Skocz do zawartości

Ustawienie czasowek, subwoofer


dawidd
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałbym zweryfikować czy dobrze myślę jak powinno się ustawić czasówki. Jeśli chodzi o prawa i lewa stronę, sprawa jest dość prosta, ale jeśli jest sub w bagażniku to jak to powinno być dokładnie ustawione?

Znajduje się on jakieś 200cm ode mnie, lewy tweeter 60 cm a prawy jakieś 120. Czy dobrze rozumiem że powinienem liczyć front lewy jak dla 260cm prawy jak dla 320cm a Suba zostawić na 0?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej opozniasz głośniki najbliżej Ciebie. Jeśli subwoofer jest najdalej to zostawiasz go na 0. Najpierw zajmij się przodem, sceną. Na końcu jak zagrasz fazowo subwoofer z przodem to możesz przód równomiernie opóźnić o różnicę odległości z subem. Przykładowo jeśli prawy woofer masz w odległości 50 cm a subwoofer 200 cm to opoznisz go o 150 cm.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś początkującym, zacznij od tego

http://tracerite.com/calc.html

Odległości mierz od punktu na zagłówku do głośnika ale do miejsca gdzie cewka łączy się z membraną. Jak masz maskownice to poprostu dodaj orientacyjnie parę cm.

To jest baza. Dla bardziej zaawansowanych są inne metody.

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sub na 0 lewy tweeter 140 prawy tweeter 80. Tyle teorii, w pomiarach może bc zupełnie inaczej

 

Wysłane z mojego HTC U12+ przy użyciu Tapatalka

A to są jakieś stałe odległości dla każdego auta ? [emoji854] I czemu sub na 0. Tak się zastanawiam skąd wy te pomysły bieżecie [emoji38] potem się dziwicie, że sub wam gra z bagaznika, a nie z przodu [emoji846]

 

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W procesorze wyliczasz opóźnienie w twoim wypadku sub jest najdalej dlatego 0, prawy tweeter jest 80cm bliżej a lewy 140cm. Tak to się oblicza jak nie wierzysz poczytaj instrukcję. Chociaż ja bym obliczal nie od tweetera tylko od midfoofera.

 

Wysłane z mojego HTC U12+ przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W procesorze wyliczasz opóźnienie w twoim wypadku sub jest najdalej dlatego 0, prawy tweeter jest 80cm bliżej a lewy 140cm. Tak to się oblicza jak nie wierzysz poczytaj instrukcję. Chociaż ja bym obliczal nie od tweetera tylko od midfoofera.

 

Wysłane z mojego HTC U12+ przy użyciu Tapatalka

Dobra mój błąd nie przeczytałem w pierwszym poście, że podał wartości. Sorry.

Tak zgadza się jak mówisz.

Ale jak wspomniałem wcześniej, niech policzy metrowką jeszcze raz z moimi wskazówkami jak zmierzyć. Dodatkowe precyzyjniejsze informacje są w pdf i filmiku. Jak wyrównać to lepiej.

 

Że też nie ma jakiegoś standardu na te czasy.

W Alpine opóźnia się lewa, w Pionierze prawą.

W jednych odsuwa się przód od suba a w innych reguluje subem wpływając na przód.

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba tylko Pioneer ( nie miałem z nim styczności) powinno się ustawić odległość głośników od słuchacza a reszta ustawia się różnice między przodem a subwooferem/ najdalszym głośnikiem.

Było trochę o tym na forum a i instrukcja radia podaje jak ustawić czasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziś pomierzyłem dalmierzem od zagłówka kierowcy wszystkie odległości do głośników i tak:

 

Lewy Tw - 74cm (29,1")              Prawy Tw-122cm(48")

Lewy Mb - 96cm+4cm (39,3")     Prawy Mb 137cm(55,5")

 

Sub 180cm(70,8")

 

wrzuciłem te dane do kalkulatora

http://tracerite.com/calc.html

i wyszło mi to:

