Skocz do zawartości

Jaki miernik ? ? ?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam pytanko co do mienikow napiecia i natezenia glownie chodzi oczywiscie o pomiary w CA w zwiazku z tym chcialbym poradzic sie kogos jaki miernik zakupic?? :zdegustowany:

Na allegro jest tego bardzo duzo i czesto bardzo tanio wiec nie chce mi sie wiezyc ze za 9zl mozna dokonac dokladnego pomieru w instalacji.

Jezeli ktos z was ma jakis konkretny sprawdzony miernik lub wie jaki zakupic zeby dobrze wskazywal licze na odp :kwasny:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakich sygnałów ?? Amplitudy?? Nie musisz tego mierzyć. A obciążenia? Co przez to rozumiesz? Jeśli chodzi o moc to nie jest to takie proste. Są specjalistyczne stacje pomiarowe ale kosztują trochę ojro i wymagają już sporej wiedzy teoretycznej i praktycznej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lub dywagacje na podstawie bezpiecznikow ale pomiarem tego nazwac nie mozna

 

Takim sposobem możesz tylko się dowiedzieć przy jakim napięciu i zabezpieczeniu - ile wzmacniacz wydoła maksymalnie zapodać mocy. Co jest znikome.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takim sposobem możesz tylko się dowiedzieć przy jakim napięciu i zabezpieczeniu - ile wzmacniacz wydoła maksymalnie zapodać mocy. Co jest znikome.

 

 

Własciwie to nie rozumiem tej próby przekazu , ale tak jak napisalem pomiar to nie jest , jest to rownie wiarygodna metoda jak poprostu danie wiary w parametry podane przez producenta , bo jezeli nawet to wszystko podstawimy do wzoru na moc to i tak nie znamy sprawnosci ( a to wiele moze zmienic ) i oczywiscie mozemy tylko sie dowiedziec jaka jest max moc ale w teori bo nie koniecznie w praktyce , czasami takie obliczenia przy odrobinie szczescia sie pokryja z moca realna ale nie zawsze dlatego raczej ta metode biore tylko pod uwage gdy mam ocenic "na oko " moc wzmaka "no name" ktorego parametrow nie jestem w stanie odnalesc to wtedy robie tkie amatorskie obliczenie , choc mozna jeszcze wejsc na mine jezeli bezpieczniki nie sa orginsalne lub fabrycznie producent zawyzyl ich warosc......

 

Jak widac metoda ta ma tyle wad ze ze teoretycznie nie powinna istniec :kwasny:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i źle się wyraziłem chodzi o to, że np.

Napięcie - 12V

Zabezpieczenie na wzmacniaczu - 50A

12V * 50A = 600W

Te 600Watt to maksymalna moc jaka zostanie dopuszczona, przez bezpieczniki - oczywiście nie biorąc na uwagę bezpiecznika na kablu, bo on też ma jakąś swoją wartość by nie uszkodzić wzmacniacza a jedynie bezpiecznik na kablu (tak jak było to w moim przypadku)

Oczywiście, do tego wszystko też wchodzi taka sprawa jak np. czynnik zniekształceń. Ogólnie ta metoda to tak jak było napisane wcześniej:

 

Na oko

 

Ale ok, bez OT, bo temat dotyczy miernika, a zeszliśmy na dyskusję na temat "pomiaru" :kwasny::hyhy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i źle się wyraziłem chodzi o to, że np.

Napięcie - 12V

Zabezpieczenie na wzmacniaczu - 50A

12V * 50A = 600W

Te 600Watt to maksymalna moc jaka zostanie dopuszczona, przez bezpieczniki - oczywiście nie biorąc na uwagę bezpiecznika na kablu, bo on też ma jakąś swoją wartość by nie uszkodzić wzmacniacza a jedynie bezpiecznik na kablu (tak jak było to w moim przypadku)

Oczywiście, do tego wszystko też wchodzi taka sprawa jak np. czynnik zniekształceń. Ogólnie ta metoda to tak jak było napisane wcześniej:

 

Na oko

 

Ale ok, bez OT, bo temat dotyczy miernika, a zeszliśmy na dyskusję na temat "pomiaru" :kwasny::hyhy:

 

