Skocz do zawartości

Głośniki 70mm


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam głośniki w podszybia do Dodge Caliber.

Znalazłem pasujące:

PowerBas

https://www.caraudiosklepy.pl/powerbass-s-275cf-glosniki-do-chrysler-jeep-ford-p188

http://audio-cars.com.pl/glosniki/76-powerbass-s-275.html

albo 

Excursion

https://www.excursion-audio.pl/?130,excursion-sx-275,145

Albo coś innego

 

Ma to być podłączone równolegle pod przednie głośniki przez kondensator 47 - 100uF żeby obciąć dół pasma. Nie chce przerabiać i montować typowych tweeter'ów bo chce usłyszeć też troche środka z podszybia. Teraz miałoby to wspołpacować z radiem, potem ze wzmacniaczem 50-100W/kanał.

Głosniki z przodu to Focale ISC 690.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jw. TangBand, Vifa, Peerless, polując na używki może uda się zmieścić w podobnej cenie co te z linków. Chyba że jest większa pula do rozdysponowania, a nam nic nie wiadomo ;)

Szukam czegoś mniej wiecej klasy tych Focali ISC 690. Wiem, że nie jest to najwyższa półka ale jak dla mnie do auta wystarczy.

Może coax? Mam 4 sztuko cantonów CX. średnica montażowa podpasuje, a góry nie zabraknie.

 

Bardzo tanio, bo zmieniła się koncepcja słupków

 

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka

PW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero teraz zobaczyłem co siedzi we wrotach... Chcesz usłyszeć środek z podszybia, a i tak cała scena ciągnie ci w dół na nogi, właśnie przez głośniki koaksialne w drzwiach. Co byś nie wsadził i tak będzie kiepsko.

Rada: odłącz tweetery w drzwiach dzięki czemu Focale będą pełnić rolę wooferów i kup szerokopasmowe TB, jeżeli opcja nakierowania ich na słuchacza wchodzi w grę (tzw żabie oczka na desce) możesz zrobić w miarę przyjemne granie. Chyba że jesteś w stanie kierować odbiciem z szyby, to również może zadziałać.

Woofery też wypadało by odciąć od góry. Nie podałeś wciąż budżetu całkowitego, i czy w grę wchodzą inne zabiegi niż tylko dołożenie głośników, jak np wymiana radia na coś z aktywką, czy chociaż dokupienie zwrotnicy elektronicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero teraz zobaczyłem co siedzi we wrotach... Chcesz usłyszeć środek z podszybia, a i tak cała scena ciągnie ci w dół na nogi, właśnie przez głośniki koaksialne w drzwiach. Co byś nie wsadził i tak będzie kiepsko.

Rada: odłącz tweetery w drzwiach dzięki czemu Focale będą pełnić rolę wooferów i kup szerokopasmowe TB, jeżeli opcja nakierowania ich na słuchacza wchodzi w grę (tzw żabie oczka na desce) możesz zrobić w miarę przyjemne granie. Chyba że jesteś w stanie kierować odbiciem z szyby, to również może zadziałać.

Woofery też wypadało by odciąć od góry. Nie podałeś wciąż budżetu całkowitego, i czy w grę wchodzą inne zabiegi niż tylko dołożenie głośników, jak np wymiana radia na coś z aktywką, czy chociaż dokupienie zwrotnicy elektronicznej.

Radio: jestem już prawie zdecydowany na AVH-Z5000DAB (poruszyłem ten temat tutaj w innym wątku).

Słucham 

 

Zaraz zostane zlinczowany za takie podejście do tematu bo to ''nie po bożemu'' ale ogólny zamysł jest taki: głośniki w przednich drzwiach + tylnych drzwiach + w podszybia + ewentualnie sub. Za chwile wyjaśnię dlaczego.

Wszystko na słuch, nie mam z góry zaplanowanego wszystkiego od A do Z, wszystko wyjdzie w praniu. 

