Skocz do zawartości

Rozbudowa sprzętu.


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Wszystkim! 

Jako że interesuje się troszkę car audio chciałbym rozbudować jeszcze bardziej swój sprzęt niż teraz a mianowicie mam Audi a3 8p sportback i mój aktualny zestaw wygląda tak:

Radio - Kenwood DMX 7018 Dabs

Wzmacniacz - Audio System co 95.2 + sterownik do basu.

Subwoofer - Audio System r12 w skrzyni br

Głośniki z przodu - Audio System r165 evo

Kondensator - Ground Zero 1F

Drzwi wygłuszone matami stp.

 

Chciałbym poprawić granie bardziej subwoofera gdyż wzmacniacz jest za słaby (kupiłem jako komplet z subem) a i sam głośnik przestał mnie cieszyć, chciałbym coś nowego. Miałem na myśli aby wzmacniacz AS co95.2 podłączyć pod przód a sam subwoofer zmienić i do tego wzmacniacz nowy. Przewody zasilające położyłbym nowe bo aktualnie są 21mm2. Miałem na oku głośnik Dc Audio Level 2 12d2 + wzmacniacz DC Audio 1.2k, chociaż nie ukrywam przeglądałem ofertę Rockford Fosgate i DD audio ale nie mam pojęcia na co się zdecydować. Głównie słucham rapu (audiofilem też nie jestem :P ) przód na razie musi zostać bo tragicznie nie gra. Od subwoofera wymagałbym w miarę miękkiego i niskiego basu nie potrzebuję żadnych SPL itd itd. Rozglądam się za nowym sprzętem i nie wiem na co się zdecydować. Ktoś może coś doradzi? 
Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrzynia "cudak" czy robiona pod R12?

Bo już był przerabiany temat tego suba.

Skrzynia sklepana na nowo, odpowiednio "wentylowana" i właściciel R12 był zadowolony.

Więc jak jest z tą skrzynią?

 

Z tego co pamiętam był to jakiś gotowiec dedykowany pod ten głośnik jak kupowałem cały zestaw.

Znalazłem tą cudaczną skrzynie od suba i to jest jakiś "basser b1250s". Akurat na temat skrzynek to nie mam wielkiego pojęcia było jako komplet w sklepie :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Manual AS R12:

https://www.audio-system.de/index.php/de/produkte/subwoofer/rseries#

Przewijasz do opisu R12 i obok niego masz <Download Manual> z pdf i opisem zalecanych skrzyń - Ciebie interesuje druga od lewej Bass Reflex Vented.

Podana VBR jest pojemnością wewnętrzną skrzyni i jest już wzięta pod uwagę objętość portu B-R jak i objętość głośnika.

Oceń swoją skrzynię, tzn. jaka jest jej pojemność.

Do VBR dodaj 6 litrów, co da pojemność brutto ok. 52 litry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Manual AS R12:

https://www.audio-system.de/index.php/de/produkte/subwoofer/rseries#

Przewijasz do opisu R12 i obok niego masz <Download Manual> z pdf i opisem zalecanych skrzyń - Ciebie interesuje druga od lewej Bass Reflex Vented.

Podana VBR jest pojemnością wewnętrzną skrzyni i jest już wzięta pod uwagę objętość portu B-R jak i objętość głośnika.

Oceń swoją skrzynię, tzn. jaka jest jej pojemność.

Do VBR dodaj 6 litrów, co da pojemność brutto ok. 52 litry.

 

Tą co mam ma 50L i szczelinowy port. Pytanie czy ten głośnik jest bawienia się w nową skrzynkę i czy uzyskam taki efekt jakbym chciał (oczywiście pod nowym wzmacniaczem). Czy lepiej iść nową drogą i spróbować czegoś innego bo ten zestaw mam już 2 lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już teraz wiadomo dlaczego bardziej buczał niż grał bo jak takie wysokie strojenie... Ale tak to jest jak się kupuje gotowe zestawy. Teraz czy przerabiać skrzynkę o ile ona się do tego nadaje i czy warto bawić się samym głośnikiem? Wiem że będę musiał kupić drugi wzmacniacz dla subwoofera. Czy może lepiej zrobić od podstaw nowy subwoofer z nowym głośnikiem, dobrać wzmacniacz, zestroić i cieszyć się dźwiękiem? Jak myślicie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacz i tak raczej bym chciał inny do niego bo słyszę momentami przy mocniejszym uderzeniu że wzmacniacz nie wyrabia. Tak samo radio przy większej głośności nie wyrabia. Pytanie jaki dać piecyk dla suba? I o ile przedłużyć port. I ciekawi mnie ten jeszcze głośnik co podałem DC audio ;) bo nie ukrywam że lubię jak konkrety masaż pójdzie po fotelach hehe

 

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt - manual mówi, że dysponujesz teoretycznie mocą 300W w mostku, ale przy napięciu 14.4V...

Przy delikatnych spadkach zapewne nie osiąga takiej mocy.

Co do portu b-r tej skrzyni.

Sprawdź dla pewności długość otworu - czy jest prosta czy zawinięta w <L>.

Poszukaj sklejki lub innej płyty o grubości ok. 1cm.

