Skocz do zawartości

Montaż głośników 4Ohm pod wzmacniacz 8Ohm (DSP E38)


buddy
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

 

chciałbym pozbyć się głośników z papierowymi membranami z całego samochodu w BMW E38. Drzwi nie są problemem ponieważ są to głośniki 4Ohm więc akcja plug and play ale tylna półka to 4 sztuki po 8Ohm. Czy macie pomysł jak to zrobić?

 

Myślałem by kupić cztery odseparowane zestawy, podpiąć sygnał pod zwrotnicę i głośnik do zwrotnicy. Nie rozbierałem jeszcze drzwi ale myślę, że tam jest podobnie bo głośnik midbass, średniotonowy i wysokotonowy mają po 4Ohm więc pewnie zwrotnica ładnie dzieli sygnał i końcówki się nie gotują, racja?

 

Mogę jeszcze wyrzucić półkę, podłączyć dwa aktywne subwoofery i schować je pod półką ale to już trochę droższa impreza i nie ukrywam, że chciałbym zachować tą plastikową skrzynkę na głośniki.

 

Mam jeszcze wolny wzmacniacz 4Ch ale to dodatkowy prądożerca i kolejne kable oraz organizacja miejsca.

 

Z góry dziękuję i sorki jeśli moja logika w drugim pytaniu zabłądziła. W końcu kto pyta, nie błądzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 53
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Jak musisz zostawić półkę "moc x 4", to najpierw sprawdź jak są połączone. One służą za sub?

Tak, służą za sub. Oryginalny wzmacniacz jest ośmiokanałowy. Cztery kanały na drzwi i cztery na cztery głośniki w skrzynce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie głośniki w półce są zmostkowane aby miały 4 Ohm.

Jak zmostkowane?  :wink: Na spokojnie, samochód posiada wzmacniacz ośmiokanałowy. Z przodu w drzwiach są trzy głośniki 4Ohm, mid bass, średniotonowy i wysokotonowy. W tylnych drzwiach mamy to samo co z przodu tylko głośniki są po dwa na drzwi. Głośniki w tylnych drzwiach są również 4Ohm. Natomiast cztery głośniki w tylnej półce, które udają, że są subwooferem bo siedzą w plastikowej skrzyni, mają impedancję 8Ohm i wg schematów nie mają żadnych crossoverów. Czyli z ośmiu kanałów mamy dwa na parę drzwi z przodu, parę na drzwi tylne oraz cztery kanały na każdy głośnik w półce co daje nam okrągłe osiem kanałów. Nie wiem gdzie tutaj mógłby być mostek?

 

Jakby coś było nie tak albo ja czegoś nie rozumiem to proszę piszcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oryginalny wzmacniacz jest ośmiokanałowy. Cztery kanały na drzwi i cztery na cztery głośniki w skrzynce.

Jesteś pewny, że tylko 8-mio kanałowy?

 

Głośniki w półce mają impedancje 8ohm, bo wymaga tego końcówka mocy.

Wzmacniacz DSP(system Top-Hifi) używa 4szt. TDA1553Q oraz 8sz. układów TDA1560Q.

TDA1560Q to układ pracujący w klasie H. Nie będzie on współpracować z głośnikami o impedancji 4ohm, ponieważ opór poniżej 6Ohm traktuje jako zwarcie jak dobrze pamiętam datasheet.

4szt. używane są na "subwoofery"(każdy głośnik osobno) i mają one większy bufor ładunku. Pozostałe 4 zasilają woofery w drzwiach. 

TDA1553 używane są do głośników wysokotonowych i średniotonowych, dla każdego z osobna(widać to też na schemacie w WDS)

 

Podział wewnątrz realizowany jest aktywnymi zwrotnicami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewny, że tylko 8-mio kanałowy?

 

Głośniki w półce mają impedancje 8ohm, bo wymaga tego końcówka mocy.

