Skocz do zawartości

Nagłosnienie f30, tragedia


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, posiadam bmw f30 2013rok, podstawowy system nagłośnienia, w lusterkach nie ma głośników, lubię dobrą jakość dzwięku, średnią wytrzymam, ale tutaj jest tragedia, dzwoniłem do różnych firm które zajmują się nagłośnieniem, i mam możliwość dołożenia głośników w lusterkach, wymienienia na drzwiach, oraz pod siedzeniami, teraz kwestia wygląda tak, wszyscy mówią że dużo to pomoże, ale w jednej firmie mi powiedziano że nie ma sensu tego robić, bo musieliby wymienić radio, bo to one wszystko blokuje. 

Tutaj nasuwa się moje pytanie, czy płacąc za wymianę 4 głosów + dodatkowe 2 w lusterkach, będzie to grało już dobrze? czy po prostu z bardzo słabego , będzie po prostu słabo. (ps. czy jak już mam być zadowolony muszę dodać wzmacniacz?) 

Może ktoś  z Was wymieniał w tym samochodzie nagłośnienie :)?

(Nagłośnienie ma być dedykowane koszt ok 2 tyś, zapomniałem nazwy, ale pamiętam że jest jeszcze wersja w tych głośnikach za dopłatą extreme, może komuś z Was to pomoże)
Pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośniki to pewnie Gladen BMW ONE 201, a Gladen Extreme jest droższy o te ~500zł ale wg. mnie warto do neigo dołożyć, 2ohmowe suby które przyjmą więcej a i jakość lepsza.

 

Wymiana głośników oczywiście dużo pomoże i zmieni ale żebyś był zadowolony wypadałoby dodać jakiś mały wzmacniacz czterokanałowy jakieś 4x70-100w i połączyć w bi-ampie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elektronika w dzisiejszych autach nie jest już taka tragiczna, szczególnie nie powinna być w autach tej klasy.

Największym problemem jest środowisko pracy głośników, które zawsze trzeba poprawiać, a dopiero potem głośniki.

Zrób te 2 rzeczy i posłuchaj efektu, tego kroku i tak nie można pominąć. Jeśli będzie mało, to modyfikuj elektronikę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wam za pomoc, ale jestem trochę zielony TomoMadej, powiedz mi , modyfikuj elektronike? co masz na mysli, bo radia fabrycznego na pewno nie chce zmienic, ewentualnie dodać wzmacniacz, tzn czyli zrozumiałem to tak że wymiana głośników dużo pomoże jeśli chodzi o jakość , 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Poszukaj w jakiej cenie jest dedykowany zestaw Alpine do F20/F30.

Montowałem taki w F31.  Myślę, że mógłby Cię zadowolić
Zestaw zawiera: wysokotonowe i średniotonowe do przednich drzwi oraz wzmacniacz 4ch wraz z wiązką.

Wzmacniacz osobno zasila woofery pod fotelami i osobno przednie drzwi.

Jedynie do kompletu trzeba dokupić ramki na lusterka(z miejscem na tweetery) i przekodować radio na system Hifi, żeby wyłączyć korekcję wprowadzając przez procesor w radiu.(to jestem wstanie zrobić i tez jestem ze śląska ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duzo zmieni bez zmiany radia ale trxeba jeszcze dorzucić wzmaka. Mozesz dac to co bedziesz chcial albo dedykowane (wiaodmo, ze te pierwsze beda tansze). Na YT możesz zobacz jak graja takie dedykowane systemy w bmw. Wpisz sobie bmw audio system x200 tam juz bedzie pare filmow od CarAudioXpert. Nie mowie by slychac tego co mowi i proponuje ale roznicy miedzy fabryka a nawet miedzy logic 7 a AS X200.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Na YT możesz zobacz jak graja takie dedykowane systemy w bmw.... Nie mowie by slychac tego co mowi i proponuje ale roznicy miedzy fabryka a nawet miedzy logic 7 a AS X200.

Jeżeli potrafisz usłyszeć różnicę w graniu przez komputer/telefon/telewizor to... jesteś miszcz

Nie wprowadzaj ludzi w błąd i nie namawiaj do głupot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli potrafisz usłyszeć różnicę w graniu przez komputer/telefon/telewizor to... jesteś miszcz

Nie wprowadzaj ludzi w błąd i nie namawiaj do głupot.

Jeżeli nie słyszysz różnicy na takich nagraniach to nie wiem co robisz na tej grupie.

