Skocz do zawartości

Jaka wartość rezystora do wyciszenia tweetera?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki Łukasz, przeczytałem i trochę mi się rozjaśniło ale... tam jest mowa o dwóch rezystorach R1 i R2 wpiętych równolegle i szeregowo natomiast u mnie jest jeden rezystor na jedną zwrotkę, do tego nie wiem czy jest on równolegle czy szeregowo (ale chyba szeregowo).

 

Natomiast z tabeli wynika, że jak chcę wyciszyć tweeter to muszę szukać rezystorów o mniejszej impedancji niż teraz mam (czyli zamiast 9ohm dawać 7, 5, 4 ohm) dobrze kminię?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz stosować po dwa rezystory na tweeter:

Pierwszy wpinany równolegle z głośnikiem zapewnia obniżenie mocy dostarczanej na głośnik;

Drugi umieszczony szeregowo zapewnia jednakową rezystancję układu dzięki czemu nie przesunie się częstotliwość podziału zwrotnicy pasywnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inna opcja, to w przypadku filtrów wyższego rzędu niż I(czyli sam kondensator) to wpiąć potencjometr kilkanaście ohm kilka W przed filtr dla wysokiego. W tym momencie nie potrzebujemy robić dzielnika, a efekt ten sam. W przypadku I rzędu(6dB/okt) takie coś niestety nie przejdzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wpiąć potencjometr kilkanaście ohm kilka W przed filtr dla wysokiego. W tym momencie nie potrzebujemy robić dzielnika, a efekt ten sam

 

Nie do końca ten sam, bo owszem stłumiamy częstotliwości powyżej podziału, ale kosztem złagodzenia stromości zbocza filtru, co ma znaczący wpływ na brzmienie (przeważnie negatywny).

Najlepiej dać standartowy L-pad za zwrotką i po sprawie. Nawet w WinISD jest kalkulator do L-pada, więc nie powinno być problemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda moja zwrotnica:

 

http://www.imagic.pl/files//16358/./100_9668.JPG

 

To zielone to jest właśnie ten rezystor a to żółte Jantzena to kondensator w torze woofera, proszę na niego nie patrzeć

 

Dziwi mnie tylko to, że mam jeden rezystor a powinny być niby dwa. W WinIsd owszem jest kalkulator do L-padów i się nim nawet bawiłem ale on też jest do R1 i R2. Musze jeszcze dokładnie sprawdzić jaką rezystancję ma mój tweeter. Z tego co wiem to zbocze jest drugiego rzędu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwi mnie tylko to, że mam jeden rezystor a powinny być niby dwa

Niekoniecznie. Robiąc filtr, uwzględniając ten rezystor, nie ma z tym problemów.

Co innego jak masz już filtr, i chcesz jeszcze stłumić nie przerabiając filtra, wtedy pozostaje L-pad. Poczytaj może o dzielniku napięcia, to będziesz wiedział skąd 2 rezystory i dlaczego ten szeregowy jest mniejszy od tego twojego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ponieważ spytałem się najpierw Michała czy mogę bez ogródek napisać co o tej zwrotnicy myślę i uzyskałem pozwolenie więc :

1) To zielone gó..no od razu zamień na cywilizowany rezystor ceramiczny (bezindukcyjny). Ten który obecnie masz w zwrotnicy to w zasadzie cewka o wysokiej rezystancji (jak zeskrobiesz farbę to zrozumiesz dlaczego);

2) Mam nadzieję (tylko to mi pozostaje), że elementy zwrotnicy zostały dobrane nie do impedancji tweeter-a lecz do impedancji tandemu -> tweeter+rezystor w innym przypadku następuje przesunięcie pasma cięcia;

3) Wypadkowa rezystancja powyższego tandemu to około 3 Ohm i jeśli chcesz bez pomiarów zrobić L-Pad do tego to w WinISD za wartość Z wstawiasz 3 a nie 4 Ohm (warto było by to zmierzyć);

4) Wiem już dlaczego Raadek widząc tą zwrotnice powiedział, że jest .... i wcale mu się nie dziwię.