Teraz grają same 4 elipsy (Focale przód, Audisony tył) w drzwiach pod fabrycznym radiem 4x15W i nie ma tragedii, jest lepiej niż z fabrycznymi głośnikami co wcale nie jest takie oczywiste. Wybór tych elips nie był przypadkowy, nowe głośniki miały mieć przede wszystkim możliwie wysoką skuteczność, nie interesowały mnie cyferki napisane w nocie katalogowej a porównanie ''na ucho'' do fabrycznych głośników - nowe głośniki miały być co najmniej tak skuteczne jak te fabryczne no i oczywiście ogólnie lepsza jakość dźwięku (dobry środek, nie gorszy dół od fabrycznych itd...),bo po pierwsze głośniki o wyższej skuteczności z reguły są bardziej szczegółowe, czyli ''więcej słychać'' a po drugie wychodzę z założenia, że nie sztuką jest władować w głośnik miliony watów żeby zagrał. To też wiąże sie z tym, że nie chce instalować ogromnych wzmacniaczy mocy, subwooferów, kondensatorów, modyfikować instalacji elektrycznej auta, tak żeby ''wydoliła'' prądowo itd. Grania w tym aucie ma być nie widać i nie chce zabierać miejsca w aucie na dodatkowe klocki ale ma mnie zadowolić brzmieniowo.

Kiedyś w drugim aucie zrobiłem system zgodnie ze wszystkimi ''prawidłami'' (2-way + sub) natomiast dziś nie mam już takiego ''ciśnienia'' jak wtedy i w tym aucie zmieniam koncepcje a że mam doświadczenia w podobnych dziedzinach elektroakustyki to wiem, że mogę sobie na to pozwolić, dlatego to co tutaj piszę może wydawać sie dla niektórych z Was co najmniej dziwne, na przykład:

Głośniki w tylnych drzwiach. Po coś one są. One są dla pasażerów (chyba wielu zapomniało o takiej oczywistości) dlatego chce, żeby też były i grały. Gdy jadę sam autem zawsze mogę je wyciszyć. W związku z tą moją ''zachcianką'' pojawia sie problem z odpowiednią ilością wyjść z radia. Ideałem było by: przód aktywnie 2-way + tył szerokopasmowo + sub. Nie da sie zrobić takiej konfiguracji w żadnym znanym mi radiu a w zewnętrzny procesor (kolejny klocek) nie chce sie bawić (już nie wspominam o kolejnych wzmacniaczach), wiec lepiej będzie zrobić pasywny podział z przodu; bo i tak w aucie nie uzyskam tak wiernego odsłuchu jak, np w domu na monitorach studyjnych (ze względu choćby na środowisko odsłuchowe). Po za tym twierdzę, że auto nie jest dobrym miejscem, żeby skupiać sie na szczególikach, detalach, smaczkach muzyki/dźwięku; bo w aucie należy skupiać sie przede wszystkim na prowadzeniu auta ;) 

W tym wątku poruszyłem temat jedynie głośników w podszybia. Wszystko etapami, nie na raz - tak sobie założyłem. Teraz radio + głośniki w podszybia i zobacze jak to bedzie grało. Potem pewnie pojawi sie jakiś wzmacniacz 4 kanałowy w klasie D (bo mały, zawsze da sie go gdzieś upchać i mniejszy pobór mocy), potem jeśli bedzie potrzeba to dołożę sub; kupiłem okazyjnie za przysłowiowe ''piwo'' ori sub ze wzmacniaczem w boczek od wyższej wersji wyposażenia tego auta, no i znów: jeśli bedzie czegoś mało to bede szukał odpowiedniego głośnika + wzmacniacz do tego ori suba, itd... Wszystko ''na ucho'' w zależności od brzmienia bo np, może sie okazać, że te elipsy w wytłumionych drzwiach z mocą do 100W na kanał będą dla mnie wystarczające i żaden sub nie będzie mi potrzebny. Wyjdzie ''w praniu''. Jeszcze raz napisze, że nie dążę do ''super hiper'' brzmienia w aucie bo dla mnie osobiście to nie ma sensu. Do naprawdę wiernego odsłuchu i delektowania sie muzyką/dźwiękiem mam granie w domu. Jeśli ktoś dąży do idealnego odsłuchu w aucie to bardzo dobrze i chwała mu za to; ja na dziś dzień mam inne priorytety. Jestem tutaj po to by dowiedzieć sie czegoś o poszczególnych elementach systemu car-audio (radio, głośnik..) a nie o ogólnej koncepcji, wytłumianiu drzwi, kablach, połączeniach, strojeniu itd.

