Skocz do zawartości

Czynnik wplywajacy na lepsza gre w przeciwfazie?


doli19
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie od jakiegos czasu rozkminiam nad tym dlaczego subwoofer podlaczony u mnie w aucie jak i w domu gra lepiej wlasnie kiedy jest wpiety w przeciwfazie. Tyczy sie to dokladnie dwoch subikow jakie posiadam - RE SE12 w br (57L@33Hz) i Lanzarek max 12 w CL. 30L. Glosniki do terminali w skrzyniach sa podlaczone prawidlowo ale po podlaczeniu do wzmacniaczy wlasnie lepiej graja w odwroconej fazie, zawsze myslalem ze przeciwfazy wymagaja subwoofery ktore sa odwrotnie przymocowane do skrzyni tzn. magnesem na zewnatrz, a u mnie ma sie to wlasnie tak jak pisalem wczesniej, ktos moglby mi to wyjasnic? kwestia osobista? gust, sluch czy co? :zawstydzony:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widziales kiedys panel do domowych subwooferow?

tam poza GAINem i filtrem masz zmiane fazy

w tanszych 0-180 a w drozszych plynna regulacja...

 

zmiana fazy ma na celu dopasowanie subwoofera do kolumn

nie ma zadnej reguly czy to ma byc w fazie czy w przeciwfazie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobrze ale jakie to ma znaczenie jezeli w domu podlaczam sam subwoofer i nie gra nic poza nim? a chodzac po pokoju jestem w roznych miejscach wiec odleglosc? hmm w samochodzi to moze tak ale w domu jest dokladnie to samo glosniczki graja zdecydowanie lepiej w przeciwfazie zarowno jeden jak i drugi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faza "akustyczna" niekoniecznie zgadza się z fazą "elektryczną " , no a dokładając do pieca dodam, że dobre wzmacniacze potrafią przesuwać płynnie fazę ;) No i to Ci jest dopiero zagadka na zimowe wieczory :hyhy: Zostaw tak jak gra Ci lepiej ;)

 

 

No i chłopaki szybsze były ;)

Edytowane przez powalla
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widziales kiedys panel do domowych subwooferow?

 

Widzialem ;) mam kino domowe i owszem jest ta regulacja a ustawione mam na normalna prace subwoofera i gra dobrze. Dziwi mnie tylko dlaczego z tymi subami jest tak a nie inaczej, nigdy sie nie wglebialem w tajniki ustawiania fazy suba wzgledem reszty systemu

 

powalla mi to wogole nie pszeszkadza i nie mam zamiaru nic kombinowac :) zaciekawilo mnie to poprostu i wolalem sie od was dowiedziec czegos w tym temacie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj tak dla próby zmień plusa z minusem dla głośników przednich(na zwrotce lub wzmacniaczu), a zauważysz pewnie , że teraz sub podpięty "po Bożemu" zagra lepiej ;)

 

napewno to sprawdze :)

 

ygrek nie powiesz mi chyba ze podpiecie glosnika do wzmacniacza + do - a - do + nie ma zadnego znaczenia jak na odwrot? skoro na tej wlasnie konfiguracji slychac wyrazna roznice? ja wiem ze okreslenie "przeciwfaza" odnosi sie do "czegos" jeszcze tak jak pisali chlopaki wyzej, ja poprostu podpiecie odwrotne niz jak to napisal powalla po bozemu suba do wzmaka tak nazwalem :)

 

Chdzi mi o to ze wczesniej podlaczajac sprzet w aucie wpinalem sie wlasnie "po bozemu" ze wszystkim i gralo dobrze a w tych dwoch przypadach jest inaczej, basu jak by w ogole nie bylo i bez wzgledu na to czy mam glowe w bagazniku czy siedze w srodku auta i czy gra z reszta systemu czy sam ( w domu jest ta sama sytuacja i podpinane pod trzy rozne wzmacniacze) dlatego wlasnie mnie to zdziwilo :)

 

dodam ze wszystko pod wzmacniaczem w samochodzie RM-V41 jest podpiete wlasnie po bozemu :) przod jak i sub ale mam na pokretle przy wzmacniaczu ustawione na 180stopni i teraz nie wiem czy to sie tyczy samego suba czy przodu tez? ale chyba suba z tego co mam pojecie :D to jest grubsza sprawa niz by sie moglo wydawac :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ygrek nie powiesz mi chyba ze podpiecie glosnika do wzmacniacza + do - a - do + nie ma zadnego znaczenia jak na odwrot?

