Skocz do zawartości

GAIN i sprawy z nim związane


dawid-ss
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 140
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Regulacja dokonywana jest w crossoverze dla tw -7db. zastanawia mnie jedna rzecz, jeżeli muszę już dokonywać takich korekcji, bo inaczej słuchać się nie da, to co lepsze:

- obniżyć o te magiczne 7db głośność tw i w taki sposób wyrównać pasmo, tylko przy takim zabiegu tweeter robi się jakiś nijaki, tak jakby słuchć muzy w czapce na głowie

- wyrównać pasmo podkręcając gain dla wooferów do poziomu głośności tw, tylko powstaje kolejne ale; gdy podkęcę woferki do poziomu tw , to mogę max volume w radiu odkręcić na 22-24 w skali do 35, bo po przekroczeniu tej granicy woofery nie dają już rady zaczynają się przestery, ale tego się spodziewałem. Zastanawia mnie w tym momencie, czy nie dochodzi do utraty jakości grania wooferów, nawet jeżeli nie będę przekraczał tych 22-24 na vol radia. Wniosek taki wyciągnąłem (jak się mylę to niech ktoś poprawi); radio daje na max volume 4V na wyjściu RCA, jeżeli moje max to koło 24/35, to radio teoretycznie maksymalnie poda na RCA ok.2,75V czyli nie wykorzystam w pełni potencjału radia, a tym samym teoretycznie powinna pogorszyć się jakość dźwięku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wniosek taki wyciągnąłem (jak się mylę to niech ktoś poprawi); radio daje na max volume 4V na wyjściu RCA, jeżeli moje max to koło 24/35, to radio teoretycznie maksymalnie poda na RCA ok.2,75V czyli nie wykorzystam w pełni potencjału radia, a tym samym teoretycznie powinna pogorszyć się jakość dźwięku.

 

A nie lepiej podłączyć tak, posłuchać i na podstawie tego wyciągnąć wnioski zamiast klepać w klawiaturę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się wydaje że jak nie wykorzystamy pełnych 4V radia to nie pogorszymy a polepszymy jakośc, radia też sie przesterowują, zalezne jest to od nagrań na naszych krążkach. Więc czym mniejsza głośnośc na skali tym mniejsze zniekształcenia się powinny pojawić. Teraz mam wzmacniacz TEC SQ 60.2 na radiu mam wyjscia RCA sciszone o 4dB na skali dochodzę na pewnych piosenkach do 26/35 a innych 24/35 i jest mocarnie. Gain mam ustawiony na wzmacniaczu gdzieś w połowie a jest on od 8V do 0.3V. Na pewno prościej było mi ten amp ustawić jak alpine, chociaż nie mam pojęcia czemu. Tu wpadłem 10min i ustawiłem wszystko pod siebie jak ma grać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie pomagasz,to przynajmniej nie przeszkadzaj

Regulacja dokonywana jest w crossoverze dla tw -7db. zastanawia mnie jedna rzecz, jeżeli muszę już dokonywać takich korekcji, bo inaczej słuchać się nie da, to co lepsze:

- obniżyć o te magiczne 7db głośność tw i w taki sposób wyrównać pasmo, tylko przy takim zabiegu tweeter robi się jakiś nijaki, tak jakby słuchć muzy w czapce na głowie

- wyrównać pasmo podkręcając gain dla wooferów do poziomu głośności tw, tylko powstaje kolejne ale; gdy podkęcę woferki do poziomu tw , to mogę max volume w radiu odkręcić na 22-24 w skali do 35, bo po przekroczeniu tej granicy woofery nie dają już rady zaczynają się przestery, ale tego się spodziewałem. Zastanawia mnie w tym momencie, czy nie dochodzi do utraty jakości grania wooferów, nawet jeżeli nie będę przekraczał tych 22-24 na vol radia. Wniosek taki wyciągnąłem (jak się mylę to niech ktoś poprawi); radio daje na max volume 4V na wyjściu RCA, jeżeli moje max to koło 24/35, to radio teoretycznie maksymalnie poda na RCA ok.2,75V czyli nie wykorzystam w pełni potencjału radia, a tym samym teoretycznie powinna pogorszyć się jakość dźwięku.

To teraz trzeba będzie ruszyć tym pod czapką :wink2:

W ilu procentach wykorzystujesz radio grając ze średnim poziomem głośności ???

Edytowane przez nakamichi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale tu chodzi o mój konkretny przypadek o swiadome przesterowanie gain woofera celem wyrównania pasma z tweeterem.