600W minus wspomniana wcześniej sprawność wzmacniacza. To ze wzmacniacz "pobierze" 600W z instalacji zasilania absolutnie nie oznacza ze tyle samo jest wstanie oddać na glosnik - nawet maxymalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ok, bez OT, bo temat dotyczy miernika, a zeszliśmy na dyskusję na temat "pomiaru" :kwasny::hyhy:

 

Zeby pomierzyc napiecie w instalacji to wystarczy taki za 9zł bo sam taki mam i nie odbiega wartoscia pomiaru od profesjonalnego miernik ( ojciec ma firme zakladajaca instalacje elektryczne ) wiec do tak prostych pomiarow nie waro wydawac za duzo kasy , a moc wzmaka to juz zupelnie inna kwestia ,

 

A moja odpowiedz ktora uwazasz za OT byla odpowiedza na pytanie o domowy sposob pomiaru a nie o domowy sposob budowy miernika

 

[ Dodano: 2010-03-29, 17:49 ]

No i tak jak inni zauwazyli w twoich obliczeniach nie jest uwzgledniana sprawnosc ktorej na oko nie zmierzysz i to jest podstawowa zmienna przy stosowaniu tego wzoru bo sprawnosc wzmakow klasy A/B o ile sie nie myle wacha sie w okolicach 60-80 %

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie minus ale pomnożyć przez sprawność wzmacniacza :hyhy::rotfl: pewnie o to Ci chodziło ale tak o dla sprostowania :?:

 

[ Dodano: 2010-03-29, 16:07 ]

np 600 wat x 80%

----------------- = 480 mniej wiecej

100%

 

Kolega lolus podał wyliczenia biorąc pod uwagę wartość zamontowanych bezpiecznikow . Pomijam to jest ze to błędne rozumiwanie ale do rzeczy - 12V * 50A = 600W wszystko pięknie i ładnie ale te 600W to moc jaka teoretycznie wzmacniacz może pobrać przy maxymalnym obciazeniu z instalacji zasilajacej ( tak jak mówię - upraszczam pewne rzeczy). Cześć z tej mocy pójdzie na zasilanie elektroniki sterujacej wzmacniaczem, duża cześć wydzieli się w postaci ciepła na różnych elementach, cześć zostanie "wypromieniowana" jako fala elekromagnetyczna ...i dopiero to co zostanie z tego wyjdzie na glosnik - a o to chodziło autorowi tematu gdy pytał o pomiar mocy wzmacniacza. Oczywiście Twoj sposób jest prawidłowy - ale pisze tak dla sprostowania Ok - już nie zasmiecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając oscyloskop da się bez większych problemów zmierzyć moc wyjściową. RMS, bez zniekształceń. :rotfl:

Sam oscyloskop nie wystarczy :?: .

Ale w zasadzie nie o to chodzi -> Po co komu maksymalna moc RMS przy założonych zniekształceniach x (tak się to poprawnie nazywa) ?

Jest to parametr podobny do np. prędkości maksymalnej samochodu. Ilu z was jeździło w z prędkością maksymalną więcej niż powiedzmy 1 promil ogólnego przebiegu :hyhy: ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, ja tylko napisałem teoretycznie i tak z grubsza. Nie posiadam ogromnej wiedzy na ten temat, także proszę mi wybaczyć. :zdegustowany: Właśnie po takich tematach człowiek (bynajmniej w moim przypadku) robi się mądrzejszy i zdobywa cenną wiedzę w tej pięknej dziedzinie jaką nazywamy car-audio, którą pewnie będzie można dalej przekazać. Przepraszam i Dziękuję (wiedza) :rotfl:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

będę chwalił mierniki Unita do upadu

Sam wychodziłem z takiego założenia, ale mając z do czynienia z wieloma miernikami... niestety zmieniam zdanie. Sam mam UT30B i UT70A, teraz wolałbym dorzucić jeszcze trochę i mieć miernik z TrueRMS i bargrafem. Wybierałbym między Metexem (nawet używanym) a Brymenem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś miałem stary model multimetry Fluke już nie pamiętam modelu ale niestety lepkie ręce na budowach i już go nie mam. Po tym kupiłem unita, ze względu stosunek jakości do ceny, co do tego co napisał kolega lord_wiader o TrueRMS i bargrafu również ostatnio brakuje tych funkcji :hyhy:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...