IMG-20200101-103706.jpg

Moze coś pomieszałem bo w programie do procesora wychodzi ze prawa strona jest bliżej niż lewa. Tak powinno być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak do tej pory ja się spotykam tylko z opóźnieniem większym właśnie na stronę lewą. Po wbiciu takich pomiarów, jakich Ty dokonałeś środek sceny nie lądował na środku, po zamianie pomiarów z lewej na prawą tak i to był punkty wyjściowy do ew. delikatnych korekcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziś pomierzyłem dalmierzem od zagłówka kierowcy wszystkie odległości do głośników i tak:

 

Lewy Tw - 74cm (29,1")              Prawy Tw-122cm(48")

Lewy Mb - 96cm+4cm (39,3")     Prawy Mb 137cm(55,5")

 

Sub 180cm(70,8")

 

wrzuciłem te dane do kalkulatora

http://tracerite.com/calc.html

i wyszło mi to:

IMG-20200101-103706.jpg

Moze coś pomieszałem bo w programie do procesora wychodzi ze prawa strona jest bliżej niż lewa. Tak powinno być?

 

Wygląda, że jest ok. Zobacz na wartości w ms, lewy tw ma bardziej nabite czasy niż prawy. W cm on tam chyba nie podaje odległości do głośników tylko jakąś inną wartość (chyba jest to różnica odległości do najdalszego głośnika czyli suba). Włącz muzykę i posłuchaj czy środek wylądował Ci faktycznie po środku sceny. Ja zawsze ustawiam na słuch i na ms a nie na cm, tak mi łatwiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzicie, a w niby ciężko do ogarnięcia kenwoodzie, ustalamy odległość każdego głośnika od interesującego nas punktu, i mamy punkt wyjścia. Choć sam tego jeszcze szczerze mówiąc nie ogarniam, bo mam system pasywny 2way bez bi ampu.

W tym przypadku czasowki też mają zastosowanie. W kenwoodzie też się liczy jak wszędzie, czyli opóźnienie w cm lub w ms. Mierzysz odległości do wszystkich glosnikow najdalszy ma 0 a pozostałe różnicę najdalszy minus ten który opisujemy.

 

Wysłane z mojego HTC U12+ przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki stanieć za wyjaśnienie tego "dystansu" w programie. To mnie najbardziej zastanawiało skąd takie dziwne wartosci. Generalnie scena zaczyna się układać. Jeszcze sporo słuchania i ustawiania. W drugim aucie mam alpine 9835 i tam z doskoku coś można sobie poregulować czekając na żonę pod sklepem itp, tutaj jest znacznie trudniej bo ciężko laptopa ciągle miec odpalonego na siedzeniu obok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie tak, ze w pionku opoznia sie prawa, po prostu wpisuje sie faktyczne odleglosci do poszczegolnych glosnikow, a procek sam oblicza co i o ile opoznic.

Miał chwilę tylko radio 80prs. Pamiętam tylko, że oczywiście nie czytałem instrukcji i zacząłem opóźniać lewa nic się nie działo. Z ciekawości spróbowałem prawą i dopiero zaczęło działać. Nie analizowałem tego mocno.

Natomiast w tym kalkulatorze, którym podałem wyżej zaznacza się pionier czy nie bo jak widać jest tam coś innaczej, być może jak mówisz.

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a z ciekawości czy fizyczna odległość w cm odpowiada rzeczywistemu opóźnieniu ?

Pomiar miarką to tylko z grubsza, dodając odległości maskownicy i mierząc do miejsca łączenia cewki z membraną jesteś bardzo blisko. Można powiedzieć, że tak. Następnie należało by szumem różowym wyłapać moment kiedy głośniki grają wspólnie lub mikrofonem np. na revers null. Metod jest kilka.

 

Więcej pisałem o tym tu.

http://www.strefacaraudio.pl/topic/7858-systemy-i-procedury-pomiarowe/page-8?do=findComment&comment=569073

 

I tu więcej

https://testgear.audiofrog.com/wp-content/uploads/2018/03/A-Straightforward-Stereo-Tuning-Process-and-Some-Notes-About-Why-it-Works.pdf

 

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...