Wzmacniacz DSP(system Top-Hifi) używa 4szt. TDA1553Q oraz 8sz. układów TDA1560Q.

TDA1560Q to układ pracujący w klasie H. Nie będzie on współpracować z głośnikami o impedancji 4ohm, ponieważ opór poniżej 6Ohm traktuje jako zwarcie jak dobrze pamiętam datasheet.

4szt. używane są na "subwoofery"(każdy głośnik osobno) i mają one większy bufor ładunku. Pozostałe 4 zasilają woofery w drzwiach. 

TDA1553 używane są do głośników wysokotonowych i średniotonowych, dla każdego z osobna(widać to też na schemacie w WDS)

 

Podział wewnątrz realizowany jest aktywnymi zwrotnicami

W takim razie z tego co piszesz wynika, że wzmacniacz w systemie Top HIFI jest dwunastokanałowy oraz zasila jednocześnie głośniki 4Ohm i 8Ohm? W życiu się tego nie spodziewałem. Myślałem, że jest ośmio, a zwrotnice są w drzwiach bo głośniki w półce mają na naklejkach 60W 8Ohm, a w drzwiach woofer 40W, średni 15W i tweeter 5W oraz 4Ohm.

 

Masz może pomysł jak zastąpić głośniki w półce bez wyrzucania jej i kupowania oryginalnych głośników? Myślałem już nad wyrzuceniem jej i kupnem aktywnych subwooferów lub zbudowaniem płaskich skrzyń. Wtedy mógłbym w bagażniku zejść większym subwooferem na niższe rejestry i ciekawie by to współgrało. Aktywne subwoofery to koszt między 1200, a 2000zł więc szukam opcji by wsadzić tam zestawy odseparowane jak do drzwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to jakiś ogromny problem, że głośniki muszą być 8 Ohm?

Jaka jest ich średnica zewnętrzna? W takich warunkach ich pracy, to i tak można dobrać coś z domówki.

Nie ma żadnego problemu tylko nie mogłem znaleźć nic z głośników przeznaczonych do samochodu, które by miały impedancję 8Ohm. Dobrze by było mieć wszystko z jednej firmy i najlepiej jednej serii dlatego szukałem sposobu na wciśnięcie tam głośników o impedancji 4Ohm. Rozmiar głośników to 13cm i oznaczenie mocy to 60W. Nie ma dokładnej specyfikacji ale sądzę, że to wartosć RMS. Też myślałem by dobrać coś z głośników przeznaczonych do użytku domowego ale nie mam pojęcia co kupić.

 

W Polsce głównie znajduję firmę Dibeisi ale nic mnie do niego nie przekonuje.

Na niemieckim Amazonie jest jeszcze coś takiego, od firmy Skytronic, która też nic mi nie mówi ale są przynajmniej pozytywne opinie.

 

A nie mogę podpiąć szeregowo tak by z 8Ohm osiągnąć 4?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może zrobić konkretne kick panele do drzwi, tak aby ładnie to wyglądało, dobrał odpowiednie woofery, które zejdą dość nisko, zasilić je odpowiednio... i zrezygnować z suba?

 

Lepiej to niż bawić się w 13 cm "suby"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może zrobić konkretne kick panele do drzwi, tak aby ładnie to wyglądało, dobrał odpowiednie woofery, które zejdą dość nisko, zasilić je odpowiednio... i zrezygnować z suba?

 

Lepiej to niż bawić się w 13 cm "suby"...

W wersji Top HIFI są już plastikowe skrzynie w drzwiach, w których siedzą oryginalne woofery. Jak bym miał wymienić głośniki w drzwiach i zasilić je nowym piecykiem to musiałbym pozbyć się instalacji DSP bo przerabianie dwudziestoletniej instalacji Car Audio to zły pomysł. Za drogo i za dużo rozbierania w samochodzie ale dzięki za pomysł  :wink:

 

Bavsound w końcu wypuścił pakiet głośników: https://www.bavsound.com/Product/ghost-subwoofer-bmw-e38-7er Tyle, że koszt ich głośników do całego samochodu łącznie z półką to prawie 3000zł także cena z kosmosu. Cztery odseparowane zestawy Focala kosztowałyby 1500 czyli połowę.

