Skocz do zawartości

Dylemat w podlaczeniu tweeterow


Ricola
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam taka sytuacje, ze tweetery podlaczone mam poprzez zwrotke pod kabel od woofera, a kabelek idzie od wzmaka Alpine z podpisu. Wczoraj jak oklejalem drzwi zastanowila mnie ta sytuacja. Mam zwrotke tylko pod tweetery, woofery dostaja sygnal prosto z alpine.

 

Teraz moje pytanie: Czy taka opcja podlaczeniowa nie zmienia rezystancji na 8Ohm a co za tym idzie moc RMS nie spada o polowe??? powiem ze gra przyzwoicie jak na swoje moce, mozna zrobic glosniej i nie harczy nic jak to bylo pod samym radio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nigdgy nie interesowalem sie budowa filtrow ani wzmacniaczy, ale lubie nowum wiec nie wykluczam takiej mozliwosci :) musialbym tylko wiedziec mniejwiecej jak sie do tego zabrac, bo zwykle nawiniecie drutu na pret i podlaczenie do tego jakiegos kondensatorka nic nie da :/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam nadzieję, że nie podłączyłeś tweetera pod wyjście wooferowe ze zwrotnicy?? jeżeli tak to będziesz zbierał tweetery z twarzy. pzdr.

gdybys przeczyal uwaznie, doczytalbys sie ze mam twitka podlaczonego poprzez zwrotnice tweeterowa (tylko tweeterowa) a woofer gra pod wzmakiem, nie mam zwrotki na wofery o czym jest mowa w postach wyzej, czytaj uwaznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

byla fajna jak sie skonczyla z bdb na swiadectwie :hurra: (przynajmniej w moim przypadku) :wink2:

 

hehepack podsun jakies wskazowki, czy link o tematu o robieniu zwrotki pod wooferki, furtki mam solidnie (podwojnie) wyklejone matami, wiec kicki joko takie powinny z siebie te GMS-y wydobyc (na swieta planuje zrobic sobie prezent w postaci morel maximo 6,2) i wzmak do nich jakis przynajmniej 2x80RMS :hyhy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehepack - nie obraź się, ale tymi kalkulatorami to można sobie... :krzeslem:

 

Aby zaprojektować zwrotke trzeba mieć zdjęte pomiary charakterystyki przenoszenia oraz impedancji, a także sporo wiedzy na ten temat.

 

Zwrotnica z kalkulatora sprawdziłaby się jedynie na głośnikach o zupełnie płaskich ch-kach co oczywiście nie ma nigdy miejsca.

 

Jeśli źle dobierzesz punkt podziału a nie znasz charki impedancji woofera, może się okazać że zwrotnica... praktycznie w ogóle nie spełnia swojego zadania, ponieważ ŻADEN głośnik nie ma przy każdej częstotliwości takiej samej impedancji - wpisując 4ohm do kalkulatora i wybierając punkt podziału np. przy 5khz może się okazać że jednak to pudło, ponieważ akurat w tym miejscu jest górka na charakterystyce impedancji i woofer przy 5khz ma nie 4ohm (które wpisałeś w kalkulator) tylko 10ohm, i punkt podziału wypada wtedy albo za nisko albo za wysoko, albo po prostu tłumienie jest znikome.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...