Eksperymentalnie zmniejszyłbym szerokość portu o ten wymiar grubości wkładki z jednej strony portu. Ten zabieg obniży częstotliwość strojenia bez ingerowania w długość portu.

 

Jak będzie kształtu <L>, to trzeba będzie wymontować suba z obudowy, aby dostać się do załamania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest w kształcie L. Co do spadków to mam zamiar teraz jeszcze zrobić big 3 i powinno się trochę poprawić. Wzmacniacz fakt faktem jest za słaby bo to czasem czuć jak mu brakuje mocy a miałem sytuację w której potrafił mi wyskoczyć protect na wzmacniaczu i zwyczajnie żal mi go męczyć a podłącze go pod przód to napewno lepiej będzie grać przód a sam subwoofer czymś mocniejszym bym zasilił już tak bardziej przyszłościowo. Co do skrzyni jakie strojenie byłoby najlepsze?

 

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokombinowałem z obudową basser'a pod katem zmniejszenia szerokości portu B-R z 50mm do 40mm.

Gdy dokleisz płytę grubości 10mm do jednej strony wewnętrznej ścianki portu uzyskasz jak poniżej.

 

Pole portu B-R ze 170cm2 zmniejszy się do 136cm2.

Pozwoli to na zmniejszenie FB-R z ok. 49H do 37Hz.

Sub powinien bez problemu schodzić do tej wartości. Nawet przy "skromnych" 250/280W twojego wzmaka będziesz odczuwał nieco - a na pewno bardziej niż wcześniej - rezonansu wnętrza.

Postaraj się dokładnie wpasować wymiar doklejanej płyty ze względu na stabilność aerodynamiczną wnętrza portu.

 

Natomiast dopóki nie będziesz zmieniał zasilania przodu z radia, to raczej nie wymieniaj obecnego wzmaka, bo dając większej mocy nie zachowasz przyzwoitej równowagi tonalnej - sub będzie dominował nad przodem i będziesz miał kowadło w bagażniku nie mającego nic wspólnego z przyjemnym słuchaniem ulubionej muzyki.

Stosunek mocy 21W(radio) do 250W(wzmak) jest już maksymalnie wykorzystany.

 

A przecież to Ty masz słuchać, a nie ulica i zagranica :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez różnicy na którą ściankę przykleje płytę? Co do radia właśnie chciałem zmienić na przednie głośniki napęd bo radio przy większych uderzeniach basu potrafi focha strzelić i muszę ściszać, nie dopuszczam do przesteru mimo że przód jest odcięty ale też szkoda radia. Chciałbym dobrać jakiś wzmacniacz na subwoofer a ten AS na przód zostawić. Tylko co by tu dobrać takiego przyszłościowego? Od razu zmienię kable i zrobię big3. A co jeszcze do suba czasami mam wrażenie że nie daje rady na niektórych piosenkach tzn. jakby się gubił może to wina strojenia czy też wzmacniacza. I tak przy obecnej konfiguracji subwoofer mam ściszony a czasem jest go totalnie za mało a czasem zwyczajnie za dużo względem przodu więc sobie jako tako reguluje bas contolerem który mam pod ręką.

 

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oceń dojście i wybierz stronę łatwiejszą do doklejenia.

Oczywiście tylko jedną stronę kompleksowo - nie kombinuj trochę na lewej... trochę na prawej stronie - bo będzie zakłócony ruch powietrza i nie będą spełnione warunki pracy kanału B-R.

Myślę, że sklejka grubości 10mm będzie odpowiednia. Dokonaj dokładnych pomiarów, dopasowuj aż będziesz pewny, że wszystko jest O.K. Dopiero wtedy zastosuj wikol do drewna i na stałe przyklej.

 

Subwoofer nie powinien być dopieszczany podbiciem niskich częstotliwości.

Jeżeli ma odpowiednio skrojoną budkę z odpowiednio zestrojonym bass reflexem, to podbić nie potrzebuje. Bo widzisz - wszelkiej maści podbicia z reguły powodują przesterowanie wzmacniacza i sub dostaje przypadkowe impulsy powodujące potencjalne uszkodzenia jego samego i wzmaka.

Jak podrasujesz skrzynię, to zapomnij o bass boostach i podbiciach, a usłyszysz prawdziwą barwę instrumentów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram się jak najlepszy efekt uzyskać. Nie używam żadnych podbijaczy. Nie ukrywam że lubię czasem dać dość głośno szczególnie jak sam jadę. Stąd myśl dołożenia wzmacniacza i modyfikacji reszty. Ale też chce żeby to zagrało jak należy bo aktualnie mnie nie zadowala miało to być jako poprawa seryjnego nagłośnienia no ale apetyt rośnie ;)

 

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam, mam aktualnie chwilę na powrót do modernizacji skrzynki. A mianowicie po przymierzeniu sklejki 10mm w port żeby zmniejszyć jego strojenie, wygląda to bardzo brzydko i zamiast tego chciałbym przedłużyć bądź skrócić długość tunelu wewnątrz skrzynki tylko nie wiem jak to policzyć. Chciałbym uzyskać strojenie w granicach 35-37hz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...