Skocz do zawartości

Toyota Celica by digit6


digit6
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 356
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Dobra, widze ze mi sie tez oberwalo w kwestii uzycia GMS na cale drzwi, bo przeciez on nie usztywnia blachy....gdybym to wiedzial nie marnowalbym go na darmo...

Fakt jest taki ze tak czy tak musze z tym poczekac do wiosny bo w tych warunkach nie da sie pracowac, wiec pomysle jeszcze nad tematem mat i bede sukcesywnie umieszczal foto z postepu prac i pytania ew. jakis wskazowek, ale w otowor na bank pojdzie 3mm alu, do tego na calosci drzwi przymocuje paski tej blachy zeby je usztywnic, dystans i wszelkie dziury beda uszczelnione raz jeszcze i moze w srodek zainwestuje w gume zamknietokomorowa.

 

Dzisiaj wlozylem suba do bagaznika LPF 60Hz, HPF 20Hz, level mam podkrecony na polowe(w przypadku glosnikow przednich na godzinie 10) nie slyszalem jeszcze zadnych znieksztalcen i moglbym krecic wiecej, ale czy nie uszkodze glosnika? ustawialem oczywiscie na 2/3 skali radia i do tego podkrecalem pomalu gain na wzmaku.

Efekt jest taki ze jak ustawie vol na 25 glosnik wychyla sie tak bardzo ze prawie dotyka tych metalowych oslon, a pompuje tak ze lusterko zaraz mi odpadnie z szyby.

 

Fakt faktem slychac teraz ze przod ma braki i niestety przez zime sie tak przemecze, narazie chce pobawic sie czasowkami bo w tej chwili sub gra z lekkim opoznieniem no i w stosunku do przodu jest ustawiony o 3kreski glosniej, bo inaczej nie slychac go wcale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie chodzi o to ze jak jest fader na 0 to przod gra glosniej od suba, z racji tego ze ma bardzo wyrazna srednice i gore, po ustawieniu fader +3 na tyl dopiero ladnie sub sie pokazuje a przod wycisza lekko.

Czasowki juz ustawione, idealnie zgralem przod tak ze roznice naprawde slychac i wystarczy ze glowe przesune do srodka i juz efekt znika, za to przod wzgledem suba jeszcze nie jest do konca ustawiony bo nadal slychac go z tylu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, widze ze mi sie tez oberwalo w kwestii uzycia GMS na cale drzwi, bo przeciez on nie usztywnia blachy....gdybym to wiedzial nie marnowalbym go na darmo...

Nie tak do końca o same maty na całych drzwiach chodzi. Sanders napisał coś takiego:

Najwazniejszy jest monter a nie maty amator nie zrobi dynamatem tego co fachowiec dekarka wiec ja uwazam ze dyskusje o matach/firmach sa bezcelowe

Ja uważam, że to zdanie powinno przyświecać każdemu kto rozpoczyna zabawę z drzwiami. Na forum sporo jest fotek z głuszeniem/tłumieniem drzwi, popatrz i wybierz takie które rokują wykonanie jak najbardziej sztywnej i szczelnej komory nie obciążając nadmiernie drzwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam, że to zdanie powinno przyświecać każdemu kto rozpoczyna zabawę z drzwiami. Na forum sporo jest fotek z głuszeniem/tłumieniem drzwi, popatrz i wybierz takie które rokują wykonanie jak najbardziej sztywnej i szczelnej komory nie obciążając nadmiernie drzwi.

No niestety jak juz ktos tutaj powiedzial, ze zdjec nie da sie okreslic czy drzwi sa dobrze zrobione czy tylko ladnie, poza tym fakt ze komus udalo sie porzadnie zrobic drzwi na danych matach nie znaczy ze u mnie te same maty zdadza egzamin. Dlatego sam bede dochodzil metoda prob i bledow do zamierzonego celu.

 

Co do suba to nie wiem dlaczego kazdy mowi zebym go sciszyl, jak wlasnie pisze ze musze fader ustawiac +3na tyl bo inaczej przod gra za glosno a sub za cicho.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do suba to nie wiem dlaczego kazdy mowi zebym go sciszyl, jak wlasnie pisze ze musze fader ustawiac +3na tyl bo inaczej przod gra za glosno a sub za cicho.

 

Nie przejmuj się, napisałem Ci na pw żebyś sobie teraz ustawił jak chcesz.