 

Wracając do głośników w podszybia; wiadomo, że najlepiej byłoby zrobić głośniki w słupkach i najlepiej mid+hi i dzielone najlepiej aktywnie, ale jak pisałem wyżej, zależy mi na tym, żeby klocki car audio było jak najmniej widać - dlatego decyzja o umieszczeniu głośników w fabrycznych miejscach w podszybiu. Dlatego założyłem ten wątek: jakie najlepsze głośniki tego typu. Chce je podłaczyć równolegle z głosnikami w przednich drzwiach, kondensatorem zdjąć tylko z nich niskie częstotliwości (dobrać ostatecznie ''na ucho''), żeby nie padły elektrycznie/mechanicznie. Potem zapuścić auto-eq i zobaczyć jak DSP w radio ''sklei'' je.

Też myśle, że prawdopodobnie bede musiał odpiąć tweetery w tych Focalach bo po pierwsze Focale mają 93dB a te w/w przykładowe w podszybia mają 90dB (o ile te i te decybele są ''takie same'' ;) ), po za tym, patrząc na ch-ke częstotliwościową tych Focali to mają ok, 6dB górke w paśmie między ok. 3....5,5kHz i tu może być problem, bo tych glosników w podszybia może być poprostu nie słychać, tzn nadal bardziej będzie słychać średnie i wysokie pasmo ''z nóg'' z Focali. Tyle podpowiada mi doświadczenie jak to może sie zachowywać, w praktyce trzeba bedzie to poprostu połaczyć, zestroić i sprawdzić bo na efekt finalny jak w każdym systemie elektroakustycznym mają przecież wpływ właściwości środowiska odsłuchowego.

Również jestem podobnego zdania, że wypadałoby obciąć górę z tych Focali (jedynie pasywnie), myśle, że filtr pierwszego rzędu będzie wystarczający i tutaj znów, o jakiej częstotliwości (indukcyjności cewki) to trzeba będzie dobrać ostatecznie ''na ucho'' bo wyliczenia wyliczeniami ale swoją akustykę każde auto ma. Obliczenia mogą być jedynie punktem wyjścia. 

Możesz podać jakiś link do tych TB?

P.S. Znów nie da sie edytować postu, coś sie ''pokopało'' i tam na górze nie powinno być tego ''Słucham''

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwrotnicę zaprojektować jakąś napewno będziesz musiał, taką z prawdziwego zdarzenia.

Możliwe że w porządnie wygluszonych furtkach "jajco" Cię zadowoli, pow membrany jak 8", kwestia ile będziesz od nich oczekiwał. Nie znam tych modeli które już posiadasz, ale słyszałem kilka jajec we wrotach (typowe woofery a nie koksy) i wstydu nie było.

Żeby nie było offtopu :

Tang Band w3-1364

Fountek FR88EX

Vifa NE 65W-04

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Panowie za zainteresowanie tematem. Wygąda na to, że będę musiał dokładniej przyjrzeć sie fabrycznym miejscom na głośniki w podszybiu, czy da sie coś pokombinować i zamontować inne niż dedykowane głośniki ale żeby to wyglądało z zewnątrz jak ori, bo np te głośniki, które podał wyżej Kolega raffiodense wydają sie bardzo ciekawe a o sx275 tak naprawde nie wiadomo nic.

 

Co do brzmienia Focali ISC 690 w porównaniu A/B do np Moreli Tempo (też 6 x 9) to Focale są ogólnie troche głośniejsze (''patrząc'' pełnopasmowo) i słychać w nich więcej szczegółów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Spróbuj wymontować te wysokotonówki z Focali, pod naklejką powinna być śróba która trzyma element do którego wysokotonowka jest przymocowana. Jak się uda to przenieś ją w górną część deski, użyj jako normalny tweeter z zestawu odseparowanego - pobaw się i pokombinuj.

2. Miejsce na glosnik 70mm jest przykryty dużą prostokątną maskownicą? Jeśli dobrze kojarzę tą deskę to bez problemów zmieścisz tam większy glosnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...