Skocz do zawartości

Rozbudowa Car Audio opartego na głośnikach u-Dimension


Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

 

Od dłuższego czasu biję się z myślami, czy nie dołożyć do swojego zestawu drugiego piecyka....

 

Para głośników przednich to El Comp 6 z tweeterami.

 

https://caraudiosklepy.pl/u-dimension-el-comp-6-glosniki-samochodowe-p208

 

Para tylna, to El Coax 6

 

https://caraudiosklepy.pl/u-dimension-el-coax-6-glosniki-samochodowe-p2054

 

Parametry Przodu:

 

2-drożny zestaw głośników odseparowanych
średnica koszy wooferów:  165 mm
średnica cewek wooferów:  25 mm
średnica kopułek tweeterów:  25 mm
impedancja:  4 ohm
moc RMS:  70 W
moc maksymalna:  150 W
pasmo przenoszenia:  60 - 22 000 Hz
skuteczność:  90 dB (1W/1m)
częstotliwość podziału:  4500 Hz (6/6 dB/okt.)
 
Parametry tyłu:
 
2-drożne głośniki współosiowe
średnica koszy wooferów:  165 mm
impedancja:  4 ohm
moc RMS:  60 W
moc Max:  150 W
pasmo przenoszenia:  65 - 20 000 Hz
skuteczność:  90 dB (1W/1m)
 
 
Sub siedzi na wzmacniaczu Hertz HCP2. Jestem w trakcie doboru skrzynki i strojenia.
 
Za napęd odpowiada Stacja multimedialna Android Joying na końcówce mocy TDA7851
 
Parametry:
 
– 4 x 50W/4Ω max.
– 4 x 30W/4Ω @ 14.4V, 1KHz, 10%
– 4 x 80W/2Ω max.
– 4 x 55W/2Ω @ 14.4V, 1KHz, 10%
 
Cały Sheet   >>tutaj<<. 

 

Samochód jest wytłumiony, są maty, są MDF-y, są chęci.

 

Pytanie po prostu do Was - Zagra to znacznie lepiej na zewnętrznym piecyku? Jakimś małym, 4 kanałowym. Myślałem nad takim >> Alpine <<

 

 

Ogólnie całość gra naprawdę ładnie, jak na budżetowe CA...

 

Radio ma komplet końcówek RCA na 4 kanały i Suba,.

 

http://www.kokosoftware.pl/wrzuc/obrazek/img_81159656.jpg

Na mp3 320 Kbps gra całkiem głośno. Z Subem szczytowo generuje ok 87 dB na siedzeniu kierowcy.  YouTube i media z obrzeży znacznie ciszej. Samo radio gra nadspodziewanie dobrze.

 

Na Waszym miejscu skusilibyście się na zapięcie tych 4 kanałów? Jestem po prostu na tym etapie, że nie wiem czy kończyć tą zabawę, czy te woofery zasługują jednak na prawdziwy wzmacniacz i się marnują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś el compy na przodzie i dopiero pod wzmacniaczem zaczęły grać także myślę że warto. Tylko w tej kwocie kupując używany wzmacniacz uzyskasz znacznie lepszy efekt, w tej cenie idzie znaleźć np. Stega qm 75.4 i ten Alpine bez porównania do tego Stega. Ogólnie tył bym odłączył, a przód podpiął w bi ampie co pozwoli na regulację głośności tweetera(w tym zestawie się trochę wydziera), ktoś z forum napewno podpowie jak to zrobić jak wrzucisz zdjęcie zwrotki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

 

Kurcze, chciałbym jednak mieć możliwość grzebania w tylnych głośnikach z poziomu radia... To auto jest krótkie wiesz? Doskonale słyszę tył nawet, jak głośno gra. 

 

Mogę kupić używkę. Pewnie. Tylko ten STEGA przewija się w google w okolicach 2011 roku. Nie wątpię, że jest super, tylko elektrolit w tym będzie w dobrym stanie? Umiem zrobić ReCap, ale wolałbym tego jednak uniknąć już na starcie. Nie kręcę nosem, po prostu głośno myślę.

 

Tweety obecnie grają na idealnym poziomie. Jest też mały plus, że w radiu mam bardzo rozbudowany EQ. Dużo da się wyratować.

