Skocz do zawartości

bandpass


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

witam

 

zastanawiam sie czemu tak rzadko stosuje sie ten rodzaj obudowy do subwooferow

 

slyszal ktos np taka konstrukcje :

SUB HIFONICS http://www.allegro.pl/item930895775_mega_s...ics_tanioo.html oczywiscie odpowiednio napedzony

pominmy wyglad neony itd, mozna zrobic nie trzodziarskiego bandpassa przeciez

 

lub cos takiego:

SUB SYRNICS http://www.allegro.pl/item929021839_sub_ba...1800w_lodz.html

 

kiedys tez chyba mozna bylo kupic starego hertza es200 w bandpasie, emphaser tez chyba jeszcze klepie bandpassy

 

generalnie planuje nowe audio i zastanawiam sie nad jakims bandpassem (bez bez neonow :kwasny: )

 

generalnie w temacie chodzi mi bardziej o dyskusje i wymiane doswiadczen niz zakup jakiegos glosnika

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawiam sie czemu tak rzadko stosuje sie ten rodzaj obudowy do subwooferow

 

Trudne do ogarnięcia, bez odpowiedniego sprzętu. Kiedyś tam probowałem dłubnąc, ba nawet dłubłem :hyhy: Takiego jednego bandpasika, na tonsil'u. Oczywiście migrenowywoływacz. Cos tam grało ale ciężko. Gotowe konstrukcje, od producenta napewno beda lepszym rozwiązaniem :kwasny: Ale osobiście wg. mnie na bandpassa szkoda kasy pchać.

 

podro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry BP potrafi zagrać dużo lepiej od BR. Jednak konstrukcja na własną ręke to ciężka sprawa(odpowiednie litraże,strojenia komór itp) Z autpsji wiem,że BP ma wysoką sprawność i w zależności od przetwornika niezłą szybkość. Wadą BP są jednak dość duże rozmiary.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie ma co się pchać w bandpass'a, miałem możliwość odsłuchu i strasznie dudniło. Już lepszym rozwiązaniem jest BR... no chyba, że się mylę ale takie jest moje skromne zdanie. :kwasny:

 

To że dudnił to znaczy że ktoś spartaczył robotę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gilotyn@, niekoniecznie. Np dual bandpass JBLa na głosnikach 1202D gra tragicznie... bass jest wysoki, głośny i nędznie schodzi. Ja szczerze mówiąc to nie słyszałem jeszcze nisko grającego BP ani 4 ani 6 rzędu a juz troche ich słuchałem.

Są to świetne urządzenia do robienia zadymy za to ten BP JBLa w VW vento słychać z 1.5 km na wzmocnieniu 700 rms i nadaje sie na nagłaśnianie imprez. A szybkość to fakt bo w techno daje to sobie bdb rade.

Do słuchania dla choć troche obeznanego w temacie broń Boże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Aby porównywać zalety i wady należałoby:

1) Dla wygrzanego głośnika zmierzyć parametry TS ;

2) Jeśli nadaje się do pracy w BP i BR (z parametrów) obliczyć obie obudowy ;

3) Wykonać zgodnie ze sztuką ;

4) Zmierzyć po wykonaniu czy parametry subwoofer-a są zgodne z obliczeniami ;

i teraz dopiero

Posłuchać i ocenić.

BP wybacza mniej błędów niż BR -> ale to nie moja opinia (nie robiłem takich skrzyń).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JBL typu 1204 BP pod CLARION APX4241E to straszne buczydło kumpel to ma teraz w magane a wczesniej w e36 niby cisnienie jakies to robi ale tak naprawde zero kultury a za ta kase do zadymy mozna dostac o wiele lepszy przetwornik.

osobisnie mam teraz na stanie magnat subtech 130 BP, gra pod jakims wynalazkiem JBL 2*75 w seicento robi taki sam lomot jak ten JBL w megane a moze nawet troche wolniejszy i tak samo ciezko sie tego slucha.

ogólnie nigdy nie słyszalem dobrego bandpassu, mam jeszcze mozliwosc w najblizszym czasie sprawdzenie jakiegos emphasera w BP 175RMS, jak odsłucham to sie wypowiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając wasze posty ,że BP (kupne JBL itp) grają wysoko, buczą, robią łomot ,jak najbardziej przyznaję racje. Jest to spowodowane wysokim stojeniem. Przeciętny BP jest strojony na 60-70hz.

 

[ Dodano: 2010-02-25, 21:26 ]

a o niskim zestrojeniu nie ma mowy

 

można nisko zestroić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no cuż ;P jedni się cieszą jak m wszystko w aucie lata a inni szukają co zrobić żeby nic nie latało:P

 

filmik nakręcałem dawno temu jeszcze przed zarejestrowaniem się na forum i przeczytaniaem kilku postów... na chwile obecną całe auto jest wygłuszone... :wink:

 

ja na swojego JBL'a nie nażekam i smutno mi będzie jak niedługo będe musiał się z nim rozstać :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BP bez problemu mozna zestroic tak nisko jak BR a nawet lepiej...

w ogole w BP mozna duzo kombinowac. tylko ciezko jest uzyskac linową charakterystyke. ale dla wiekszosci osob istotna jest ta latwosc w podbijaniu pewnych czestotliwosci na dodatek z efektem niesamowitym :zdegustowany: sprawdzone. ogolnie do robienia zadymy ;d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając wasze posty ,że BP (kupne JBL itp) grają wysoko, buczą, robią łomot ,jak najbardziej przyznaję racje. Jest to spowodowane wysokim stojeniem. Przeciętny BP jest strojony na 60-70hz.