 

Ponowię jednak pytanie: Mogę podpiąć szeregowo tak by z 8Ohm osiągnąć 4? Będą jakieś problemy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będą problemy, bo jeżeli wzmacniacz faktycznie jest 8 ohm to będzie się wyłączał przy głośniejszym (lub cichszym) słuchaniu. Jak masz do wydanie mniej niż 3k to ja bym odpuścił ten temat, takie dostawianie głośników w oryginalne plastikowe miejsca bez zmiany wzmacniacza to trochę bez sensu robota. A żeby dobrze zrobić ten samochód to trzeba włożyć sporo kasy w drzwi, miałem na myśli customowe boczki z kick panelami, dobry zestaw głośnikowy, dobry wzmacniacz no i jakieś DSP, aby to dobrze wysterować. Moim zdaniem ten seryjny wzmacniacz będzie wąskim gardłem systemu i lepsze głośniki w oryginalnych miejsach nic tu nie pomogą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będą problemy, bo jeżeli wzmacniacz faktycznie jest 8 ohm to będzie się wyłączał przy głośniejszym (lub cichszym) słuchaniu. Jak masz do wydanie mniej niż 3k to ja bym odpuścił ten temat, takie dostawianie głośników w oryginalne plastikowe miejsca bez zmiany wzmacniacza to trochę bez sensu robota. A żeby dobrze zrobić ten samochód to trzeba włożyć sporo kasy w drzwi, miałem na myśli customowe boczki z kick panelami, dobry zestaw głośnikowy, dobry wzmacniacz no i jakieś DSP, aby to dobrze wysterować. Moim zdaniem ten seryjny wzmacniacz będzie wąskim gardłem systemu i lepsze głośniki w oryginalnych miejsach nic tu nie pomogą.

Dzięki za pomoc. Lubię dźwięk z DSP i mam już na oku radio z androidem obsługujące DSP oraz cały komputer więc prawdopodobnie zainwestuję w pełny zestaw z Bavsound.com. Wyciągnięcie DSP i wsadzenie czegoś nowego będzie kosztowało dużo czasu i pieniędzy więc dużo wygodniej wyjdzie mi ten zestaw, a duży subwoofer w bagażniku podepnę pod radio bo ma ono ekstra wyjście na sub. Razem z radiem wyjdzie z 6k PLN, a monitor ze wsparciem systemu BMW musi zostać bo mam sterowanie Webasto oraz wietrzeniem samochodu i cały komputer pokładowy. Dzięki że rozwiałeś moje wątpliwości co do tego przedsięwzięcia. Skoro za 3k nie zrobię rewolucji to podciągnę chociaż głośniki i jednostkę sterującą do 21 wieku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz rozwinąć?

Czy Ty chcesz mieć możliwość uzyskania pracy wzmacniacza z impedancją 4 ohm zamiast 8?

Jeżeli konstrukcja wzmacniacza nie przewiduje innego obciążenia jak 8 ohm, to zapomnij o jakichkolwiek zmianach.

 

A tak w ogóle zapytam się:

- chcesz wydać 6 czy nawet 3 koła i mieć niemal to samo co masz teraz?

- co daje DSP w tym systemie? Jakie regulacje zapewnia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DSP to komplet głośników z BMW tylko procesor dzwieku. To co robisz teraz nie ma sensu. Jeżeli chcesz mieć dobre granie i chcesz nadal zostawić fabryczne radio, to musisz zainwestować w:

- procesor dzwieku

- panele w drzwiach aby sensownie osadzić głośniki

- słupki na tweetery

- porządny zestaw dwudrożny odseparowany

- pożądny wzmacniacz

 

Radia z Androidem, itp to możesz od razu pominąć bo to sensu nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Ty chcesz mieć możliwość uzyskania pracy wzmacniacza z impedancją 4 ohm zamiast 8?

