Skocz do zawartości

Ustawienia Hz i dB


xSuff3r
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pytanie odnośnie ustawienia Hz i dB na wzmacniaczu i w radiu dla głośników i subwoofera. Radio - KENWOOD KMM-BT206

 Wzmacniacz - Crunch GPX1000.4 Głośniki przód - Excursion SX-6C (podpięte pod wzmacniacz) Głośniki tył seria (podpięte pod radio) Subwoofer - HERTZ DBX 25.3 Drupie pytanie, jakiego suba maksymalnie uciągnie ten wzmacniacz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby te składniki zagrały jako tako, to musisz zrobić porządek w instalacji audio.

Radio ma  1 parę RCA, więc musisz je wykorzystać tylko na suba.

WF i TW musi obsłużyć radio, natomiast SX-6C będzie dostawać waciki ze wzmaka, ale przy pomocy konwertera Hi-low - sygnał pobrany z par zasilających front (kostka ISO).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby te składniki zagrały jako tako, to musisz zrobić porządek w instalacji audio.

Radio ma  1 parę RCA, więc musisz je wykorzystać tylko na suba.

WF i TW musi obsłużyć radio, natomiast SX-6C będzie dostawać waciki ze wzmaka, ale przy pomocy konwertera Hi-low - sygnał pobrany z par zasilających front (kostka ISO).

jestem kompletnie zielony w tym temacie więc nie wiem co zmienić, SX-6C są podłączone pod wzmacniacz, subwoofer też to dobrze czy źle ? i co z tym konwerterem  ?gdzie się go podłącza ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile mogę dodać swoje 3 grosze. Sub, który posiadasz jest bardzo wrażliwy na kwadratowy sygnał z radia. Jak każdy oczywiście, ale przesterowany DBX 25.3 brzmi bardzo specyficznie. Jak tuba. Bez mierzenia prądu wejściowego trochę ciężko się go ustawia. Ja na ucho nie potrafiłem. Optymalne rezultaty uzyskałem puszczając na ten Sub próbkę 40 Hz i mierząc napięcie na końcówce wzmacniacza. Interesuje Cię wynik w okolicach 35V (prądu będzie około 4,8 Amp). 40V to bankowy przester.

 

Wersja 30.3 jest bardziej przyjazna do ustawień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Zapomniałeś uwzględnić tych jego głośników z tyłu.

Ich nie będzie, bo tylne głośniki po odpaleniu DSP obsługują TW Excursion'a, co jest opisane na rysunku.

DSP zmienia wszystko jeżeli chodzi o strojenie i zasilenie sygnałem konkretne komponenty.

Manual Kenia sie kłania.

Ja bym jednak upierał się przy ustawieniu (odpalone DSP) standardowym Kenia  i wykorzystał RCA jak Bóg przykazał.

Wszystkie komponenty systemu, pomimo jego budżetowego charakteru, będą optymalnie wykorzystane - wszelkie cięcia, nachylenia filtrów, faza, poziomy będą "pod ręką" i nie będzie trzeba główkować podczas strojenia.

Szczególnie tego suba, co go krytykuje @PrimoGhost - być może faktycznie jest problematyczny - ale jak będzie miał wszystkie "wajchy" do przestawiania, to może zagra...

Co do konwertera.

Są różne modele i trzeba nieco poszperać co do modelu.

Na pewno z możliwością regulowania poziomu wyjściowego na jego RCA.


 

 


WF i TW musi obsłużyć radio

Źle napisane, nieprecyzyjnie oddaje moje myśli.

Oczywiście samo radio będzie zasilało tylko TW.

WF owszem radio, ale poprzez pary ISO i konwerter Hi-low zasili je wzmak.

Sorki za motkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sub utnij do 63 - 80 Hz. Niech idzie z samego dołu.

Woofery spróbuj przyciąć od 30-40 Hz w górę.