 

vloume 24/35 napięcie RCA 2,75V i mamy powiedzmy skuteczność 90db

volume 35/35 napięcie RCA 4V i też mamy skuteczność 90db

Edytowane przez paczkowskim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale tu chodzi o mój konkretny przypadek o swiadome przesterowanie gain woofera celem wyrównania pasma z tweeterem.

O co chodzi , to moze kiedyś sie dowiesz .

Pytanie jest chyba prosto postawione ,dotyczy Twojego radia, a odpowiedzi nie widać :)

 

 

vloume 24/35 napięcie RCA 2,75V i mamy powiedzmy skuteczność 90db

volume 35/35 napięcie RCA 4V i też mamy skuteczność 90db

 

Tak można kiełbasę na centymetry sprzedawać .

Edytowane przez nakamichi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy też dobrze pojmuje pewne sprawy ale jak źle to niech ktoś mnie poprawi, żeby wystrować w pełni końcówkę mocy (wezmy alpine 3544 moją) to należy GAIN ustawić w trybie np 2V(przy radiu które daje przy max wysterowaniu 2V) i dodatkowo podać sygnał 110dB? Na specyfikacji napisane jest Signal-to-Niose ratio 110dBA (referenced to rated power) jak to rozumieć i jak się to ma do pełnego wysterowania? I jeszcze jedo, input impedance, czyli opór wejsciowy jak mamy 10kOHM a radio podaje 15kOhm to też chyba będzie ważne prawda?

 

Czy tylko sama ilośc V GAIN się liczy a nic wiecej?

Edytowane przez dawid-ss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy też dobrze pojmuje pewne sprawy ale jak źle to niech ktoś mnie poprawi, żeby wystrować w pełni końcówkę mocy (wezmy alpine 3544 moją) to należy GAIN ustawić w trybie np 2V(przy radiu które daje przy max wysterowaniu 2V) i dodatkowo podać sygnał 110dB? Na specyfikacji napisane jest Signal-to-Niose ratio 110dBA (referenced to rated power) jak to rozumieć i jak się to ma do pełnego wysterowania? I jeszcze jedo, input impedance, czyli opór wejsciowy jak mamy 10kOHM a radio podaje 15kOhm to też chyba będzie ważne prawda?

 

Czy tylko sama ilośc V GAIN się liczy a nic wiecej?

 

Z takimi dywagacjami , można stronnictwo na forum zakładać :)

Może lepiej przejść się do księgarni ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam sobie ...jakie "siły spokoju" na Naszej strefie urzędują :wink: .

Bez spinek i obraz (sam byłem niepocieszony jak p.Józek nie mówił mi wprost co mam robić ale ...mobilizował, w sumie dalej to robi do zwykłego działania).

Czy to na prawdę takie trudne posiedzieć w samochodzie pokręcić gałami i po prostu słuchać co się dzieje?

 

"Podświadomy" przester ? Sam nie rozumiem o so chosi już w sprzęcie troszkę bardziej zaawansowanym niż bazarówki z baledro taka efektywność głośnika na poziomie (tych ulubionych) 3 dB jest "wstępnie" trudna do wychwycenia.

 

 

Cyfry zawarte w specyfikacjach są...niemiarodajne :wink:

 

hmmm... pojechali z tym S/N w tej Alpince :hyhy:

 

U siebie doszedłem metodą odsłuchów poziom 4V z radia ładnie gra na "teoretycznym" poziomie gaina pi razy drzwi 1,2- 1,5 V (dedukując z położenia potencjometru).

Na minimum brak pary i ducha :wink: a na maximum słychać ...inne takie niż muzyka :wink:

Edytowane przez wasylwek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

albo Ty nie czytasz ze zrozumieniem

 

widze, ze jestes zbyt leniwy, badz nie masz pojecia praktycznego o tym co robisz, przez co wolisz siedziec i uzalac sie nad soba na forum.

 

Idz chlopie do auta, zrob radio na 90% glosniosci, gain na min i na wooferach i na tweeterach. Pozniej odkrecasz gain do momentu uslyszenia przesteru w glosnikach , korych robisz korekcje i jesli uslyszysz przester lekko cofasz gain. To samo powtorz z druga para glosnikow i masz juz sprawe z gainem opanowana. Jesli cos dalej nie pasuje, wtedy juz jak wyzej napisane bawisz sie zboczami i EQ w radio- tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widze, ze jestes zbyt leniwy, badz nie masz pojecia praktycznego o tym co robisz, przez co wolisz siedziec i uzalac sie nad soba na forum.

 

Idz chlopie do auta, zrob radio na 90% glosniosci, gain na min i na wooferach i na tweeterach. Pozniej odkrecasz gain do momentu uslyszenia przesteru w glosnikach , korych robisz korekcje i jesli uslyszysz przester lekko cofasz gain. To samo powtorz z druga para glosnikow i masz juz sprawe z gainem opanowana. Jesli cos dalej nie pasuje, wtedy juz jak wyzej napisane bawisz sie zboczami i EQ w radio- tyle.

