Skocz do zawartości

dwa wzmacniacze.


fellowes
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o przeniesienie tematu do właściwego tematu :-).

 

Jako że nigdy nie miałem suba w aucie - niewiem co wybrać. Sprawa ma się tak że aktualnie mam.

alpine 9853r

helix esprit 165

DLS a3

 

teraz szukam uzupełnienia w postaci dobrego pier... z bagażnika. Z racji tego że mam wzmak 2ch potrzebuję kolejnego wzmaka żeby napędził suba, miło by było jakby cała impreza zamknęła się w 1500zł (wzmak i sub 10"). Słucham głównie lat 80, jakiegoś rocka, ale czasem zdarzy się trochę czarej muzyki i tu przy obecnym systemie aż się prosi o bass !. Liczę na waszą pomoc. Ja myślałem na jakimś używanym wzmakiem 1ch (marzy mi się do pary dls a6) ale za przewidywany budżet kupiłbym sam wzmacniacz, więc trzeba iść po taniości, co do głośnika to prawie niczego nie słuchałem ale z wyglądu wygrywa u mnie hertz hx250 z tym że dużo dobrego się naczytałem o RE audio i sam nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Ja mam następujące pytanie:

 

Obecnie posiadam JL Audio 300/2 (2x 150W RMS) na kablu Renegade 10mm2.

 

Teraz dokładam jakis monoblok Alpine (~250W RMS) i zastanawiam sie jak to zasilić.

 

Czy dobrze myślę żeby z aku wyjść kablem 20mm2, wrzucic to w rozdzielacz (http://www.centrumaudio.pl/Sinuslive_VB_1_2-2157.html) i z rozdzielacza wyjść 2x 10mm2 do wzmacniaczy ? Czy 2x20mm2 ?

 

Czy masa z każdego wzmacniacza powinna miec przekroj 20mm2 i być podlaczona do jednego punktu karoserii ? Czy 10mm2 ?

 

Dziękówka !

P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fellowes - RE Audio to bardzo fajne grajki, jak chcesz mocnego uderzenia to rozejrzyj się za SR lub mocniejszym SE i możesz dać w BR. Piecyk do tego to coś co będzie miało około 350-400 RMS dla SR i około 800 RMS lub więcej dla SE. Jeżeli chodzi o rozmiar to możesz się rozejrzeć za 10".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sluchajcie, mam juz metlik we lbie. kazdy mi mowi co innego :)

 

Obecnie posiadam JL Audio 300/2 (2x 150W RMS) na kablu Renegade 10mm2.

Teraz dokładam jakis monoblok Alpine (~250W RMS) i zmieniam kabel na 20mm2.

 

Instalacja:

Chce wyjsc z plusa aku kablem 20mm2 (bezpiecznik 60a) do rozdzielacza. Nastepnie z rozdzielacza, dwoma kablami po 10mm2, do wzmakow.

 

Nie wiem jak podłaczyć masę kazdego ze wzmacniaczy. Czy kablem 10mm2 (czyli takim, jaki wchodzi do wzmaka), czy kablem 20mm2, czyli takim, jaki wychodzi z aku ?

 

A moze kazda z tych opcji jest ok i BEZPIECZNA dla sprzetu ?

 

W sklepie CA mowia zeby uzyc 20mm2. Na innym forum mowia zeby uzyc 10mm2 (zreszta to jest zasada, ze masa i zasilanie - taki sam przekroj).

Masa mialaby byc podlaczona w bagazniku do dwoch roznych srub niedaleko siebie, bo chce, zeby kazdy kabel masy byl jak najkrotszy. Do aku nie chce ciagnac.

 

 

prosze o rzetelna porade, licze na was :)

pzdr

p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sklepie CA mowia zeby uzyc 20mm2.

 

wszystko jasne dlaczego ;) chcą Ci sprzedać dodatkowo kabla.

