Skocz do zawartości

Ktorego programu uzyc do strojenia skrzyni


Kazikik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ja też sporo czasu temu zrobiłem mały poradnik :)http://forum.opel24.com/viewtopic.php?t=4053

W sumie sama obsługa jeśli ktoś pierwszy raz odpala program i nie wie co gdzie i jak.

 

Co do różnic BB i WinISD to nie dziwie się, że nia ma różnicy w symulacji. Wszystko sprowadza się do tych samych wzorów, ale WinISD jest bardziej "łopatologiczny" co nie oznacza, że zły. Pozatym przy obliczaniu optymalnej skrzyni programy kierują się charakterystyką impedancyjną (w przypadku BR).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Ja też sporo czasu temu zrobiłem mały poradnik http://forum.opel24.com/viewtopic.php?t=4053

W sumie sama obsługa jeśli ktoś pierwszy raz odpala program i nie wie co gdzie i jak.

 

Co do różnic BB i WinISD to nie dziwie się, że nia ma różnicy w symulacji. Wszystko sprowadza się do tych samych wzorów, ale WinISD jest bardziej "łopatologiczny" co nie oznacza, że zły. Pozatym przy obliczaniu optymalnej skrzyni programy kierują się charakterystyką impedancyjną (w przypadku BR).

 

Zajebisty poradnik!

 

Ma może ktoś podobnie napisany, ale do BassBoxa?

 

Bo kurde próbuje się przełamać i zacząć projektować samodzienie projekty, a nie męczyć bartassa ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też sporo czasu temu zrobiłem mały poradnik http://forum.opel24.com/viewtopic.php?t=4053

W sumie sama obsługa jeśli ktoś pierwszy raz odpala program i nie wie co gdzie i jak.

 

Co do różnic BB i WinISD to nie dziwie się, że nia ma różnicy w symulacji. Wszystko sprowadza się do tych samych wzorów, ale WinISD jest bardziej "łopatologiczny" co nie oznacza, że zły. Pozatym przy obliczaniu optymalnej skrzyni programy kierują się charakterystyką impedancyjną (w przypadku BR).

 

Zajebisty poradnik!

 

Ma może ktoś podobnie napisany, ale do BassBoxa?

 

Bo kurde próbuje się przełamać i zacząć projektować samodzienie projekty, a nie męczyć bartassa ;/

Przeczytaj poradnik Tomaszo do WinISD na elektrodzie, a później odpal bass-boxa i zacznij się bawić.

 

Bassbox dodatkowo uwzględnia wytłumienie, można wrzucić mu charakterystykę samochodu jeśli ktoś ma zmierzoną. Dużym ułatwieniem jest też możliwość wprowadzenia do programu każdej poprzeczki, nie trzeba ręcznie przeliczać(opcja dla leniwych).

 

Sama obsługa nie jest wiele trudniejsza. Jak masz z czymś problemy to pisz na gadu, WinISD nawet zainstalowanego nie mam :zdegustowany:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok zomer stworzył coś takiego :D

 

Poradnik zrobiony moim zdaniem czytelnie...

Wrzucam wersję testową proszę to przeanalizować i aktualnie dodać coś swojego, uzupełnie te dane poprawie grafike i zorbię mega profi poradnik (od strony webmasterskiej)

 

Co o tym myślicie???

 

www.axel2.pl/kamil/bassbox/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze warto zacząć zabawe od winisd i dobrze nauczyc sie go obsługiwać bo jak od razu wskakuje sie na BB to mozna sie wnerwic z powodu przytłaczającej ilości funkcji.

 

Mysle, ze poradnik na elektrodzie jest duzo lepszy dlatego, że jest opisanych duzo wiecej przydatnych rzeczy i pokazane to jest na winisd. Poradnik Lorda Wiadera także jest spoko :/

 

Sam przy projektowaniu używam TermPro ( licencyjny ) oraz czasem BassBoxa PRO ( licencyjny ) jak cos bardziej łopatologicznego do symulowania np jakas szczelinówka czy, którys z gamy bandpassów. Znowu jak potrzeba zrobic wizualizacje to mozna bawic sie albo w jakims cadowskim programie albo TermCada używać ( licencyjny ).

