Skocz do zawartości

skrzynia pod Excursion sxx v2 15 jaki port ??


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, kupiłem sobie nowy głośnik jak w tytule, i chce zbudować pod niego skrzynie, noi ogolnie mam proste pytanie, bo celuje w 100l netto + port 34hz, ale niemam pojęcia jaki zrobić ten port tzn jaka ma być jego powierzchnia/litraż , niemam poprostu punktu odniesienia.. a w pdf od suba sa jakies smieszne dane pt :
Ported 15" SQPL Box : Internal Volume: 120 Liter VB nett Volume: 100 Liter Port Height: 300 mm Port Wide: 150 mm Port Length: 300 mm F3: 45 Hz - FB: 54 Hz

pomogl by ktos ? :D

tutaj wklejam parametry glosnika 

 

PODSTAWOWE DANE TECHNICZNE:

  • Głośnik niskotonowy 2-cewkowy do zastosowań SQ i SPL
  • Średnica:  15 cali (ok. 38 cm)
  • Moc RMS:  1500 W
  • Moc Max/Peak:  4500 W
  • Zalecana moc RMS wzmacniacza:  1000-1500 W
  • Impedancja nominalna:  2x2 Ohm 
  • Rezystancja (DC):  2x2 Ohm
  • Skuteczność:  94 dB (1W/1m)

 

  • Fs:  34 Hz
  • Qts:  0,78
  • Vas:  34 L
  • Xmax:  43/21,5 mm 
  • SPLo:  94,0 dB  
  • SD:  779,3 cm2
  • Mms:  397,3 g
  • Cms:  0,052
  • Qms:  4,91
  • Qes:  0,93
  • BL:  22,42
  • Cewka:  3" CCAR, płaski drut aluminiowy, 4 warstwy, wysokość 60 mm, wersja MXT 
  • Potrójny układ magnetyczny:  600 oz, Y35 
  • 2-komponentowe liniowe dolne zawieszenie 8,5 cala z przykręcanym pierścieniem   
  • Głębokość montażowa:  230 mm
  • Średnica otworu do wycięcia:  355 mm
  • Całkowita średnica zewnętrzna:  394 mm  
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już po obiedzie.

Masz trzy zrzuty.

Czarny budka zamknięta przykładowo ma 60 litrów netto - oczywiście może mieć np. 30 netto, jednak nie będzie już tak nisko schodzić.

Czerwony budka z instrukcji - ta 100 litrów netto.

Zielony moja propozycja.

Pierwszy zrzut pokazuje punkt F3 dla każdej budki i ich charakterystykę.

Drugi poziom SPL przy mocy RMS 1500W.

Trzeci pokazuje opóźnienie.

 

3ca43fcc78a27b46med.png

72c973ac9742a421med.png

90b27b223d5e79c7med.png

 

 

Edytowane przez grzeczny_52
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konkretnie moja:

- netto 60 litrów

- strojenie 40Hz

- port szczelina o przekroju S = 220cm2 i długości L = 560mm

- F3 wynosi 29Hz.

Jak widzisz moja spotyka się z zamkniętą w punkcie 25Hz przy spadku -8.3dB.

Z instrukcji będzie już cicha przy tych 25Hz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poczekaj , bo teraz jestem w szoku , czyli tak malo litrow tzn 60, i tak wysokie strojenie 40hz ? ? 
zawsze widzialem skrzynie do w.w glosnika 95-105L i 34-35hz i taka myslalem zrobic a Ty mi teraz pomieszales,  jeszcze bym sie spodziewal ze mi napiszesz zeby najlepej zrobic i 120l i 29hz itd..

a dalbys rade obliczyc w takim ukladzie tzn 100l +35hz , czy wtedy glosnik wgl nie zagra? czy jak Ty to widzisz.
bo ogolnie mam formatki juz wycięte pod wymiary bagaznika itd i zostala mi tylko zagwoztka jaki szeroki port zrobic a teraz to juz nic nie wiem

bo szczerze spodziewalem sie od 38cm z dosc duzym xmax przedzialow 25-35hz na delikatne hair tricki, a wykresy pokazuja ze gra 40-50hz ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, ACSman napisał:

glebokiego dobrej jakosci basu do codziennego sluchania muzyki, ale zeby tez na maxymalnnej glosnosci poczuć troche wiatru we włosach..