 

Alpine wziąłem jako pierwszy z brzegu...Szukałem tutaj w temacie o kompletowaniu CA, ale polecane piecyki 4CH pochodzą z 2012 roku

 

Jakby ktoś miał jakaś propozycję adekwatną do tego zestawu głośników, to bardzo proszę pisać...

 

Znalazłem tego >>Stega<< na OLX.

Oraz takiego >>Crunch-a<<

Oraz takiego ślicznego uDimension

Oraz jeszcze bardziej ślicznego uDimension Glow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dzięki za odpowiedź. Każda sugestia jest dla mnie cenna.

 

Tył został w serii. Był fatalnej jakości. Po wrzuceniu stacji trzeszczał, charczał i psuł dźwięk. W tym sensie był słyszalny. Dlatego w ogóle go zmieniłem. Boję się po prostu, że jak będzie z nim coś grubiej nie halo, to znowu będzie lipa.

 

Myślę nad tym juniorem. Glow wygląda na relikt...

 

Z drugiej strony 4x75w vs 4x50w u tego samego producenta.

 

Glow przy minięciu tyłu mógłby iść albo w bi amp na tweetach, albo przód i mostek pod Suba z wywaleniem z systemu hcp2. Druga opcja - junior, podpięty na 4 kanały z przodem i tyłem a obecny hcp2 zostałby samotnie na subie.

 

Tylko junior da radę? Wartości podane są dla 13.8V... W teorii ma około 60w na kanał. Myślę o kulturalnym graniu, ale jakby obecne głośniki zagrały tak... 15-20 % głośniej przy zachowaniu czystości brzmienia, to byłoby super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam civica ufo i tył tylko wszystko psuje. Steg to była tylko propozycja, jest wiele ciekawych wzmacniaczy i nie bałbym się wieku, owszem można trafić czasami minę ale popatrz najlepiej tu na forum albo daj ogłoszenie w dziale kupię, chłopaki mają pokitrane w szafach ciekawe komponenty ;) Czasówki masz w tej stacji? Jak tak to odłącz tył, zrób bi Amp na przodzie, ustaw czasówki i wtedy zacznie to jako tako grać. Nie przejmuj się mocami na papierku, papier nie gra a prawda jest taka że na każdym z tych wzmacniaczy poczujesz różnicę względem końcówki z radia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie opcje audio, jakie mam w radiu. OPCJE AUDIO w instrukcji za czasówki ma odpowiadać funkcja opisana jako Surrond. ( 12 sec ) Działa bardzo wyraźnie, ale nie polegałbym na niej zbyt mocno. W każdym razie przy obecnym set upie zasilanym z końcówki nie mam z niej zbyt wiele pożytku. Nie działa na Suba.

 

@ Davidho - Tył zostanie wtedy na fabrycznej wtyczce, która idzie do radia. Przód poleci przez 2x RCA od radia, a Tweety rozumiem przez konwerter RCA do dwóch pozostałych kanałów z pominięciem zwrotnic? Sorry, jeśli to głupie pytanie - próbuję sobie to wizualizować. 

 

 

Mam pod juniorem udima z serii proX na przodzie i uwierz mi że Twoje compy też napędzi i będziesz zadowolony. Tył lepiej gdybys jednak poświęcił i nie zawracał sobie nim głowy

 

Rozumiem. W normalnej sytuacji w ogóle by nie było tematu. Po prostu biję się z tym tyłem, bo mam już jeden piecyk, RCA w radiu są i można by obstawić każdy kanał. Nie przeszkadza mi, jakby HCP2 został. Pod subem sobie jakoś radzi...

 

Byłem na tutejszej giełdzie, ale fajny udimension znalazłem tylko na 2 kanały :(

 

Widziałem też taką zgrabną piątkę u użytkownika PanJarek2. Siadłaby na tweety, przód i tył, a HCP2 zostałby na Subie. Tylko znowu 4x40W...

 

Napiliłem się na to uDimension... Kocham tą firmę i jej naturalne brzmienie bez ficzerów.  Hmm...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tweetery muszą być filtrowane w przeciwnym razie je uszkodzisz. Tutaj są dwie opcje albo dzielisz zwrotnicę żeby działała w bi Amp(wrzuć foto zwrotnicy to się popatrzy jak to ogarnąć) lub też przejść na system aktywny tylko nie wiem czy to radio ma niezbędne do tego cięcia. Co do tyłu Twój system, Twój wybór. Daj ogłoszenie w dziale kupię to ktoś napewno się odezwie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie to możesz chyba tylko wykorzystać Fader jako regulację poziomu TW pod warunkiem, że dasz na niego poziom na wzmak z RCA tego radia po RL/RR OUT w trybie bi-amp z wykorzystaniem zwrotnicy - rozdzielone w niej tory WF i TW.

