Skocz do zawartości

Problem z subwooferem


Davidho
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, mam problem z subwooferem. Zaczynając od początku radio to Alpine ilx702d, sub+15(w alpine dławik działa tak że +15 to jakby 0 u innych producentów). Wzmacniacz na suba to mosconi as 200.2 1000 rms przy 2 ohm . Gain ustawiony według manuala z forum.Generalnie mam kilka subów: Re audio sxx 10 v2, Alpine xw10d4 i na tych 2 stuka przy mocnym wychyle membrany, na kawałkach z niskim basem. Miałem wpięte 2x srx10 i nic, nie da się nawet wymusić stuku, przesteruje dźwięk ale nie stuknie. Sub ustawiony 40hz 24db/oct i filtr hpf na 20hz(jako subsonic). Czy tendencje do stukania mają głośniki z dużym xmax? Oba mają po 24mm w 1 strone. Przepiąłem wzmaka na stega k2.02 to samo, ampire 1000.1 bez zmian. Dopiero nie ma stuków jak ustawie subsonic na ~40hz ale to bez sensu bo nie lubie jak sub gra powyżej powiedzmy 50hz. Podsumowując stuki znikają albo przy wysoko ustawionym subsonicu(bez sensu), albo gdy na radiu ustawie np+5 zamiast +15 tylko wtedy to nie kopie jak powinien, po prostu jest niedosyt. Może ktoś coś podpowie? Irytuje mnie to że budżetowy sub jakikolwiek a trochę tego miałem nigdy nie stuknąl, a tu suby z prawdziwego zdarzenia, fajnie nisko grające i takie cuda... Na początku myślałem że z głośnikiem coś jest ale skoro na drugim to samo to wątpie, poza tym gra czysto. Najgorsze że gdybym nie otworzył bagażnika na włączonym sprzęcie nawet bym nie usłyszał że coś tam stuka.

 

P.s. bass boosty itd. Oczywiście wyłaczone, korektor na flat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź faktyczne napięcie na zaciskach wzmaka podczas próby pracy z mocą - teoretycznie - 1000W/2 ohm/mostek.

Możesz mieć kabel o odpowiedniej średnicy i wydolności samego kabla, ale jak masz zbyt duży spadek na zaciskach z powodu złego/złych styków, to wzmak może nie dostawać odpowiedniego napięcia podczas uderzenia impulsem i spada do wartości, gdzie jego moc rzeczywista nie zbliży się do oczekiwanej wartości 1000W.

Samo ustawienie dobrego napięcia na porcie głośnika nie oznacza końca regulacji i pomiarów/poprawek. Szczególnie przy tych mocach i prądach pobieranych w granicach 100A.

Jak moc nie będzie osiągana, ta oczekiwana, a wzmak na nią był ustawiany i teraz nie ma odpowiedniej wartości napięcia do osiągnięcia tej mocy, to istnieje niemal pewność, że wzmak będzie przesterowany.

1000W jest gwarantowane dla 12.6V i odpowiedniej wydolności prądowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gain ustawiany poprzez aplikacje jbl tools, wyszło mi 44v dla 2 ohm(ustawiane multimetrem). Napięcie może faktycznie pomierze, przyznam się bez bicia że instalacja trochę "tętni". Kable spawara 25mm^2, masy też ze spawary, do akumulatora/silnik. Jeszcze chcę do altka pociągnąć spawarę. Altek 100a i raczej ciężko coś dopasować większego. Jutro może uda mi się zrobić jakieś pomiary, skoro tętni spadki pewnie są, może jednak coś słabszego trzeba będzie wrzucić, tylko który słabszy głośnik tak będzie rzucał mięchem? Re srx tego nie potrafi jak ta alpinka czy sxx. Kiedyś miałem pb es10 i ten byłby ok ale nie mogę trafić nigdzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25mm2 do 3m długości wystarczy, ale 5m już lepiej dać 35mm2.

Dla 100A na samym kablu 25mm2 będzie spadek napięcia w granicach 5.7%.