Siemanko. Posiadam dwie sztuki takich subwooferów. Powiem ci tak, suby są w stanie ładnie zagrać ale. Car audio to mega porażka. Weź to sprzedaj i zmień pasję 😉 I nie, inny sub wcale nie zagra lepiej, testowałem różne i hxy i to jest kupa, zero różnic w brzmieniach, nie ważne jaki wzmak, kable, prąd suby, tragedia...

I tak, netto ma być okolice 90l minimum myślę. ja mam 200ll netto na dwie sztuki i port 2 setka, ale by się jeszcze jeden taki przydał 😜

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zagra.

Będzie nieco wolniejszy, będzie miał opóźnienie w okolicach jak na wykresie 27ms.

Tragedii nie będzie jak na 15" :)

Różnica w wielkości budki, natomiast będzie grał w 60 litrach netto niewiele wyżej, będzie szybszy i nie zajmie całego bagażnika.

Ale jak już masz wycięte formatki dla 100 litrów netto, to:

 

- pole przekroju szczeliny 283cm2

- długość portu 590mm

 

 

Do tych 100 litrów dodałeś wyparcie litrów suba i portu?

Całkowita pojemność wyniesie w granicach 126 litrów.

 

Bo jak masz teraz brutto 100 litrów i strojeniu na 34Hz, to:

- netto wyniesie ok. 75 litrów

- sub zakładam, wyprze jakieś ok. 9 litrów

- port szczelinowy wyprze jakieś ok. 16 litrów

 

Wtedy ma być port o S = 227cm2 i L = 603mm, taka powierzchnia jest np. przy szczelinie szerokiej na 54.8mm i wysokiej na 414mm - obliczasz stosownie do wysokości.

 

F3 25,8Hz, opóźnienie 24.5ms.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o wlasnie oto mi chodzi , skrzynie mam tak wymiarowana ze wyjdzie od 90 do100l NETTO (odliczajac wszystko w tym glosnik port itd ) tylko wlasnie zalezy jeszcze jak szeroki port zrobie , bo tego do teraz nie wiedzialem a juz dales mi jakies odniesienie, bo port bedzie wysoki na 365mm , szerokosc i dlugosc jest do ustalenia , czyli musze zrobic szeroki na 75mm i dlugosc ~550mm i wtedy wychodzi te ~275cm2 i 15litrow, oto wlasnie mi chodzilo bo "podpatrzując" wymiary z innych skrzyn to wychodzil mi port  ~350cm2 a to jak widac za duzo (?)

czyli nie pchać się w większy litraż i niższe strojenie ? tylko zrobić te 35hz 100l i ~280cm2 tak ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest takie oczywiste, że zmieniając szerokość portu będzie O.K.

 

Zwiększy się prędkość przepływu powietrza przez węższą szczelinę.

Mogą pojawiać się niepożądane dźwięki.

 

Wtedy musiałbyś suba ograniczyć podając mniejszą moc.

Mniejsza moc - mniej litrów powietrza przepompuje przez port.

Zmienisz z S = 283cm2 na powiedzmy S = 243cm2, to długość dla strojenia 34Hz portu wyniesie 500mm.

 

Szerokość, jak sobie obliczysz, wyniesie wtedy 66,5mm.

 

Prawdopodobnie będzie dobrze, ale gdybyś miał zastrzeżenia, to podawaj RMS 1000/1200W.

Różnica niewielka w odsłuchu, ale będzie nieco mniej pompował.

 

Pamiętaj, że jak masz mieć wylot portu w ścianie czołowej/front, a głębokość skrzyni nie pomieści 500mm, to zaginasz wzdłuż tylnej ściany skrzyni.

Kształt litery L.

Edytowane przez grzeczny_52
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...