 

 

doskonale wiem jak ustawić gain i wszystko na ten temt. Próbuje tylko wytłumaczyć, że mój genak już na min gain ma już lekki przestery przy takich ustawieniach jak kolega wyżej opisuje, a powinno być teoretycznie cicho.

 

Taki sam problem ma kolega lukas11111 z tego forum, cytuje jego post.

 

"Witam mam problem: podlaczylem zapco z50c2 ma on 2x25rms nie mam wogule mozliwosci manewrowania gainam bo jest bardzo glosno juz przy minimum musze dac -7decybeli na radiu alpine 9886r wygląda tak jak by bylo cos przerobione tak mi sie wydaje jakis input sensitive niekture zapco np studio maja gotowe przełaczniki na napiecie z radia ten model go nie ma. Porównując gain na 0 jeden kanal, a drugi jl audio 2x75rms (tu musiałem dac 1/5 gain zeby gralo na rownej glosnosci zapco .W jl mam przełacznik input sensitive jak go przelacze dopiero wtedy jest na rownej głosnosci ( zapco min gain i jl min gain) ale to przeciez do radi ktore maja 2v rca lub zasilenie z koncowki radia .Czy ktos spotkał sie z takim problemem dodam jeszcze ze otwieralem wzmak i wszystko wyglada ladnie nie ma sladow lutowania ,dodam ze przy właczaniu i wyłaczaniu radia i tylko wtedy cos pyka w tweterach na jl tego nie ma.Masa byla sprawdzana ma na 100% jest ok pyka rowniez przy odlaczonych rca".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

doskonale wiem jak ustawić gain i wszystko na ten temt. Próbuje tylko wytłumaczyć, że mój genak już na min gain ma już lekki przestery przy takich ustawieniach jak kolega wyżej opisuje, a powinno być teoretycznie cicho

Nawet na "małym" volume w radiu ma te ...przestery?

Trafione te wzmaki :zawstydzony: czy jak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli myślisz , ze głośniki nie maja znaczenia w tym co obserwujesz , to spróbuj je odłączyć :wink:

 

Różnica w efektywności pomiedzy LSem a Supremo wynosi około 6dB , do tego należy dodać jeszcze coś na różnicę odległości głośników od uszu i zadać pytanie czy budujesz system liniowy. Tak czy inaczej szacunkowa różnica pomiędzy sygnałami na wyjściach wzmacniaczy powinna zawierać się w okolicy 8 dB.

Jasno więc widać , ze tak tego nie zrobisz.

Skoro czułość wzmacniacza do Supremo jest ustawiona na minimum , to albo zwiększysz wzmocnienie wzmacniacza midbasów o poszukiwana wartość , albo obniżysz poziom stosownego wyjścia w jednostce.

 

Pozwolilem sobie zacytowac ponownie post P. Józefa. Przemyśl. Poza tym temat ten miał być merytoryczna dyskusją nt. ustawiania czułości wzmacniacz itp a nie tematem rozwiązywania problemów - taki już istnieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Wydaje mi się, że :

We wzmacniaczach używanych w CA wzmocnienie jest realizowane na co najmniej dwa różne sposoby w zależności od modelu wzmacniacza:

a) przez regulowanie napięcia wzmocnienia na końcówkach mocy ;

b) przez przedwzmacniacz i stałe napięcie wzmocnienia na końcówkach mocy ;

Jestem przekonany, że :

Odnośnie Gain i Level już gdzieś kiedyś pisałem w sieci więc nie będę się powtarzał.

Prawidłowo wysterowany wzmacniacz powinien osiągnąć moc maksymalną RMS przy akceptowalnych zniekształceniach (około 1%) gdy pokrętło na odtwarzaczu ustawione jest na 100 % głośności gdyż :

1) Zapewnia to maksymalnie wysoką wartość napięcia sygnału przesyłanego pomiędzy odtwarzaczem i wzmacniaczem czyli tam gdzie sygnał jest narażony na największe zakłócenia ;

2) Praktycznie całkowicie uniemożliwia przesterowanie sygnału i tym samych chroni głośnik ;

3) Umożliwia osiągnięcie najwyższej mocy także max .

Więc zanim zaczniemy dywagować co i jak ze wzmacniaczem należy :

A) Zaopatrzyć się w nagrany sygnał wzorcowy o częstotliwościach 60 , 200 i 4000 Hz ;

B) Zmierzyć jaką wartość ma ten sygnał na wejściu do wzmacniacza ;

C) Ustawić dla danego poziomu napięcia wejścia wzmocnienie które zapewni maksymalne wzmocnienie przy zniekształceniach około 1% .