Dochodzą spadki na wszystkich stykach/połączeniach. Wartość spadków w poszczególnych punktach zależy od jakości połączeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomierzyłem dzisiaj i chyba się coś wyjaśniło, aku: odpalony 14,9v, włączona muza z bardzo niskim basem na max głośność z jaką słucham i spadki do 13,2v, na wzmaku najniższa wartość jaką zarejestrowałem to 11,8v. Czyli jest lipa... pytanie tylko jak wpiąć we wzmacniacz grubszy kabel, to juz jest max co tam wchodzi (jest okrągły otwór w który wsuwa się kabel). Czy pociągnięcie 50mm^2 + jakaś redukcja coś polepszy? Może masy innej szukać? Aktualnie jest od mocowania kanapy pod śrùbą.

Przed pomiarami przeczyściłem styki masowe. Oczywiście światła itd powłączane na pomiarach, no i pomiary na wolnych obrotach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz takich tematów mnóstwo na forum, jak poprawnie zrobić instalację elektryczną lub tzw. big 3. Do większości wzmacniaczy wchodzi zdaje się kabel prądowy ok. 21mm2, w niczym to nie pogorszy osiągów. Po prostu jak będziesz robił od zera, mocno przyłóż się do wszystkich styków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najgorsze jest to że robiłem od zera, myślałem że spawara 25mm^2 wystarczy ale zachciało się więcej mocy... no nic, trzeba będzie przerabiać, od razu chyba 50mm^2 pociągne. Póki co skręciłem subwoofer na +5 żeby go nie uszkodzić i wrócę do tematu stukania jak nowe kable pociągne, może rzeczywiście wzmak przesterowuje. Chyba że na jakimś spocie ktoś będzie miał mocnego wzmaka to się skrzynki przerzuci i zobaczy. Big3 cały czas miałem w planach, tylko chciałem na lablach 25mm ale jednak 50mm kupie i wszędzie położę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


jak wpiąć we wzmacniacz grubszy kabel, to juz jest max co tam wchodzi

To nie jest problem.

Wystarczy krótki odcinek od głównej linii zasilania i zastosowanie redukcji.

 

Zanim zaczniesz "bebeszyć" instalację przemyśl jeszcze pewną rzecz.

Mianowicie -> źródło prądu.

Czy jest w stanie dostarczyć odpowiedniego natężenia o oczekiwanej wartości natężenia.

Druga sprawa.

Sub Alpine ma dość niską wartość SPL - 83dB i musisz mu podać ok. 1000W.

Pomyśl o wymianie suba na taki, który będzie miał przynajmniej 86dB.

Sub o SPL 86dB zagra tak samo głośno jak ten o SPL 83dB przy mocy pomniejszonej z 1000 do 450W.

Wtedy zejdziesz z prądem do ok. 50A. A to już jest do ogarnięcia obecną instalacją i altkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznę od big3, kable mam, konektory zaraz zamówię, nie wiem jeszcze kiedy to zrobię, chciałbym jak najszybciej ale wiadomo święta itd., zobaczymy co z tego wyjdzie ;) Alpine rzeczywiście ma niski spl, Re sxx ma 85,2 ale Alpine gra "kulturalniej", jest bardziej punktowy, a i nisko wcale nie ustępuje Re.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za post pod postem ale zrobiłem nowe masy ze spawarki, jeszcze od alternatora muszę pociągnąć, spadki są do 13v na odpalonym silniku przy biegu jałowym, światła niestety delikatnie przygasają. Znalazłem przyczynę stukającego suba i wstyd się przyznać... ustawiałem wg manuala z forum ale zapomniałem wyłączyć filtr 40hz 24db/oct co przy strojeniu na pliku testowym 50hz dało przesterowany sygnał. Wyłączyłem filtry, ustawiłem jeszcze raz multimetrem, dopiero wtedy włączyłem je ponownie i nic nie stuka. Taki głupi błąd i przez nieuwage katowałem głośnik, na szczęście szybko to wychwyciłem. Piszę to dla potomnych, bo zapewne nie tylko ja tak zrobiłem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...