Masa mialaby byc podlaczona w bagazniku do dwoch roznych srub niedaleko siebie, bo chce, zeby kazdy kabel masy byl jak najkrotszy. Do aku nie chce ciagnac.

 

OK, tylko, czy będziesz miał położoną dodatkową masę od aku do budy? Jeśli nie, to musisz ją dołożyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musicie sobie uświadomić kilka rzeczy :

1) elektron płynie/idzie/biegnie (niepotrzebne skreślić) z prędkością 2 cm / sek. Oznacza to ni mniej ni więcej tylko tyle, że jeśli od akumulatora do wzmacniacza jest przewód 4 metrowy to .... dobiegnie on do wzmacniacza po upływie 3 minut i 20 sekund czyli mniej więcej jeden utwór muzyczny przeleciał zanim on dotrze do wzmacniacza :rotfl: ;

2) Jak zapewne większość zauważyła aż tak długo nie trzeba czekać aby zaczęła grać muzyka. W związku z tym, że jest to czysta fizyka to możemy być pewni, że (ponieważ nie jest na dopingu) ten elektron musiał być bliżej wzmacniacza a dokładnie w .... :cwaniak: gdyż .... :wink: ;

3) Pisanie , że przewód plusowy i minusowy powinien mieć taki sam przekrój jest .... nieporozumieniem gdyż w każdej instalacji samochodowej jest akurat przeciwnie (tzn są różnego przekroju :rotfl: ) ;

4) W zasadzie to takiemu elektronowi nie przeszkadza czy sobie biegnie w przewodzie o przekroju 10 czy 20 mmkw gdyż jest to mała kruszyna. Jest to tak samo jak z wodą w rurach czy rura ma przekrój 1 czy 2 cale to cząsteczce wody to wisi gdyż i tak bez problemu się tam zmieści .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może Ci się przyda :)

 

Grzegorz1969, jeden elektron się zmieści gorzej jak będzie ich więcej :P Z wodą podobnie, od pewnej średnicy rury w dół ciśnienie wody przy jednakowym przepływie będzie rosnąć co w elektryce objawia się grzaniem kabla i niepotrzebny zwiększony pobór prądu.

 

Co do minusowego kabla, to wcale nie musi być on tej samej średnicy co kabel plusowy jeśli ma mniejszą długość. Wystarczy spojrzeć na tabelke.

 

Jeśli coś nie tak napisałem to sprostujcie.

post-3644-011551700 1285779417_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te wszystkie tabelki to są dane poglądowe aby ułatwić życie tym, którzy nie uważali w szkole na fizyce i nie umieją obsługiwać kalkulatora.

 

Grzegorz1969, po części masz rację ale:

-średnia szybkość elektronu to ok. 2cm/s i ta szybkość wynika właśnie z istnienia oporu elektrycznego. Elektron pod wpływem różnicy potencjałów zostaje rozpędzony do prędkości ~c, ale po chwili następuje zderzenie z atomem przy czym wyhamowuje do zera i sytuacja w kółko się powtarza.

Prądem elektrycznym nazywamy uporządkowany ruch elektronów w przewodzie i jego prędkość też jest bliska c. Przy obliczeniach w sieci elektroenergetycznej (np. do obliczeń fali stojącej dla zjawiska Ferrantiego) prędkość prądu również przyjmuje się jako c.

Wspomniana szybkość 2cm/s to jest szybkość migracji elektronów w nośniku.

 

Porównanie przekroju przewodu i rury jest niestety hybione.

Przy każdym przepływie (prądu, wody, powietrza) występuje zjawisko zwane oporem. W przypadku prądu jest to opór elektryczny, w przypadku wody opór hydrodynamiczny, dla powietrza aerodynamiczny etc.

W przypadkuwody, to opór hydrodynamiczny spowoduje spadek ciśnienia na końcu tej rury, jednak im mniejszy będzie przepływ wody, tym mniejszy spadek ciśnienia na końcu rury.