Chyba, że ma możliwość ustawienia poziomu gaina na przód i tył na tych RCA.

Fader będzie "robił" za regulację poziomu TW.

Radio nie jest przyjazne do eksperymentowania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No proszę, jest mój Sensei :)

 

Strojenie niskich tonów już prawie na ukończeniu. Czekam do wieczora na tą 30-stkę i inny piecyk żeby z tym spokojnie pojeździć kilka dni.

 

 

. Co do tyłu Twój system, Twój wybór. Daj ogłoszenie w dziale kupię to ktoś napewno się odezwie.

 

Dałem ogłoszenie na 4CH Juniora lub Glow. Zobaczymy.

 

Wiesz, znam siebie... W sensie - jasne, podepnę przód, oleję tył i będzie w porządku. Ale potem będę łaził i się zastanawiał, że tył został na radiu.  :D

 

Tak jeszcze myślę, jakby było rzeczywiście za głośno na TW... Dodatkowy rezystor na wyjściu zwrotki? Albo podmiana fabrycznego na nieco większy? Doczytam ten temat. Pytanie tylko, czy to jest w ogóle tutaj opcja

 

http://www.kokosoftware.pl/wrzuc/obrazek/img_140431703.jpg

 

To jest i tak zabawa za jakiś czas. Może nawet po zimie... Po prostu mi się to CA spodobało ^^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Update.

 

Póki co mam opcję Juniora 5 CH, 4 kanałów od Genesis ( profile four jeśli dobrze znalazłem ) oraz znalazłem dość mocny SPL Ice 150.4. Nie mam juniora 4ch.

 

SPL użyłbym na zasilenie przodu i mostek (360w 4ohm) pod Sub. HCP2 bym wtedy sprzedał.

 

Nie wiem czy taki układ ma jakiś sens. SPL dynamics sugeruje, że to sprzęt bardziej pod osiągi.

 

Obecnie jeżdżę na pożyczonej skrzynce dbx 30.3 250/100w. W przyszłości chciałbym dobrej jakości 25 cm. 30stka od Hertz brzmi po prostu znacznie lepiej, niż 25.

 

Widzę po prostu 2 opcje. Albo 4 kanały i hcp2 na subie, albo mocniejsze 4 kanały i tylko jeden piecyk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem ;] Znalazłem nawet fajny Phase LINEAR PB SIX S

 

Nie chcę nadużywać Waszej cierpliwości, a tym bardziej zalewać Was ignorancją, której naprawdę unikam. Ty masz rację, żeby olać ten tył i spiąć przód na BI-AMP. Grzebałem w "Wasze Instalacje" i wszystkich przypiętych FAQ i naprawdę rozumiem to podejście. Dlatego myślałem o tym SPL, bo zasiliłby przód i bez problemu poradził sobie z Subem. Strasznie spodobała mi się ta skrzynka DBX 30.3 a z HCP2 jestem z nią niestety na deficycie energetycznym. Nie gram na przestrze, wyregulowałem to z oscyloskopem, ale mimo wszystko jak zapnę próbkę 40 Hz i popatrzę na cęgowy, to widzę jak zaczyna z 6,2A a po chwili jest już 5.2A. Męczy się z tym, co było wiadome. Stąd myśl, żeby po prostu postawić na starszy, sprawdzony ale mocny piec 4CH.

 

Dałem D**y z tym gotowcem na 25.3 i HCP2. Ale to dobrze. Przynajmniej się czegoś nauczyłem i znalazłem to forum  :hyhy:

 

4 koncepcja jest taka, żeby wypchnąć to HCP2 i DBX 25.3 i zapiąć się na Carpower HPB1502 albo Rodek R1500A2 od usera One Love Audio a na 4 kanały wziąć albo tego Juniora 5CH, albo Genesis też tutaj z forum.

 

Wtedy jest opcja w przyszłości pobawić się z innymi Subami jak i odpiąć tył i zrobić przód w BI-AMP jak nie będzie dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak też zrobię. Zwłaszcza, że w przyszłości też chciałbym coś dwucewkowego od Udim na Sub. Trzeba się na coś zdecydować.

