Skocz do zawartości

L-pad, tłumienie czy gain


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 160
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Wyliczyłem większy L-pad,

wlutowałem

podłączyłem,

posłuchałem,

posłuchała osłuchana osoba

 

i grało bardzo źle :(

Także oceniłem tylko dźwiękowy aspekt.

 

L-pad TW Morel Piccolo o wartościach:

2,2 ohm i 10ohm

 

Przed filtrem był jeszcze rezystor 0,8ohm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy głośnik ma fs-a...

 

Pytanie jak jest cięty? Jak wysoko, jakim rzędem, aktywnie czy pasywnie.

 

Generalnie im tańszy tweeter, im go niżej utniesz, im niższym rzędem, tym bardziej będzie "darł japę".


 

 


L-pad TW Morel Piccolo o wartościach:
2,2 ohm i 10ohm

Przed filtrem był jeszcze rezystor 0,8ohm

 

To może napisz jeszcze jaki to filtr był dokładnie dla jasności sprawy, żebyśmy głupot nie pisali na darmo.

I czy teraz tniesz to całkiem aktywnie, czy bi-amping czy jeszcze inaczej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłbym bardzo zbudowany gdybyś powiedział

dlaczego zastosowany L-pad zdegradował

tak słyszalnie dźwięk.

 

Bo jeśli chodzi tylko o "przyłapanie mnie"

to nie ma na czym bo sam napisałem - nie

znam się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że z różnych względów nie chcesz napisać wartości elementów w zwrotnicy...

Ale zakładając, że masz 3 drogi i TW jest cięty II rzędem i odpowiednio wysoko, wykluczam wpływ fs-a.

Przychodzi mi do głowy tylko jedno - źle policzony lub podłączony l-pad, który zmienił impedancję głośnika widzianą przez filtr, a co za tym idzie zmienił się punkt podziału TW/MID. Fazy się rozjechały i granie poszło..... :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie mój projekt zwrotnicy...

 

Ogolnie mówiąc:

0,8ohm rezystor

potem 2,5 rząd

i L-pad 2,2 / 10ohm

 

 

Problem nie był w darciu się pasm tylko

TW grał z ziarnem a nawet coś na wzór

lekkiego przesterowania...

 

2,5 rząd obliczony na ok 5,5 khz

 

Kondensatory STX

Rezystor 2,2 od STX (chyba metalizowany)

Reszta z polinka też metalizowane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

2,5 rząd obliczony na ok 5,5 khz

To nie był tuzinkowy projekt  :wink:

 

Myślę , ze na tym etapie można zamknąć ten fragment "dyskusji" .

 

 

Załóżmy że w piccolo tak jest ale w takim zwykłym budżetowym TW H/K mini raczej wątpię.

Całkiem słusznie :wink2: , za wszystko jest wyznaczona cena i nikt nie daje niczego za darmo ( nawet Fs ) :wink2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oryginalna zwrotka z RS6, bez l-pada dźwięk na tw RS801 krystalicznie czysty, żadnych zastrzeżeń co do jakości, dokładając l-pad z małym tłumieniem- efekt zamierzony, czyli przyciszenie bez słyszalnych zniekształceń, zwiększając tłumienie L-padem (-6dB w górę) robi się tragedia, dźwięk diametralnie się zmienia  na gorszy i człowiek musiałby być kompletnie głuchy, aby tego nie usłyszeć, zmiana fazy nie wnosi nic. No ale ja (i nie tylko) się przecież nie znam, widocznie to sobie wymyśliliśmy. :mur1::cool:

Aha- nawet po odpięciu WF jest kiszka przy dużym tłumieniu, wiec to nie jest kwestia zmiany podziału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem słusznie , za wszystko jest wyznaczona cena i nikt nie daje niczego za darmo ( nawet Fs )

Bez L-pada jest ok, żadnego piachu/ziarna nie ma wcale lecz TW jest głośny i chce go ściszyć bo zagłusza WF i po dodaniu L-pada dźwięk się pogarsza i to bardzo, więc nie wiem co chcesz powiedzieć. Zgodziłbym się z tobą jeżeli bez L-pada było by słabo bo wynikało by to z kiepskiej jakości TW ale w moim przypadku po dołożeniu L-pada coś robi się nie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oryginalna zwrotka z RS6, bez l-pada dźwięk na tw RS801 krystalicznie czysty, żadnych zastrzeżeń co do jakości, dokładając l-pad z małym tłumieniem- efekt zamierzony, czyli przyciszenie bez słyszalnych zniekształceń, zwiększając tłumienie L-padem (-6dB w górę) robi się tragedia, dźwięk diametralnie się zmienia  na gorszy i człowiek musiałby być kompletnie głuchy, aby tego nie usłyszeć, zmiana fazy nie wnosi nic. No ale ja (i nie tylko) się przecież nie znam, widocznie to sobie wymyśliliśmy. :mur1::cool:

Aha- nawet po odpięciu WF jest kiszka przy dużym tłumieniu, wiec to nie jest kwestia zmiany podziału.

 

Tak to wina Lpada , to jest ślepa droga w rozwoju systemów audio , dopiero systemy aktywne car audio pozwoliły postawić to zagadnienie we właściwym świetle i zawrócić koncerny na jedynie słuszne tory .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ci od ziarna "niezgody" powiedzą jak i gdzie podłączaja rzeczonego Lpada, bo być może problem jest błahy a afera wielka.

Ja np wlutowywuje L-pada "za" zwrotnicą tzn przed głośnikiem.

Jeden rezystor szeregowo drugi równolegle, jeżeli coś nie tak to mnie poprawcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zbyt duże tłumienie przesuwa częstotliwość podziału i się wszystko rozjeżdża jak ktoś wyżej wspomniał ? 

Nie dosc, ze przesuwa czestotliwosc podzialu, to na dodatek robi wiekszy spadek na podziale i wplywa na rownowage tonalna oczywiscie, nic w tym dziwnego ze dzwiek sie zmienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...