 

Ogólnie wielu popularnym programom do symulacji brakuje roznych funkcji a co za tym idzie nad wieloma rzeczami trzeba samemu myslec ( stety czy nie często wchodzi tu matematyka i to dosłownie z różnych działów )

 

Ale cóż :D czego nie robi sie dla dobrego bassu :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie używam wizardu, bo mnie tylko denerwuje :D

Nigdy nie używam opcji suggest, bo równie dobrze można użyć winisd i zrobić obudowę, którą on sam zaproponuje.

 

 

Podstawa to patrzeć na wykres charki przenoszenia, czy nie ma żadnych podbić, ew. nieduże.

Ważne, żeby nie mieć dużego siodła na wykresie mocy.

Group delay im niższy tym teoretycznie lepszy, ale jeśli sięga do 20ms, ale stromo wspina się w góra i stromo opada, to sub też powinien przyzwoicie zagrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba tez pamietac ze to sa tylko symulacje i w rzeczywistosci moze byc zupelnie inaczej szczegolnie jesli chodzi o projektowanie skrzynek do auta.

Tak naprawde to jesli ktos mysli o zrobieniu naprawde dobrej skrzynki to symulacja jest tylko poczatkowym punktem zaczepienia do dalszej zabawy.

 

Wedlug mnie powinien powstac maly tutorial dla zwyklego szarego uzytkownika jak policzyc sobie wymiary skrzynki, wielkosc portu zaleznie od jego ksztaltu z uwzglednieniem jego pojemnosci oraz pojemnosci glosnika itp znajac zalecana pojemnosc oraz strojenie.Bo patrzac chodzby tu na forum z tym uzytkownicy maja problem bo ktos podaje przykladowo 50L@35Hz i jest problem co z tym zrobic.Tak ze mysle ze jak ktos ma wene tworcza i czas :D to bedzie to bardzo pomocne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba tez pamietac ze to sa tylko symulacje i w rzeczywistosci moze byc zupelnie inaczej szczegolnie jesli chodzi o projektowanie skrzynek do auta.

Tak naprawde to jesli ktos mysli o zrobieniu naprawde dobrej skrzynki to symulacja jest tylko poczatkowym punktem zaczepienia do dalszej zabawy.

Dokładnie tak.

 

 

A tak jescze w temacie programów symulacyjnych. Spróbujcie sobie przesymulować w Bass-boxie i winisd głośniki o Qts mniejszy od 0,3. Najlepiej jakby mieć takowe głośniki i później zrobić skrzynkę, którą zaleca producent. Można się mocno zdziwić :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja coś dodam od siebie choć nie jestem skrzyniarzem ale lepsze to niż czekanie na cud,naprawdę szkoda 5 minut :looka::P:?:

 

bo ktos podaje przykladowo 50L@35Hz i jest problem co z tym zrobic

Więc klikamy <TU> Bass-Reflex (obliczenia)

Interesuje nas "Obliczanie rozmiarów tunelu"

 

Uzupełniamy odpowiednio tą tabelkę:

http://i38.tinypic.com/95zm85.png

 

Zakładamy że średnica naszego portu wynosi 7cm

http://i33.tinypic.com/e7b67s.png

 

Teraz naciskamy http://i38.tinypic.com/106fomu.png

 

I otrzymujemy w białym polu długość portu "L" (zaznaczyłem dodatkowo czerwoną strzałką)

http://i34.tinypic.com/snl27m.png

 

 

Reszty już chyba tłumaczyć nie trzeba

 

To by było na tyle,miejmy nadzieję że ktoś doda jakiś poradnik z portem szczelinowym :)

 

Na dzień dzisiejszy "Mamy 3131 zarejestrowanych użytkowników" z czego:

• nie wszyscy to laicy

• rozumiem też że nie wszyscy to skrzyniarze

• inni (np:spiochy :/ )

 

Wstyd że takie "duże" forum a ja zamieszczam link do innego :P

 

[ Dodano: 2009-10-28, 17:29 ]

Oczywiście pamiętajmy że w przedstawionym przykładzie skrzynia nie będzie miała równych 50l gdyż trzeba jeszcze odliczyć miejsce zajmowane przez port

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...