Skocz do zawartości

Ustawienie sceny


apoc
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Według mnie nie można porównywać stereofonii w HA i w CA bo to dwa zupełnie różne światy. Myślę, że plusy i minusy stosowania korekcji czasowyych trzeba odnieść do warunków panujących w samochodzie. Na pytanie czy ją stosować czy nie (w miarę możliwości) każdy musi sobie sam odpowiedzieć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 88
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Teoretycznie w pewnym sensie masz rację ale .....

SQ to dążenie do tego aby osiągnąć dźwięk jak i przestrzeń jak najbliższą przestrzeni źródła.

Jeśli odtwarza się płytę nagraną w systemie stereo to jest tylko jeden taki system i jedne kanony (nie kupuje się przecież innych płyt stereo do auta i innych do domu).

W związku z tym albo korygujemy ustawienie sceny i dźwięku pod siebie i własny gust albo korygujemy pod założenia systemu stereo.

Najczęściej są to dwa różne kierunki co można łatwo sprawdzić.

Na przykład :

Wiadomo, że scena ma swoją szerokość i ma swój środek.

Jak wiadomo środek powinien być zgodnie z nazwą po środku czyli w połowie szerokości sceny :zawstydzony: .

Jak wiadomo połowy najczęściej są równe.

W związku z tym można sprawdzić łatwo czy mamy prawidłowo ustawioną scenę jeśli chodzi o szerokość.

Wystarczy nagrać sygnał testowy (np. 4000 Hz) w trzech wersjach : tylko na kanale lewym, tylko na kanale prawym i na obu kanałach.

odcinki 30 sekundowe pozwolą z naddatkiem określić kierunek dochodzenia dźwięku a co za tym idzie zweryfikować gdzie jest skrajny prawy, skrajny lewy i środek sceny.

Wykorzystując różne częstotliwości można sprawdzić spójność sceny :wink: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

No obecnie grają super bez czasówek, a są nowe więc może być tylko lepiej, bo ponoć długo się docierają. Tylko problem ze zgraniem próbowałem na p88rs i p99 rs z czasówkami ale jakoś mnie to nie przekonuje. Spróbuję jutro z mikrofonem może coś to pomoże. Ze starymi u-dimami xt2 było zupełnie inaczej tzn. z czasówkami ok, a bez totalna klapa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grało na starej korekcji... Ustawiłem na nowo razem z subem. Jednak zmiana komponentów równała się z totalną degeneracją sceny...

Nie korzystam obecnie z autoEQ, bo wprowadza kompletny bałagan wszystko na flat. Może im lesze komponenty tym mniejsza potrzeba stosowania ulepszaczy ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grało na starej korekcji... Ustawiłem na nowo razem z subem. Jednak zmiana komponentów równała się z totalną degeneracją sceny...

Nie korzystam obecnie z autoEQ, bo wprowadza kompletny bałagan wszystko na flat. Może im lesze komponenty tym mniejsza potrzeba stosowania ulepszaczy ? 

 

Może to dlatego, że lepsze komponenty nie przekoloryzowują niektórych częstotliwości, a innych nie brakuje więc nie trzeba ich poprawiać :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Pozwolę sobie odkopać temat.

Wspomniane wcześniej „7 werbli” ma jakiś tytuł? Mógł by któryś z kolegów udostępnić ewentualnie ten utwór?

 

Z góry dzięki.

 

 

Jest to utwór numer 30 z płyty testowej Auto Moto. Podaj maila to Ci podeślę plik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do sprawdzania szerokości i głębokości sceny można też użyć nagrania testowego ( od 45 minuty, wcześniej są próbki nagrań ) z płyty Chesky Records / Jazz Sampler vol.1 ( Chesky JD37 ). Płyta jest dość wiekowa więc powinna być dostępna do ściągnięcia w necie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...