Nie chcę wiedzieć kto przygotowywał tą zwrotnicę ale powiem tak ...

Obok takich zawodowców jak np. Mehow -> którego niedawno chwaliłem za jego panele są i ..... co dowodzi, że warto nieraz w dobrej firmie zostawić więcej pieniędzy lub .... zrobić samemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że pozwolę sobie zapytać w cudzym temacie, ale jak już przy tym jesteśmy...

Zastanawiam się właśnie czy macie jakieś doświadczenia, lub ktoś pomierzył jak lepiej "zfazować" tweeter przy zwrotnicy II rzędu?? Zgodnie czy przeciwnie?

Pewnie spore znaczenie ma tutaj układ więc.. midwoofer na wysokości kolan w drzwiach a tweeter w trójkącie lusterek.

W przypadku kolumn głośnikowych zazwyczaj lepszy efekt daje odwrócenie fazy i założenie tego przy podziale zwrotnicy ale tam głośniki są w bliskiej odległości od siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tekst o Panu killerze dotyczy trochę i mnie ale ja u niego nie zamawiałem :hyhy: u mnie były nawet pomiary w aucie :hyhy: Ok a wracając do tematu to przykładowo chcę zrobic L-pada i wyciszyć tweeter o 2 dB, wbijam do WinIsd 3 ohm i wyciszenie 2 i pokazało mi cos takiego: R1-0,33 ohm i R2-24,59 ohm. I teraz jak bym musiał (przykładowo) to zamontować, żeby to ze sobą współgrało? Wpinam to do tego rezystora co jest czy jego trzeba wywalić?

 

 

Tak jak na tym zdjęciu jest dobrze? Górny + i - to wejście od wzmacniacza (czarny kabel) a dolny + i - to wyjście do tweetera (srebrny przewód)

 

 

http://www.imagic.pl/files//16358/./100_9668.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się właśnie czy macie jakieś doświadczenia, lub ktoś pomierzył jak lepiej "zfazować" tweeter przy zwrotnicy II rzędu?? Zgodnie czy przeciwnie?

łączy się tak aby fale z obu głośników były w fazie :hyhy: .

 

[ Dodano: 2010-05-12, 21:29 ]

No tekst o Panu killerze dotyczy trochę i mnie ale ja u niego nie zamawiałem :hyhy: u mnie były nawet pomiary w aucie :hyhy: Ok a wracając do tematu to przykładowo chcę zrobic L-pada i wyciszyć tweeter o 2 dB, wbijam do WinIsd 3 ohm i wyciszenie 2 i pokazało mi cos takiego: R1-0,33 ohm i R2-24,59 ohm. I teraz jak bym musiał (przykładowo) to zamontować, żeby to ze sobą współgrało? Wpinam to do tego rezystora co jest czy jego trzeba wywalić?

Tak jak na tym zdjęciu jest dobrze? Górny + i - to wejście od wzmacniacza (czarny kabel) a dolny + i - to wyjście do tweetera (srebrny przewód)

Obrazek

L-Pad wpinasz tam gdzie tweeter, jeśli cewki i kondensatory zostały dobrane do impedancji zestawu to musisz wymienić go na ceramiczny i dobierać do tej impedancji (3 Ohm).

PS

Mam nadzieję, że wiesz że większość rezystorów ma tolerancje od 1 do 10% więc na twoim przykładzie rezystory możesz dać R1 0,3 Ohm R2 25 Ohm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tekst o Panu killerze dotyczy trochę i mnie ale ja u niego nie zamawiałem u mnie były nawet pomiary w aucie Ok a wracając do tematu to przykładowo chcę zrobic L-pada i wyciszyć tweeter o 2 dB, wbijam do WinIsd 3 ohm i wyciszenie 2 i pokazało mi cos takiego: R1-0,33 ohm i R2-24,59 ohm. I teraz jak bym musiał (przykładowo) to zamontować, żeby to ze sobą współgrało? Wpinam to do tego rezystora co jest czy jego trzeba wywalić?

