Skocz do zawartości

Jak poprawnie obliczyć Sd?


Gość rysiu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Herdi, ale sd nie mowi nam o "ilosci tloczonego powietrza".

 

A wzor ktory podalem to nie jest wymysl Tonsila tylko ogolno dostepny wzor na obliczenie SD. Zmierz inny glosnik i sprawdz co ci wyjdzie zreszta podawali chlopaki wyzej inne firmy.

 

co Ci da cewka 100" i magnes 200 jak będzie pędził membranę 10cm

 

A jaki to ma zwiazek.

Duze cewki i magnesy daje sie w konkretnym celu i czy sd bedzie duze czy male to beda spelniac swoje zadanie tak samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Moim zdaniem czy głośnik ma płaską membranę, czy stożek, czy kopułka jest wklęsła czy wypukła to i tak przepchnie taką sama ilość powietrza (zakładam że jest to taki sam głośnik, tylko różne typy membran). Ponieważ głosnik pracuje w ruchu posuwisto-zwrotnym. I przy wychyle membrany - załóżmy 18mm - przepchnie taką samą ilość powietrza, więc zapewne stąd Sd liczy się z wzoru jaki podał ige. Pomijam niuanse typu: gra miękko, twardo, szybko czy wolno ..."

 

To było wcześniej, ale kurcze chyba za szybko chciałem coś zrobić i skasowałem :D

 

promieniuje w kącie rozwarcia stożka - widziałem kiedyś film z kamerą termowizyjnej czy jak ona się tam nazywa
Też to widziałem, ale jednak wychodzi na to ze tak oblicza się Sd, sprawdziłem na wszystkich subikach jakie mam w domu i wzór okazuje się prawidłowy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast gdybać sięgnąłem po fachową literaturę.

 

Andrzej Dobrucki

Wydawnictwo Naukowo-Techniczne

"Przetworniki elektroakustyczne"

W zakresie małych i średnich częstotliwości rozmiary geometryczne elementów głośnika są znacznie mniejsze od długości fal sprężystych rozchodzących się w strukturze układu drgającego...
Układ drgający porusza się osiowo z prędkością v; ze wzoru całkowego Rayleigha wiadomo, że do określenia promieniowania powinno się uwzględnić składową normalną (prostopadłą do powierzchni promieniującej) prędkości vn. Gdyby układ był płaski, to obie składowe by się pokryły. Jednak rozpatrywany układ nie jest płaski.

Rozważamy pierścieniowy element stożkowy o tworzącej nachylonej względem osi pod kątem α, poruszający się wzdłuż osi.

Promień elementu wynosi r, jego zaś przyrost dr. Długość tworzącej elementu ds wynosi

 

ds=dr/sin α

 

Ciśnieniem wytwarzanym przez element na osi w polu dalekim w odległości z jest

 

p=ωρ0V/2Πz

 

Prędkość objętościowa V wynosi

 

V=vndS=vnΠrds=vsin αΠr*r/sin α=vΠr²

 

Jeśli do promieniowania dźwięku wziąć prędkość osiową, to powierzchnią czynną elementu jest pole powierzchni rzutu prostopadłego elementu na płaszczyznę podstawy. Gdy struktura powierzchniowa drga jak bryła sztywna, wówczas do analizy promieniowania należy zastosować jako powierzchnię czynną powierzchnię rzutu struktury na płaszczyznę prostopadłą do osi. W rozpatrywanym układzie drgającym głośnika membrana i krążek ochronny drgają jako jedna bryła sztywna, nie drga tak zawieszenie membrany, którego wewnętrzne obrzeże drga z prędkością membrany, natomiast zewnętrzne obrzeże jest unieruchomione. Przyjmuje się, że do uwzględnienia promieniowania zawieszenia membrany należy wziąć połowę powierzchni jego rzutu prostopadłego na płaszczyznę podstawy. Obliczenia przeprowadzone metodą elementów skończonych potwierdziły poprawność takiego postępowania. Należy dodać, że wielkość powierzchni czynnej układu promieniującego można zmierzyć. Dopóki głębokość stożka lub wyniosłość kopułki są małe w porównaniu do długości promieniowanej fali dopóty można stosować teorię tłoka w nieskończenie wielkiej odgrodzie bez żadnych modyfikacji.

 

Jakieś pytania :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba by wiedziec do czego tak naprawde ta wielkosc ma sluzyc. Jesli do ilosci przepompowanego powietrza i to widzianego z wnetrza obudowy, to faktycznie obojetne jaki ksztalt. Liczyc sie bedzie tylko powierzchnia zrzutowanej membrany i wychyl. Poszukam w mojej domowej literaturze to napisze :D

 

[ Dodano: 2009-11-02, 23:52 ]

Oho... Kolega mnie uprzedzil. Esh....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...