 

[ Dodano: 2010-02-25, 21:26 ]

a o niskim zestrojeniu nie ma mowy

 

można nisko zestroić

Tyle, że obudów BP nie ma potrzeby nisko stroić.

 

W przypatku BP 4th, a taki jest łatwiejszy w konstrukcji, zaletą jest to, że mamy poduszkę powietrzną za głośnikiem, bo głośnik promieniuje do skrzynki zamkniętej. W pewnym zakresie mamy 2 poduszki powietrzne, bo i obudowa zamknięta ją tworzy i obudowa br także(rejony rezonansu głośnika).

 

 

Dobry BP zejściem dorównuje BR, a szybkością closed, z tym, że zrobienie dobrego bp nie jest łatwe. Prawdę mówiąc zrobienie dobrego BR do niektórych głośników to jest problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypatku BP 4th, a taki jest łatwiejszy w konstrukcji, zaletą jest to, że mamy poduszkę powietrzną za głośnikiem, bo głośnik promieniuje do skrzynki zamkniętej. W pewnym zakresie mamy 2 poduszki powietrzne, bo i obudowa zamknięta ją tworzy i obudowa br także(rejony rezonansu głośnika).

 

Można jeszcze dodać,że dzięki temu co napisał Cursor, głośnik jest bardziej wytrzymały mocowo niż w klasycznym BR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwiekszy problem bp to jest to ze, wiekszosc skrzynek caraudio tego typu ma dobrze wygladac i nic pozatym. Jak ktos oczekuje ze kupi dobre bp za kwote 1000+zl albo i mniej to ja mu zycze powodzenia.

 

Ja szczerze mówiąc to nie słyszałem jeszcze nisko grającego BP ani 4 ani 6 rzędu a juz troche ich słuchałem.

A konkretnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ige, każdy fabryczny BP, którego słuchałem można nazwać buczydłem - tak jak zarzucił ktoś wyżej - motyw ten spowodowany jest wysokim Fb skrzyni.

Jedynie niektóre BP emphasera i GZ mozna uznać za w miare ok. Przy porównaniu ceny do efektów, lepiej zerżnąć schemat BP w jakiej siedzi głosnik oryginalnie i wykonac go samemu pakując ten sam głosnik ( kilkaset zł oszczędnosci ) albo nie bawic sie w cudactwa i zbudować klasyczny BR.

 

Te skrzynie to zdecydowanie zabawa dla wytrwałych. Kiedyś uwziąłem się na 6th z głosnikiem GZNW12" 2kw i dopiero druga skrzynia dała pożądany efekt ( nakład roboty przy składaniu tego, z podfrezunkami pod pleksi, zeby głosnik umieścić itd jest ogromny ). A złożone jak wiadomo musi być perfekt. Na moje ucho zagrało to z 15% lepiej na tym samym wzmaku i tych samych kawałkach. Pomijam rozmiar obudowy, która zajmowała większą część bagażnika opla omegi caravan :zdegustowany:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja miałem kiedyś okazję posłuchać solidnego BP i było bardzo dobrze. Nie ma mowy o buczeniu, czy czymś takim jak 'gotowe' konstrukcje. Jednak z tego co pamiętam to sama paczka wyszła ponad 1000zł (w tym kilkukrotne przeróbki i pomiary), nie ma w tej cenie naturalnie samych przetworników, ale tak zrobiona skrzynka sprawiła że 'opada kopara' :zdegustowany:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Charakterystyka przenoszenia obudowy band-pass zaczyna spadać przy 80-200Hz (w zależności od wielkości i częstotliwości strojenia obudowy). Z tego względu ten rodzaj obudowy może być (i jest) stosowany tylko w subwooferach. Nie jest prawdą, że ten rodzaj obudowy osiąga niższy bas niż obudowa bass-reflex w przypadku tych samych objętości.

 

:kwasny:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

+-->

(ruSki http://localhost/strefa/ipb/public/style_emoticons/default/smile.gif)
Charakterystyka przenoszenia obudowy band-pass zaczyna spadać przy 80-200Hz (w zależności od wielkości i częstotliwości strojenia obudowy). Z tego względu ten rodzaj obudowy może być (i jest) stosowany tylko w subwooferach. Nie jest prawdą' date=' że ten rodzaj obudowy osiąga niższy bas niż obudowa bass-reflex w przypadku tych samych objętości.[/quote']

 

:kwasny:

Tyle, że to się tyczy górnej granicy, a nie dolnej.

Dolna granica jest porównywalna z br, mimo wyższego fb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...