 

 

Tak jak na tym zdjęciu jest dobrze? Górny + i - to wejście od wzmacniacza (czarny kabel) a dolny + i - to wyjście do tweetera (srebrny przewód)

Nie. liczysz tłumik dla 4ohm, bo taką impedancję ma głośnik, tu znajdziesz wygodną tabelkę:

http://cursordiy.fm.interii.pl/PE%20Nr%2008-00.pdf

I wpinasz się rezystorami między wyjście zwrotnicy, a styki głośnika.

Równoległy rezystor ma być bliżej głośnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwaga !!! Ważne

 

Przyjąłem, że ten zielony rezystor jest wpięty równolegle z tweeterem jednakże hmm.... może warto to sprawdzić gdyż życie nauczyło mnie, że nie ma rzeczy pewnych są tylko możliwe (chyba cytuję Pawła).

Obliczenia przeprowadzasz dla :

Z=3 Ohm jeśli tweeter i zielony rezystor są połączone równolegle ;

Z=13 Ohm jeśli tweeter i zielony rezystor są połączone szeregowo .

Na poniższym rysunku przedstawiłem jak wpiąć obliczone rezystory -> dalej wpinamy tweeter.

post-2260-1273698976.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwaga !!! Ważne

 

Przyjąłem, że ten zielony rezystor jest wpięty równolegle z tweeterem jednakże hmm.... może warto to sprawdzić gdyż życie nauczyło mnie, że nie ma rzeczy pewnych są tylko możliwe (chyba cytuję Pawła).

Obliczenia przeprowadzasz dla :

Z=3 Ohm jeśli tweeter i zielony rezystor są połączone równolegle ;

Z=13 Ohm jeśli tweeter i zielony rezystor są połączone szeregowo .

Na poniższym rysunku przedstawiłem jak wpiąć obliczone rezystory -> dalej wpinamy tweeter.

A po co uwzględniać ten rezystor jeśli i tak l-pad wpinasz między rezystorem a tweeterem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co uwzględniać ten rezystor jeśli i tak l-pad wpinasz między rezystorem a tweeterem?

Witam,

Cursor zakładam (chociaż może zbyt optymistycznie), że zwrotnica 2-go rzędu została obliczona i wykonana uwzględniając impedancję całego układu (rezystor + tweeter) -> jeśli nie to została źle obliczona gdyż zmienia się częstotliwość podziału.

Zadaniem L-Pada jest zmniejszenie mocy kierowanej na tweeter przy nie zmienionej (dla zwrotnicy) rezystancji układu tweeter / tweeter + L-pad.

Przeanalizujmy to na przykładzie, mamy tweeter o rezystancji 4 Ohm w zwrotnicy przykładowej 3000 Hz / 12 dB woofer i 3500 / 12 dB tweeter.

1) Jeśli w układzie L2 C2 znajduje się sam tweeter o rezystancji 4 Ohm to L2=0,129 mH C2=8,039 uF;

2) Jeśli jest układ tweeter+rezystor (3 Ohm) to przy tej samej częstotliwości podziału L2=0,096 mH C2=10,718 uF

lub

2a) Jeśli pozostawimy te same elementy to zmieni się pasmo podziału tweeter-a.

 

Nie możemy również dodać tylko jednego rezystora gdyż jego wprowadzenie lub zmiana spowoduje zmianę rezystancji całego układu za zwrotnicą (tweeter+rezystory) i tym samym również zmieni częstotliwość podziału pasma.

 

PS

Sugestia Raadka jest jak najbardziej słuszna.

 

Ciekaw tylko jestem dlaczego producent tej "zwrotnicy" nie umieścił własnego Logo na produkcie :zdegustowany: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten rezystor co tam jest to mi wygląda, że w szereg przed tweeterem. Rozwiązanie często spotykane w fabrycznych zwrotnicach. Podnosi stromość filtru (ścisza zakres poniżej jak i powyżej filtracji) Zostaje wtedy jednak taka "górka" na chcarakterystyce w miejscu tuż powyżej częstotliwości odcięcia. Czasem jest to celowe, ale w tym przypadku... nie wiem.