Niech rzuci kamieniem ten ...... kto nigdy na początku jak miał subwoofer nie "sprawdzał" go głośniej.

PS

Ja nie rzucę :rotfl: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do suba to nie wiem dlaczego kazdy mowi zebym go sciszyl, jak wlasnie pisze ze musze fader ustawiac +3na tyl bo inaczej przod gra za glosno a sub za cicho.

Może inaczej, sub ma grać tak abyś go nie słyszał, gdy zaczniesz słyszeć jego pracę i lokalizować go ,to znaczy ze jest ustawiony zbyt głośno, przynajmniej teoretycznie :) z tego powodu uwagi o ściszaniu.

W praktyce rodzaj obudowy, jej wielkość, marka przetwornika, szybkość i ukierunkowanie, itp, itp mogą Ci uzyskanie pożądanego efektu utrudnić.

 

 

No niestety jak juz ktos tutaj powiedzial, ze zdjec nie da sie okreslic czy drzwi sa dobrze zrobione czy tylko ladnie, poza tym fakt ze komus udalo sie porzadnie zrobic drzwi na danych matach nie znaczy ze u mnie te same maty zdadza egzamin.

Fotki to tylko podpowiedzi i wskazówki, w wielu przypadkach pokazują tylko stan przed oklejaniem i skończoną pracę, nie ma fotek obrazujących postęp prac we wygłuszaniu/wytłumianiu, a tak naprawdę właśnie one byłyby najbardziej pomocne. Nie traktuj droższej/lepszej maty jako lekarstwa na dobrze zrobione drzwi, rodzaj maty to kwestia wtórna, podstawą jest szczelna i sztywna komora.

 

 

Ja nie rzucę :rotfl: .

Ja też nie rzucę :)

Edytowane przez Sinoff
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasowki mam ustawione w ten sposob:

Odl do lewego przedniego glosnika 0,8m co daje nam 1,1ms opoznienia w stosunku do prawego glosnika ktory jest 1,2m od mojej glowy.

Subwoofer jest 1,4m od mojej glowy, wiec musialby wyprzedzac przod o 0,5ms wiec:

Sub ma czasowke ustawiona na 0ms opoznienia

Przod lewy na 1,7ms

Przod prawy na 0,5ms

 

Fader ustawilem na 0, wiec teraz jest prawie idealnie tak jak mowiliscie, czyli nie slychac lupanki z tylu tylko bas wydobywa sie tak naprawde niewiadomo skad.

Fajny efekt ogolnie, ale szkodza ze pasazerowie maja calkowicie pokaszaniona scene i tylko ja moge uslyszec pelen efekt czasowki.

 

Teraz zostaje mi czekac na ocieplenie i zabrac sie naprawde porzadnie za drzwi tak zeby z drzwi szlo miecho :D nie wstawie zdjec przed i po, tylko sukcesywnie bede robil relacje z postepu prac i ew. poprosze Was o pomoc w razie jakis korekt czy poprawek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja ci powiem Digit ze caly weekend po 12h dlubalem w sumie same furtki i oplacalo sie. zalozylem nowe dystanse od corsy i mam ukierunkowane do gory i lekko do tylu, usztyknilem blache poprzecznymi plaskonikami pomiedzy wewn i zewn blacha, opalarka dogrzalem i docisnąłem maty *mam te grube 3mm sinuslive adm), silikonem dekarskim uszczelnilem wszystkie male otwory i tam gdzie mata by sie nie spisala, wyprowadzilem woofery przed tapicere bo sie nie miescily, zlozylem wszystko i szok... Mięcho takie ze bez podbic jakichkolwiek trzepie lustrem aż miło, to jest to co trzeba, teraz juz wiem co to znaczy dobrze zrobione drzwi... Wynikl przy tym jeszcze jeden problem na przyszly weekend - teraz trzepie mi boczkiem i zamowie dzis gabke pomiedzy boczek ,a blache, bo mi gra i trzeszczy strasznie... chyba pomoze?

