłoby to usłyszeć.

 

Ja myślę że jest to do usłyszenia dwa tweetery w różnych odległościach to da się wychwycić a jeśli to są dwa różne tweetery to tym bardziej .

 

Może się to innym nie spodobać, ale takie jest moje podejście.

 

Każdy ma swoje podejście do sprawy i trzeba to uszanować :szok:

 

A co do dwóch wysokotonówek... co to za problem pożyczyć jeden komplecić i zainstalować tymczasowo w aucie? :)

 

Dokładnie i sam wtedy autor oceni co i jak :)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam z przodu helixy db 62.1 i mam w lusterkach tweeterki od nich. Mam tez tweeterki od magnatow ultra s 216 (leza w domu zakurzone :szok: ), jak juz pisalem lubie wysokie tony, i wydaje mi sie ze te magnatowskie tweeterki graja ladniej od helixa, moze zrobie tak ze po prostu podmienie je, jak jeszcze bedzie za malo to doloze. Poprobuje i napisze jak wyszlo :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ile masz Kw mocy w bagażniku ze ci za mało dwa tweetery ?

 

rozumie mike on ma FI audio 18'' także na wyrównanie po 2 tw na słupek

 

a czy nie lepiej zamontować drugie tw z wooferami na tył ?

 

1. lubie wysokie tony mowilem juz to kilka razy, nie chodzi o kw w bagazniku. :)

2. niech sobie ma, ja mam magnata xpressa i i tak brakuje mi wysokich tonow. :)

3. woofery z tweeterami na tyl? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem doskonale autora tego tematu ,wiele osób krytykuje montaż podwójnych tweeterów , tłumacząc to na wiele sposobów że burzy się w ten sposób scenę itp , ale to wszystko kwestia gustu jeden woli zapakować kilka KW w niskie tony a drugi woli więcej wysokich tonów .Druga sprawa to jak "grają" te tweeterki bo u mnie bardzo delikatnie ( korektor na flat ustawiony czyli w pełni naturalnie) a może lepiej Apoc kupić jeden zestaw np. coś z Hertza itp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

calego zestawu nie chce zamieniac, helixy mi odpowiadaja, tylko te tweetery sa zbyt delikatne, chcialbym zeby graly wyzej i ostrzej (niektorzy tego unikaja jak ognia ale mi to sie wlasnie podoba) a te magnatowskie tweeterki graja troche ostrzej, i chce je dolozyc, slucham czesto trance'u i jak dla mnie przy tej muzyce gorne pasmo musi byc bardzo podkreslone, wtedy dopiero najprzyjemniej sie tego slucha. Jutro rozbiore tapicerke i przeciagne kable. Chyba ze zna ktos takie tweetery ktore same tak wlasnie zagraja (zastapia 2 pary tych :) )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiedys mialem w łapach 150watowe tweetery pyle.. Syczki typowo kierunkowe a jak zapodalem wzmaka 50wat to kilka metro przed tweeterami to uszy bolaly jak by ktos trąbką zagrał koło ucha :)

 

300zł komplet do tego piec 2x100 i bedziesz wołał nietoperze nocą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz mieć ostrzejsze soprany to kup sobie dwa drivery estradowe po 300w , nakręć na nie tuby i masz takie wysokie, że hejj :)

 

Dzieki za rade tak zrobie :):) podlaczylem juz magnatowskie tweeterki, jest lepiej, ale teraz gdzie je umiescic? w slupkach nie chce rzezbic, a w lusterkach mam juz tweetery od helixow, ma ktos jakis pomysl? Teraz sa przymocowane do tapicerki na tasmie 2 stronnej, i niebardzo to wyglada, moze da sie je jakos gdzies schowac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...