Słuchaj moje zdanie jest takie: Jeżeli gra dobrze i nie słyszysz jakiegoś drażniącego piku i tylko chcesz ściszyć to dajesz zwykły L-pad za zwrotką dla 4 ohm. (skoro zwrotkę tak ktoś zaprojektował to nadal ma widzieć ona ze swych zacisków 4 ohm).

Jeżeli jest jakiś pik może zastosować rozwiązanie podane przez Cursora - dajesz rezystor przed zwrotką na tweeter (ściszysz górę i wyrównasz charakterystykę filtru, czy będzie na pewno lepiej - nie wiem, na odległość nic nie wiedząc o wartościach elementów zwrotki i brzmieniu jakie jest teraz można tylko gdybać, ale jak nie spróbujesz to się nie dowiesz).

No i koledzy napisali już co o zielonym rezystorze myślą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stanec śledzę Twoje "przygody" z tymi gwizdkami i...

Moje sugestie:

1. Raadka popieram nogami i "ręcami" :zdegustowany:

2. Zmień mechanika-zwrotnicowca (dopłacisz do biznesu)

3. Wyślij mie te zwrotkę ...zrobię Ci ją z kupą L-padów -1,-2,-3,-4 a jak zechcesz to i do -10 dB jednak BEZ żadnych gwarancji Twego całkowitego zadowolenia http://localhost/strefa/ipb/public/style_emoticons/default/smile.gif

4. Jak chcesz poprowadzę Cię przez całkowitą "reorganizację" tego ustrojstwa ale to bedzie...trudne (niestety dla Ciebie). Na poczętek proponuję całkowicie wywalić te 9Ω i dorobić tłumik do samego grajka parametry głośnika znajdziemy, dobierzemy jeszcze korektora impedancji i może się zrobić zupełnie inaczej :padam:

 

Co dokładnie "boli" Cię w graniu tweterów ? Czasem ściszanie ( dzielnikiem L-pad) wcale nie prowadzi do sedna, robi się "ciszej" u góry ale...specyfika głośnika ( i innych elementów) jest ...niereformowalna :rotfl: postanowi sobie to to "iść w ucho" i ...hmmm tylko zmiana ( niekoniecznie głosników) ratuje sytuację :)

 

P.S. jaka jest wartość tego niebieskiego kondzioła?

 

P.S 2 Panowie te ...białe rezystory też nie są wcale tak "bezindukcyjne" to też jest nawinięte drutem :hyhy: ino białą ceramiką "zamaskowane" , oczywiście na nasze potrzeby starcza w zupełności (trafiłem już takiego nawiniętego bezindukcujnie) :rotfl: .

 

Na koniec pozostaje mi życzyć powodzenia ...niestety ale zadane pytanie to już "niuansowatość smaczków" zwana potocznie rzeźbą, czy tam gonieniem króliczka i takie zabiegi są w całym CA najbardziej ...upierdliwe, czasochłonne i czasem niestety zupełnie bezowocne http://localhost/strefa/ipb/public/style_emoticons/default/smile.gif .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Bo ja chciałem na szybko (ta jasne) sobie tweeter trochę wyciszyć tak ze 2dB bo teraz jeżdżę na pożyczonym od Raadka piecyku i mam to w bi-ampie, więc mam obecnie wyciszone. Z tym, że głupio mi tak jeźdżić z czyimś piecykiem bo może potrzebny czy coś ale widzę, że to wyciszenie nie jest takie proste. Co do podjechania do realizatora zwrotnic to po pierwsze nie mam jak (pracują do 17 tak jak ja) po drugie chciałem też trochę samemu pomajstrować.

 

Co do tweetera i jego grania to według niektórych opinii kondensatory Jantzena nie nadają się za bardzo na wrzucanie ich w tor tweetera (ze względów brzmieniowych) także mogą one też trochę ostrzyć to pasmo. Wiadomo, że człowiek uczy się na błędach i nie wie się wszystkiego, dlatego też juz więcej tam pewnie nie pojadę aby mi zrobili zwrotnice :zdegustowany: co do reszty raczej źle zrobionych rzeczy w tej zwrotce to woofer grał prawie całym swoim pasmem ( a więc nachodził na pasmo tweetera i przez to też było dosyć dziwnie ostro na górze, potwierdzone pomiarami) jak również cięcie być może jest trochę za niskie (2800 Hz/12dB/oct, oryginalnie jest 5000Hz/12dB/oct).

