Skocz do zawartości

Czy jest ktoś chętny na wrocławski spot ?


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 2 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

kurna, nie moge bo mam meating z pracy.

 

Pwiedzcie mi jest może jakiś temat, gdzie jest wyjaśniona zasada działania i mechanika filtrów górno i dolnoprzepustowych aktywnych i pasywnych? bo chodzi mi o to czy odcina "równo" od jakiejś częstotliwości i koniec, czy w inny sposob?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zasada działania i mechanika filtrów górno i dolnoprzepustowych aktywnych i pasywnych? bo chodzi mi o to czy odcina "równo" od jakiejś częstotliwości i koniec, czy w inny sposob?

 

Filtry pasywne, jak nazwa wskazuje, zbudowane są z elementów pasywnych - cewek (indukcyjność), kondensatorów (pojemność) i rezystorów (rezystancja). Do swojego działania nie wymagają zasilania. Filtry aktywne z kolei to konstrukcje zbudowane np. z użyciem wzmacniaczy operacyjnych wykorzystując ujemną pętlę sprzężenia zwrotnego lub też cyfrowe ich odpowiedniki. Zastosowanie filtrów wiąże się przede wszystkim z filtracją częstotliwościową sygnału, ale wpływa też chociażby na fazę. Charakterystyka filtracji, tj. jej stromość, falowanie w pasmie przepustowym i zaporowym, tłumienie w pasmie przepustowym i zaporowym zależy od typu i konstrukcji filtra (m. in. od jego "rzędu").

Dobrą lekturę podesłał Ci już aeron. Poszukaj choćby w sieci takich haseł jak "filtr Czebyszewa", "filtr Butterwortha", "filtr Bessela", "IIR", "FIR", "filtr dolnoprzepustowy - całkujący", "filtr górnoprzepustowy - różniczkujący". To da Ci sporą dawkę wiedzy jeżeli jesteś bardziej zainteresowany tematem filtrów :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyanko do kogoś kto to ogarnął. :)

 

Jeżeli mam filtry 12db/oktawe. to powinno być ok, jeśli suba obetnę LPF'em na 40hz. a głośniki z przodu na 80 HPF'em i wtedy obydwa będą miały -6db na 60HZ, zgadza się czy nie?

 

Tzn. zgadzałoby się jakbym miał czasówki i fale równo by sie nałożyły, ale pytam czysto teoretycznie. :)

 

P.S. jek chcecie obejrzeć moją rzeźbę to zapraszam do tematu. zdjęcia nie zawsze udało się zrobić, ale ile jest tyle jest.

http://www.strefacaraudio.pl/topic/34712-audi-a3-by-baltosz/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...