Skocz do zawartości

Dobór wielkości głośnika basowego


Espineles
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuję porady odnośnie doboru wielkości suba do dużego kombi. Preferuję brzmienie skrzynek otwartych ale nie pałuję sprzętu i zachowuję równowagę z przodem. Muzyka raczej spokojna i bardziej zależy mi na głębi i zejściu niż na szybkości. I teraz pytanie - czy przy tych założeniach im większy głośnik tym lepiej? Czy '10 w dobrze zrobionej budzie zrobi robotę w tym samochodzie, czy raczej '12?

Obecnie mam '12 ale testowałem ją na skrzynkach uniwersalnych i czegoś mi tam brakuje. Chcę zamówić skrzynkę i przy okazji myślę o zmianie przetwornika i ewentualnie o odzyskaniu miejsca w bagażniku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miejsca niby mam dużo bo chyba coś ok 550L, ale to daily, czasem wpada tam jakiś gabaryt i nie mam wtedy co zrobić ze skrzynką. Cenę zrobienia nowej znam, do tego mogę przeznaczyć na głośnik ok 500 z jakimś zapasem.

Muzyka ambient, chill, jazz, spokojny rock ale czasem też goa. Z przodu AS HX165SQ aktywnie. Zejście w okolicach 36Hz byłoby ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brałem pod uwagę ten głośnik ale jest trochę drogi a mam w bliskich planach jeszcze kilka inwestycji. No i boję się trochę sytuacji że zamówię skrzynię, kupię głośnik a po podłączeniu wyjdzie że jednak jest średnio.

Może znajdzie się ktoś kto ćwiczył takie coś w podobnym samochodzie? Ewentualnie ktoś z okolic Wawy kto ma 10 w br i chciałby wrzucić ją na kilka minut do mojego bagażnika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli na ESX SX1240 specjalnie się nie narzeka, to może rozważ model SX1040.

Koszty tniesz o połowę w stosunku do AS 10SQ, a powinno być równie nisko i przyzwoicie.

Technikalia podstawowe i sugerowane budki dla ESX'a:

SX840 · SX1040 · SX1240 - Autoradioland car-hifi-pool

 

Natomiast symulacja wygląda przyzwoicie w wersji:

- Vn = 30 litrów;

- Fs = 35Hz;

- F3 = 34.8Hz;

- F6 = 30.8Hz;

- delay nie przekracza 17.5ms przy 34.5Hz

 

Port o S = 53cm2 do 55cm2.

Większy przekrój nie jest potrzebny.

Jak zastosujesz rurę o średnicy 80mm, to długość wyniesie 351mm.

Sub wyprze ok. 2.5 litra, port rurowy wyprze 1,9 litra - sumarycznie budka powinna mieć 34.4 litra.

Przy porcie szczelinowym będzie więcej wypierane ze względu na grubość płyt portu, ale nie obliczałem.

Możesz się posiłkować kalkulatorem:

https://www.excursion-audio.pl/tsp/support.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki grzeczny :)

Ja rozważam również zostawienie swojego 1240 w nowej skrzynce dopasowanej do bagażnika, tylko zacząłem mieć wątpliwości czy ten model nie sprawuje się lepiej w CL niż w br. Wszyscy go chwalą w CL. To pewnie widać po parametrach t/s tylko ja jeszcze tego nie widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...