Skocz do zawartości

Jakość sygnału optycznego


tbrek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

No tak - różnicę może są ale ... zadać należy pytanie :

1- czy ktoś usłyszy je ?

2- czy w samochodzie można je usłyszeć?

3- czy jest sens bawienia się w to? (sens zmiany, czy samego rozpatrywania) - bo jak wiadomo jest szereg innych rzeczy bardziej wpływających na ten dźwięk

itd.

Czy całość ma się tylko zamknąć do teorii ...

 

Wiem jedno i to z bardzo świeżej praktyki - że jeden optyk gra - drugi nie ... na różnych źródłach dźwięku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 165
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

  • 3 tygodnie później...

Coś temat stanął w miejscu, a ja jestem bardzo ciekaw dalszych rozważań :)

 

Ponoć da się usłyszeć różnicę między dwoma jednostkami (niech będzie alpine) po optyku, reszta komponentów, proca, setup, głośniki, piecownia - niezmienione. Przepięte samo radio.

 

Byłem świadkiem tej "zbiorowej" halucynacji :) więc albo naprawdę różnicę słychać (i tylko ja jej nie słyszę) bądź poprostu jej nie ma.

 

Pytam w kontekście ew. poprawki istniejących grajków na bardziej hajendowe.

Hipotetycznie, jeżeli w przypadku optyka istnieje jakiś tor audio i pogarszacze dźwięku można go chyba ominąć?

 

Do tej pory żyłem w przeświadczeniu (być może błędnym), że optyk to sygnał cyfrowy wyciągnięty najwcześniej jak się tylko da właśnie z pominięciem ów toru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica była zdecydowanie zauwazalna.

I co z tego wynika .

Ja mogę w odstępach sekundowych uformować strumień S/PDiF do postaci

44,1 kHz, 48 kHz, 88,2 kHz i 96kHz z długością słowa 16 , 20 lub 24 bity i wysłać to światłem lub coaxem.

Każda z tych postaci "brzmi " inaczej i bez określenia z jakiego rodzaju sygnałem mamy do czynienia , to można sobie sobie tak dywagować do wiosny , nie koniecznie najbliższej :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda z tych postaci "brzmi " inaczej i bez określenia z jakiego rodzaju sygnałem mamy do czynienia , to można sobie sobie tak dywagować do wiosny , nie koniecznie najbliższej :wink:

 

Czasami zdarzają się knock out'y w stylu Mameda Khalidowa i przechodzą do historii... :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o ingerencje, lecz roznice w poszczegolnych jednostkach,to tak jak z przelacznikiem w tunerze 7990 normal i hi fi

Nie wiem o czym piszesz , tu za każdym razem wynik będzie ten sam ( inni powiedzą zbliżony ) do pierwotnej postaci zawartości płyty.

O tym pisał Passat i z czym wzajemnie sie zgadzamy , aby wprowadzić świadomą zmianę w sygnał należy zmienić jego postać w procesie DSP. Inaczej , zmiana poziomu jakiegokolwiek z głośników systemu o 1 dB spowoduje daleko dalsze zmiany brzmienia niż sposób spakowania S/PDiF.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie znam sie na tym jak realizowane jest to od strony technicznej

A szkoda , bo wtedy można pokusić się o świadome działania .

 

Pytanie było czy jest znacząca różnica i odpowiedz: jest

Pytanie było tez o skalę ?

 

Nie wnikam w teorie ,stwierdzam że uległem ogólnej halucynacji :) ,nie wiem co nam podawali dzień wcześniej ale na pewno działa niezle bo Smoka trzyma do dzisiaj ... :)

A inny slyszal wpływ ułozenia trampek w przedpokoju .

Nie mam ochoty nikomu wmawiac niczego , ale tez nie przyjmuje do wiadomości , ze cos sie dzieje samo od siebie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie dzieje się :) Przeca pisałem, że to ogólno- piknikowa atmosfera(w domkach nie było przedpokoju z trampkami :) )spowodowała zbiorową halucynacje :wink: że grało sporo inaczej po zmianie z 200-ki na 7990

Działania w domenie cyfrowej sa dość łatwo weryfikowalne , daj znać gdy w wyniku odczytu przez różne jednostki , różnym sposobie przesyłu uzyskasz zmiany na poziomie powyżej 1 dB tak w poziomie jak/lub w spektrum .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

próbkowanie sygnału raczej nic tu nie poprawi. Płyta ma je zapisane i czy będzie to 44,1 czy 96 czy 192khz to tyko interpolacja i to w miarę parzysta - ten czynnik bym odrzucił, chyba, że mamy doczynienia z upscallerem tak jak we wszystkich lcd'kach której sprawiają, że stary analogowy sygnał wygląda "lepiej" (lub jak kto woli inaczej).

 

Z mojej perspektywy różnic nie było słychać między tymi 2ma jednostkami, słuchałem auta z dnia na dzień.

To co usłyszałem to, że scena była niżej i to bardziej przez ustawienie fotela :) niż voodoo i krasnoludków w przewodzie ;)

 

Ponoć średnica była lepsza - ja nie stwierdziłem różnicy, choć jestem w mniejszości :)

 

Możliwe, że po optyku sygnał jest różny, optyka można i z analogowej postaci różnymi "ulepszaczami". Do tej pory pamiętam kejs bmw 7 z fabrycznym radiem alpiny, i wpinką ipod'a przez jakiś moduł alpiny z której analogowy sygnał (sic!) musiałbyć przerobiony na coax'a, żeby mógł trafić do radia po seryjnym okablowaniu... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...