 

Czyli zostaje.

 

JR370 pod Sub, HCP2 na sell.

Jr 4300 przód/BI-Amp, ewentualnie tylne Coax 6 przerobię na HPF na Midbasy do cichszego grania. Pociągnę kable od wszystkiego i będę się na spokojnie bawił. Dziękuję. 

 

 

Davidho - Sygnałówki w UFO ciągnąłeś progiem czy podłogą? Zasilanie mam pod siedzeniem kierowcy w podłodze. Zastanawiam się, czy podpięcie pary przedniej-lewej nie będzie zbyt blisko. Dojdzie trochę kabli... Pamiętasz, może jak to rozwiązałeś u siebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Panowie, szybkie pytanie.

 

Remote we wzmacniaczu Udimension Jr 4.300

 

http://www.kokosoftware.pl/wrzuc/obrazek/img_170406.jpg

 

Nie mam takiej wtyczki ;/ Mam tylko jeden przewód sygnałowy 

 

http://www.kokosoftware.pl/wrzuc/obrazek/img_245828.jpg

... pociągnięty razem z sygnałówkami. 

 

Z czym się to je?  Zaskoczyło mnie to wejście, a nie zwróciłem wcześniej uwagi ;/ Domyślam się, że to wyjście ma też wzbudzić drugi wzmacniacz ( OUT ) i wystarczy podpiąć mój kabel REM tylko do tego pinu IN za pomocą kostki, której nie mam.... Nada się jakaś wtyczka z zasilacza komputerowego? Floppy wygląda obiecująco ^^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.kokosoftware.pl/wrzuc/obrazek/img_9431312.jpg

 

Dopasowałem wtyczkę z kabla PC. Nie, no przez chwilę myślałem, że to wtyk na przewód z masą i wolałem zapytać. Znalazłem już w każdym razie manual.

 

W każdym razie. Właśnie wróciłem z garażu. Junior zamontowany, zdążył już zagrać. Została kablologia do ogarnięcia, ale łapy mi odpadają z zimna.

 

Ogólnie po podpięciu radia przez wyjścia sygnałowe pojawiło mi się w EQ parę dodatkowych opcji cięcia sygnału. Jutro sprawdzę OCB. W każdym razie przyciąłem nieco Tweety. Nie kłują, ale są jeszcze do lekkiej poprawki. Wydaje mi się jednak, że ogarnę to z poziomu radia. Nie sprawdzałem też tyłu ,poza tym, że gra - muszę to jeszcze na spokojnie posprawdzać.

 

 

Wrażenia na surowym odsłuchu bardzo pozytywne. Mega czysto, bardzo zimno. Z zamkniętymi oczami można poznać, że to Udim. Nie ociepla, nie koloryzuje. 

 

Jest oczywiście lepiej, niż przez radio, ale bez efektu WOW. Stacje Joying-a naprawdę dobrze grają, tylko szybko łapią przester.

 

Mały niedosyt jedynie, bo miałem nadzieję iż zagra trochę ( dosłownie trochę, 10 - 15 % ) głośniej. Potwierdzam więc fakt powszechnie znany, że Junior lubi kulturalne granie. Drzwiami nie zatrzęsie. Doszły około 3 dB, głównie w średnicy i pod nią. Nie wiem jeszcze ile Wat wchodzi na głośniki. Sub póki co wyleciał i czeka na JR 2. Potencjał więc jeszcze jest.

 

 

Pytanie o organizację kanałów. Czy taki układ ma jakiś sens?

 

1CH - Lewy przód.

2CH - Prawy przód.

3CH Lewy tył.

4CH Prawy tył.

 

Czy lepiej

 

1CH Prawy Przód

2CH Prawy tył

3CH Lewy Tył

4CH Prawy tył

 

Pomysł jest taki, żeby na tył wrzucić zakres 20-100 Hz póki nie ogarnę Suba. Chciałbym po prostu chwilę teraz pojeździć zanim zrobię Bi-Amp. Za zimno już jest, a nie mam garażu grzanego ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie będzie potrzeby robienia prowizorki. Znalazł się na forum Jr 2. Wystarczyło tylko napisać, że chce się już kupić inny byle jaki :D

 

Jutro strojenie czwórki, a do soboty skompletuje się całość z Subem i moje pierwsze w życiu CA będzie gotowe :)

 

Dziękuję serdecznie wszystkim za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...