Jeżeli konstrukcja wzmacniacza nie przewiduje innego obciążenia jak 8 ohm, to zapomnij o jakichkolwiek zmianach.

 

A tak w ogóle zapytam się:

- chcesz wydać 6 czy nawet 3 koła i mieć niemal to samo co masz teraz?

- co daje DSP w tym systemie? Jakie regulacje zapewnia?

Chciałem się dowiedzieć jakie mam możliwości i szukałem rozwiązania. Jeśli mówicie, że tak się nie da to ok, nie da się i jednak muszę spróbować droższego rozwiązania. Nie chciałem uruchomić go bezpośrednio z głośnikami 4Ohm tylko wykorzystać podłączenie szeregowe dwóch głośników 4Ohm do jednego kanału 8Ohm bo w ten sposób to teoretycznie działa ale khazar i arrow mówią, że to nie jest dobre rozwiązanie.

 

Tak może zostać jak jest bo jestem zadowolony. Oryginalne głośniki z tylnej półki się rozsypały więc założyłem konwerter sygnału, wzmacniacz, subwoofer w bagażniku i byłem zadowolony jak podkreślał niskie częstotliwości.

 

DSP zapewnia sterowanie siedmio pasmowym equalizerem, efekty pogłosu/echa (nie korzystam).

 

DSP to komplet głośników z BMW tylko procesor dzwieku. To co robisz teraz nie ma sensu. Jeżeli chcesz mieć dobre granie i chcesz nadal zostawić fabryczne radio, to musisz zainwestować w:

- procesor dzwieku

- panele w drzwiach aby sensownie osadzić głośniki

- słupki na tweetery

- porządny zestaw dwudrożny odseparowany

- pożądny wzmacniacz

Radia z Androidem, itp to możesz od razu pominąć bo to sensu nie ma.

Ok nie ma sensu czyli jedyną opcją jest rozprucie całego samochodu? Dlaczego radio z androidem nie ma sensu? Mogę zainstalować na nim Tidal i przestać słuchać muzyki przez telefon. Dodatkowo jest wiele zalet posiadania tego systemu operacyjnego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę podpiąć szeregowo tak by z 8Ohm osiągnąć 4?

Bo żeś tak napisał, że chciałeś szeregowo łączyć głośniki 8 ohm i uzyskać 4 ohm... a taki efekt będzie jak je połączysz równolegle.

 

tylko wykorzystać podłączenie szeregowe dwóch głośników 4Ohm do jednego kanału 8Ohm

... dopiero teraz napisałeś logicznie i zgodnie z zasadami.

Masz 4 głośniki w półce i  wykorzystywane 4 kanały wzmaka. Jak wsadzisz 4 nowe sztuki o impedancji 4 ohm, to musisz łączyć po dwa. Podsumowując to rozwiązanie będziesz miał 2 sztuki na jeden kanał. Czy dwa kanały będą w stanie oddać to samo co cztery kanały każdy zasilający jeden głośnik, a nie dwa kan. po dwa głośniki na kanał?

Raczej nie.

Może coś w takim klimacie jak nisko-średniotonowy SB Acoustics:

https://www.blackdotaudio.eu/glosnik-sb-acoustics-sb12nrx25-8-4-p-131.html

Pewnie trzeba będzie robić modyfikację mocowania 4 sztuk... no ale chyba nie w plastikowym opakowaniu... a gdyby udało się zmieścić ten:

https://www.blackdotaudio.eu/glosnik-sb-acoustics-sb15nrxc30-8-6-p-626.html

... to miałbyś niżej schodzący, większy SPL i większa moc rms.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano dziś, 18:12

 

buddy, dnia 13 Lut 2019 - 13:58, napisał:

 

Mogę podpiąć szeregowo tak by z 8Ohm osiągnąć 4?

