Skocz do zawartości

Jakość sygnału optycznego


tbrek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 165
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

  • 5 miesięcy temu...

Widzę, że gruba dyskusja powstała :D

 

Zgadzam się z tym, że różnice są przy płytach audio CD, ale nikt mi nie wmówi, że różnice będą przy zapisaniu pliku wav'e na płytę CD w formie danych (czyli nie audio cd).

 

Pytanie czy różnice w sygnale cyfrowym są w ogóle istotne w aucie?

Jest tysiące innych czynników, które masakrują dźwięk podczas jazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Na mysl przychodzi mi odbiory telewizji satelitarnej mianowice sygnalu cyfrowego i analogowego

Cyfrowy wieksza toleranca na dobry odbior znieksztalcenia chwilowe dosc widoczne lub slyszalne

Analogowe musialo byc wrecz idealne ustawione zaklucenia roznie bywalo slaby obraz lub dzwiek, sniezenie czy charczenie dzwieku latwiej znieksztalcic taki analogowy (chmury deszcz czy snieg)

W analogu chyba wieksza role odgrywa wisoka jakosc wszystkich elemetow przez ktore przechodzi sygnal zanim zostanie przekazany na glosniki

 

Ja to tak widze myle sie poprawcie

 

AudioCD to totalny brak kompresji to tak samo jak ze zdjeciami w RAW

 

co do kabla optycznego i jego roznej jakosci to sie zgodze mam znajomego ktory zaklada swiatlowody (podobna technologia) do internetu i mieli przypadek gdzie inwestor chcial zaoszczedzic na kablu skonczylo sie to zwiekszeniem ilosci wzmacniaczy sygnalu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


co do kabla optycznego i jego roznej jakosci to sie zgodze mam znajomego ktory zaklada swiatlowody (podobna technologia) do internetu i mieli przypadek gdzie inwestor chcial zaoszczedzic na kablu skonczylo sie to zwiekszeniem ilosci wzmacniaczy sygnalu

 

O jakich długościach przewodu mowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jakich długościach przewodu mowa?

napewno dluzsze niz ktokolwiek chcialby wozic w aucie nie chce wprowadzac w blad bo nie pamietam co ile dawali wzmacniacz

 

 

 

Tłumienie

Jedną z podstawowych cech światłowodu jest tłumienie sygnału optycznego. Spowodowane jest przez straty mocy optycznej wynikające z niedoskonałości falowodu. W rzeczywistym światłowodzie występuje: absorpcja (pochłanianie energii przez materiał światłowodu), rozpraszanie energii spowodowane przez fluktuacje gęstości i współczynnika załamania szkła (tzw. rozpraszanie Rayleigha). W czasie instalacji i użytkowania światłowodów mogą pojawić się dodatkowe składniki tłumienia takie jak zgięcia lub mikropęknięcia.

 

Wikipedia

 

Dodatkowo w falowodzie moze byc kiepska mieszanka i predkosc swiatla moze sie zmniejszyc, moga wystapic odbicia i mamy zaklucenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


napewno dluzsze niz ktokolwiek chcialby wozic w aucie nie chce wprowadzac w blad ........

Wielce nam pomogłeś , czy przez te tłumienia na odcinku do 5 m jesteś w stanie zdegradować tak sygnał,  , aby stał się trudniejszym do prawidłowego rozpoznania i dekodowania w odbiorniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak już zupełnie na serio, czy w typowych zastosowaniach CA czyli długość max 5 m, można mówić o wpływie zastosowanego światłowodu na poziom Jitter? Np w tych "lepszych" końcówka światłowodu jest polerowana a nie zwyczajnie przycięta. Dodam ,że mam zupełnie normalne kabelki, bez wodotrysków. :)

Pytanie zaś nasunęło mi się po przeczytaniu takowej informacji:

 

"Jak wiadomo, istnieje fundamentalna różnica pomiędzy transferem danych z komputera i sygnału cyfrowego audio. Komputery są w stanie przenieść dane bez straty, ponieważ dane przemieszczane są w spójnych blokach, które nie są zależne od czasu wysyłania i otrzymywania danych. Mimo że sygnał audio jest stała wiązką danych, są one bardzo delikatne, a procesor musi perfekcyjnie dopasować czasowo sygnał tak, by uniknąć zniekształceń (jittera).