Przecież wiadomo, że nie zagra to jak na żywo, to wie każdy. Ale różnice słychać i to bardzo wyraźnie. Poza tym filmy są poglądowe i nie należy ich brac jako wyznacznik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie słyszysz różnicy na takich nagraniach to nie wiem co robisz na tej grupie.

 

Wiesz, sam zaczynam się nad tym zastanawiać czytając takie mądrości.

Nie mam chęci by tłumaczyć Tobie dlaczego się nie powinno tym wzorować, jeżeli nie doczytasz to pozostaniesz w swojej nie wiedzy. Ale co ja się tam znam skoro dla mnie nagrania kamerką nie odzwierciedlają jakości sprzętu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, sam zaczynam się nad tym zastanawiać czytając takie mądrości.

Nie mam chęci by tłumaczyć Tobie dlaczego się nie powinno tym wzorować, jeżeli nie doczytasz to pozostaniesz w swojej nie wiedzy. Ale co ja się tam znam skoro dla mnie nagrania kamerką nie odzwierciedlają jakości sprzętu...

Nie umiesz czytać ze zrozumieniem i tylko w tym jest problem. Koniec zaśmiecania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewien?

...Nie mowie by slychac tego co mowi i proponuje ale roznicy miedzy fabryka a nawet miedzy logic 7 a AS X200.

Chyba Ty musisz nauczyć się lepiej dobierać słowa skoro chciałeś przekazać coś innego.

 

Z jednym się zgodzę, możemy zakończyć przepychanki i przestać syfić. Jeżeli autor tematu bądź administracja uważają moje wypowiedzi za zasmiecanie - przepraszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

I jak założył ktoś nowe same głośniki do F30 bez wzmacniacza? Jest poprawa? I jakie polecacie, bo na forum BMW polecają głównie System Audio które są tylko w jednym sklepie, czyli wygląda na akcję sponsorowaną. Na zagranicznych forach piszą, że bez dodania wzmacniacza nie ma sensu zmieniać głośników... Są jeszcze GLADEN, ale droższe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak założył ktoś nowe same głośniki do F30 bez wzmacniacza? Jest poprawa? I jakie polecacie, bo na forum BMW polecają głównie System Audio które są tylko w jednym sklepie, czyli wygląda na akcję sponsorowaną. Na zagranicznych forach piszą, że bez dodania wzmacniacza nie ma sensu zmieniać głośników... Są jeszcze GLADEN, ale droższe...

Steg też ma dedykowane zestawy do bmw BM45C 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w e90, radio fabryczne najnizsze, wymienilem glosniki pod siedzeniem na MATCH MS 8B-BMW.1 oraz na dwudrożne u-dimension 4b.

WIem wiem..Nie chciało mi się już pchać w dodatkowe ramki, tweetery i zwiększać koszt całej instalacji. 

Do tego wzmacniacz 4-kanałowy, radio alpine CDA...z korekcja czasu, i jestem bardzo zadowolony. Scena faktycznie mogłaby być bardziej przesunięta do przodu, ale tragedii nie ma. Ilość basu- do woli. 

Polecam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najtańsza opcja a dająca wielkie efekty to:

Wymiana maskownic żeby zrobić właściwe miejsce na tweeter

Wymiana wszystkich głośników z przodu na logic 7 Albo Harman Kardon - używane BMW

Dołożenie wzmacniacza 4 kanałowego z wejściem high level

Przekodowanie radia na HiFi i podpięcie wzmacniacza zamiast fabrycznych głośników

Fabryczne głośniki są naprawdę niezłe ....

ale roznicy miedzy fabryka a nawet miedzy logic 7 a AS X200.

 

ale roznicy miedzy fabryka a nawet miedzy logic 7 a AS X200.

 

ale roznicy miedzy fabryka a nawet miedzy logic 7 a AS X200.

 

Duzo zmieni bez zmiany radia ale trxeba jeszcze dorzucić wzmaka. Mozesz dac to co bedziesz chcial albo dedykowane (wiaodmo, ze te pierwsze beda tansze). Na YT możesz zobacz jak graja takie dedykowane systemy w bmw. Wpisz sobie bmw audio system x200 tam juz bedzie pare filmow od CarAudioXpert. Nie mowie by slychac tego co mowi i proponuje ale roznicy miedzy fabryka a nawet miedzy logic 7 a AS X200.

Czytając zagraniczne fora gdzie ludzie nad tematem siedzą bardzo mocno można wywnioskować że fabryczne głośniki HiFi i powyżej nie są wcale najgorszym elementem. Wręcz przeciwnie.

