Skocz do zawartości

Bas przerywa i gra raz głośniej, a raz ciszej


lukasz89
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór. Wcześniej było wszystko w porządku aż do momentu kiedy to się zaczęło właśnie dziać. Najprawdopodobniej chodzi o bas z subwoofera, przód raczej gra normalnie i tu nic się nie dzieje. Bas subwoofera przerywa i potrafi przestać grać na kilka sekund po czym znowu się pojawia, przerwy są różne raz jest to sekunda, innym razem dwie, jeszcze innym trzy, cztery i tak dalej. Nie jestem również przekonany czy sub zaczyna w tych momentach grać ciszej czy po prostu całkiem zanika. Jakby problemy z zasilaniem, akumulator jest w miarę nowy, montowany na początku maja tego roku. Na poprzedniej baterii problem również się pojawiał, ale że miała już swoje lata (objawy zużycia były dostrzegane chodź nie był to jeszcze na pewno totalny trup) to ją zmieniłem i problem znikł. Ostatnio znowu się pojawił, a więc po ok. pół roku kiedy mam już nową Centre. Przewody zasilające miały być z zapasem. Alternator niby też ładuje jak powinien, ale specem je nie jestem żeby to w stu procentach określić, wiem, że w chłodniejsze dni ładuje z większym napięciem (14.1 do 14.6 V), a w cieplejszym mniejszym (zazwyczaj w przedziale 13.5-13.9 V). Nie zauważyłem przygasających przednich świateł. Do wzmacniacza jest podłączony sterownik RTC i dioda na nim pali się cały czas więc chyba wzmacniacz się wtedy nie wyłącza. W przyszłym tygodniu wybieram się do salonu CA niech działają, ale może udałoby mi się to zrobić samemu. Co w pierwszym rzucie powinienem posprawdzać ? Ktoś też sugerował żeby sprawdzić minus. Gdzie prawidłowo powinien być wpięty ?  Możliwy jest problem styku masy ? Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieje się to gdy grasz głośno czy przy każdej głośności?

 

Jak grasz głośno i wtedy sub przestaje grać to jest najzwyczajniej przesterowany wzmacniacz i wchodzi w protect. 

Jak sub gra ciszej lub całkiem to może być coś nie tak ze wzmacniaczem lub jego potencjometrami albo przełącznikami. Zrób fotkę jak są ustawione potencjometry i przełączniki, pokręć nimi w lewo i prawo. Ustaw na koniec tak jak było i testuj. Jeśli pomoże na to ok ale jak efekt będzie się utrzymywał tylko przez krótki czas to trzeba będzie tak czy inaczej zajrzeć do wzmacniacza. 

 

Zasilanie oczywiście też do przeglądu, sprawdź czy żadne kable nie są luźne, śrubki i nakrętki nie są nie dokręcone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
W dniu 3.12.2022 o 21:20, szymin89 napisał:

Dzieje się to gdy grasz głośno czy przy każdej głośności?

 

Jak grasz głośno i wtedy sub przestaje grać to jest najzwyczajniej przesterowany wzmacniacz i wchodzi w protect. 

Jak sub gra ciszej lub całkiem to może być coś nie tak ze wzmacniaczem lub jego potencjometrami albo przełącznikami. Zrób fotkę jak są ustawione potencjometry i przełączniki, pokręć nimi w lewo i prawo. Ustaw na koniec tak jak było i testuj. Jeśli pomoże na to ok ale jak efekt będzie się utrzymywał tylko przez krótki czas to trzeba będzie tak czy inaczej zajrzeć do wzmacniacza. 

 

Zasilanie oczywiście też do przeglądu, sprawdź czy żadne kable nie są luźne, śrubki i nakrętki nie są nie dokręcone.

A co, jeśli. Prąd beton, styki beton masy wszystko lepiej niż tylko dobrze, i jestem pewien, że sprzęt (kable rca, prądowe, wzmaki, radio, montaż, suby,  głośnikowe itp) na 150% sprawne? :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szamana trzeba wołać, szamana…

 

Sam nie uświadczyłem takich anomalii że wszystko sprawne na 100% a bas raz jest a raz go nie ma. Nawet w zimę gdzie zawieszenie jesz zimne i sztywne, nie miałem takiej sytuacji abym powiedział, No kurde dzisiaj to brak basu…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jeśli chodzi o mnie to wypiąłem sygnałówki, poruszałem wtykami, podłączyłem ponownie i póki co działa. Kable były robione, nie są to gotowce kupione w sklepie. Na jednym przewodzie wtyczka obraca się trochę na kablu mimo, że jest dokręcona do końca, nie wiem czy coś to robi. Jednocześnie ten sam kabel wyraźnie luźniej wchodzi do gniazda RCA niż drugi i nie tak samo głęboko, jakby nie do końca. Na moje oko bolec jest krótszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.04.2023 o 13:49, lukasz89 napisał:

Jeśli chodzi o mnie to wypiąłem sygnałówki, poruszałem wtykami, podłączyłem ponownie i póki co działa. Kable były robione, nie są to gotowce kupione w sklepie. Na jednym przewodzie wtyczka obraca się trochę na kablu mimo, że jest dokręcona do końca, nie wiem czy coś to robi. Jednocześnie ten sam kabel wyraźnie luźniej wchodzi do gniazda RCA niż drugi i nie tak samo głęboko, jakby nie do końca. Na moje oko bolec jest krótszy.

Dochodzę ''PRAWDOPODOBNIE'' Do swojego problemu, a nawet może i twój. Jak by się tak znowu działo. Sprawdź, czy nie robi ci się pętla masy. Odłącz rca koniecznie od wzmaka'ów. Odłącz same kable masowe zostawiając prądowe, niech się wzmaczniacz rozładuje do co najmniej 4v bądź mniej najlepiej. Później zrób zwarę między  plusem a minusem terminalami, tak aby napięcie było 0,00v, odczekaj, podociskaj wzmaczniacz, czy ci się nie zaczyna ładować 😉 Resztę wiesz co robić 😜 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniekąd sam sobie odpowiedziałeś, wymieniłeś akumulator i problem znikł. Przy wymianie ruszyłeś przewodami przy aku i styk mógł się poprawić. Proponuje zajrzeć w tamtą okolice, a jeżeli masz oprawek bezpiecznika AGU to radze wymienić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...