Skocz do zawartości

Padl Quadral Traffic Krypton


Ache
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hallo

 

Dzisiaj rano jechalem do roboty i wszystko gralo, po 3 h koniec pracy, wsiadam do auta woofery nie graja (tylko woofery sa podpiete, bo to bi-amp).. Na piecu pali sie protect.. Wyglada to mniej wiecej tak:

 

Zalaczam radio, na 1/5 s mignie zielona ON i potem protect, czasem na ta 1/5 s znowu mrugnie zielona i w tym czasie protect gasnie, ale dzwieku nie ma.. Odpialem woofery i sygnaly i dalej to samo, czyli problem na pewno tkwi w piecu. Rozebralem piec i wszystkie koncowki "na oko" (wiem, wiem :]) wygladaja cale.. Od czego wogole zaczac ?

 

Aha wzmacniacz sie wogole nie grzeje :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na początek sprawdź, klucze w przetwornicy, jeśli będą całe, polecam wylutować diody i spróbować uruchomić wzmacniacz, jeśli się uruchomi bez protecta oznacza to ze przetwornica jest dobra a wina leży w samych układzie wzmacniającym, jeśli się nie uruchomi oznacza że trzeba szukać bolączki w przetwornicy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałeś dodać o sporej determinacji i chęci dłubania ... chociaż każdy maniak CA chyba to ma , no chyba że oddaje fure do zakładu i zdalnie czeka na efekt :P

 

Determinacje to ja mam :D Auto w ciaglej rozsypce, niejeden juz by sie poddal :P A ja jednak walcze :P

 

na początek sprawdź, klucze w przetwornicy

 

No to sie zacznie jazda :D

 

Na zielono sa koncowki mocy i sa to: ST 9635 TIP 36C MOROCCO po 4 na strone

Na czerwono tranzystory kluczujace ?? IRFZ 44 ( te blizej przetworicy 6 sztuk).

Na czerwono 2 sztuki MOSPEC U16C20C - to sa te diody ?

 

I teraz jak juz mamy oznaczenia po kolei co wylutowac, co pomierzyc :D

post-785-1270376247.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te dwie scalki na dole pod blaszką to diody. Na czerwono masz 3 pary tranzystorów kluczujących(6 sztuk) na zielono masz sekcję wzmacniającą. Na początek przydało by się określić rodzaj tranzystora(możesz wklepać w gogle i będziesz wiedział czy jest to npn czy pnp lub poprostu użyć multimetry) Hmmmm już kiedyś pisaliśmy bodajże koledze headpack jak sprawdzić podobny objaw uszkodzenia, masz tam wszystko napisane na schematach łopatologicznie, bo pisanie jeszcze raz tego samego tym bardziej w święta mi się nie uśmiecha . Przy okazji sprawdzania sekcji wzmacniającej zdiagnozuj rezystory bazy. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

luk9753, A nie czasem Hehepack ?? :D Bo jak wpisuje w wyszukiwarce Headpack, to ino ten temat pokazuje :D Poszukam i jak co to sie jeszcze w tym temacie zapytam

 

Orientujesz sie o jaki piec wtedy chodzilo ?? Bo w szukajce jest w ch.. tematow..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no koledzy trochy pomogli, ale dopiero po rozmowie z jakimś gościem z elektrody, wziąłem się za wzmaka i ożył. okazało się że się 1 tranzystorek smd sfurał,

pisz co i jak,może pomożemy

Va2100 mnie troszku podszkolił w elektronice praktycznej :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o praktyczne szukanie usterki to ja zwykle robię to w ten sposób:

 

1) Miernik cyfrowy ustawiam na test diody i sprawdzam bez wylutowywania po kolei półprzewodniki, szczególnie te przez które płyną znaczące prądy. Zdecydowana większość diod i tranzystorów w momencie uszkodzenia dostaje zwarcia, dlatego łatwo to wykryć bez wylutowywania. Jak trafi Ci się element przy którym wskazania nie są jednoznaczne wtedy go wylutowujesz i dokładniej sprawdzasz.

 

2) Jak znajdziesz już uszkodzony element, warto przeanalizować dlaczego się uszkodził i szukać innych elementów które mu mogły w tym pomóc, lub uszkodzić się razem z nim. Na przykład jak pójdą tranzystory końcowe w końcówce mocy, to często pociągają za sobą tranzystory sterujące, rezystory w obwodzie bazy, czasem nawet diody w mostku (jak nie ma zabezpieczeń), a jak dioda w mostku padnie to i elektrolity w zasilaczu szybko siadają. Tu w przypadku przetwornicy impulsowej problem jest bardziej złożony, bo spalona dioda w mostku po stronie wtórnej może być przyczyną uszkodzenia mosfetów po stronie pierwotnej, a one z kolei mogły uszkodzić sterownik.

Jak widzisz często mamy do czynienia z efektem domina

 

3) Jak uznasz że wymieniłeś wszystkie uszkodzone elementy, wtedy możesz włączyć, np przez żarówkę, rezystor, albo pod zasilacz z ograniczeniem prądu. Bez obciążenia wzmacniacz może pobierać najwyżej kilkaset miliamper (prądy spoczynkowe końcówek mocy + prąd spoczynkowy przetwornicy). Jak pobierany prąd można mierzyć w amperach to szukaj dalej uszkodzeń. Oczywiście testowe uruchomienie bez głośników i sygnału na wejściu, jedynie możesz zamiast głośników podłączyć rezystory.

Jak wzmacniacz nie pobiera zbyt dużo prądu, napięcia na wyjściu przetwornicy w normie, sprawdź napięcia na wyjściach końcówek mocy - stałe napięcie może zawierać się w zakresie (-50mV:+50mV), zmienne powinno wynosić 0V.

Jak wszystko do tej pory jest OK, podaj sygnał na wejście, jeśli to muzyka, to na wyjściach w rytm muzyki powinno zmieniać się napięcie zmienne. Jeżeli zamiast głośników miałeś podłączone rezystory 4Ohm, moc zależnie od mocy wzmacniacza i wzmacniacz zachowywał się tak jak opisałem w poprzednim zdaniu, to można stwierdzić że wzmacniacz działa.

 

PS: Dobrze jest mieć pod ręką oscyloskop przy takich naprawach, zwykły miernik nie jest w stanie tyle przekazać co oscyloskop i w niektórych przypadkach można się conajwyżej domyślać co się dzieje w układzie na bazie wskazań miernika

 

Powodzenia :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzieki :D Duzo wiem z tego co piszesz, bo na codzien serwisuje spawarki, ale duzo pomogles :D Mysle, ze koncowki beda cale, nie wiem czy jest jakas analogia, ale w spawarce ZAWSZE tranzystor jest padniety jak padnie rezystor i to wizualnie widac, bo rezystor przewaznie wyleci w kosmos..Teraz jak bedzie chwila biore sie za tego Quadrala.. Jak wyjda jakies problemy w trakcie roboty oczywiscie odrazu zasiegne rady :/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...