jezeli gra jeden glosnik a nie caly zestaw to podlaczenie NIE MA ZADNEGO ZNACZENIA

sygnal jest sinusoidalny i nie ma znaczenia jak to podlaczymy

 

co innego wlasnie w zestawie

 

a sluchanie samego suba jest bez sensu :P

ale powaznie sluchajac samego suba slysysz roznice?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jak tweetery za mocno wychodziły poza resztę to przemieniłem w nich fazy. Wszystko się wtedy zgrało w kupę. To też jest znany i normalny trick. Ty może posprawdzaj resztę czy masz woofery dobrze podłączone do zwrotek, wzmacniaczy. Ja kiedyś miałem w antyfazie woofer jeden do reszty i w ogóle subbasu nie było.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj widac u panow szczatkowa wiedze na ten temat...

nie zapominajcie ze na faze ma rowniez wplyw zwrotnica. jej podzial, stromosc filtrow, poprawnosc jej wykonania itp itd

"pomieszczenie" odsluchowe tez wplywa na zgodnosc fazy... przykladowo u mnie w pokoju kolumny graja w przeciwfazie :P

 

zagadnienia fazowe to wbrew pozorom dosc skomplikowana sprawa i nie zawsze wystarczy podlaczyc glosnik odwrotnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W basie ? , jakoś trudno jest mi to sobie wyobrazić , tzn poprawność takiego połączenia

no widzisz, trudno to sobie wyobrazic a jednak tak mam...

 

mam nieregularne pomieszczenie i przy obecnym rozstawieniu kolumn musze miec je w przeciwfazie zeby w miejscu odsluchu miec bas

oczywiscie tym samym w innej czesci pokoju nie mam basu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ygrek nie powiesz mi chyba ze podpiecie glosnika do wzmacniacza + do - a - do + nie ma zadnego znaczenia jak na odwrot?

Dokładnie jest tak jak piszesz, jeśli słuchasz tylko tego jednego głośnika.

 

ale basowy glosnik powinien zawsze grac w fazie

Zastanawiam się jak by było gdyby miał stać np. na przeciwległej ścianie pokoju w stosunku do "przodów"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w domu lub aucie jak gra SAM sub to nie ma prawa być żadnej słyszalnej różnicy pomiędzy odwrotnym podpięciem suba .

 

jak bym mial do was blisko to bym wam to zademonstrowal, nie mam do czynienia z CA od wczoraj i nie jeden system zlozylem dlatego wlasnie to mnie zdziwilo, i nie slucham samego suba tylko specjalnie tak to podlaczylem zeby stwierdzic czy jest roznica czy jej nie ma. I tak jak pisalem wczesniej, podpiete oba suby (kazdy z osobna) do 3 roznych wzmacniaczy graly zdecydowanie lepiej w "przeciwfazie", po odwroceniu na prawidlowa faze basu praktycznie nie bylo sychac, membrana pracowala ale dzwieku z tego o dziwo nie wiele sie wydobywalo, jest to co najmniej dziwne dlatego wlasnie opisalem to tutaj. Aha... system przedni jest podlaczony poprawnie na calej dlugosci przesylu sygnalu zaczynajac od wzmacniacza - tylko to mowie ze nie ma zadnego znaczenia bo subiki graly samotnie (dla sprawdzenia) i byla roznica bardzo duza, tam sie dzieja rzeczy o ktorych sie filozofom nie snilo :) a podlaczenie glosnika w fazie chyba jednak jakies znaczenie ma bo z tego co wiem i o czym kiedys czytalem w jakiejs ksiazce w budzie z glosnikiem montowanym magnesem na zewnatrz trzeba podlaczyc glosnik wlasnie + do - czyli lopatologicznie mowiac sekwencja jest odwrocona o 180stopni to jak? nie ma to znaczenia? jesli tam trzeba odwracac faze aby gralo to dobrze to dlaczego u mnie gdzie glosniki montowane sa normalnie w dwoch roznych skrzyniach podlaczenie prawidlowe + do + itd. wypada znacznie gorzej w dzialaniu subwoofera niz odwrotnie?. Ja wiem ze wy macie wieksze pojecie niz ja teoretyczne i praktyczne, nie zawracal bym wam glowy gdybym nie doswiadczyl tej sytuacji osobiscie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...