Skocz do zawartości

Cięcie na zwrotnicach pasywnych czy aktywne na procesorze?


wwa00
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem ostatnio zestaw 2-way Audio System HX165 Dust. Nie pasowało mi jego granie. Dokupiłem drugi komplet innych zwrotnic i podłączyłem w BI-AMP. Przy cięciu wooferów i tweeterów 6db/okt gra lepiej wg mnie niż 12db/okt.

 

Zmierzając do celu. Mam teraz 4 zwrotnice, które zajmują dość sporo miejsca. Na dodatek nie mogę ich umieścić w okolicy wzmacniaczy bo sieją zakłócenia. Procesor dźwięku łatwiej byłoby mi ulokować.

 

Pytanie co procesor dźwięku wniósłby do systemu? Czy warto go kupić? Zakładając, że na procesorze dźwięku ustawilbym identycznie cięcia jakie mam obecnie na zwrotnicach to jaki by to miało wpływ na dźwięk?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da Ci dużo większe możliwości i uprości wystrojenie systemu. Czy to Helix czy Alpine to tu bym teraz sobie głowy nie zaprzątał. Inna kwestia to jak ty odbierasz brzmienie systemu "cyfrowego do analogowego". Jeśli planujesz pójść dalej w temat i zakupić proc to proponuję skorzystać z pomocy kogoś cyknietego przy pierwszych strojeniach chyba że sam już kumasz. Ściągnij sobie soft Helixa i pobaw się w domu, powinno się zacząć Ci rozjaśniać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może napisz jakie masz radio. Być może masz już tam filtry.

 

Czyli masz jedna zwrotice z zestawu, a druga przypadkową i lepiej gra [emoji3]

Myślę, że sporo jeszcze przed tobą do nauczenia o filtracji.

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może niech kolega wwa00 napisze czego oczekuje od audio w swoim aucie. Czy chce tylko poprawić i zapomnieć, czy ma zajawkę na ca i chce "grzebać głębiej". Jeśli to pierwsze to poszukaj kogoś kto w twojej okolicy w ca siedzi, niech zobaczy jaką masz instalkę, jak zaaplikowaną, czy furtki odpowiednio zrobione i niech pomierzy. Może wystarczy tylko zrobić zwrotki pod to i kolega będzie zadowolony. Jeśli to drugie to licz się z tym, że procesor to już większy wydatek, sensowny i opłacalny przy "sprecyzowanych wymaganiach słuchacza", wymuszając poprawność instalacji, właściwego doboru komponentów, całość oczywiście podciąga koszty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radio to Kenwood kdc-bt73dab.

 

Zwrotnica to FWHX-1 od Audio System, czyli niby uniwersalna do Dusta lub Phase. Puściłem przez nią tweetery, a woofery przez tą originalną dostarczoną wraz z głośnikami.

 

Mocca pobawiłem się wczoraj programem Helixa i jest tam dużo ciekawych opcji dostosowania pod siebie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radio to Kenwood kdc-bt73dab.

 

Zwrotnica to FWHX-1 od Audio System, czyli niby uniwersalna do Dusta lub Phase. Puściłem przez nią tweetery, a woofery przez tą originalną dostarczoną wraz z głośnikami.

 

Mocca pobawiłem się wczoraj programem Helixa i jest tam dużo ciekawych opcji dostosowania pod siebie [emoji4]. Wiem, że procesor to drogi wydatek, ale zaś z drugiej strony przy kupnie używanego i w razie problemów z ogarnięciem mogę zawsze go sprzedać i pozostać przy pasywce. Tak czy siak kusi jego zakup [emoji16]

 

Zastanawia mnie kwestia tego brzmienia cyfrowego vs analogowego. Jesteście w stanie opisać słowami te różnice? Zapewne każdy z systemów ma swojego zwolennika.

Bierz pod uwagę, że zwrotnice audiosystem mają sporo konfiguracji. Myślę, że nie wykorzystałeś ich potencjału. Miej też na uwadze, że helix wymaga sterowania na osobnym pokrętle, więc odpadnie ci sterowanie z kierownicy. Możliwości Helixa są bardzo duże, ale raczej dla osób z sporym doświadczeniem w filtracji itp.

 

 

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już masz zwrotnice to najpierw bym się nimi pobawił i spróbował na nich ukręcić granie. Co Ci się nie podoba w obecnym graniu. Jakie masz uwagi, czego brakuje, co byś chciał uzyskać? Najpierw spróbuj może w pełni wykorzystać możliwości dedykowanej zwrotki. Optymalnie było by ją rozdzielić je na bi amping. Będziesz miał większą możliwość wysterowania głośnością góry i dołu z osobna ponadto wykorzystasz korekcję czasową z radia. Jest co prawda duży skok (5cm) ale lepsze to niż nic. Jak poprawnie ustawisz czasy to od razu usłyszysz progres na +. Później możesz pokombinować z drugimi zwrotkami ewentualnie zrobić z dwóch jedną, która będzie najbardziej optymalna. 

Co do do proca to jasne, że ma ogromne możliwości, po to jest. Pytanie czy dla twoich potrzeb będzie to niezbędne i czy dobrze go wykorzystasz. Jak tak to nic nie stoi na przeszkodzie do zakupu. 

Brzmieniem analogowym na razie nie zawracaj sobie głowy. Jak będziesz już dobrze osłuchany dobrych systemów CA i miał otwarte uszy i dalej zajawkę to wtedy wyraźnie usłyszysz różnicę i nie zawsze werdykt jest jednoznaczny. Czytałem, że zrobili badania na obecnych młodocianych wychowanych na ipodach, mp3 itp. Dali im do posłuchania ich muzyki na pełnym analogu. Prawie wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że to granie im nie odpowiada. 


W swoim radiu masz też parametryka. Jak coś się wybija i cię drażni to dobrze z niego skorzystać ale najpierw dobrze ogarnij czasy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...