Skocz do zawartości

Cichy subwoofer


Dominiczka
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam problem z cicho grającym subem. Podmieniłam przewody we wzmacniaczu i okazało się, że dźwięk z wyjścia CH3 i CH4 jest cichutki. CH1 i CH2 gra prawidłowo.

Wzmacniacz to Rodek r480i, sub Infinity kappa ser 122.7w, radio Alpine CDE-123R i głośniki przód AudioSystemX165.

Może to kwestia zmiany ustawień na samym wzmacniaczu? Coś tam sobie grzebałam i zmieniałam  ale nic  to nie  pomogło : (

Audio kupiłam razem z autem tylko, że poprzedni właściciel zabrał sobie radio. Ja radio (ww Alpine) dostałam od brata. Radio podłączone i taki problem z tym cichym głośnikiem basowym mi wyskoczył.

To już po wzmacniaczu?

 

post-23801-0-52215700-1537814306_thumb.jpg

post-23801-0-59933300-1537814396_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co widzę na samym początku to :

- x-over 3+4 na lpf okolica 1/4 podziałki nie flat, subsonic może zostać może ciut wyżej zależy od skrzynki i głośnika;

- x-ower 1+2 na hpf nie na lpf

 

nie wiadomo co w radiu masz namodzone poza tym ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


sprawdz jeszcze ustawieniach alpiny czy nie ma czegos takiego jak subwoofer level, jak jest to podkrec go.

 

ale na co ? tam powinno być zero lub minus jak jest "za głośny" co by zgrywał się z przodem a nie był "dominatorem" ale co kto lubi :P

p.s: mam nadzieję że sub spięty w 4 ohm a nie w 1, bo to jest dwucewkowiec :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiadomo co w radiu masz namodzone poza tym ...

 

 

 

Napisano dziś, 20:07

 

radio z pudełka. Bez żadnych modyfikacji.

 

 

 

Koledze chodzilo o ustawienia w radyjku :)

ale na co ? tam powinno być zero lub minus jak jest "za głośny" co by zgrywał się z przodem a nie był "dominatorem" ale co kto lubi :P

p.s: mam nadzieję że sub spięty w 4 ohm a nie w 1, bo to jest dwucewkowiec :P

Albo moze tylko jedna cewka podpieta :) Temat do sprawdzenia.

Probowalas odwrocic faze suba? Mozliwe, ze z tym jest problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radio z pudełka, to instrukcja też jest i była czytana?

Bo jak nie masz, to w linku poniżej masz instrukcję PL i czytaj od strony 17:

https://www.alpine.com.pl/fileadmin/user_upload/manuals/car_audio_manuals/CDE-123R/OM_CDE-123R_PL.pdf

 

PS. Możesz mieć komunikat o nieważnym certyfikacie - odśwież stronę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa dni nad tym siedziałam i wszystko posprawdzałam.

Wzmacniacz ustawiony, regulacje z poziomu radia zupełnie nic nie dają. Odwracanie fazy też nie pomaga.

Subwoofer wciąż  jest cichuteńki.

:(

Podpięłam na chwilkę suba do wyjścia przedniego głośnika i z tego kanału też tak cichutko grał. Więc to chyba nie wina wzmacniacza?

Jak przestawiałam z 1 na 4 Ohmy to na  czterech minimalnie jest głośniej ale to i tak  cichutkie granie. Co mogę jeszcze z tym zrobić?

 

post-23801-0-02369700-1537997149_thumb.jpg

post-23801-0-58776900-1537998353_thumb.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienia filtrów kanałów 1/2 ma wpływ na kanały 3/4 :szok: ?

R480i ma dwie oddzielne sekcje, osobno regulowane.

Gain (level) tego wzmaka przyjmuje sygnał z jednostki o max. wartości 10V. Twoja Alpine ma na RCA max. 2V.

Zakres regulacji od 1V do 10V sugeruje, że gain możesz wstępnie ustawić pomiędzy cyfrą 1 a kreseczką pionową pod napisem level 3+4, a następnie ciut skręcić potencjometr w lewo.

Będziesz miała mniej więcej ustawioną czułość wzmacniacza - tak samo ustaw gain (level) dla obu sekcji, czyli dla 1/2 i 3/4.

W linku poniżej masz instrukcję do tego wzmacniacza - szukasz opisów dla R480i:

http://www.acr.ch/uploads/media/R2180i_R280i_R480i_Manual_DE_UK.pdfhttp://www.acr.ch/uploads/media/R2180i_R280i_R480i_Manual_DE_UK.pdf

Przewiń instrukcję do strony 13 i karta oznaczona 2.4 System Connecting Diagrams R480i.

Na tym diagramie masz pokazane sugerowane ustawienia przełączników i filtrów w obu sekcjach wzmacniacza. To jest zdaje się twoja konfiguracja systemu. Twoja Alpine ma 3 pary RCA, a tu system jest pokazany dla 1 pary, ale to nie ma znaczenia w tym przypadku.

 

Możesz wstępnie sprawdzić skonfigurowanie poprzez podanie ze smartfona poprzez wejście AUX w Alpine stosownych częstotliwości wyszukanych w youtube dla całego pasma jak i dla suba.

20 Hz do 20 kHz całe pasmo -> powinnaś rozróżnić które głośniki wydają wysokie, średnie i niskie tony.

20 Hz do 80 Hz niskie tony -> powinien je emitować tylko sub.

 

Słuchając tych zakresów częstotliwości ustaw tel. niemal na max. głośność, radio daj na 3/4 głośności i skoryguj wedle potrzeby gain'y (level'e) w obu sekcjach wzmacniacza. Może być potrzeba delikatnego przestawienia w lewo, w stronę cyfry 1... ale delikatnie. I wsłuchuj się czy ton jest czysty, nie słychać niepokojących, nietypowych dźwięków -> jak nie słychać, to znaczy że możesz delikatnie przestawić w lewo potencjometr w  jednej, a jak potrzeba to i w drugiej sekcji.

Chyba nic nie pominąłem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz dobrze ustawić gain wzmacniacza to ściągnij plik 50hz odlacze głośniki przednie z mniejsz gain na suba. Weź miernik cyfrowy multimetr zwał jak zwał. Przełącz miernik na pomiar wartości AC i podłącz go do wzmacniacza w miejsce subwoofera ale głośnik odłącz, radio na Full a gainem ustaw wartość 34,5 volt. Wtedy będzie wysterowany wzmacniacz na 300 wat tak jak powinien.

Oczywiście filtry wszystkie na flat do wysterowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...w radio też ustaw regulację barwy dźwięku na flat - wszystkie podbicia na "0".

Tylko czy dziewczyna da sobie radę? Nie to, że mam wątpliwości - zapytanie na tej Stronce już jest pewnym wyznacznikiem Jej wiedzy. Ale posługiwanie się miernikiem wymaga nieco obycia... albo odwagi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast dzięki gain'owi możesz ustawiać czułość wzmaka tak, że ustawisz jego moc oddawaną do głośnika od niemal kilku watów do mocy nominalnej.

W takim przypadku napięcie będzie odpowiednio niższe od nominalnego dla zalecanej impedancji.

Edytowane przez grzeczny_52
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...