 

W nowym aucie pewnie tweetery zostaną i tak zmienione na inne a może i o 3 way się pomyśli, dlatego też nie chcę już za bardzo bawić się z tą zwrotką tylko chciałem trochę wyciszyć tweeter na czas zmiany i oddać piecyk Radkowi

 

Wasylwek - ten niebieski kondzioł ma wartość 10,00 uF

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym, że głupio mi tak jeźdżić z czyimś piecykiem bo może potrzebny czy coś

:zdegustowany:

Nie znam raadka za dobrze, ale coś czuje, że tym zwrotem pieca to pewnie mu się nie pali, a jak będzie potrzebować wzmak, to wyciągnie jakiś z szafy lub zdejmie z półki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw tylko jestem dlaczego producent tej "zwrotnicy" nie umieścił własnego Logo na produkcie

tak powinien napisać na tym mdf'ie "Auto Swąd"

Co dokładnie "boli" Cię w graniu tweterów ? Czasem ściszanie ( dzielnikiem L-pad) wcale nie prowadzi do sedna, robi się "ciszej" u góry ale...specyfika głośnika ( i innych elementów) jest ...niereformowalna :zdegustowany: postanowi sobie to to "iść w ucho" i ...hmmm tylko zmiana ( niekoniecznie głośników) ratuje sytuację

Otóż jest tak ze to nie sama skuteczność tych głośników jest problemem a barwa jaka się z nich wydobywa.Zdecydowanie wolałbym rozdzielić ori zwrotkę niż słuchać na tym.

głupio mi tak jeździć z czyimś piecykiem bo może potrzebny czy coś

...uwierz mi na słowo że z braku piecyków jakoś strasznie nie cierpię http://localhost/strefa/ipb/public/style_emoticons/default/smile.gif

Tak jak powiedziałem używaj jeśli jest przydatny.Jak przestanie to oddasz.U mnie słowo ważniejsze od pieniędzy więc luzik :padam:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywal całkowicie ten zielony :hyhy: wstaw tam kawałek kabla, tam się raczej mocny kaczor dzieje prze te 9 indukcyjnych, rezystancyjnych itp. ohmów, może też warto spróbować "podejść" wyżej z tweterem 10 uF to już dość niskie cięcie ( doklej w szereg drugi 10 uf ...hi hi na kombinacje zwykły tani elektrolitek :hyhy: ) oczywiscie cewka też do retuszu. Wiem , że fajnie sie gada przez neta ale dobrze wiesz , że istnieje mnóstwo sposobów na "hospitalizację" :hyhy:

A tłumiki wstaw sobie już przed samym głosniczkiem choćby, toż niekoniecznie muszą być ładne na przełączniczkach :rotfl: , wartości znasz.

To groszowe historie .

U siebie początkowo ostro L-padowałem :hyhy: a teraz ...oswoiłem się z moimi twetersonami i pracują bez tłumienia ( nie sa żadne hi top :rotfl: ) Zauważyłem jeszcze tendencje do ... :zalamany: podbijania treble w radiu :rotfl: może sie po prostu ...stary robię i tracę słuch :) . Doszedłem do wniosku , że z takimi "predyspozycjami" wsadze w moje słupki to co od pół roku chodzi mi po łbie :rotfl: ...niech mi tam "ostrzy" :rotfl: ...lubię widocznie http://localhost/strefa/ipb/public/style_emoticons/default/smile.gif .

Dasz radę .

 

Hi hi kto mie wzmacniacz na "wożenie" pożyczy :rotfl: rad bym sobie Stega pod woferki zapuścić :hyhy: , Gienia na twetery też bym przytulił :rotfl: jeno tak ... :rotfl: nie topiąc gotówki :hyhy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...