Skocz do zawartości

Radio alpine problem ze zwrotnicą 3-way


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie!

Zmieniłem radio z mojego stareńkiego i golutkiego Pioneer MVH-170UB na Alpine CDE-193BT. Ogólnie pod względem grania jest jak najbardziej na plus ale, przestawiłem radio na zwrotnicę 3-way jak zresztą wiele osób stąd zalecało. Okazało się że po obcięciu wszystkiego totalnie nie słychać średniaków.

Mój zestaw składa się z seryjnego przodu (Golf V 2005r system 3 drożny czyli tweet w słupku, średniak przy klamce, basowy w dupe) oraz z tyłu sub 2x P2D4-12 + Hifonics BRX3000D.

Wszystko jest na flat, brak jakichkolwiek podbić czy bajerów, wyłączyłem również defeat. Suba jak i przody tne na radiu.

Cięcia w X-OVER

LOW (LPF) - 63hz 12db

MID LOW (HPF) - 80hz 12db

MID HIGH (LPF) - 2,5Khz 12db

HIGH (HPF) - 4Khz 12db

Wysokie odzywały się tak jak powinny, bas był rewelacja, ale totalnie brakuję średniego tonu.

Pobawiłem się tym troszkę i zauważyłem że gdy zejdę z cięciem "HIGH" do 2Khz zaczynają się odzywać średniaki przy klamce, kiedy zejdę cięciem aż do najniższej wartości w tym przypadku 1Khz wszystko gra podobnie do grania na zwrotnicy 2-way w radiu. I teraz moje pytanie czy to ja coś źle robię czy przy moim systemie ta zwrotnica nie za bardzo ma prawo działać? 

Na logikę nie powinienem ciąć tweeta od 1Khz ale nieco wyżej aby go nie uszkodzić. Wpadłem też na pomysł aby ustawienie "MID High" dać na 80hz a "MID LOW" na 800Hz (maksymalne) - ale to totalnie nie ma sensu i nie tak to powinno działać. Prosiłbym o sugestie jak to ugryźć, pozdrawiam! 😉

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja widzę tutaj pewną niejasność. 

Masz radio, które są radę obsłużyć maksymalnie 2-way i suba a ty masz 3-way i suba. 

Ten 3-way według Alpine to po prostu 2-way plus sub... 

Tweeter ma cięcie ok, średniak Lpf może i ok jeśli pasuje ale hpf zdecydowanie za nisko, woofery nie mają hpf a Lpf jest za nisko. Ewentualnie ja źle rozumiem Twoje podłączenie... 

 

Narysuj najlepiej diagram co gdzie jest podłączone. Masz jakieś zwrotnice do tych głośników czy jest to podłączone aktywnie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ty to masz podłączone?

Jakieś wzmacniacze po drodze czy jak? Z tego co ja rozumiem to masz fabryczne głośniki podpięte pod radio. Wyjście front z końcówki radia to wyjście na tweetery, cały system przedni jak mnie pamięć nie myli leci jednym przewodem, przy każdym głośniku masz fabryczną zwrotnicę w postaci kondensatora albo cewki. W takim wypadku powinieneś całkowicie wyłączyć zwrotnicę na przednie głośniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dokładnie przód jest pod radio, tylko sub jest pod wzmakiem ale tnę go w radiu. Z przodu jest seria jeśli chodzi o głośniki, więc nie wykluczam że mogą iść przez fabryczną zwrotnicę. Mogę spróbować jeszcze ustawić w tych filtrach zbocze "FLAT" przez co wyłączę zwrotkę na poszczególne głośniki jeżeli dobrze rozumiem instrukcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Rayan2134 napisał:

Tak dokładnie przód jest pod radio, tylko sub jest pod wzmakiem ale tnę go w radiu. Z przodu jest seria jeśli chodzi o głośniki, więc nie wykluczam że mogą iść przez fabryczną zwrotnicę. Mogę spróbować jeszcze ustawić w tych filtrach zbocze "FLAT" przez co wyłączę zwrotkę na poszczególne głośniki jeżeli dobrze rozumiem instrukcję.

Możesz tak zrobić, ale... Ale wtedy nie będziesz miał filtra HPF dla przednich głośników, czyli będą grać całym pasmem razem z tymi częstotliwościami które gra sub. Nie ma sensu męczyć tak wooferów. Przestaw na 2-way i ustaw zwrotkę HPF dla przodu powiedzmy tak okolice 63-80Hz, suba LPFem 50-63 i powinno być git.

Trochę teorii by się tobie przydało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Jankus napisał:

Możesz tak zrobić, ale... Ale wtedy nie będziesz miał filtra HPF dla przednich głośników, czyli będą grać całym pasmem razem z tymi częstotliwościami które gra sub. Nie ma sensu męczyć tak wooferów. Przestaw na 2-way i ustaw zwrotkę HPF dla przodu powiedzmy tak okolice 63-80Hz, suba LPFem 50-63 i powinno być git.

Trochę teorii by się tobie przydało.

Tak właśnie zrobiłem. Dziękuję bardzo za pomoc ✌️

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...