Skocz do zawartości

Problem z ostrym tweeterem Matrix 1.1


Gofer
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 283
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Auto to audi a6 C5, kombinowalem ze ściszeniem tweetera ale brakuje mi wtedy przestrzeni i dźwięków typu cykanie.

Sredniak od dołu 500 lub 630. Wczoraj w nocy troche siedziałem i zauważyłem ze dopiero wysokie HP na tweeterze pomaga - 6,3kHz.

Ale zaczyna wtedy czegoś brakować, dźwięk jakby traci dynamikę. Podciagnalem sredniak na 2,5khz i jest jakby wiecej szczegółów ale gra to nienaturalnie. Nie bardzo wiem co z tym zrobic, bo jak tylko zmniejszam "dystans" miedzy średnim a tweeterem to znowu zaczyna dzwonic. Ale przekonałem sie ze to jednak wina strojenia i niepotrzebnie doszukuje sie problemów ze sprzętem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to moze pójść w inną stronę skoro te 2,5k takie natarczywe jest. czyli tak aby w każdym głośniku wyciąć tę czestotliwość. średniaka uciąć poniżej 2k a tweetera powyżej 3k i sprawdzić te trąbki i skrzypce. ew ścieżkę easca emitującą 2,5kHz. a jak głośności tw/mid mas ustawione?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to moze pójść w inną stronę skoro te 2,5k takie natarczywe jest. czyli tak aby w każdym głośniku wyciąć tę czestotliwość. średniaka uciąć poniżej 2k a tweetera powyżej 3k

Na P9 nie da się ze średniakiem zejść niżej niż do 2kHz od góry.

 

Gofer - próbowałeś może dać tweeter'y i średniaki w przeciwfazie względem siebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tweeter mam minimalnie sciszony wzgledem sredniaka. 2,5 na sredniaku nie jest natarczywe tylko dziwnie brzmi. Znacznie bardziej wole sredniaka do 2khz ale wtedy musze zejść niżej z tweeterem i zaczyna mi dzwonic tak do 5khz. A jak ustawiam tweeter na 6,3 to z kolei robi sie dziura. Spróbuje ciąć wyżej tweeter i zbocze 6db ale wszyscy piszą ze matrixy lubią 12db wiec staram sie tego trzymać.

 

Do Maxam - tak, wczoraj kombinowalem z fazami i w kwestii dzwonienia nie zmieniło to nic. Raczej stawiam na cięcie.

 

Zgadza sie, w pionkach LP sredniaka do 2khz ale za to Pionka obsługuje sie z zamkniętymi oczami a do Alpiny i temu podobnych bez instrukcji ani rusz :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sa pewne przypadlosci sredniotonowych kopulek, ktore dyskwalifikuja je do bardzo niskiego cięcia.

Jak dobrze zgrasz woofer ze sredniakiem nie bedzie mowy o jakimś uciekaniu sceny w dół.

Celuj w podział w granicach 800Hz

 

Szkoda, ze tyle osób używalo/używa/robiło takie głośniki a nikt nic nie napisze.

Cóż taka maniera tego forum :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakis czas temu ciąłem ne wlasnie na 800 i kombinowalem z 1000 i było dobrze. Niska scena była wynikiem złego ustawienia średniaków i tweetera. W zeszłym tygodniu grzebalem przy słupach i jest o wiele lepiej z wysokością, natomiast z nakiegos powodu podziały woofer/mid zostały. Kurde człowiek sie uczy całe życie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


800Hz III rzędem lub 1kHz II rzędem

 

Brax 2.1 tak naprawdę gra fajnie w wąskim paśmie... Gdy go puścić niżej niż 800 hz "drze japę", gdy go dać powyżej 2 kilo od góry "drze japę" więc efektywnie ten szczyt hi-endu obrabia aż 1,2 kilo i już musi być cięty od dołu i góry najlepiej drugim lub trzecim rzędem, 6db/okt także mu nie służy.

Sprawdzone przez jakieś kilkadziesiąt h kręcenia gałami i stanęło na tym co wspomniałem.

Spróbuj go puścić 900/12 i 2-2.2/12 zaś TW 5/6- 5/12 i daj znać co wyszło u Ciebie bo auto, autu nie równe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brax 2.1 tak naprawdę gra fajnie w wąskim paśmie... Gdy go puścić niżej niż 800 hz "drze japę", gdy go dać powyżej 2 kilo od góry "drze japę" .

To by tłumaczylo czemu mam górki w okolicach 1 i 2,5khz

 

Mam takie pytanie o filtry bo od zawsze mnie to dreczy. Czy HP i LP w obrębie jednego głośnika np sredniaka musi by takim samym rzędem czy nie ma to znaczenia (np jezeli HP sredniaka 18db to LP musi tez byc 18)? I druga sprawa czy LP i HP sąsiednich częstotliwości muszą byc tym samym rzędem czy nie (przykład LP sredniaka 12db, to HP tweeter co do zasady tez musi byc 12db)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś do poczytania, sam czasem wracam do tej teori ( BTW chyba jedyna strona w języku Polskim tak obszernie opisujaca zagadnienia filtrów i zwrotnic ) 

 

http://diyaudio.pl/content.php/40-Pasywne-zwrotnice-czestotliwosciowe

 

http://diyaudio.pl/content.php/45

 

http://diyaudio.pl/content.php/41

 

http://diyaudio.pl/content.php/43

 

http://diyaudio.pl/content.php/44

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy pasywnym cięciu Łuaksz. A kolega chyba kręci aktywką, więc może niech pobawi się korektorem ( graficznym czy tam parametrycznym) i spróbuje zdjąć trochę tej górki co mu tam wyszła na iphonie, przynajmniej zdobędzie jakieś dodatkowe punkty doświadczenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, ze saperem nie jestem :)

Ciekawe , mnie tez to jako pierwsze przyszło do głowy :)

 

 

A co do reszty to nie rozumiem o co pytasz?

 

O to samo co powyżej , trudno o interpretację co ma oznaczać drugie zdanie, gdy piszemy o podziale aktywnym.

 

Pik impedancyjny w przypadku cięcia aktywnego nie wpływa na filtracje aktywna

Ale zostałyby przy wyższym rzędzie filtru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z powodu maniery wycinania takich głosnikow za nisko

nie chodzi o to, ze tak powinny grac i jest to jedyna droga 

tylko raczej o ich bezpieczenstwo

 

wiem, ze ze wzgladu na swoja budowe sa troche bardziej wytrzymale ;)

 

sam dls dla tego typów głośników zaleca:

 

active crossover Use HP 18-24 dB slope /oct.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mój słupek wygląda tak jak na obrazku, problem z dzwonieniem 2,5k też miałem. obciałem średniaka poniżej 2k od góry i jest gitara. tylko ten pionek niestety nie umożliwi Ci sprawdzenia takiego setupu jak sie domyślam po odpowiedzi na temat funkcjonalności zwrotnicy. 

 

http://www.easca.pl/forum/gallery/images/upload/3135376e84c04bdd819ada2d55856d85.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...