Z prądem podobnie. Płynąc przez przewód mający pewną rezystywność, na końcu tego przewodnika napięcie będzie niższe niż na jego początku, czyli na rezystancji powstaje spadek napięcia. Analogicznie, im większy prąd płynie przez przewód (analogią dla prądu jest woda, choć tam miała dowolną prędkość V, a prąd ma stałą prędkość c) tym większy spadek napięcia na przewodzie.

 

 

Przy obliczeniach spadków napięć należy uwzględnić zarówno przewód plusowy i masowy. Mało tego, spadek napięcia występuje na karoserii, na KAŻDYM połączeniu przewodów, klemach, rezystancję ma również akumulator, bezpiecznik (gdyby nie rezystancja, to bezpiecznik by nie działał), ścieżki na płytce, elementy przetwornicy (cewka, tranzystory kluczujące), krótko mówiąc każdy element przez który płynie prąd, każdy.

 

Można dać dwa różne przewody, spadki rezystancji będą różne i nic więcej. Ważne, aby nie przeciążyć przewodu termicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Można dać dwa różne przewody, spadki rezystancji będą różne i nic więcej. Ważne, aby nie przeciążyć przewodu termicznie.

 

A jaki cel takiego działania , skoro w każdym punkcie takiego obwodu płynie ten sam prąd , stosować różne przekroje kabli :idea:

Edytowane przez nakamichi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co było uważać w szkole na fizyce jak tu mamy cały wykład na ten temat :D

lord_wiader najpierw piszesz, że porównanie przekroju rury i przewodu jest hybiony (chociaż nie wiem czemu bo wg. mnie to dobre zobrazowanie prądu, którego nie widać) a później piszesz, że analogią dla prądu jest woda.

 

To tak jak ja to widze:

Natężenie prądu - prędkość przepływu wody

Napięcie - ilość przepłyniętej wody w jednostce czasu

Rezystencja - opór stawiany przez ścianki rury dla przepływającej wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lord_wiader najpierw piszesz, że porównanie przekroju rury i przewodu jest hybiony (chociaż nie wiem czemu bo wg. mnie to dobre zobrazowanie prądu, którego nie widać) a później piszesz, że analogią dla prądu jest woda.

 

Porównanie prądu do wody jest po to, by łatwiej zobrazować pewne analogie. Dla niektórych prąd jest czarną magią i jedyne co o nim wiedzą to to, że siedzi w gniazdku.

 

Do ciekawszego zjawiska zaliczyłbym zjawisko nadprzewodnictwa, kiedy to następuje całkowity zanik rezystywności przewodnika i elektrony poruszają się w przewodniku bez żadnych oporów.

A jaki cel takiego działania , skoro w każdym punkcie takiego obwodu płynie ten sam prąd , stosować różne przekroje kabli

Napisałem, że można, a nie trzeba. W instalacji elektrycznej auta są elementy którym należy poświęcić więcej uwagi niż dumać czy kabel masowy który ma 30cm dać 10^2 czy 20^2, a spadek napięcia będzie wynosił 0,05 czy 0,025V. Dużo ważniejsze w tym przypadku jest zapewnienie małej rezystancji połączeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chlopaki,

doceniam wasze analityczne podejscie, ale blagam, dajdzie mi jednoznaczna odpowiedz, bo zbliza sie weekend i musze to juz zaczac ogarniac :)))

 

kabla 20mm2 i tak mam metr wiecej niz potrzebuje, wiec moge bez problemu jego uzyc do masy. chce tylko, zeby bylo maksymalnie poprawnie. bude dodatkowo zmasuje w komorze silnika kablem 10mm2, ktorego zostanie mi od pytonga.

 

powtarzam swoje pytanie, zeby bylo wam latwiej odpowiedziec:

 

ide z aku do rozdzielacza 20, potem dziele to na 2x10. czy ze wzmakow mam wyjsc do budy masą 2x10 czy 2x20 ??

 

a) 2x10mm2

b) 2x20mm2

c) bez roznicy, ale poprawniej bedzie.....

 

DZIE KU JE :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...