Procesory cyfrowe audio, a także kable przesyłowe generują błędy czasowe znane jako jitter, który usuwa część sygnału audio i zastępuje go szumem lub zniekształceniem. Kable zaokrąglają czoło sygnału, przez co jest on mniej czytelny dla procesora, zwiększając tym samym jitter."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielce nam pomogłeś , czy przez te tłumienia na odcinku do 5 m jesteś w stanie zdegradować tak sygnał,  , aby stał się trudniejszym do prawidłowego rozpoznania i dekodowania w odbiorniku.

 

W teori jest to mozliwe zapewne wlasnir przez slaba jakosc kabla lub wtyczki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W teori jest to mozliwe zapewne wlasnir przez slaba jakosc kabla lub wtyczki

Na odcinku 5 metrów , trzeba chyba specjalnie domieszkować materiał ma światłowód :wink: .

Wtyczka jedynie utrzymuje światłowód w gnieździe , ale nie ma bezpośredniego związku z przepływem informacji przez światłowód ( toslink ).

 

 

 

A tak już zupełnie na serio, czy w typowych zastosowaniach CA czyli długość max 5 m, można mówić o wpływie zastosowanego światłowodu na poziom Jitter? Np w tych "lepszych" końcówka światłowodu jest polerowana a nie zwyczajnie przycięta. Dodam ,że mam zupełnie normalne kabelki, bez wodotrysków. :)

 

Pytanie zaś nasunęło mi się po przeczytaniu takowej informacji:

 

 

 

"Jak wiadomo, istnieje fundamentalna różnica pomiędzy transferem danych z komputera i sygnału cyfrowego audio. Komputery są w stanie przenieść dane bez straty, ponieważ dane przemieszczane są w spójnych blokach, które nie są zależne od czasu wysyłania i otrzymywania danych. Mimo że sygnał audio jest stała wiązką danych, są one bardzo delikatne, a procesor musi perfekcyjnie dopasować czasowo sygnał tak, by uniknąć zniekształceń (jittera).

 

Procesory cyfrowe audio, a także kable przesyłowe generują błędy czasowe znane jako jitter, który usuwa część sygnału audio i zastępuje go szumem lub zniekształceniem. Kable zaokrąglają czoło sygnału, przez co jest on mniej czytelny dla procesora, zwiększając tym samym jitter."

 

 

Kurcze przestańcie ciągle mieszać tworzenie sygnału cyfrowego z jego transmisją :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Kurcze przestańcie ciągle mieszać tworzenie sygnału cyfrowego z jego transmisją :wink:

 

Wiem ,że swego czasu dość obszernie podyskutowałeś sobie z Passatem na ten temat, ale... Sobie tylko zrozumiałym językiem fachowców. :)

Czy więc można traktować takowe informacje jak przytoczona powyżej jako sposób na wyciśnięcie z klienta paru zł więcej za "lepszy" przewód toslink? Przedział zaś cenowy jest przeogromny za odcinek 5 m od 12,99 zł do 1300 zł.., gdzie większość mieści się w granicy do 60 zł, pytanie zaś w zasadzie sprowadza się do jednego, czy warto w ogóle zaprzątać sobie tym głowę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wiem ,że swego czasu dość obszernie podyskutowałeś sobie z Passatem na ten temat, ale... Sobie tylko zrozumiałym językiem fachowców. :)

 

Czy więc można traktować takowe informacje jak przytoczona powyżej jako sposób na wyciśnięcie z klienta paru zł więcej za "lepszy" przewód toslink? Przedział zaś cenowy jest przeogromny za odcinek 5 m od 12,99 zł do 1300 zł.., gdzie większość mieści się w granicy do 60 zł, pytanie zaś w zasadzie sprowadza się do jednego, czy warto w ogóle zaprzątać sobie tym głowę?

Problem ten w niczym nie odbiega od innych zagadnień "kablowych" :wink: , są chętni to są i kable :wink: .

Oczywiście jest jakieś minimum przyzwoitości w std wykonania, czy elementarna zdolność do przeniesienia informacji czy energii .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba nikt nie zalozy kabla za 5zl od pana Stasia ze straganu do hi-endu

 

Z tym kablem to sa jaja przejzalem teraz kilka stron i w wiekszosci wypowiedz sie konczy ze miedzy kablami za 20zl a drozszymi nie ma roznicy

i nagle ktos twierdzi ze zmienil na leprzy (czytaj drozszy) i jest roznica. Efekt placebo??

 

chyba by sie przydal jakis test profesjonalym sprzetem co do zaklucen i strat sygnalu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...