Skocz do zawartości

Czy jest mi ktoś w stanie wytłumaczyć te dB ?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam takie pytanie w związku z decybelami, w manualu w br mój glosnik ma napisane ze uzyskuje 115 db przy 40hz, ok fajnie, ale teraz pytanie czy Ci co na zawodach mają np 150 dB to inaczej jakby mieli 115 + 3 + 3 + 3...=150 db a kazde 3 dB to 2 razy głosniej jak to jest ? Drugie pytaniem czemu jak mam 2 głosniki w klozecie to jeden w br u kolegi (gdzie na papierku ma nizszą skutecznosc przy 40 Hz) gra praktycznie tak samo głosno, a po otwarciu klapy moze i glosniej ? Edytowane przez blackdragon8904
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam takie pytanie w związku z decybelami, w manualu w br mój glosnik ma napisane ze uzyskuje 115 db przy 40hz, ok fajnie, ale teraz pytanie czy Ci co na zawodach mają np 150 dB to inaczej jakby mieli 115 + 3 + 3 + 3...=150 db a kazde 3 dB to 2 razy głosniej jak to jest ? Drugie pytaniem czemu jak mam 2 głosniki w klozecie to jeden w br u kolegi (gdzie na papierku ma nizszą skutecznosc przy 40 Hz) gra praktycznie tak samo głosno, a po otwarciu klapy moze i glosniej ?

Nie każde 3 dB to jest "trochę " głośniej. Ucho nie reaguje liniowo na zwiększanie mocy i dlatego aby to trochę osiągnąć potrzeba zwiększyć moc dwukrotnie .

Aby uzyskać subiektywne odczucie podwojenia głośności, należy zwiększyć moc dziesięciokrotnie .

Edytowane przez nakamichi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh, co do tego, że kolegi br gra głośniej, niż Twoje klozety, to w tym przypadku może działać pośrednio prawo Webera-Fechnera.

 

Poniżej podaję linka do tematu, w którym to poruszałem teorię tych dB:

 

http://www.strefacaraudio.pl/topic/10652-cinienie-d/page__view__findpost__p__112895

 

i jeszcze mała edyta:

 

Poczytaj, co to jest ciśnienie akustyczne i zobacz, że Twoje klozety mogą pompować mniej powietrza, niż br Twojego znajomego.

 

Ps. czasem teoria się myli, jak np. teoria o tym, że niskie częstotliwości są "bezkierunkowe" (stąd np. teorie, że suba w home audio można postawić gdziekolwiek), natomiast w aucie jest trochę inaczej(membrana w stronę klapy albo kabiny) - poczytaj o tym na forum, z tego, co pamiętam dbmax o tym pisał.

Edytowane przez Morfi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyglądnij sie głośnikom, które bardziej sie 'poruszaja'. W clozecie ruch nie bedzie duzy, natomiast w br tak. No nie wiem jak Ci to inaczej wytłumaczyć.. Na diyaudio byl fajny artykół na temat skrzynek.. pogoogluj troche ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...