Dopiero teraz można sobie wziąć miernik lub ucho u balansować poziomem natężenia dźwięku poszczególnych głośników używając do tego miernika (ucho to też jakiś miernik) aby ustawić to w sposób oczekiwany przez słuchacza.

PS

Jakoś nie wydaje mi się aby ktokolwiek ustawiał pompo-wtryskiwacze lub wtryskiwacze do silników diesla (początek i ciśnienie wtrysku) na oko i na tej podstawie pisał na forum temat, że coś jest nie tak. Dlatego tu także warto najpierw dokładnie ustawić na przyrządach a potem dopiero sprawdzać czy coś jest ok czy też nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy akceptowalnych zniekształceniach (około 1%)

W różnych zakresach częstotliwości ma miejsce różna czułość na zniekształcenia. To tak przy okazji - nie negując prawidłowości przedstawionej przez Ciebie metody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Jestem przekonany, że :

Odnośnie Gain i Level już gdzieś kiedyś pisałem w sieci więc nie będę się powtarzał.

Prawidłowo wysterowany wzmacniacz powinien osiągnąć moc maksymalną RMS przy akceptowalnych zniekształceniach (około 1%) gdy pokrętło na odtwarzaczu ustawione jest na 100 % głośności gdyż :

1) Zapewnia to maksymalnie wysoką wartość napięcia sygnału przesyłanego pomiędzy odtwarzaczem i wzmacniaczem czyli tam gdzie sygnał jest narażony na największe zakłócenia ;

2) Praktycznie całkowicie uniemożliwia przesterowanie sygnału i tym samych chroni głośnik ;

3) Umożliwia osiągnięcie najwyższej mocy także max .

Więc zanim zaczniemy dywagować co i jak ze wzmacniaczem należy :

A) Zaopatrzyć się w nagrany sygnał wzorcowy o częstotliwościach 60 , 200 i 4000 Hz ;

B) Zmierzyć jaką wartość ma ten sygnał na wejściu do wzmacniacza ;

C) Ustawić dla danego poziomu napięcia wejścia wzmocnienie które zapewni maksymalne wzmocnienie przy zniekształceniach około 1% .

Dopiero teraz można sobie wziąć miernik lub ucho u balansować poziomem natężenia dźwięku poszczególnych głośników używając do tego miernika (ucho to też jakiś miernik) aby ustawić to w sposób oczekiwany przez słuchacza.

PS

Jakoś nie wydaje mi się aby ktokolwiek ustawiał pompo-wtryskiwacze lub wtryskiwacze do silników diesla (początek i ciśnienie wtrysku) na oko i na tej podstawie pisał na forum temat, że coś jest nie tak. Dlatego tu także warto najpierw dokładnie ustawić na przyrządach a potem dopiero sprawdzać czy coś jest ok czy też nie.

Grzegorz , obok najprawdziwszej prawdy jaką tu prezentujesz , to sadze , ze i tak nie uwzględnia ona każdego przypadku , dlatego nic nie zastąpi zdrowego rozsądku :wink2:

Chodzi o same założenia , czy przykładowe 4 V są najwyższą pozbawioną zniekształceń wartością napięcia na wyjściu jednostki , czy tez poziomem napięcia wyjściowego dla sygnału z płyty nagranej z poziomem o dB ?

Większość referencyjnych jednostek zapewnia zapas na ew korekcje i bez problemu udaje się uzyskać "czyste " napięcia wyjściowe na znacznie wyższym poziomie niż 4 V . Podobnie użytkownik może stosować korekcje ( np korektor parametryczny ) i znacząco zwiększyć poziom wyjścia.

Bardzo ładnie rozwiązano ten problem w Sonym 4000 . Tam każdy dB podbicia na korektorze powoduje identyczne obniżenie zakresu regulacji poziomu wyjścia.

Edytowane przez nakamichi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Podobne się pod temat. Radio CDA 9831 piec to emphaser 1800d. Problem polega na tym że gain jest ustawiony na minimum radio na 3/4 a gra to dużo mocniej niż rozkrecony na maxa Orion 1200d. Nie powinno przy takim ustawieniu grać ciszej?

 

 

Gain to jest sprawa bardzo indywidualna :) Emphaser jest zdecydowanie mocniejszym piecem, dlatego nawet przy mniejszej czułości może oddać więcej mocy :) Dodatkowo mogą być różnice w zakresie regulacji czułości :) Nie każdy piecyk ma np od 6V do 0.5V. Może mieć od 4V a może i od 9V mieć zakres :) Z górną granicą podobnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...