Kwestia dobrania odpowiedniego wzmacniacza i mogą zawstydzić wiele rozwiązań pnp które ludzie proponują bo są pnp i łatwo je podpiąć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż to kwestia wzmacniacza najważniejsza, a ja chciałem bez wzmaka wymienić same głośniki. Przy moim standardowym stereo problemem jest montaż całej wiązki od radia do bagażnika, a tego nie chcę robić. No i dochodzi jakaś kpina po zakodowaniu HiFi - za cicho pikają tylne głośniki podczas cofania, też piszą o tym na forach BMW polskim i zagranicznych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic za cicho nie pika :)

Po przekodowaniu na HiFi wyjście z radia staję się wyjściem niskopoziomowym bez korekcji. Bez wzmacniacza na wszystkie głośniki nie ma co go włączać.

W trybie stereo radio podbija tony wysokie żeby nadrobić brak tweeterow.

Nie wiem jak z miejscem u ciebie w aucie i wiązka ale zawsze można wzmacniacz albo nawet dwa upchnąć za radiem.

Nowe głośniki zagrają na pewno lepiej, ale problem będzie z wooferami pod siedzeniem. W wersji stereo to 16cm paście a 20cm 4ohm które radio uciagnie ciężko dobrać. A i nawet wtedy poziom głośności będzie niski, bardzo niski.

Jeśli naprawdę chcesz poczuć poprawę to niestety - minimum 5 a najlepiej 6 kanałowy wzmacniacz podpiąć musisz i do tego głośniki dopiero.

Głośniki przód to 6 sztuk które w używce upolujesz po jakieś 100zl sztuka (mówię o OEM)

Do tego wzmacniacz za 200 do 300 zł plus 200 do 300 zł za kable plus robocizna

To naprawdę minimum które musisz włożyć żeby naprawdę przeskoczyć do przodu z jakością - dobra informacja jest taka że to byłby skok o jakieś dwa poziomy jakości do góry.

Wszelkie pół środki spowodują że tylko się będziesz frustrował:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Hej Mateo_Mateo,

 

też stałem się posiadaczem BMW X3 F25 i też mam problem z dźwiękiem, a widzę, że dobrze się orientujesz i w jednym zdaniu wyłożyłeś to, do czego doszedłem przez 2 tygodnie czytania amerykańskich i ruskich forów.

 

Podczepiam się pod ten temat i poproszę o ewentualne uwagi, bo planuję zrobić mniej więcej tak:

 

1) Co mam?

  • Badziewny system podstawowy Stereo, w którym nawigacja zasila 4x25W sześć głośników. Dwa 16 cm subwoofery pod siedzeniem, które są połączone z 10 cm głośnikami w każdych drzwiach. Brak tweeterów. Do tego po jednym dodatkowym głośniku 10 cm w tylnych drzwiach. 
  • Nawigacja faktycznie jest zaprogramowana w trybie systemu stereo i redukuje basy, żeby nie zniszczyć tych papierowych głośniczków 16 cm pod siedzeniami oraz podbija wysokie tony, emulując brakujące tweetery na głośnikach 10 cm w drzwiach.
  • Brzmi to tak źle jak tylko to sobie można wyobrazić.

 

2) Co chcę mieć?

  • Dokupiłem zestaw głośników Harman Kadron z BMW 7 F01. Dwa basowe 2 omowe 20 cm pod fotele. W każde drzwi 10 cm środki i tweetery. Do tego 10 cm głośnik centralny z tweeterem. Tak jak pisałeś, są to bardzo przyzwoite głośniki.
  • Te 20 cm 2 omowe basowe z BMW 7 nie pasują obudowami subwoofera do X3, ale da się je przełożyć do starych obudów.
  • Przekodować radio na opcję HIFI, co jak pisałeś oczyści sygnał (nie będzie obcinało niskich i wysokich tonów), doda mi to też w opcjach equalizer.
  • Podpiąć się pod kable, które z radia idą do subwooferów specjalnym kablem, który prowadzi sygnał high in do wzmacniacza, a potem (w tej samej wiązce) zwraca po dwa kanały, jeden do 2 omowych subwooferów, a jeden do głośnika 10 cm w drzwiach, który z kolei jest połączony z wysokotonowym. Chcę to zrobić poprzez jeden 4 kanałowy wzmacniacz lub dwa 2 kanałowe. Przy okazji - może ktoś pojecić jakiś niedrogi wzmacniacz 4 kanałowy  z Hi In?
  • Tył zostawiam pod radiem (10 cm środkowy, połączony fabrycznie poprzez kondensator z tweetrem).
  • Środkowy kanał w desce - tutaj nie wiem - można go jakoś zasilić z radia, czy zostawić to puste?