 

Z parametrem db nie rozumiem o co chodzi... Domyślam się jednak, że nie o dipole półfalowe i czułość anteny.

Z Db chodzi mu zapewne o zbocze. Woofery od 50hz w górę, 30-40 to raczej za nisko.

 

U siebie większość czasu miałem ustawione, też na radiu konwooda:

Przód: 70Hz przy 12db/oct

Sub: 60Hz przy 12db/oct

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewien że nic nie pomieszałeś? :P

 

Przecież nie da rady mu dać gotowych ustawień ;] Niech startuje od skrajnych. Od 30-40 w górę to nisko, ale nie wiem jak się zachowają, więc nie podałem górnej granicy.

Sub w przedziale 60-80 też powinien się gdzieś ułożyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:wink:

 

Może lepiej po prostu podam swoje, gotowe ustawienia ( też na tej skrzynce Hertza )

 

WF - 55 Hz

Sub - 63 Hz

 

Moje El Compy przenoszą od 60 Hz

 

Startowałem od Suba na 85 Hz  jadąc z odcięciem w dół,

WF - Od pełnego pasma - jadąc z odcięciem w górę,

 

Ostatecznie kolega ( według mnie ) powinien wylądować na optymalnych pasmach.

 

Nie kłócę się, bo masz oczywiście rację i zapewne większe pojęcie ode mnie, ale naprawdę nie sądzę, że kolega nie może sobie zacząć z proponowanych przeze mnie poziomów. Mi osobiście w takim układzie jest zawsze łatwiej wszystko pociąć. W sensie zawsze staram się najpierw "zgubić zakres Suba" z poziomu WF, bo poza źle dopasowanym pasmem, długo słychać też przester. Potem IMO fajnie zjeżdżać z samym Subem. Po prostu startowe częstotliwości w okolicach 90 - 100 Hz brzmią na Subie mega nienaturalnie i łatwiej je dopasować tnąc z góry. Przynajmniej dla mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam więcej pytań, mogę jedynie poradzić byś doczytał (ze zrozumieniem) o filtrach - a w szczególności jak działają - zanim zaczniesz pomagać innym

 

:wink:

 

Może lepiej po prostu podam swoje, gotowe ustawienia ( też na tej skrzynce Hertza )

 

WF - 55 Hz

Sub - 63 Hz

...

W sensie zawsze staram się najpierw "zgubić zakres Suba" z poziomu WF, bo poza źle dopasowanym pasmem

Nie zrozum mnie źle, nie najeżdżam na Ciebie

Nakładasz pasma

I koledze doradzasz zrobić to w jeszcze większym zakresie.

Na dodatek nie podajesz którym rzędem:P

Stąd pytanie w pierwszym moim poście

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale najeżdżaj :) Mi też zależy żeby się czegoś nauczyć, a jeśli piszę coś na opak, to naprawdę nie ze złośliwości, a z pomieszaniem czegoś. Za mówienie dobrze nie mam prawa się oburzać ;p

 

Odezwałem się w tym wątku tylko dlatego, że miałem dokładnie tą skrzynkę i długo męczyłem się żeby ją dobrze ułożyć. Pomógł mi Grzeczny, a potem pociąłem to już sam i było git. Miałem po prostu nadzieję, że się na coś przydam. W każdym razie wychodzi na to, że metoda którą stosuję jest zła. Tak, że przepraszam za wprowadzanie w błąd i dziękuję za zwrócenie uwagi.  :ok:  Będę się uczył dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem priva

 

Do autora, spróbuj w drugą stronę -suba niżej jak woofery by nie nakładać pasm, im bliżej tym stromiej, im bardziej rozsuniesz tym łagodniej ciąć, jak bardzo rozsuwać i jak działają filtry to już musisz doczytać sam, nie ma sensu teorii przepisywać.

A co do możliwości głośników to już powinieneś wiedzieć, pisałem wcześniej gdzie szukać informacji i na co szczególnie zwrócić uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...