Skocz do zawartości

Kondensator CA, a bezpieczeństwo


mukade
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

ale dobrze zrobiona instalacja ma przeciez bezpiecznik przy aku, kondensator jest wpiety rownolegle, wiec jakby ktos zrobil dluzsze zwarcie, to bezpiecznik sie w momencie upali..

Tak jak zrobisz zwarcie na zaciskach kondensatora, który jest wpięty w instalację samochodową CA to ten bezpiecznik oczywiście że się spali ale on w żaden sposób nie zabezpiecza tego kondensatora przed zwarciem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz mi co źle wywnioskowałem ? Poczytam sobie i być może dzięki Tobie stanę się odrobinę bogatszy w wiedzę i doświadczenie.

Źle wywnioskowałeś, że z powodu ciągłości napięcia na kondensatorze prąd dąży do nieskończoności. Jako, że stany nieustalone I-go rzędu mam w jednym palcu to sprostowałem Twoją wypowiedź.

 

Jak wcześniej napisałem, prąd kondensatora przy zwarciu zależy od stałej czasowej, im mniejszy opór tym większy prąd i im większy ładunek tym prąd większy.

 

Przy zwarciu kondensator odda zgromadzony ładunek i tylko ten moment jest dla niego groźny, bezpiecznik w czasie zwarcia ulegnie spaleniu i nie ma wpływu na prąd zwarcia kondensatora. Bezpiecznik zabezpieczy instalację samochodową przed przeciążeniem, ewentualnie uszkodzeniem akumulatora (wygięcie płyt ołowianych) lub pożarem samochodu.

 

Łopatologicznie to tak, jak dostać z pięści w twarz. Po pierwszym "strzale" wstawia się większy (silniejszy) kumpel i już nie dostajemy bęcków, ale i tak mamy złamany nos czy podbite oko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...