Skocz do zawartości

Wymiana głośnika


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, posiadam subwoofer MB Quart DSC-304 (12") w którym spaliłem głośnik. Naprawa jest raczej nieopłacalna więc chciałbym go wymienić, ale może już na coś mocniejszego, Do napędu mam dwa mostki z dcx 1000.4 (2 x 500W 4 ohm), subwoofer raczej do sql ale jak będzie mógł narobić trochę wiatru to tylko na plus. Czy można by było dać dwucewkowy głośnik i każdą cewkę zasilić osobnym mostkiem? Zdania na ten temat są podzielone. Co Waszym zdaniem dobrze zagra w tej obudowie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmierz dobrze obudowę w środku, powierzchnię portu i jego długość. Nikt nie będzie przeczesywał internetu żeby zrobić to za Ciebie. Dwa mostki po jednym na każdą szpulę są jak najbardziej prawidłowo pod warunkiem że oba zostaną precyzyjnie ustawione i impedancja będzie się zgadzać (cewka 4 Ohm).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw to poczytaj sobie o tym wzmacniaczu i potem podłączaj sub(y).

Te 500W wykrzesa przy 12V... a ile przy 14V?

A ile powinien dostać MB Quart?

PP będzie miał w okolicach 600W i biedny DSC304 nie wytrzymał.

Oczywiście zasilanie ma mieć odpowiednią drożność prądową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załączyłem wymiary wewnętrzne na obrazku. Nie mam do nikogo pretensji że głośnik się spalił, znałem dysproporcję ich parametrów.


Dodałem wymiary wewnętrzne skrzyni w załączniku. Nie mam do nikogo pretensji że głośnik się spalił, znałem dysproporcję ich parametrów.


Załączniki mi nie działają albo coś nie ogarniam. W każdym razie górna ściana ma 24cm, przednia 34cm, dolna 36cm, tylna 35cm. Port ma 4cm szerokości, 31cm wysokości i 25cm długości.


Szerokość wewnętrzna 46cm.

post-15696-0-58610800-1622389601_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strojenie godne skrzyni zamkniętej;)

Szczerze mówiąc to bez zmiany skrzynki nie poszalejesz. Strojenie przy tym litrażu i porcie będzie wysokie.

Zerknij na Helixa k12w, zasilisz go jednym mostkiem a gra w niewielkiej obudowie, może trzeba będzie port dostroić ale dużego pola do popisu nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie można zmniejszyć przekrój portu z 40 x 310 na 30 x 310.

S (pole) spadnie ze 124cm2 do 93cm2, jednak będzie mieściło się w dopuszczalnym przekroju dla takiego suba jak ten MB.

Wtedy strojenie spadnie do 46Hz.

Ale trzeba jeszcze pamiętać, czy nowy nie będzie pompką z Xmax. 30mm, bo wtedy trzeba sprawdzić, czy port nie będzie miał za mały przekrój...

Edytowane przez grzeczny_52
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównanie JL 12W3v3-4 z Helix K12W.

Pierwszy moc 500W, drugi 300W, oba 4 ohm.

Budka netto 40 litrów i Fs 46Hz - czyli ze zmniejszonym przekrojem portu.

Port jest nieco za mały dla JL przy dostarczeniu mu pełnej mocy, ale przy takim SPL chyba tego nie usłyszysz.

JL czerwony.

79db97136ce82084.png

b4de1aa069ea0ab1.png

677c07881e48f28f.png

78a79142ea896de3.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


a jak mamy 47 litrów to możny by port wydłużyć

Jak wymiary wewnętrzne, to brutto ta budka ma właśnie 47 litrów.

Symulacja jest dla 40 litrów, bo 7 litrów zabierze sub i port.

Zmniejszenie przekroju - przyklejenie wewnątrz portu sklejki grubości 10mm o wymiarach 310mm x 250mm obniży strojenie do tych 46Hz.

 

Teoretycznie można sprawić skrzyni nowy front z otworem na rurę i nałożyć na front skrzyni. Szczelina będzie zniwelowana.

Oczywiście wewnątrz skrzyni trzeba by było usunąć port fabrycznie wbudowany - jest zbędny - bo będzie rura.

 

Ale przed pruciem wnętrza trzeba przyjrzeć się skrzyni, czy port da się bezproblemowo usunąć. Bo może łatwiej by było nową skrzynię zrobić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...