Tutaj kable, które opisuję:

https://technicpnp.com/product/stereo-46-harness/

lub u nas

https://allegro.pl/oferta/audio-system-hlac-bmw-zest-pnp-do-wzm-bmw-e-i-f-7607646819

 

3) Moje pytania:

  • Czy ten drogi kabel od subwooferów do wzmacniacza można ominąć i ciągnąć wiązki z radia?
  • Mogę podpiąć dwa 2 kanałowe wzmacniacze, zamiast 1 czterokanałowca? Albo może wzmocnić tylko suby pod siedzeniami, a wszystkie drzwi zostawić pod radiem?
  • Czy tył też musi być podpięty do wzmacniacza, żeby było słuchać czujniki parkowania?
  • Jak zasilić środkowy kanał?
  • Oczywiście wygłuszam drzwi itd. ale nie wiem, czy wygłuszać też blaszaną podłogę - obudowę subwoofera pod fotelami? Działa to raczej na zasadzie Bass reflex, więc nie powinno być wygłuszane.
  • Będę wdzięczny za wszystkie uwagi.

4) Wersja hardcore (ale na to chyba jestem za krótki):

  • całość jak wyżej, ale zamiast wzmacniania sygnału z radia po High In, puścić światłowód z radia, potem dać konwenter digital/analog i to dać do wzmacniacza. Tak robili ruskie i twierdzą, że w ten sposób mamy najczystszy sygnał. 
  • Nie wiem, czy wystarczy tylko światłowód i konwenter z cyfry na analog, który wyśle sygnał przez RCA do wzmacniacza.

Nic za cicho nie pika :)
Po przekodowaniu na HiFi wyjście z radia staję się wyjściem niskopoziomowym bez korekcji. Bez wzmacniacza na wszystkie głośniki nie ma co go włączać.
W trybie stereo radio podbija tony wysokie żeby nadrobić brak tweeterow.
Nie wiem jak z miejscem u ciebie w aucie i wiązka ale zawsze można wzmacniacz albo nawet dwa upchnąć za radiem.
Nowe głośniki zagrają na pewno lepiej, ale problem będzie z wooferami pod siedzeniem. W wersji stereo to 16cm paście a 20cm 4ohm które radio uciagnie ciężko dobrać. A i nawet wtedy poziom głośności będzie niski, bardzo niski.
Jeśli naprawdę chcesz poczuć poprawę to niestety - minimum 5 a najlepiej 6 kanałowy wzmacniacz podpiąć musisz i do tego głośniki dopiero.
Głośniki przód to 6 sztuk które w używce upolujesz po jakieś 100zl sztuka (mówię o OEM)
Do tego wzmacniacz za 200 do 300 zł plus 200 do 300 zł za kable plus robocizna
To naprawdę minimum które musisz włożyć żeby naprawdę przeskoczyć do przodu z jakością - dobra informacja jest taka że to byłby skok o jakieś dwa poziomy jakości do góry.
Wszelkie pół środki spowodują że tylko się będziesz frustrował :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kombinowania dużo, a mnóstwo jest gotowych zestawów głośnikowych dedykowanych do BMW i pasujących w miejsca fabryczne. Tak samo wzmacniacze z DSP, itp. I ten Harman przy nich to zabawka, co pewnie możesz przeczytać również na forum BMW.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kombinowania dużo, a mnóstwo jest gotowych zestawów głośnikowych dedykowanych do BMW i pasujących w miejsca fabryczne. Tak samo wzmacniacze z DSP, itp. I ten Harman przy nich to zabawka, co pewnie możesz przeczytać również na forum BMW.

Jasne, tylko ja właśnie chcę dodać głównie wzmacniacz i zasilić nim oryginalne głośniki harmana kardona, które nie są złe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby były takie dobre, to na forach BMW ludzie masowo by nie narzekali na nagłośnienie. Swoją drogą to chyba tylko do BMW są dedykowane zestawy z ponad 10 renomowanych producentów głośników. Postaraj się ustrzelić jakiegoś Matcha, wzmak z DSP plug and play do BMW (jest wiązka już gotowa, nie trzeba kabli, rozbiernia samochodu, itp.), oszczędzisz sobie dużo roboty, będziesz miał dobrą integrację z samochodem i będziesz miał dobrą bazę na przyszłość, aby dodać od nich głośniki. Z tego co słyszałem to i instalatorzy idą w taki zestaw i amatorzy na forach również są zadowoleni po jego włożeniu, więc nie jest trudny w instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...