 

Z tylu jak usiadę to juz w ogole cala kanapa lata i lekki masazyk jest pomimo ze suba brak ;d. ok 20h roboty, ale sie oplacalo, bez watpienia. hsk pokazaly ze jednak to co o nich mowia to nie blef bo w pewnym momencie mialem lekkie watpliwosci:) Pozdrawiam i zycze powodzonka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Po 2miesiacach snu zimowego, watek wraz z nadejsciem wiosny budzi sie do zycia! :D

W ten weekend poprawiam furtk, zeby w koncu HSK rzucily tym miechem w me uszy heh, takze zobaczymy zobaczymy...blache alu 3mm do zaslepienia otworow moge ciac zwykla katowka czy potrzebne sa jakies specjalne tarcze?

 

Zanim poprawie furtki chcialbym miec juz jakis poglad na to co poprawic w bagaju, prosze o opinie sugestie moze jakies przyklady co u mnie zdaloby egzamin tak zeby bylo to jak najbardziej praktyczne, w tej chwili wyglada to tak, foty robione na szybko, (nie patrzec na syf) sub na gumach bo zal bylo mi go dziurawic skoro i tak juz tam dlugo nie pobedzie.

 

Planuje zabudowac go z lewej strony w tej wnece w skorupie z zywicy lub mdf, a wzmaka w podlodze przy siedzeniach, co Wy na to? Chce zeby to jak najladniej wygladalo i bylo najbardziej praktyczne, tak jak jest teraz byc nie moze bo kanapy nie moge zlozyc a poza tym wzmak jest na styk wcisniety i nie widac go w calej okazalosci.

 

http://img843.imageshack.us/img843/3331/bagaj1.jpg

 

http://img849.imageshack.us/img849/355/bagaj13.jpg

 

http://img690.imageshack.us/img690/7830/bagaj12.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasowki mam ustawione w ten sposob:

Odl do lewego przedniego glosnika 0,8m co daje nam 1,1ms opoznienia w stosunku do prawego glosnika ktory jest 1,2m od mojej glowy.

Subwoofer jest 1,4m od mojej glowy, wiec musialby wyprzedzac przod o 0,5ms wiec:

Sub ma czasowke ustawiona na 0ms opoznienia

Przod lewy na 1,7ms

Przod prawy na 0,5ms

V dźwięku to 1200km/h - 340 m/s to 0,34m/ms czyli 34cm/ms co daje 3,4cm/0,1ms

Więc skoro masz FL 80 cm a FR 120 cm to daje różnice 40cm co daje 1,2 ms różnicy między FL a FR

To że suba masz 1,4m od głowy to wcale nie oznacza że dźwięk reprodukowany przez ów przetwornik dociera w prostej linii bo tak nie jest. Ale w teorii można przyjąć 200cm co daje 6ms

Czyli FL opóźniasz bo masz bliżej, więc jemu na start dajesz 1,2 ms a następnie do całości Frontu dodajesz po 6ms

Czyli FL 7,2ms FR 6ms SW 0ms Do testów dostrojenia suba możesz do tych 3 wartości dorzucić po 1 ms po to abyś mógł pobawić się na plus i na minus z opóźnieniem suba

 

Oczywiście czasówki najprościej i najlepiej ustawiać na płycie testowej z wykorzystaniem 3 werbli bo wyliczenia często się nie sprawdzają. Ale można też wykorzystać utwór z czystym wokalem bez zaciemnienia przez instrumenty , utwór maksymalnie bez pogłosu i nie z koncertu bo jest za dużo pogłosu i przestrzenności , najlepiej kawałek studyjny i ustawiasz na ucho.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dobra w oczekiwaniu na ladna pogode i wolny czas na zrobienie przednich furtek zaczalem sie zastanawiac nad bagaznikiem i robieniu wstepnych przymiarek co i jak....

 

Widzicie wyzej jak wyglada bagaznik i lewa luka w ktorej ma byc sub...

Jak wyobrazacie sobie ta skrzynie? z czego mam ja zrobic? bawic sie w plyte i docinac czy zrobic przednia sciane z plyty a tyl skorupe z zywicy? mysle ze zastosuje to i to, ale ile takiej zywicy kupic i czy wystarczy przekladac ja jakimis szmatami bawelnianymi czy koniecznie mata szklana?

 

A moze cala skrzynie sklece z jakis kawalkow poskrecanych ze soba plyt, w sumie narzedzia mam to cos tam by sie wymodzilo, czy warunkowo musi byc to mdf czy moze byc 18mm wiorowka?? Z mdfem bylby problem i dodatkowe koszty a wiorowki mam nieskonczenie wiele :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Znowu powracam na gore ;)

Zabieram sie za bagaznik, a mianowicie plan jest taki zeby suba zabudowac w lewej luce bagaja, a wzmacniacz na podlodze przy oparciach.