 

Nie dasz rady

 

Z tego co wyczytałem to podłączenie dwóch głośników 4Ohm szeregowo pod jeden kanał 8Ohm jest możliwe.

 

Przeczytaj jeszcze raz co napisałeś.

Nie chciałem uruchomić go bezpośrednio z głośnikami 4Ohm tylko wykorzystać podłączenie szeregowe dwóch głośników 4Ohm do jednego kanału 8Ohm bo w ten sposób to teoretycznie działa ale khazar i arrow mówią, że to nie jest dobre rozwiązanie.

 

Ja napisałem tylko że to nie wykonalne co na początku napisałeś.

 

Co do głośników 13cm/8ohm to proszę bardzo

https://akustyka.com.pl/produkt/tonsil-gdn-13402-8ohm/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok to przepraszam, że wprowadziłem nas w błąd. Miałem na myśli podzielenie jednego kanału 8Ohm na dwa głośniki 4Ohm :)

 

Może coś w takim klimacie jak nisko-średniotonowy SB Acoustics:

 

https://www.blackdot...-8-4-p-131.html

 

Pewnie trzeba będzie robić modyfikację mocowania 4 sztuk... no ale chyba nie w plastikowym opakowaniu... a gdyby udało się zmieścić ten:

 

https://www.blackdot...-8-6-p-626.html

 

... to miałbyś niżej schodzący, większy SPL i większa moc rms.

 

Ten pierwszy ma nominalną moc 30W, więc trochę mało ale ten drugi już brzmi lepiej. Może dam radę wrzucić taki dystans by wszedł i nie wystawał ponad maskownice oraz wszedł do portu.

 

Co do głośników 13cm/8ohm to proszę bardzo

https://akustyka.com...gdn-13402-8ohm/

 

Też brzmi nieźle, dziękuję.

 

Widzę, że wyciśniecie coś z tej plastikowej skrzynki będzie wyjściem z małą ilością rozwiązań. Muszę pomyśleć nad zbudowaniem czegoś i wciśnięcie pod półkę. Na wysokość mam około 10cm, głębokości 23 oraz 129,5 cm szerokości. Na środku półki mam 54cm szerokie miejsce które ma większą głębokość, conajmniej 50cm w stronę tylnej szyby. Myślicie że dałoby radę zbudować skrzynkę na dwa większe głośniki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co właściwie chcesz uzyskać z tej "skrzynki"? Zasilana będzie z seryjnych końcówek mocy?

Mam do wyboru serię lub dodatkowy czterokanałowy piecyk (4x60 lub 2x160 dla 4Ohm).

 

Nie da się jej wygłuszyć?

Nie rozumiem jaki w tym cel. Rozwiń proszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A cały misterny plan psu w budę, bo fabrycznie wzmacniacz ma HPF na 40Hz  :rotfl:

 

To dobrze bo w nowym radiu będę miał bezpośrednie wyjście na subwoofer i nie będę musiał zabierać sygnału z oryginalnego wzmacniacza. Wiedziałem, że ma HPF tylko nie wiedziałem od jakiej częstotliwości. W takim razie jeśli wyjdzie jakiś pomysł na półkę to będzie grała od 40Hz w górę, a duży sub w bagażniku dostanie LPF na 45Hz.

 

Tutaj jeszcze amatorsko zwizualizowałem ile miejsca jest z tyłu. Aktualnie samochód jest u mechanika i nie mogę co do centymetra zmierzyć głębokości miejsca w stronę szyby (głębokość zaznaczona jako 50~). Co o tym myślicie, dałaby radę taka skrzynka i może na przykład hehepack by ją zbudował :P Z ostatniej jaką u niego zamówiłem była super.

 

Możliwe, że ta "dupka" będzie musiała mieć lekki kąt od dołu.

 

 

20190214-092336.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...