Zakupilem 5l zywicy i 6m2 maty szklanej mam nadzieje ze wystarczy i teraz pytanie...

 

Czy zrobic w miare mozliwosci spod i boki skrzyni wraz z frontem z plyty i w miare jako tako to poskrecac(bo wiadomo ze beda ukosne scianki inaczej tego nie dopasuje do ksztaltow bagaznika) a z zewnatrz kilka warstw zywicy i od srodka luki miedzy plytami tez zalac zywica, czy robic cala skrzynie od poczatku z zywicy i wlokna szklanego?

 

Wzmacniacz ma byc tez zabudowany w takim jakby 'korycie' z oknem z plexi, wszystko podswietlane na bialo i wylozone lustrem, tak jakos sobie wymyslilem zeby bylo ladnie i praktycznie (skladane siedzenia)

Cos mniej wiecej jak tutaj: http://image.turbomagazine.com/f/8924467/0111tur_07zoom+Lexus_IS300+Interior_Trunk_Subwoofers.jpg chce tak zabudowac wzmaka jak te glosniki tylko ze poziomo, mniej wiecej w takim stylu...

 

Na koniec wszystkie plastiki w bagazniku wraz z cala zabudowa i podloga chce obic czarna ekoskora....co o tym myslicie? Jakos koc do obijania kolumn nie przypada mi do gustu i wszystko sie do niego przyczepia wiec raczej bedzie ekoskorka, latwiejsza w utrzymaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zrobic w miare mozliwosci spod i boki skrzyni wraz z frontem z plyty i w miare jako tako to poskrecac(bo wiadomo ze beda ukosne scianki inaczej tego nie dopasuje do ksztaltow bagaznika) a z zewnatrz kilka warstw zywicy i od srodka luki miedzy plytami tez zalac zywica, czy robic cala skrzynie od poczatku z zywicy i wlokna szklanego?

Staraj się użyć jak największej ilości MDF-u, unikaj zalewania szpar samą żywicą jest krucha bez wypełniacza. Jak się do tego zabrać masz w moim temacie opisane, łącznie z fotkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co do subwoofera to musi on byc koniecznie wykonany z mdf'u czy moze byc wiorowka ktora oczywiscie wytlumilbym ladnie matami od zewnatrz...

Chodzi o to ze mam suba ES250 w oryginalnej skrzyni i o dziwo tylko front skrzyni jest z mdf'u reszta to wiorowa i wlasnie zastanawia mnie ten fakt czy az tak duzo strace jak zastosuje zwykla plyte wiorowa?.....

 

Poza tym czy moze sprzedaz cala skrzynie Hertza i kupic sam glosnik ktory ladnie napedzi mi moj Phase RS4, co polecacie mi do tego wzmaka? a moze zostawic tego ES250...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem lepiej zrobisz wykorzystując MDF, tym bardziej, że nie ma potrzeby używania przy klejonce dużych kawałków, takie które zwykle lądują w śmieciach lub piecu w zupełności wystarczą na wypełnienie, upraszczając - kleisz z odpadów. Jedynie na front lub pierścień montażowy jest potrzebny większy kawałek płyty MDF ale tu możesz jako zamiennika użyć grubszej sklejki, 18-25mm.

Sub to jedna sprawa, powiedz lepiej jak wybrnąłeś z problemu kiepskiego basu z drzwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok wiec zdecyduje sie na mdf, a jakiej grubosci mniej wiecej maja byc scianki w tej skrzynce i czy pojedyncza plyta na front suba wystarczy? Przypomne ze zabudowuje go w lewej wnece kolo kola...

 

Co do drzwi to wszystkie potrzebne 'materialy' na nie juz mam i czekaja na swoja kolej w garazu. Wiem ze zaraz wyjda glosy ze zabieram sie z d*... strony, ale poprostu potrzebuje miec zrobiony bagaznik tak zeby siedzenia sie skladaly, a ze mam juz zywice i reszte potrzebnego materialu to chce tam zrobic porzadek a potem brac sie za wybebeszanie drzwi...swoja droga wie ktos jak najlatwiej zedrzec z drzwi maty GMS?? podgrzewac to czy nie podgrzewac....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...